مولتی ویتامین بارداری

مصرف مولتی ویتامین بارداری ضروری است؟

مولتی ویتامین بارداری، نوعی مولتی ویتامین است که مناسب نیازهای مادران باردار تولید شده و همه ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز آنها را تامین می کند. پزشكان به زنان باردار توصیه می كنند، علاوه بر مصرف اسیدفولیك و مكمل آهن ( که مصرف اسیدفولیك به جلوگیری از تولد نوزادان ناقص و مكمل های آهن به جلوگیری از كم خونی زنان باردار كمك می كنند) از مولتی ویتامین ها نیز استفاده كنند.

لزوم مصرف قرص مولتی ویتامین بارداری

احتمال زایمان پیش ازموعد در زنان بارداری كه  مكمل مولتی ویتامین بارداری مصرف می كنند، كاهش می یابد. همچنین محققین می گویند: مصرف قرص مولتی ویتامین بارداری به طور آشکاری از خطر کم وزنی هنگام تولد و کوچک بودن نوزاد به نسبت سن بارداری تا ۲۳ درصد می‌کاهد. دانشمندان با بررسی تعدادی زن باردار متوجه شدند، احتمال ابتلا به عارضه مسمومیت حاملگی در زنانی که پیش از لقاح مولتی ویتامین مصرف می کنند 17 درصد کمتر و این احتمال در افرادی که پس از لقاح تا 12 هفته مولتی ویتامین مصرف می کنند، 22 درصد کمتر از زنانی است که مکمل مولتی ویتامینی مصرف نمی کنند. همچنین زنانی که پیرامون زمان لقاح از مکمل های مولتی ویتامین استفاده می کنند، کمتر از دیگران در خطر ابتلا به عارضه مسمومیت حاملگی قرار دارند.

مولتی ویتامین بارداری

انواع ویتامین های موجود در مولتی ویتامین بارداری

 آهن
در دوران بارداری نیاز به آهن تا دو برابر قبل از بارداری افزایش می یابد. این میزان افزایش نیاز به آهن برای رشد جفت و جنین به حدی است که به هیچ وجه از طریق مصرف مواد غذایی تامین نمی شود بنابراین مصرف یک عدد قرص آهن برای پیشگیری از کم خونی فقر آهن و عوارض آن بر رشد و تکامل جنین و سلامت مادر از جمله مرگ و میر مادران، زایمان زودرس، رشد ناکافی جنین و افزایش خطر مرگ و میر جنین ضروری است. بر اساس دستورالعمل کشوری برای پیشگیری از فقر آهن، خانم های باردار باید از پایان ماه چهارم بارداری یک عدد قرص آهن در روز مصرف کرده و تا سه ماه پس از زایمان ادامه دهند. در صورتی که خانم باردار دچار کم خونی شدید باشد باید دوز درمانی یعنی 5-4 میلی گرم به ازاء کیلوگرم وزن بدن برای او تجویز شود.
نکته مهم در درمان کم خونی این است که دوز درمانی باید به مدت 2 تا 3 ماه ادامه یابد تا ذخایر آهن بدن اصلاح شود. در درمان کم خونی اکتفا به افزایش هموگلوبین که معمولا چند روز پس از مصرف مکمل آهن ایجاد می شود کافی نیست و باید اطمینان حاصل شود که ذخیره فریتین سرم نیز به مقدار طبیعی رسیده است.
لازم به ذکر است مصرف مکمل آهن در مورد خانم های باردار مبتلا به تالاسمی نیز طبق برنامه کشوری مانند سایر خانم های باردار توصیه می شود.
مصرف قرص آهن ممکن است عوارضی مانند تهوع، درد معده، اسهال و یا یبوست به دنبال داشته باشد به همین دلیل توصیه می شود قرص آهن بعد از غذا میل شود تا عوارض جانبی به حداقل برسد. بهترین زمان برای مصرف مکمل آهن شب قبل از خواب می باشد. در هر حال‌ خانم باردار باید بداند هیچگاه نباید مصرف قرص آهن را قطع کند زیرا بعد از گذشت چند روز معمولا این عوارض قابل تحمل شده و یا کلاملا برطرف خواهند شد. توصیه می شود از مصرف همزمان شیر و فرآورده های لبنی و قرص آهن خودداری شود زیرا کلسیم موجود در لبنیات در جذب آهن بدن اختلال ایجاد می کند.

ویتامین ها و مواد معدنی
در دوران بارداری نیاز به ویتامین ها و املاح معدنی افزایش می یابد و باید اطمینان حاصل شود که برنامه غذایی روزانه، مواد مغذی مورد نیاز خانم باردار را تا حد زیادی تامین می کند. خصوصا در شرایطی که ترکیب برنامه غذایی روزانـــه خانم باردار از تعادل و تنوع کافی برخوردار نیست و یا خانم باردار بعلت حاملگی های مکرر و به ویژه با فاصله کم، ذخایر بدنی کافی ندارد باید مصرف قرص مولتی ویتامین بارداری توصیه شود. معمولا در کشورهای در حال توسعه به دلیل وضعیت نامطلوب اقتصادی و یا فرهنگی ممکن است خانم باردار دریافت کافی مواد مغذی از رژیم غذایی روزانه نداشته باشد در این صـــورت مکمل یاری مولتی ویتامین باید انجام شود. سیاست گزاری های مرتبط با مکمل یاری توسط مسئولین بهداشتی هر کشور با توجه به وضعیت موجود صورت می گیرد و رعایت دستورالعمل های کشوری الزامی است.
در کشور ما بر اساس دستورالعمل کشوری، کلیه خانم های باردار از پایان ماه چهارم (هفته 16) تا سه ماه بعد از زایمان باید روزانه یک عدد کپسول مولتی ویتامین ساده یا مینرال مصرف نمایند.
 

آشنا شویم: مولتی ویتامین بارداری ویتالی تون

اسید فولیک
نیاز به اسید فولیک در دوران بارداری افزایش می یابد. به دلیل نقش اسید فولیک در پیشگیری از نقص مادرزادی لوله عصبی، بهتر است مصرف این مکمل از سه ماه قبل از بارداری شروع شود و برای خانم های بارداری که از قبل تصمیم به بارداری نداشته اند به محض اطلاع از بارداری مصرف روزانه یک عدد از این مکمل توصیه می شود. مصرف منابع غذایی غنی از اسید فولیک مانند جگر، سبزی های سبز تیره مثل اسفناج و حبوبات در برنامه غذایی روزانه توصیه می شود.
با توجه به اینکه بخش عمده ای از اسید فولیک در اثر پخت سبزی ها از بین می رود، باید توصیه شود از سبزی های تازه (مثل سبزی خوردن) در برنامه غذایی روزانه استفاده شود. البته باید توجه داشت مصرف کافی منابع غذایی این ویتامین به تنهایی نیاز بدن خانم های باردار به اسید فولیک را تامین نمی کند و نمی تواند جایگزین مکمل اسید فولیک شود.
توجه: از پایان ماه چهارم بارداری که کپسول مولتی ویتامین مصرف می شود، در صورتی که این کپسول ها حاوی اسید فولیک باشند، مصرف قرص اسید فولیک باید قطع شود و در غیر این صورت مصرف هر دو مکمل در دوره های زمانی تعیین شده ضروری است.

ویتامین B6
نیاز بدن در دوران بارداری به این ویتامین در حدی نیست که نیاز به مصرف مولتی ویتامین هایی حاوی B6 باشد اما در مادرانی که تهوع و استفراغ شدید میباشد مصرف این ویتامین میتواند بسیار کمک کند که البته باید با دستور پزشک صورت گیرد .

آیا مصرف ویتامین سی در بارداری ضروری میباشد؟

اگر شما از دسته افرادی هستید که روزانه میوه و سبزیجات به اندازه کافی مصرف میکنید و ویتامین سی  که از طریق میوه ها و سبزیجات به بدن شما میرسد کافی می باشد نیازی به مصرف مولتی ویتامین و یا ویتامین سی وجود ندارد ولی اگر از دسته افرادی هستید که با خوردن میوه و سبزیجات مشکل دارید و یا وقت تنظیم مصرف به موقع و به اندازه سبزیجات را ندارید با مصرف مولتی ویتامین و انواع ویتامین ها ویتامین ث مورد نیاز بدنتان را کامل کنید زیرا کمبود ویتامین ث خطر ابتلا به بیماری پره اکلامپسی را در بارداری افزایش میدهد.

تنظیم: هدی جمالی

دیدگاه و نظرات

سلام من میوه هایی که حامل ویتامین cهستن رو نمیتونم مصرف کنم و ویار دارم آیا میتونم قرص جوشان این ویتامین رو مصرف کنم و اینکه برای جنین مشکلی ایجاد نمیکنه. درضمن هفته20 بارداری ام

با سلام می توانید از قرص ها و مکمل ها استفاده کنید و مفید است و ضرری ندارد.

سلام من هفته ۱۵ بارداریم دکتر بهم مولتی ویتامین پرگناکر داده بعد گفتن که یک شب در میون قرص فولیک اسید رو ادامه بدم به نظرتون دوزش زیاد نمیشه؟ خود مولتی ویتامین ۴۰۰ میکروگرم فولیک اسید داره

با سلام خیر مشکلی ندارد و به دستور پزشک عمل کنید.

سلام من اسید فولیک و مولتی ویتامین رو یه بارصبح و یه بارش میخورم هفته ۶بارداری ام ضرری نداره برای جنین؟

با سلام اگر طبق دستور پزشک عمل می کنید مشکلی ندارد.

با سلام.هفته ۱۱ بارداری هستم دکتر فقط فولیک اسید و آهن رو در قالب کپسول فولایرون برام تجویز کردن.الان طول سرویکسم کوتاهه و جفتم پایینه آیا مصرف مولتی ویتامین تاثیری در بهبودی این موضوع خواهد داشت؟با توجه به اینکه به علت سوزش سر دل و تهوع نمیتونم همه جور مواد غذایی رو مصرف کنم مصرف مولتی ویتامین رو توصیه میکنید یا خیر؟

با سلام این موارد را باید حتما از متخصص زنان بپرسید. ما در این جایگاه نیستیم.

سلام من طبق دستورپزشک عمومی چون کرونا گرفته بودم شربت ایمنیوتی مصرف میکردم که مجموع چندویتامینه وروش ننوشته بود دربارداری مجازنیست به محض اینکه فهمیدم باردارم قطع کردم دارو رو ، سه روز درهفته هرروز ده میلی گرم که هر ده میلی گرم حدود ۳۰۰میکروگرم ویتامین Aداشت حدود دوماه تا روزی که پریودیم عقب افتاد وفهمیدم باردارم مصرف میکردم ایااین مقدار به جنین اسیب رسونده ؟

با سلام خیر هیچ مشکلی ندارد. نگران نباشید.

سلام من هفته ۲۳ بارداری هستم و از ماه اول فولیک اسید خوردم و از ماه پنچ بارداری قرص اهن زیفمن خوردم مشکلی نداره برا جنین

با سلام خیر مشکلی ندارد.

سلام من هفته ۲۲بارداری ام قرص ک دکتر نوشته برام تموم شده. به جاش چه مکملی استفاده کنم

با سلام می توانید از پرگمام ویتالی تون استفاده کنید.

سلام من هفته ۶بارداریم از هفته دوم یا سوم قرص مولتی ویتامین خوردم ایا مشکلی پیش میاد؟

با سلام خیر هیچ مشکلی ندارد.

سلام من هفته ۲۹ بارداری هستم روزی یک عدد قرص مولتی ویتامین پریناتال مصرف میکنم اگه درکنارش برای وزن گیری جنین از مکمل لیدی میل استفاده کنم ضرر داره؟

با سلام خیر ضرری ندارد.

سلام من هفته ۲۰ام بارداری هستم دکتر برام مولتی ویتامین تجویز کرده گفته هفته ای دوتا مصرف بشه من شب مصرف میکنم مشکلی نداره؟؟

با سلام بهتر است بعد از غذا میل شود. نوع وعده مهم نیست.

با سلام من هفته ۱۰ بارداری هستم و دکترم مولتی ویتامین تجویز نکرده فقط اسید فولیک و ویتامین D تجویز کرده آیا برای جنین مشکلی به وجود نمیاد

با سلام خیر هیچ مشکلی ندارد. به دستور پزشک عمل کنید.

سلام وقت بخیر، من باردار نیستم، ضعف بدنی کم خونی و خونریزی زیاد قاعدگی داشتم این مدت اخیر ، دکتر داروخانه قرص مولتی ویتامین مینرال داده بهم ، راجبش سرچ کردم نوشته شده مناسب باردارها هست، مشکلی نداره مصرف کنم ؟

با سلام خیر هیچ مشکلی ندارد.

من روزانه ۴واحد میوه مصرف میکنم.معمولا در کنار غذا سبزی هم استفاده میکنم.میتونم مولتی ویتامین رو کمتر مصرف کنم؟مثلا یه روز ورمیون یا دو روز درمیون؟

با سلام بله می توانید و مشلی ندارد.

سلام هفته 6 بارداری هستم دکتر قرص پرگامام نوشته که ویتامین A داره ایا در ماه اول بارداری برای جنین ضرر نداره؟

با سلام دوز آن در حدی نیست که ضرر داشته باشد.

سلام من هفته ۴ بارداری هستم میتونم هم قرص آهن و هم مولتی ویتامین و اسید فولیک استفاده کنم؟؟

با سلام بله می توانید مشکلی ندارد.

سلام خسته نباشید بهداشت برام مولتی ویتامین مینرال داده بود که روزی یه دونه بخورم ولی دکتر گفت یه روز در میون کافیست وگفت ویتامین دی وکلسیم رو هفته لی یه بار بخورم

با سلام به دستور دکتر عمل کنید.

سلام خوبین من هفته 7 بارداریم از چه نوع مولتی ویتامینی استفاده کنم

با سلام می توانید از پرگمام ویتالی تون استفاده کنید.

سلام دوزمولتی ویتامین چقدمصرف کنم14هفته هستم ،منظورم روزی چندعددمصرف کنم

با سلام بستگی به نوع برند مولتی ویتامین دارد ولی اصولا روزی یک عدد کافی است.

با سلام من هفته ۲۲ بارداری هستم و دکتر مولتی ویتامینی داده که فولیک اسید هم داره و من همزمان باهاش فولیک اسید مصرف کردم و تازه فولیک اسید رو قطع کردم ممکنه جنینم اسیب دیده باشه

با سلام خیر هیچ مشکلی ندارد و به جنین آسیبی نمی رسد.

سلام من هفته ۳۶بارداری هستم دکترم مولتی ویتامین و کلسیوم قطع کرده واسه جنین ضرر نداره؟

با سلام حتما اینگونه صلاح دیده اند. به دستور پزشک عمل کنید.

سلام

سلام من چند هفته قبل از بارداری مولتی ویتامین مصرف میکردم الان هم هفته پنجم بارداری هستم هنوز مصرف میکنم خواستم ببینم ضرری نداره؟

با سلام خیر ضرری ندارد.

آیا مصرف کپسول ب کمپلکس دربارداری ضرر دارد؟

خیر مشکلی ندارد.

سلام من الان20 هفته بارداری هستم دکتر از اول ماه بارداری فولیک اسید و ویتامین دی و مولتی برام داده میگم این مشکلی نیست تاثیر برا جنین نداره

با سلام خیر هیچ مشکلی ندارد.

سلام هفته ۲۱ هستم بهداشت مولتی وینامین مینرال داده ضرر داره؟

با سلام خیر ضرر ندارد و برایتان بسیار مفید است.

باسلام من هفته ۶ بارداریم و دکتر پرژسترون داده برای خون ریزی من بخاطر خون رفته از اهن استفاده کردم ایا این قرص(اهن) تو هفته ۶ ضرر داره؟

ارسال دیدگاه جدید