درمان بی خوابی

درمان بی خوابی با گیاهان و ملاتونین

داشتن خواب خوب برای حفظ سلامت بدن بسیار مهم است. خوابیدن به کارکرد صحیح بدن و مغز کمک می کند. خوب خوابیدن در شب می تواند قدرت یادگیری، حافظه، تصمیم گیری و حتی خلاقیت را بهبود بخشد. خواب ناکافی با خطر بیماری های قلبی، دیابت و چاقی ارتباط دارد. در این مقاله گیاهان دارویی که به درمان بی خوابی کمک می کنند معرفی شده اند.

درمان بی خوابی با کمک مکمل ها:

ملاتونین

ملاتونین یک هورمون است که بدن، آن را به طور طبیعی تولید می کند. ملاتونین هورمونی است که وقت خواب را به مغز اعلام می کند. چرخه تولید و ترشح این هورمون تحت تاثیر اوقات روز است و سطح ملاتونین به طور طبیعی هنگام عصر بالا رفته و هنگام صبح افت می کند.
به همین دلیل است که مکمل های ملاتونین به مکمل های کمک کننده خواب معروف هستند بخصوص در مواردی که چرخه ملاتونین هنگام خستگی از حالت تعادل خارج شده و بهم می ریزد.
البته مطالعات متعدد نشان می دهند که ملاتونین، کیفیت و مدت خواب را در طول روز هم بهبود می بخشد. این یافته برای افرادی همچون کارگران شیفتی مفید و سودمند است که برنامه کاریشان بگونه ای است که باید در طول روز بخوابند و استراحت کنند.  
به هرحال ملاتونین می تواند کیفیت خواب را در افرادی با اختلال خواب بهبود بخشد. به نظر می رسد که ملاتونین می تواند زمان به خواب رفتن افراد را کاهش و مقدار زمان خوابیدن را افزایش دهد.   
برخی مطالعات به اثرات مفید و سودمند مصرف 3-10 میلی گرم ملاتونین قبل از خواب اشاره کرده اند و به نظر می رسد که مصرف مکمل های ملاتونین در کوتاه مدت یا بلندمدت برای بزرگسالان ایمن و بی خطر است.

آشنا شویم با: سافت ژل اسـلینایـت ویواتیون

مکمل های ملاتونین می تواند کیفیت خواب را بهبود بخشد. این مکمل ها برای افرادی که دچار جت لگ هستند یا کار شیفتی انجام می دهند، بسیار مفید و سودمند است.

ریشه سنبل الطیب

سنبل الطیب گیاه بومی آسیا و اروپاست که از ریشه آن معمولا به عنوان یک درمان طبیعی برای علایم اضطراب، افسردگی و یائسگی استفاده می شود.
ریشه سنبل الطیب یکی از مکمل های گیاهی تقویت کننده خواب است که در امریکا و اروپا استفاده می شود.
طبق کارآزمایی های کنترل تصادفی مشاهده شد که زنان یائسه بعد از مصرف سنبل الطیب با بهبود کیفیت خواب و کاهش علایم اختلال خواب مواجه می شوند.
مروری بر دو مقاله قدیمی نشان میدهد که مصرف 300 تا 900 میلی گرم سنبل الطیب درست قبل از خواب می تواند کیفیت خواب را بهبود بخشد.
مصرف ریشه سنبل الطیب در کوتاه مدت ظاهرا برای بزرگسالان ایمن و بی خطر است زیرا این گیاه عوارض جزئی و نادری بهمراه دارد. با این حال ایمن بودن مصرف این مکمل در بلندمدت و در جمعیت های خاص مثل زنان باردار یا شیرده هنوز مشخص نیست.
ریشه سنبل الطیب یک مکمل معروف است که می تواند کیفیت خواب و علایم اختلال خواب را دستکم در برخی افراد بهبود بخشد.
 

درمان بی خوابی

برای مطالعه بیشتر: به دانستنی های سلامتی مراجعه کنید.

اسطوخودوس

گیاه اسطوخودوس را می توان در همه قاره ها پیدا کرد. این گیاه، گل های بنفشی دارد که خشک شده آن مصارف خانگی دارد.
به هرحال باورها نشان می دهد که بو و عطر ملایم اسطوخودوس موجب تقویت خواب می شود.
در واقع چندین مطالعات نشان دادند که بو کردن روغن اسطوخودوس قبل از خواب می تواند کیفیت خواب را بهبود بخشد. این اثر در افرادی قویتر است که دچار بی خوابی خفیف هستند بخصوص زنان و جوانان.  
عطر و بوی گیاه اسطوخودوس می تواند به بهبود خواب کمک کند. از همین رو با مطالعات بیشتر روی مکمل های اسطوخودوس می توان اثربخشی و ایمن بودن آن را ارزشیابی کرد.

گل ساعتی

گل ساعتی معروف به passiflora incarnate یا maypop یکی از مکمل های گیاهی مشهور برای بی خوابی است.
گونه های این گیاه که با بهبود خواب ارتباط دارند، بومی امریکای شمالی هستند و امروزه در اروپا، آسیا، افریقا و استرالیا کاشته می شوند. اثرات تقویت کنندگی این گیاه در مطالعات حیوانی نشان داده شده است. با این حال اثرات این گیاه بر انسان ها به فرم مصرف آن بستگی دارد.
در مطالعه اخیر روی بی خوابی، افرادی که عصاره گل ساعتی را طی دو هفته مصرف کرده بودند، در مقایسه با گروه دارونما با بهبود پارامترهای خواب مواجه شدند. این پارامترها شامل موارد زیر بود:

  • مدت زمان خواب
  • مدت زمانی که صرف خوابیدن می شود (زمان به خواب رفتن افراد)
  • مدت زمان بیداری بعد از خوابیدن

لازم به ذکر است که مصرف گل ساعتی عموما برای بزرگسالان ایمن و بی خطر است.
چای یا عصاره گل ساعتی می تواند به بهبود کیفیت خواب در برخی افراد کمک کند. با این حال شواهد در این زمینه ترکیبی است و برخی مطالعات به اثری از این گیاه اشاره نکردند. از همین رو به مطالعات بیشتری در این زمینه نیاز است.

تنظیم: زهرا محبی
منبع:healthline

دیدگاه و نظرات

ملاتنین استفاده کردید که راضی هستید؟

لطفا ادامه نده کلونازپام رو ببخش ک اینطور حرف میزنم اگه ۳۵ سال کلونازپام خوردی . دیگه ادم عادی نیستی و با همه فرق داری دوستان یه وقت با دیدن این که نوشته ۳۵ سال میخورم همچین اشتباهی نکنید پرخاشگری شکستن وسایل خونه و....

درباره مصرف تمامی داروهای آرام بخش و خواب آور باید با پزشک مشورت کنید.

گیاهی ها هرچه خوردم اثر نگرد گلوناز پام میخورم خوب میخوابم سی وپنج سال است میخورم

عالی بود استفاده کردم ... ممنون

ارسال دیدگاه جدید