مولتی ویتامین بارداری

مصرف مولتی ویتامین بارداری ضروری است؟

مولتی ویتامین بارداری، نوعی مولتی ویتامین است که مناسب نیازهای مادران باردار تولید شده و همه ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز آنها را تامین می کند. پزشكان به زنان باردار توصیه می كنند، علاوه بر مصرف اسیدفولیك و مكمل آهن ( که مصرف اسیدفولیك به جلوگیری از تولد نوزادان ناقص و مكمل های آهن به جلوگیری از كم خونی زنان باردار كمك می كنند) از مولتی ویتامین ها نیز استفاده كنند.

لزوم مصرف قرص مولتی ویتامین بارداری

احتمال زایمان پیش ازموعد در زنان بارداری كه  مكمل مولتی ویتامین بارداری مصرف می كنند، كاهش می یابد. همچنین محققین می گویند: مصرف قرص مولتی ویتامین بارداری به طور آشکاری از خطر کم وزنی هنگام تولد و کوچک بودن نوزاد به نسبت سن بارداری تا ۲۳ درصد می‌کاهد. دانشمندان با بررسی تعدادی زن باردار متوجه شدند، احتمال ابتلا به عارضه مسمومیت حاملگی در زنانی که پیش از لقاح مولتی ویتامین مصرف می کنند 17 درصد کمتر و این احتمال در افرادی که پس از لقاح تا 12 هفته مولتی ویتامین مصرف می کنند، 22 درصد کمتر از زنانی است که مکمل مولتی ویتامینی مصرف نمی کنند. همچنین زنانی که پیرامون زمان لقاح از مکمل های مولتی ویتامین استفاده می کنند، کمتر از دیگران در خطر ابتلا به عارضه مسمومیت حاملگی قرار دارند.

مولتی ویتامین بارداری

انواع ویتامین های موجود در مولتی ویتامین بارداری

 آهن
در دوران بارداری نیاز به آهن تا دو برابر قبل از بارداری افزایش می یابد. این میزان افزایش نیاز به آهن برای رشد جفت و جنین به حدی است که به هیچ وجه از طریق مصرف مواد غذایی تامین نمی شود بنابراین مصرف یک عدد قرص آهن برای پیشگیری از کم خونی فقر آهن و عوارض آن بر رشد و تکامل جنین و سلامت مادر از جمله مرگ و میر مادران، زایمان زودرس، رشد ناکافی جنین و افزایش خطر مرگ و میر جنین ضروری است. بر اساس دستورالعمل کشوری برای پیشگیری از فقر آهن، خانم های باردار باید از پایان ماه چهارم بارداری یک عدد قرص آهن در روز مصرف کرده و تا سه ماه پس از زایمان ادامه دهند. در صورتی که خانم باردار دچار کم خونی شدید باشد باید دوز درمانی یعنی 5-4 میلی گرم به ازاء کیلوگرم وزن بدن برای او تجویز شود.
نکته مهم در درمان کم خونی این است که دوز درمانی باید به مدت 2 تا 3 ماه ادامه یابد تا ذخایر آهن بدن اصلاح شود. در درمان کم خونی اکتفا به افزایش هموگلوبین که معمولا چند روز پس از مصرف مکمل آهن ایجاد می شود کافی نیست و باید اطمینان حاصل شود که ذخیره فریتین سرم نیز به مقدار طبیعی رسیده است.
لازم به ذکر است مصرف مکمل آهن در مورد خانم های باردار مبتلا به تالاسمی نیز طبق برنامه کشوری مانند سایر خانم های باردار توصیه می شود.
مصرف قرص آهن ممکن است عوارضی مانند تهوع، درد معده، اسهال و یا یبوست به دنبال داشته باشد به همین دلیل توصیه می شود قرص آهن بعد از غذا میل شود تا عوارض جانبی به حداقل برسد. بهترین زمان برای مصرف مکمل آهن شب قبل از خواب می باشد. در هر حال‌ خانم باردار باید بداند هیچگاه نباید مصرف قرص آهن را قطع کند زیرا بعد از گذشت چند روز معمولا این عوارض قابل تحمل شده و یا کلاملا برطرف خواهند شد. توصیه می شود از مصرف همزمان شیر و فرآورده های لبنی و قرص آهن خودداری شود زیرا کلسیم موجود در لبنیات در جذب آهن بدن اختلال ایجاد می کند.

ویتامین ها و مواد معدنی
در دوران بارداری نیاز به ویتامین ها و املاح معدنی افزایش می یابد و باید اطمینان حاصل شود که برنامه غذایی روزانه، مواد مغذی مورد نیاز خانم باردار را تا حد زیادی تامین می کند. خصوصا در شرایطی که ترکیب برنامه غذایی روزانـــه خانم باردار از تعادل و تنوع کافی برخوردار نیست و یا خانم باردار بعلت حاملگی های مکرر و به ویژه با فاصله کم، ذخایر بدنی کافی ندارد باید مصرف قرص مولتی ویتامین بارداری توصیه شود. معمولا در کشورهای در حال توسعه به دلیل وضعیت نامطلوب اقتصادی و یا فرهنگی ممکن است خانم باردار دریافت کافی مواد مغذی از رژیم غذایی روزانه نداشته باشد در این صـــورت مکمل یاری مولتی ویتامین باید انجام شود. سیاست گزاری های مرتبط با مکمل یاری توسط مسئولین بهداشتی هر کشور با توجه به وضعیت موجود صورت می گیرد و رعایت دستورالعمل های کشوری الزامی است.
در کشور ما بر اساس دستورالعمل کشوری، کلیه خانم های باردار از پایان ماه چهارم (هفته 16) تا سه ماه بعد از زایمان باید روزانه یک عدد کپسول مولتی ویتامین ساده یا مینرال مصرف نمایند.
 

آشنا شویم: مولتی ویتامین بارداری ویتالی تون

اسید فولیک
نیاز به اسید فولیک در دوران بارداری افزایش می یابد. به دلیل نقش اسید فولیک در پیشگیری از نقص مادرزادی لوله عصبی، بهتر است مصرف این مکمل از سه ماه قبل از بارداری شروع شود و برای خانم های بارداری که از قبل تصمیم به بارداری نداشته اند به محض اطلاع از بارداری مصرف روزانه یک عدد از این مکمل توصیه می شود. مصرف منابع غذایی غنی از اسید فولیک مانند جگر، سبزی های سبز تیره مثل اسفناج و حبوبات در برنامه غذایی روزانه توصیه می شود.
با توجه به اینکه بخش عمده ای از اسید فولیک در اثر پخت سبزی ها از بین می رود، باید توصیه شود از سبزی های تازه (مثل سبزی خوردن) در برنامه غذایی روزانه استفاده شود. البته باید توجه داشت مصرف کافی منابع غذایی این ویتامین به تنهایی نیاز بدن خانم های باردار به اسید فولیک را تامین نمی کند و نمی تواند جایگزین مکمل اسید فولیک شود.
توجه: از پایان ماه چهارم بارداری که کپسول مولتی ویتامین مصرف می شود، در صورتی که این کپسول ها حاوی اسید فولیک باشند، مصرف قرص اسید فولیک باید قطع شود و در غیر این صورت مصرف هر دو مکمل در دوره های زمانی تعیین شده ضروری است.

ویتامین B6
نیاز بدن در دوران بارداری به این ویتامین در حدی نیست که نیاز به مصرف مولتی ویتامین هایی حاوی B6 باشد اما در مادرانی که تهوع و استفراغ شدید میباشد مصرف این ویتامین میتواند بسیار کمک کند که البته باید با دستور پزشک صورت گیرد .

آیا مصرف ویتامین سی در بارداری ضروری میباشد؟

اگر شما از دسته افرادی هستید که روزانه میوه و سبزیجات به اندازه کافی مصرف میکنید و ویتامین سی  که از طریق میوه ها و سبزیجات به بدن شما میرسد کافی می باشد نیازی به مصرف مولتی ویتامین و یا ویتامین سی وجود ندارد ولی اگر از دسته افرادی هستید که با خوردن میوه و سبزیجات مشکل دارید و یا وقت تنظیم مصرف به موقع و به اندازه سبزیجات را ندارید با مصرف مولتی ویتامین و انواع ویتامین ها ویتامین ث مورد نیاز بدنتان را کامل کنید زیرا کمبود ویتامین ث خطر ابتلا به بیماری پره اکلامپسی را در بارداری افزایش میدهد.

تنظیم: هدی جمالی

دیدگاه و نظرات

سلام وقت تون بخیر من الان تو هفته ۱۶ بارداری هستم و پزشکم تا الان بهم مولتی ویتامین نداده من الان چیکار باید بکنم لطفا بگین

با سلام به شما کاربر گرامی ممکن است که با توجه به شرایط تغذیه ای نیازی برای مصرف مکمل ندیده است. می توانید با پزشک خود مشورت کنید و در صورت تایید ایشان از مکمل" پرگمام ویتالی تون" مخصوص خانم های باردار و شیرده استفاده کنید.

سلام ،من هفته ۲۴ بارداریم هست ،مکمل های فروس سولفات ،مولتی ویتامین ،ویتامین دی و کلسیم مصرف میکنم ،آیا مصرف اینهمه دارو خطری برای جنین ندارد

با سلام به شما کاربر گرامی با توجه به نیاز شما ممکن است که توصیه شود.

سلام خسته نباشید من 2 ماهه باردارم ولی دکترم هیچ مولتی ویتامینی برای من ننوشته جز اسید فولیک و ویتامین D و B 6 اما خیلی بی حالم و اصلا میل به غذا ندارم و حتی فکر کردن به غذا حالمو بد میکنه چه مولتی ویتامینی مناسبه لطفا اسمشو بگید

معمولا مولتی ویتامین ها از سه ماهه دوم بارداری توصیه می شود. در صورتی که بسیار کم غذا هستید با پزشک مشورت کنید تا در صورت نیاز به شما مکمل بدهد.

سلام من 28آبان تاریخ آخرین پریودم هست الان 13 بهمن و تو سونو میگه من 6 هفته ام در صورتی که باید 8 هفته باشم مگه یه همچین چیزی امکان داره؟

برای تعیین سن بارداری اولین روز آخرین پریود را در نظر می گیرند. بنابراین درصورتی که از تاریخ آخرین پریود خود مطمئن هستید درباره نتیجه سونو با پزشک مشورت فرمایید.

سلام خسته نباشید من هفته ۱۱+۳روزمه دکتر برام قرص مولتی پریناتال تحویز کردن اما همه میگن باید از چهار ماه به بعد استفاده کنم اگه من از الان استفاده کنم مشکلی پیش نمیاد چون از اول بارداری هم فقط یدوفولیک مصرف کردم

بطور معمول پزشکان از ماه سوم بارداری استفاده می کنند. توصیه پزشک ارجعیت دارد و مطابق آن مصرف فرمایید.

من 31هفته هستم یک ماه ونیمه که قرص اهن استفاده نکردم دوباره شروع کردم که قرصم روبخورم ایا این مدتی که نخوردم مشکلی برای فرزندم به وجود اورده

نگران نباشید اما مصرف مکمل اهن را مخصوصا اگر کم خونی دارید قطع نکنید.

سلام من هفته 13بارداری هستم پریناتال نیچرمد مصرف میکنم ببخشید مکمل پریناتال نیچرمد بهتره یا پریناتال 21سنتی+DHA?چرا؟چ فرقی دارن؟ سنتری بهتره؟

پریناتال DHA حاوی اسید چرب DHA می باشد که می تواند به بهبود رشد مغزی کودک بسیار کمک کند. اما مکمل پریناتال فاقد این ترکیب می باشد. البته هر دو مکمل مکمل های بسیار خوب و تخصصی برای خانم های باردار می باشند.

سلام ببخشید ۱۶ هفته هستم دکتر از هفته تقریبا ۱۲ مولتی پریناتال داده هر روز عصر یکی اسید فولیک هم مصرف میکنم آیا لازمه هروز مولتی استفاده کنم مثلا امکان زیاد شدن آهن نمیشه؟

بله، بهتر است که به توصیه پزشک خود دقیقا مصرف فرمایید. با این میزان مصرف مشکلی از نظر مسمومیت آهن ایجاد نمی شود.

سلام ببخشید شما میگین مقدار ۱۸ میلی گرم اهن در روز در بارداری زیاده ولی نیچر مید روش نوشته ۲۷میلی گرم اهن داره که..مقدار ویتامین آشم زیاده ۴هزار واحده..من خیلی دلهره گرفتم تورو خدا کمک

میزان نیاز روزانه به آهن 27 میلی گرم در زنان باردار می باشد و میزان ویتامین آ موجود در مکمل پریناتال در دوران بارداری مجاز می باشد.

باسلام و خسته نباشید من تو هفته۲۲بارداری هستم دکتر از هفته های اول برام مولتی ویتامین نوشت از داروخونه تهیه کردم ولی بخاطر ویار نمیتونستم استفاده کنم تااینکه داروخانه ای قرص های بهم داد که اونا رو میخوردم مشکلی پیش نمی اومد بعد از اینکه تموم شدند رفتم تهیه کنم بهم گفتند مولتی کامپلیت بهت دادند و نباید استفاده میکردی خیلی نگرانم خیلی بده ؟

اگر به داروخانه گفته اید که باردار هستید حتما قرص های مخصوص خانم های باردار را به شما داده است. مصرف مولتی کامپیلیت در دوران بارداری خیلی توصیه نمی شود. نگران نباشید دراینباره با پزشک خود مشورات کنید درصورت نیاز به مصرف مکمل در دوران بارداری از پریناتال 21 سنتری استفاده فرمایید.

سلام و عرض ادب ممنون از مطالب خوبتون خواستم بپرسم ازتون که چند درصد ریزمغذی های مکمل ها قابل جذب است؟ از کجا باید این موضوع را متوجه بشویم؟ مثلا بر روی مکملی نوشته 168 میلی گرم منیزیم اکسید، حالا چند درصد آن جذب میشود؟ یا مکمل دیگه برای بارداری نوشته حاوی 150 میلی گرم آهن، حالا چند درصد آن قابل جذب است؟ اگر نیاز خانم باردار به آهن 27 میلی گرم است و اگر کمخون نباشد، خوردن روزانه قرصی با 150 میلی گرم آهن زیاد نیست؟

شما براساس DV که در جدول ترکیبات مشاهده می کنید می توانید ببینید که هر یک از ترکیبات موجود در مکمل چند درصد نیاز روزانه یک فرد را تامین می کند.

سلام وببخشید من هفته 20 بارداری هستم .دکترم برام قرص اهنی که همراه با اسید فولیک و ب 12 هست تجویز کرده.و من همچنین قرص فمبیون 2 مصرف میکنم خاستم بدونم مصرف همزمان هردو اشکالینداره؟

مکمل فمبیون 2 فاقد آهن می باشد بنابراین مصرف آهن در کنار آن مشکلی ندارد. لازم به ذکر است مکمل پریناتال +DHA سنتری تمام مواد مغذی مورد نیاز زنان باردار و شیرده را شامل می شود و با مصرف آن لازم به مصرف جداگانه دو مکمل نمی باشد.

سلام من در ماه هفت بارداری هستم قرص مولتی ویتامین مینرال ایرانی مصرف میکنم بعد از هر وعده ناهارم و قرص ویتامین دی و اهنمو هم شب میخورم خوردن این سه قرص باهم در یک روز که موردی نداره؟ در ضمن هر سه روز درمیون هم امگا۳مصرف میکنم

مکمل های مولتی ویتامین مینرال معمولا حاوی اهن و ویتامین دی نیز می باشند تنها در صورت کمبود آهن و ویتامین دی مصرف جداگانه آنها همراه مکمل مولتی ویتامین می تواند مفید باشد. در مورد امگا 3 می توانید از آن استفاده کنید.

سلام من در هفته ۲۲ بارداری هستم دکتر از هفته ۱۶ برام مولتی ویتامین و کلسیم تجویز کرد ولی من به دلیل ویار بدی ک داشتم و معده درد شدید نمیتونستم مصرف کنم سعی میکردم با دوغ یا شیر جبران کنم ولی الان شروع کردم ب خوردن قرص ها ایا برای جنین ب دلیل نخوردن قورص ها مشکلی پیش نمیاد؟ الان شروع کردم ب خوردن قرص ها برای جنین مفید هست؟

اگر تغذیه خود را در این دوران کافی و غنی باشد مشکلی ندارد ولی از این به بعد مصرف مکمل مولتی ویتامین مخصوص خانم های باردار "پریناتال 21 سنتری" را حتما داشته باشید.

باسلام ببخشید من چون توخوردن قرص مشکل دارم،نمیشه مولتی پریناتال رو بجوم؟

خیر این مکمل جویدنی نمی باشد.

با سلام من الان هفته 32هستم تقریبا از از دوماه پیش دکتر بهم گفت که دیگه مولتی ویتامین نخور چون وزن گیریت خوبه و بیشتر از این بشه خطرناکه مرکز بهداشت هم رفتم گفتم ومشاوره گرفتم اونام گفتن آره لازم نیس بخوری؛الان در عوض به جاش قرص آهن فرفولیک که هم آهن هم فولیک اسید هست میخورم روزی دوتا به علت یکم کم خونی؛بنظرتون اشتباه نیست که مولتی ویتامین نمیخورم؟؟؟آخه همه میگن واجبه حتما باید بخوری

با توجه به نظر پزشک فعلا برای شما مصرف مکمل مولتی ویتامین لازم نیست.

سلام خسته نباشید همسر من نه ماه و سه روزه که بارداره هروز یه مولتی ویتامین مینرال با قرص اهن میخورد ولی الان چند روزی هست که قرص مولتی کامپلیت داره مصرف میکنه به نظرتون خوردن مولتی کامپلیت مشکلی نداره ممنون میشم پاسخ بدید

در دوران بارداری تنها مصرف مکمل های اختصاصی برای دوران بارداری مانند "پریناتال +DHA 21 سنتری" توصیه می شود.

سلام خسته نباشید..من قرص مولتی ویتامین مینرال گرفتم برای اضافه کردن وزن..میشه لطفا راهنمایی کنین چ وقت بخورم ک بیشترین تاثیر و داشته باشه

بعد از صبحانه استفاده فرمایید و بهتر است که برای یک دوره حداقل 3 ماهه استفاده کنید. باید توجه داشته باشید که مکمل های مولتی ویتامینی از طریق افزایش اشتها در افزایش وزن موثر می باشد.

با سلام همسر من هفته۳۰بارداری هست و دکتر به همسر من قرص فرفوت گاین و کلسیم وامگا۳ داده آیا نیاز به مولتی ویتامین پرنیتال نداره؟

البته که ترکیبات موجود در مکمل پریناتال +DHA کامل تر است اما مصرف آن با مکمل هایی ذکر شده توصیه نمی شود.

سلام و خداقوت من 29 سالمه و کم خونی خاصی ندارم هفته 14 بارداری هستم دکترم از هفته گذشته بهم قرص آهن داده و فمیبیون 2 که فمیبیون 2 رو پیدا نکردم بخرم واسه همین دکترم به جاش قرص پریناتال مولتیویتامین/مینرال+ DHA و قرص ostivon داد ...با خوندن متن شما شک کردم که آیا مصرف قرص آهنم رو ادامه بدم یا نه!؟

پاسخ مکمل را به توصیه پزشک خود ادامه دهید.

سلام من باردار هستم و میزان آهن در خونم بالاست. دکتر برایم مولتی ویتامین بدون آهن تجویز کرده ولی هیچ برندی پیدا نکرده ام. مولتی دیلی بدون آهن موجود هست ؟

این مکمل دارای 18 میلی گرم اهن می باشد و مصرف آن اصلا برای خانم باردار توصیه نمی شود.

سلام من هفته ۱۵بارداری هستم‌.تو ازمایشم مشخص شد که پلاکت خونم پایینه خوردن قرص فیفول میتونه کمک کنه؟

قبل از مصرف هرنوع مکملی با پزشک خود مشورت کنید.

سلام من هفته 30 بارداری هستم از ماه چهارم ب بعد دکترم برام مولتی ویتامین نوشت ک اسید فولیک هم توش داره..تازه امروز فهمیدم ک در کنار مولتی ویتامین دیگه نباید اسید فولیک میخوردم آیا ضرری برای جنینم داره..مصرف هم مولتی ویتامین هم خود اسید فولیک؟

مشکلی ندارد . اسید فولیک یک ویتامین محلول در اب است که مازاد ان دفع می شود.

سلام ببخشیدماه 8بارداریم هست تاکنون قرض مولتی ویتامین رواستفاده نکردم اماآهن واسیدفولیک روکامل استفاده کردم وزنم خوب پیش میزه اشکالی نداره اگرمولتی ویتامین روهمچنان استفاده نکنم؟

توصیه آن ها وابسته به این موضوع است که شما از نظر رژیم غذایی شرایط سنی و ذخایر قبل از بارداری چگونه هستید. ولی بهتر است که از مکمل ها نیز در این دوره کمک بگیرید. مکمل مولتی پریناتال+DHA می تواند مفید باشد.

من الان هفته هیجده بارداریم کامل شده ، هم پیش مامای بهداشت میرم هم پیش متخصص خودم ولی متاسفانه ازو اونجا که اکثر متخصص ها فقط پول ویزیت براشون مهمه و به سوالات زنان باردار خیلی اهمیت نمیدن چند سوال واسم پیش اومده. 1- تا پایان چهار ماه فقط یدوفولیک استفاده کردم و الان هم آهن.سوالم اینه مصرف آهن و یدوفولیک در این سن توصیه میشه یا فقط آهن رو باید استفاده کنم؟ینی بد نیست یدوفولیکم رو همچنان ادامه بدم؟ 2- ازین هفته متخصصم ویتامین پریناتا رو هم واسم تجویز کردن، از اونجا که این ویتامین حاوی آهن و ید و .. هم هست تکلیف من چیه؟تغذیه م خوبه خداروشکر. الان نگرانم باعث ایجاد مشکل بشه اینهمه قرص و دارو...... 3- و از اونجاییکه با قرص رابطه خوبی ندارم ،بجای قرص کلسی کر، شربتش رو گرفتم، که توصیه شده هر روز 10 میل بخورم! بنظرتون بچه های ما با این همه دوا دارو چی از آب در میان؟آیا این میزان، زیاده رویی نیست؟ در کل تکلیف چیه مرسی

با توجه به اینکه مکمل پریناتال حاوی تمامی ترکیبات ذکر شده است میزان بیشتر ان ها توصیه نمی شود . مگر اینکه شما دچار کم خونی باشید و یا سن بالای 35 داشته باشید. در نهایت توصیه این مکمل ها به تشخیص پزشک می باشد. در صورتی که شما کمبود خاصی ندارید و کم خونی و یا کم کاری تیروئید و سن بالا برای بارداری نداشته باشید مصرف تمام این مکمل ها با هم ممکن است ضرورت نداشته باشد.

ارسال دیدگاه جدید