مولتی ویتامین بارداری

مصرف مولتی ویتامین بارداری ضروری است؟

مولتی ویتامین بارداری، نوعی مولتی ویتامین است که مناسب نیازهای مادران باردار تولید شده و همه ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز آنها را تامین می کند. پزشكان به زنان باردار توصیه می كنند، علاوه بر مصرف اسیدفولیك و مكمل آهن ( که مصرف اسیدفولیك به جلوگیری از تولد نوزادان ناقص و مكمل های آهن به جلوگیری از كم خونی زنان باردار كمك می كنند) از مولتی ویتامین ها نیز استفاده كنند.

لزوم مصرف قرص مولتی ویتامین بارداری

احتمال زایمان پیش ازموعد در زنان بارداری كه  مكمل مولتی ویتامین بارداری مصرف می كنند، كاهش می یابد. همچنین محققین می گویند: مصرف قرص مولتی ویتامین بارداری به طور آشکاری از خطر کم وزنی هنگام تولد و کوچک بودن نوزاد به نسبت سن بارداری تا ۲۳ درصد می‌کاهد. دانشمندان با بررسی تعدادی زن باردار متوجه شدند، احتمال ابتلا به عارضه مسمومیت حاملگی در زنانی که پیش از لقاح مولتی ویتامین مصرف می کنند 17 درصد کمتر و این احتمال در افرادی که پس از لقاح تا 12 هفته مولتی ویتامین مصرف می کنند، 22 درصد کمتر از زنانی است که مکمل مولتی ویتامینی مصرف نمی کنند. همچنین زنانی که پیرامون زمان لقاح از مکمل های مولتی ویتامین استفاده می کنند، کمتر از دیگران در خطر ابتلا به عارضه مسمومیت حاملگی قرار دارند.

مولتی ویتامین بارداری

انواع ویتامین های موجود در مولتی ویتامین بارداری

 آهن
در دوران بارداری نیاز به آهن تا دو برابر قبل از بارداری افزایش می یابد. این میزان افزایش نیاز به آهن برای رشد جفت و جنین به حدی است که به هیچ وجه از طریق مصرف مواد غذایی تامین نمی شود بنابراین مصرف یک عدد قرص آهن برای پیشگیری از کم خونی فقر آهن و عوارض آن بر رشد و تکامل جنین و سلامت مادر از جمله مرگ و میر مادران، زایمان زودرس، رشد ناکافی جنین و افزایش خطر مرگ و میر جنین ضروری است. بر اساس دستورالعمل کشوری برای پیشگیری از فقر آهن، خانم های باردار باید از پایان ماه چهارم بارداری یک عدد قرص آهن در روز مصرف کرده و تا سه ماه پس از زایمان ادامه دهند. در صورتی که خانم باردار دچار کم خونی شدید باشد باید دوز درمانی یعنی 5-4 میلی گرم به ازاء کیلوگرم وزن بدن برای او تجویز شود.
نکته مهم در درمان کم خونی این است که دوز درمانی باید به مدت 2 تا 3 ماه ادامه یابد تا ذخایر آهن بدن اصلاح شود. در درمان کم خونی اکتفا به افزایش هموگلوبین که معمولا چند روز پس از مصرف مکمل آهن ایجاد می شود کافی نیست و باید اطمینان حاصل شود که ذخیره فریتین سرم نیز به مقدار طبیعی رسیده است.
لازم به ذکر است مصرف مکمل آهن در مورد خانم های باردار مبتلا به تالاسمی نیز طبق برنامه کشوری مانند سایر خانم های باردار توصیه می شود.
مصرف قرص آهن ممکن است عوارضی مانند تهوع، درد معده، اسهال و یا یبوست به دنبال داشته باشد به همین دلیل توصیه می شود قرص آهن بعد از غذا میل شود تا عوارض جانبی به حداقل برسد. بهترین زمان برای مصرف مکمل آهن شب قبل از خواب می باشد. در هر حال‌ خانم باردار باید بداند هیچگاه نباید مصرف قرص آهن را قطع کند زیرا بعد از گذشت چند روز معمولا این عوارض قابل تحمل شده و یا کلاملا برطرف خواهند شد. توصیه می شود از مصرف همزمان شیر و فرآورده های لبنی و قرص آهن خودداری شود زیرا کلسیم موجود در لبنیات در جذب آهن بدن اختلال ایجاد می کند.

ویتامین ها و مواد معدنی
در دوران بارداری نیاز به ویتامین ها و املاح معدنی افزایش می یابد و باید اطمینان حاصل شود که برنامه غذایی روزانه، مواد مغذی مورد نیاز خانم باردار را تا حد زیادی تامین می کند. خصوصا در شرایطی که ترکیب برنامه غذایی روزانـــه خانم باردار از تعادل و تنوع کافی برخوردار نیست و یا خانم باردار بعلت حاملگی های مکرر و به ویژه با فاصله کم، ذخایر بدنی کافی ندارد باید مصرف قرص مولتی ویتامین بارداری توصیه شود. معمولا در کشورهای در حال توسعه به دلیل وضعیت نامطلوب اقتصادی و یا فرهنگی ممکن است خانم باردار دریافت کافی مواد مغذی از رژیم غذایی روزانه نداشته باشد در این صـــورت مکمل یاری مولتی ویتامین باید انجام شود. سیاست گزاری های مرتبط با مکمل یاری توسط مسئولین بهداشتی هر کشور با توجه به وضعیت موجود صورت می گیرد و رعایت دستورالعمل های کشوری الزامی است.
در کشور ما بر اساس دستورالعمل کشوری، کلیه خانم های باردار از پایان ماه چهارم (هفته 16) تا سه ماه بعد از زایمان باید روزانه یک عدد کپسول مولتی ویتامین ساده یا مینرال مصرف نمایند.
 

آشنا شویم: مولتی ویتامین بارداری ویتالی تون

اسید فولیک
نیاز به اسید فولیک در دوران بارداری افزایش می یابد. به دلیل نقش اسید فولیک در پیشگیری از نقص مادرزادی لوله عصبی، بهتر است مصرف این مکمل از سه ماه قبل از بارداری شروع شود و برای خانم های بارداری که از قبل تصمیم به بارداری نداشته اند به محض اطلاع از بارداری مصرف روزانه یک عدد از این مکمل توصیه می شود. مصرف منابع غذایی غنی از اسید فولیک مانند جگر، سبزی های سبز تیره مثل اسفناج و حبوبات در برنامه غذایی روزانه توصیه می شود.
با توجه به اینکه بخش عمده ای از اسید فولیک در اثر پخت سبزی ها از بین می رود، باید توصیه شود از سبزی های تازه (مثل سبزی خوردن) در برنامه غذایی روزانه استفاده شود. البته باید توجه داشت مصرف کافی منابع غذایی این ویتامین به تنهایی نیاز بدن خانم های باردار به اسید فولیک را تامین نمی کند و نمی تواند جایگزین مکمل اسید فولیک شود.
توجه: از پایان ماه چهارم بارداری که کپسول مولتی ویتامین مصرف می شود، در صورتی که این کپسول ها حاوی اسید فولیک باشند، مصرف قرص اسید فولیک باید قطع شود و در غیر این صورت مصرف هر دو مکمل در دوره های زمانی تعیین شده ضروری است.

ویتامین B6
نیاز بدن در دوران بارداری به این ویتامین در حدی نیست که نیاز به مصرف مولتی ویتامین هایی حاوی B6 باشد اما در مادرانی که تهوع و استفراغ شدید میباشد مصرف این ویتامین میتواند بسیار کمک کند که البته باید با دستور پزشک صورت گیرد .

آیا مصرف ویتامین سی در بارداری ضروری میباشد؟

اگر شما از دسته افرادی هستید که روزانه میوه و سبزیجات به اندازه کافی مصرف میکنید و ویتامین سی  که از طریق میوه ها و سبزیجات به بدن شما میرسد کافی می باشد نیازی به مصرف مولتی ویتامین و یا ویتامین سی وجود ندارد ولی اگر از دسته افرادی هستید که با خوردن میوه و سبزیجات مشکل دارید و یا وقت تنظیم مصرف به موقع و به اندازه سبزیجات را ندارید با مصرف مولتی ویتامین و انواع ویتامین ها ویتامین ث مورد نیاز بدنتان را کامل کنید زیرا کمبود ویتامین ث خطر ابتلا به بیماری پره اکلامپسی را در بارداری افزایش میدهد.

تنظیم: هدی جمالی

دیدگاه و نظرات

آیا مولتی ویتامین تاثیری در رشد جنین داره؟

با سلام مواد مغذی مورد نیاز مادر را تامین میکند که منجر به رشد جنین میشود.

سلام برا من دکتر مولتی ویتامین تجویز کرده برا بچه ضرر نداره ک ؟؟ هفته ۲۲ هستم

با سلام خیر مشکلی ندارد

سلام، من هفته ١٠بارداري هستم، دكتر برام مولتي وگان و قرص ويتامين D1000تحويز كردن، به نظر شما براي شروع مكمل زود نيست؟؟مصرف كنم؟

با سلام خیر زود نیست و باید طبق دستور پزشک عمل کنید.

با سلام من فقط مولتی ویتامین میخورم آهن لازم هست من الان ۲۱هفته هستم دکتر گفته باید ویتامین دی هم بخورم آیا لازم هست

با سلام متاسفانه متوجه سوالتان نشدم.

با عرض سلام من الان 12هفته از بارداریم میگذره وتا الان هیچ قرصی مصرف نکردم نه اسید فولیک نه آهن نه مولتی ویتامین آیا مصرف نکردن قرص به جنین آسیبی نزده باشه خیلی نگران این موضوع هستم چون تازه فهمیدم باید مصرف میکردم لطفاً جواب بدید

با سلام جای نگرانی ندارد. با متخصص زنان صحبت کنید.

سلام خسته نباشید .ببخشید من هفته ۶ بارداری هستم ، میخواستم ببینم مصرف مکمل پرگ مام واسه جنینم مشکلی ایجاد نمیکنه ؟

با سلام خیر هیچ مشکلی ندارد و مفید نیز هست.

سلام من در 16 هفته و 4 روز هستم تا الان دی 1000 و فولیک اسید یک میلی مصرف کردم باید تغییر بدم یا چه دارویی مصرف کنم به دکترم دسترسی ندارم لطفا راهنماییم کنید ممنون

با سلام همین ها را ادامه دهید و در زمانی که دسترسی داشتید نظر پزشکتان را جویا شوید.

سلام من هفته ١٣ بارداری هستم بچه دومم رو باردارم سزارین هم هستم اشکالی نداره مولتی ویتامین بخورم؟

با سلام اتفاقا بهتر است در این زمان از مولتی ویتامین مخصوص بارداری مانند پرگمام ویتالی تون استفاده کنید.

سلام هفته ۹ بارداری هستم دکترم مکمل تجویز کرده الان زود نیست برای مصرفش؟ ویتامین دی ۳ هزار و فولیک اسید یک میلی و قرص تیروییدم مصرف میکنم

با سلام خیر زود نیست و بهتر است استفاده کنید.

سلام من هفته نوزدهم بارداری هستم مشکل روده تحریک پذیر دارم و نمیتونم هر دارویی رو بخورم چون دچار اسهال میشم.دکتر برام قرص مولتی ویتامین پریناتال نوشته که نمیتونم بخورم. میشه یه مولتی ویتامین معرفی کنین که دچار این عارضه نشم .

با سلام می توانید از پرگمام ویتالی تون استفاده کنید. البته با شرایط شما باید آزمون و خطا کنید تا ببینید چه مکملی سازگار است.

سلام وقت بخیر ببخشید قرص آهن تموم شده اوایل ماه ۹ بارداری هست همسرم اما داروخانه نداشت میشه از قرص دیگه ای استفاده کرد؟

با سلام بله می توانید از قرص آهن دیگری استفاده کنید. مثلا می تونید از قرص فرکو ویواتیون استفاده کنید.

سلام.من هفته ۷ بارداری هستم و خییییلی سرگیجه دارم انقدر احساس خستگی میکنم نمیتونم ب کارهای روزانه ام برسم استفاده از قرص اهن برای جنین مشکلی داره تو این دوره؟

با سلام خیر برای جنین ضرری نداره و اتفاقا توصیه میشه در دوران بارداری از آهن استفاده کنید.

سلام وقت بخیر من هفته ۱۶ هستم بعد دکترم از هفته ۱۲ به بعد برام مولتی ویتامین و اهن تجویز کرد ولی خودم سهل انگاری کردم و به موقع مصرف نکردم حالا اگه از الان شروع کنم مشکلی برای جنینم پیش نمیاد؟ اخه تو ازمایشم ویتامین د خیلی پایان بود

با سلام بله می تونید استفاده کنید.

سلام من هفته نوزدهم بارداری هستم وتا الان هیچگونه قرص ویتامین یا قرص آهنی مصرف نکردم از الان میخوام شروع کنم ب مصرف ویتامین و اسید فولیک میخواستم ببینم مشکلی برای خودم یا جنینم پیش نمیاد

باسلام با مشورت پزشک می توانید از مکمل پرگمام ویتالی تون استفاده کنید.

با سلام ایا با توجه به اینکه مادران ما هیچگونه ویتامینی نخوردن به جز قرص اهن، مصرف اینهمه قرص واقعا ضروریه؟

باسلام هر کس با توجه به تغذیه و نیاز بدنش می تواند از مکمل ها کمک بگیرید در صورتی که کمبود مواد مغذی ندارد و رژیم غذایی کامل و سالمی دارد . مصرف مکمل ضروری نیست.

من الان هفته 16 بارداری هستم.مرکز بهداشت بهم گفته شروع کنم به خوردن مولتی ویتامین وقرص اهن و د3 ولی دکتر متخصصم چیزی بهم نگفته و برام فقط فولیک با د3 از همون ماه اول تجویز کرده .من الان نمیدونم باید چیکار کنم ؟؟؟ حرف متخصص گوش بدم یا مرکز بهداشت ؟

باسلام با نظر دکتر متخصص زنان پیش بروید.

سلام من ١٦ هفته باردارم. اين مكمل براي دوران بارداري ميخواستم بدونم الان مشكلي پيش مياد؟و اينكه از چه مكملي استفاده كنم بهتره

با سلام می تونید از مکمل پریناتال ویواتیون استفاده کنید.

سلام .من الان هفته 15 بارداری هستم.دکترم به من مولتی ویتامین و اهن نداده ولی مرکز بهداشت گفت مصرف مولتی ویتامین و اهن رو شروع کنم و فولیک اسید رو قطع کنم .الان باید چکار کنم ؟؟؟؟؟؟؟؟

باسلام می توانید از مکمل پرگمام ویتالی تون که مخصوص خانم های باردار هستند استفاده کنید.

سلام من هفته ۳۲ بارداری هستم ودکتر ازپنج ماهگی گفت ک مولتی ویتامین.کلسیم.آهن استفاده کنم اما هزینه ش خیلی سنگینه اگه استفاده نکنم برای بچه ضرری داره؟؟؟

باسلام اگر مکمل ها را نخورید باید از منابع غذایی به میزان کافی استفاده کنید و آن هم در صورتی که کمبود نداشته باشید موثر واقع می شود. بیشترین مشکلی که کمبود این مواد ایجاد می کنند شامل حال خود مادر می شود تا جنین.

با سلام آیا مصرف مکمل قرص پرگنالایف گلدن لایف در هفته های اول بارداری (سه ماه اول )مناسب است یا ضرر دارد؟

باسلام درباره این مکمل اطلاعاتی نداریم اما می توانید از مکمل پرگمام ویتالی تون از ماه اول بارداری نیز با مشورت پزشک استفاده کنید.

سلام

باسلام

سلام من در هفته پانزدهم بارداری هستم. مرکز بهداشت به من ویتامین D روزانه داده و گفتن هر روز یک عدد بخورم از طرفی دکتر برای من مولتی باسلام می توانید از مکمل بون ساپورت ویتالی تون کمک بگیرید و با متخصص غدد مشورت کنید. تجویز کرده که اونم یک روز در میان هست و ویتامین D هم داره . آیا باید D روزانه رو ادامه بدم??

باسلام بستگی دارد که دوز ویتامین دی روزانه که به شما دادن چند باشه. برای دریافت مشاوره با شماره تماس 82406-021 تماس حاصل فرمایید.

سلام هفته ۹ هستم دکتر از روز اول بمن مولتی ویتامین پریناتال داد و منم مصرف کردم تازه متوجه شدم که نباید مصرف میکردم و دکترم میگن من ویتامین ب نوشتم و احتمالا داروخونه بهت مولتی داده.خیلی نگرانم چ عوارضی برای جنین داره؟

باسلام برخی از مولتی ویتامین ها از روز اول بارداری قابل مصرف است و جای نگرانی ندارد. مولتی ویتامینی که استفاده کردید را به پزشکتان نشان دهید.

سلام. من هفته 14 بارداری هستم. دکتر برای من مولتی ویتامین تراپوتیک تجویز کردند ولی دکتر داروخانه فرمودند باید مولتی ویتامین پرناتال تجویز میکرد خواستم ببینم کدام رو باید مصرف کنم

با سلام بله در این دوره مولتی ویتامین پریناتال تجویز میشه و باید استفاده کنید.

سلام من ۲۵هفتمه و همچنان غذاهای گوشتی نمیتونم بخورم و داروها‌هم‌حالم‌بدمیکنه.این‌قرص‌اهن‌و‌ویتامین‌هاذوکه‌نمبخورم‌مشکل‌سازنمیشع؟

با سلام در این دوران تغذیه شما برای خودتان و جنین اهمیت ویژه ای دارد و حتما باید مولتی ویتامین و آهن را مصرف کنید.

ارسال دیدگاه جدید