مولتی ویتامین بارداری

مصرف مولتی ویتامین بارداری ضروری است؟

مولتی ویتامین بارداری، نوعی مولتی ویتامین است که مناسب نیازهای مادران باردار تولید شده و همه ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز آنها را تامین می کند. پزشكان به زنان باردار توصیه می كنند، علاوه بر مصرف اسیدفولیك و مكمل آهن ( که مصرف اسیدفولیك به جلوگیری از تولد نوزادان ناقص و مكمل های آهن به جلوگیری از كم خونی زنان باردار كمك می كنند) از مولتی ویتامین ها نیز استفاده كنند.

لزوم مصرف قرص مولتی ویتامین بارداری

احتمال زایمان پیش ازموعد در زنان بارداری كه  مكمل مولتی ویتامین بارداری مصرف می كنند، كاهش می یابد. همچنین محققین می گویند: مصرف قرص مولتی ویتامین بارداری به طور آشکاری از خطر کم وزنی هنگام تولد و کوچک بودن نوزاد به نسبت سن بارداری تا ۲۳ درصد می‌کاهد. دانشمندان با بررسی تعدادی زن باردار متوجه شدند، احتمال ابتلا به عارضه مسمومیت حاملگی در زنانی که پیش از لقاح مولتی ویتامین مصرف می کنند 17 درصد کمتر و این احتمال در افرادی که پس از لقاح تا 12 هفته مولتی ویتامین مصرف می کنند، 22 درصد کمتر از زنانی است که مکمل مولتی ویتامینی مصرف نمی کنند. همچنین زنانی که پیرامون زمان لقاح از مکمل های مولتی ویتامین استفاده می کنند، کمتر از دیگران در خطر ابتلا به عارضه مسمومیت حاملگی قرار دارند.

مولتی ویتامین بارداری

انواع ویتامین های موجود در مولتی ویتامین بارداری

 آهن
در دوران بارداری نیاز به آهن تا دو برابر قبل از بارداری افزایش می یابد. این میزان افزایش نیاز به آهن برای رشد جفت و جنین به حدی است که به هیچ وجه از طریق مصرف مواد غذایی تامین نمی شود بنابراین مصرف یک عدد قرص آهن برای پیشگیری از کم خونی فقر آهن و عوارض آن بر رشد و تکامل جنین و سلامت مادر از جمله مرگ و میر مادران، زایمان زودرس، رشد ناکافی جنین و افزایش خطر مرگ و میر جنین ضروری است. بر اساس دستورالعمل کشوری برای پیشگیری از فقر آهن، خانم های باردار باید از پایان ماه چهارم بارداری یک عدد قرص آهن در روز مصرف کرده و تا سه ماه پس از زایمان ادامه دهند. در صورتی که خانم باردار دچار کم خونی شدید باشد باید دوز درمانی یعنی 5-4 میلی گرم به ازاء کیلوگرم وزن بدن برای او تجویز شود.
نکته مهم در درمان کم خونی این است که دوز درمانی باید به مدت 2 تا 3 ماه ادامه یابد تا ذخایر آهن بدن اصلاح شود. در درمان کم خونی اکتفا به افزایش هموگلوبین که معمولا چند روز پس از مصرف مکمل آهن ایجاد می شود کافی نیست و باید اطمینان حاصل شود که ذخیره فریتین سرم نیز به مقدار طبیعی رسیده است.
لازم به ذکر است مصرف مکمل آهن در مورد خانم های باردار مبتلا به تالاسمی نیز طبق برنامه کشوری مانند سایر خانم های باردار توصیه می شود.
مصرف قرص آهن ممکن است عوارضی مانند تهوع، درد معده، اسهال و یا یبوست به دنبال داشته باشد به همین دلیل توصیه می شود قرص آهن بعد از غذا میل شود تا عوارض جانبی به حداقل برسد. بهترین زمان برای مصرف مکمل آهن شب قبل از خواب می باشد. در هر حال‌ خانم باردار باید بداند هیچگاه نباید مصرف قرص آهن را قطع کند زیرا بعد از گذشت چند روز معمولا این عوارض قابل تحمل شده و یا کلاملا برطرف خواهند شد. توصیه می شود از مصرف همزمان شیر و فرآورده های لبنی و قرص آهن خودداری شود زیرا کلسیم موجود در لبنیات در جذب آهن بدن اختلال ایجاد می کند.

ویتامین ها و مواد معدنی
در دوران بارداری نیاز به ویتامین ها و املاح معدنی افزایش می یابد و باید اطمینان حاصل شود که برنامه غذایی روزانه، مواد مغذی مورد نیاز خانم باردار را تا حد زیادی تامین می کند. خصوصا در شرایطی که ترکیب برنامه غذایی روزانـــه خانم باردار از تعادل و تنوع کافی برخوردار نیست و یا خانم باردار بعلت حاملگی های مکرر و به ویژه با فاصله کم، ذخایر بدنی کافی ندارد باید مصرف قرص مولتی ویتامین بارداری توصیه شود. معمولا در کشورهای در حال توسعه به دلیل وضعیت نامطلوب اقتصادی و یا فرهنگی ممکن است خانم باردار دریافت کافی مواد مغذی از رژیم غذایی روزانه نداشته باشد در این صـــورت مکمل یاری مولتی ویتامین باید انجام شود. سیاست گزاری های مرتبط با مکمل یاری توسط مسئولین بهداشتی هر کشور با توجه به وضعیت موجود صورت می گیرد و رعایت دستورالعمل های کشوری الزامی است.
در کشور ما بر اساس دستورالعمل کشوری، کلیه خانم های باردار از پایان ماه چهارم (هفته 16) تا سه ماه بعد از زایمان باید روزانه یک عدد کپسول مولتی ویتامین ساده یا مینرال مصرف نمایند.
 

آشنا شویم: مولتی ویتامین بارداری ویتالی تون

اسید فولیک
نیاز به اسید فولیک در دوران بارداری افزایش می یابد. به دلیل نقش اسید فولیک در پیشگیری از نقص مادرزادی لوله عصبی، بهتر است مصرف این مکمل از سه ماه قبل از بارداری شروع شود و برای خانم های بارداری که از قبل تصمیم به بارداری نداشته اند به محض اطلاع از بارداری مصرف روزانه یک عدد از این مکمل توصیه می شود. مصرف منابع غذایی غنی از اسید فولیک مانند جگر، سبزی های سبز تیره مثل اسفناج و حبوبات در برنامه غذایی روزانه توصیه می شود.
با توجه به اینکه بخش عمده ای از اسید فولیک در اثر پخت سبزی ها از بین می رود، باید توصیه شود از سبزی های تازه (مثل سبزی خوردن) در برنامه غذایی روزانه استفاده شود. البته باید توجه داشت مصرف کافی منابع غذایی این ویتامین به تنهایی نیاز بدن خانم های باردار به اسید فولیک را تامین نمی کند و نمی تواند جایگزین مکمل اسید فولیک شود.
توجه: از پایان ماه چهارم بارداری که کپسول مولتی ویتامین مصرف می شود، در صورتی که این کپسول ها حاوی اسید فولیک باشند، مصرف قرص اسید فولیک باید قطع شود و در غیر این صورت مصرف هر دو مکمل در دوره های زمانی تعیین شده ضروری است.

ویتامین B6
نیاز بدن در دوران بارداری به این ویتامین در حدی نیست که نیاز به مصرف مولتی ویتامین هایی حاوی B6 باشد اما در مادرانی که تهوع و استفراغ شدید میباشد مصرف این ویتامین میتواند بسیار کمک کند که البته باید با دستور پزشک صورت گیرد .

آیا مصرف ویتامین سی در بارداری ضروری میباشد؟

اگر شما از دسته افرادی هستید که روزانه میوه و سبزیجات به اندازه کافی مصرف میکنید و ویتامین سی  که از طریق میوه ها و سبزیجات به بدن شما میرسد کافی می باشد نیازی به مصرف مولتی ویتامین و یا ویتامین سی وجود ندارد ولی اگر از دسته افرادی هستید که با خوردن میوه و سبزیجات مشکل دارید و یا وقت تنظیم مصرف به موقع و به اندازه سبزیجات را ندارید با مصرف مولتی ویتامین و انواع ویتامین ها ویتامین ث مورد نیاز بدنتان را کامل کنید زیرا کمبود ویتامین ث خطر ابتلا به بیماری پره اکلامپسی را در بارداری افزایش میدهد.

تنظیم: هدی جمالی

دیدگاه و نظرات

سلام من هفته ۳۲ بارداری هستم ودکتر ازپنج ماهگی گفت ک مولتی ویتامین.کلسیم.آهن استفاده کنم اما هزینه ش خیلی سنگینه اگه استفاده نکنم برای بچه ضرری داره؟؟؟

باسلام اگر مکمل ها را نخورید باید از منابع غذایی به میزان کافی استفاده کنید و آن هم در صورتی که کمبود نداشته باشید موثر واقع می شود. بیشترین مشکلی که کمبود این مواد ایجاد می کنند شامل حال خود مادر می شود تا جنین.

با سلام آیا مصرف مکمل قرص پرگنالایف گلدن لایف در هفته های اول بارداری (سه ماه اول )مناسب است یا ضرر دارد؟

باسلام درباره این مکمل اطلاعاتی نداریم اما می توانید از مکمل پرگمام ویتالی تون از ماه اول بارداری نیز با مشورت پزشک استفاده کنید.

سلام

باسلام

سلام من در هفته پانزدهم بارداری هستم. مرکز بهداشت به من ویتامین D روزانه داده و گفتن هر روز یک عدد بخورم از طرفی دکتر برای من مولتی باسلام می توانید از مکمل بون ساپورت ویتالی تون کمک بگیرید و با متخصص غدد مشورت کنید. تجویز کرده که اونم یک روز در میان هست و ویتامین D هم داره . آیا باید D روزانه رو ادامه بدم??

باسلام بستگی دارد که دوز ویتامین دی روزانه که به شما دادن چند باشه. برای دریافت مشاوره با شماره تماس 82406-021 تماس حاصل فرمایید.

سلام هفته ۹ هستم دکتر از روز اول بمن مولتی ویتامین پریناتال داد و منم مصرف کردم تازه متوجه شدم که نباید مصرف میکردم و دکترم میگن من ویتامین ب نوشتم و احتمالا داروخونه بهت مولتی داده.خیلی نگرانم چ عوارضی برای جنین داره؟

باسلام برخی از مولتی ویتامین ها از روز اول بارداری قابل مصرف است و جای نگرانی ندارد. مولتی ویتامینی که استفاده کردید را به پزشکتان نشان دهید.

سلام. من هفته 14 بارداری هستم. دکتر برای من مولتی ویتامین تراپوتیک تجویز کردند ولی دکتر داروخانه فرمودند باید مولتی ویتامین پرناتال تجویز میکرد خواستم ببینم کدام رو باید مصرف کنم

با سلام بله در این دوره مولتی ویتامین پریناتال تجویز میشه و باید استفاده کنید.

سلام من ۲۵هفتمه و همچنان غذاهای گوشتی نمیتونم بخورم و داروها‌هم‌حالم‌بدمیکنه.این‌قرص‌اهن‌و‌ویتامین‌هاذوکه‌نمبخورم‌مشکل‌سازنمیشع؟

با سلام در این دوران تغذیه شما برای خودتان و جنین اهمیت ویژه ای دارد و حتما باید مولتی ویتامین و آهن را مصرف کنید.

سلام من تازه رفتم تونه ماه واجبه هنوز قرص ویتامین بخورم یانه

با سلام بله حتما باید مصرف کنید

سلام من از هفته یازدهم دکترم بهم مولتی ویتامین supplex داد خطرناک نیست شنیدم سه ماه اول نباید خورد

با سلام خیر خطرناک نیست و طبق دستور پزشک پیش برید

سلام من الان فک کنم هفته ۷یا۸بارداریم چون ب عید خوردیم دکتر متخصص پیدانکردم وچون زمان پریودم فراموش کرده بودم دیرفهمیدم باردارم یعنی ۳روزمونده ب عید۲۰روزپریود عقب افتاده تست دادم مثبت الان ک من هیچ قرصی یا ویتامینی مصرف نکردم تا برم دکتر میشه هفته فک کنم ۸برای جنین امکان اینکه مشکلی پیش بیاد هس؟

با سلام خیر ولی بهتر است زودتر به متخصص زنان مراجعه کنید

سلام وقت بخیر.من در ماه دوم بارداری به مدت یک هفته قرص ففول مصرف کردم‌عارضه ای برای جنین داره؟

باسلام خیر مشکلی ندارد.

سلام،من 28هفته باردارم،بخاطر دگزا قندم بالا رفت وشش واحد انسولین بهم زدن در بیمارستان،چون کرونا گرفته بودم ،انسولین قطع کردم ورفتم دکتر تغذیه رژیم گرفتم،نمیدونم چکار کنم

با سلام بهتر است به دستور پزشکتان عمل کنید

با سلام.من هفته ۱۵ بارداریمه.پزشکم از ۲هفته پیش مولتی ویتامین پرگمام ویتالی تون روزی ۱ عدد تجویز کردن اما روی بسته نوشته مصرف ۲ عدد پیشنهاد میشود.باید چند تا مصرف کنم الان؟

باسلام ممکنه که با توجه به رژیم غذایتان مصرف روزی یک عدد برایتان کافی بوده است.

سلام من ۱۹هفته هستم ،متخصص برام قرص کلسیم،آهن،ویتامین دی ،با قرص پرگنازون همون مولتی ویتامین،ازوقتی شروع کردم گوارشم خییییلی بهم ریخته ،بارداری قبلیمم۱۰سال میش بود که بشدت گوارشم مشکل داشت ،تغذیه م خوبه میشه قرصامو دیگه نخورم بجاش چیزای دیگه مصرف کنم

باسلام با مشورت پزشکتان می توانید مصرفشان را قطع کنید.

سلام من ماه چهارم بارداری هستم دکتر غدد واسم قرص یدوفولیک تجویز کرده دکتر زنان هم قرص acti نوشته خواستم بپرسم مشکلی نداره دوتاشم استفاده کنم؟

باسلام محصول اکتی مخصوص خانم ها باردار اگر منظورتون است حاوی اسید فولیک و ید می باشد و خود مقادیر کافی را تامین می کند. بهتر است با پزشکتان مشورت کنید و دیگر نیازی به مصرف یدوفولیک نیست.

سلام خسته نباشید هفته ۲۱ بارداری هستم مولتی ویتامین مینرال قرص اهن و فولیک اسید استفاده میکنم . میخواستم بدونم در کنار اینها قرص کلسیم هم باید بخورم؟

باسلام بسته به سن برخی متخصص زنان برای خانم های بالای 30 سال مکمل کلسیم نیز تجویز می کنند.

وقتتون بخیر من ۱۸هفته هستم تاالان ویتامین د و یدوفولیک استفاده میکردم الان دکتر برام فیفول و کلسیم نوشته باید قبلیاروهم مصرف کنم یا فقط نسخه جدیدو استفاده کنم؟

باسلام در صورتی که کمبود ویتامین دی دارید می توانید ویتامین دی را ادامه دهید. ولی یدوفولیک دیگر مصرفش ضروری نیست.

سلام من از هفته ۱۸ بارداری طبق دستور پزشک اسید فولیک استفاده نمیکنم امروز مجدد ازشون پرسیدم میگن حتما استفاده کن این ۴ هفته ای که استفاده نکردم یعنی اتفاقی برای جنین می افته لطفا جواب بدید ممنون

باسلام نگران نباشید مصرف اسید فولیک در ماه اول بارداری برای سلامتی جنین و پیشگیری از یکسری نقایص جنینی کاربرد دارد و اگر ماه اول بارداری یا قبل از اقدام به بارداری از آن استفاده کردید جای نگرانی نیست.

سلام من هفته14بارداری هستم و کمبود اهن دارم ولی قرص های اهن اصلا بهم نمیسازه وخیلی حالمو بدمیکنه چون ناراحتی معده دارم. اگه قطعشون کنم برای جنین یاخودم مشکل سازهستند؟ بامصرفشون نمیتونم غذابخورم وتهوع ودردمعده شدید

باسلام بهتر است از مکمل ای آهن استفاده کنید مکمل آهن بیس گلیسینات فرکو ویواتیون را امتحان کنید که کمترین عارضه گوارشی را ایجاد می کند.

سلام خسته نباشید من از هفته ۲۸ بارداری قرص اهنم تموم شد ویادم رفت به دکتر بگم بنویسه الان سه هفتس ک بجای اون قرص pregnazonمیخورم شبی ۱ دونه آیا مشکلیه؟برای جنین یا خودم؟ممنون میشم پاسخ گو باشید.

باسلام مکمل های مخصوص خانم های باردار دارای آهن مورد نیاز دوران بارداری هستند و تنها در صورتی که کم خونی فقر آهن داشته باشید نیازمند دریافت مکمل آهن جداگانه هستید در غیر این صورت نیاز نیست اینبار با پزشک مجدد چک کنید در صورتی که نیاز به آهن بیشتر دارید مجدد مکمل آهن مصرف کنید و نگران نباشید مشکلی برای جنین شما پیش نمی آید.

سلام من ۱۸ هفته بارداری هستم و قرص مواتی ویتامین پریناتال مصرف میکنم ایا نیاز هست که روزی یک عدد قرص اهن نیز استفاده کنم

باسلام در صورتی که فقر آهن شدید دارید لازم است در غیر این صورت توصیه نمی شود و میزان آهن موجود در مکمل برای تامین نیاز دوران بارداری کامل است.

باسلام من هفته ۶ بارداریمه ودکتر برام کوالی فول ۱۲۰۰میل نوشته ولی صورتیه امکان داره داروخانه اشتباه کرده باشه؟؟ یا اصلا مصرفش توماه اول بارداری درسته؟؟ضرری به جنین نزنه نگرانم ممنون میشم همه سوالامو پاسخ بدین تشکر ازشما

باسلام اسم دارو رو دقیق بفرمایید لطفا

با سلام دکتر از ماه دوم بارداری بهم قرص ویتامین دی ۵۰۰۰۰ داده و گفته هفته ای یه دونه بخورم در حالی که شنیدم میگن زن باردار باید روزانه ۱۰۰۰ بخوره الان باید چیکار کنم ؟ ازمایشی هم ازم نگرفته بود برای ویتامین دی گفتند برای زن باردار روزانه ۱۰۰۰ کمه

باسلام ممکن است برای خانم های بارداری که کمبود شدید ویتامین دی دارند چنین نوع مصرفی توصیه شود.

سلام من 4 ماه باردارم رفتم پیش دکتر داروی جدید بهم آی ویتا، فرو فورت گاین، استئو فارم. داروهای قبلی هم یدوفولیک، ویتامین دی، هستند الان باید از داروهای قدیمی هم استفاده کنم یا دیگه لازم نیست

باسلام مکمل هایی که در سری جدید برای شما توصیه شده حاوی اسید فولیک و ویتامین دی می باشد و نیاز به دریافت مجدد انها نیست مگر کمبود شدید دارید که باید با پزشک مشورت کنید.

سلام خسته نباشید من ۲۵ هفته باردارم و تب ولرز وسردرد شدید گرفتم رفتم دکتر ویتامین سی جویدنی و استاگروفن و اموکسی سیلین داد میخواستم بدونم مصرف اینا با مولتی ویتامین ضرری داره یا نه

باسلام این داروها و همچنین ویتامین سی در دوران بارداری با توصیه پزشک قابل استفاده می باشند.

ارسال دیدگاه جدید