عادت های اشتباه زندگی

عادت های اشتباه زندگی

عادت های اشتباه زندگی ما آنقدر زیاد است که قابل ذکر نیست. اگرچه شاید این اشتباهات آنقدر ساده و پیش پا افتاده باشند که ما حتی متوجه آنها نشویم، اما همین اشتباهات ساده می‌توانند در طولانی‌مدت مشکلات جبران‌ناپذیری را برای ما به وجود بیاورند. پس برای اینکه بتوانیم یک زندگی سالم داشته‌ باشیم باید این خطاهای ساده روزمره را بشناسیم و از انجام آنها خودداری کنیم:

عادت های اشتباه زندگی ، استفاده طولانی‌مدت از یک مسواک

استفاده از مسواک یک کار بهداشتی روزمره و ساده برای حفظ سلامت و مراقبت از دندان‌هاست؛ اما آخرین بار چه زمانی مسواک‌ خود را عوض کردید؟ اصلا آیا تا به حال به این نکته توجه کرده‌اید که هر چند وقت یک‌بار باید مسواک نو خریداری کنید؟! یکی از عادت های اشتباه زندگی خیلی ها این است که تا وقتی پرزهای مسواکشان نریخته و شکل بدی پیدا نکرده، آن را تعویض نمی‌کنند. اما باید بدانیم که هر سه ماه یک‌بار، حتی قبل از اینکه به نظر لازم بیاید، باید مسواک تان را تعویض کنید. پرزهای آسیب‌دیده مسواک، لثه را خوب ماساژ نمی‌دهد و ممکن است به مینای دندان آسیب برساند. برای خرید مسواک نیز بهتر است از مسواک های با نرم تر انتخاب کنید مگر اینکه دندان‌پزشک نوع دیگری را به شما توصیه کرده باشد.

انداختن پاها روی هم

یکی از عادت های اشتباه زندگی بسیاری از ما این است که هنگام نشستن روی صندلی یا مبل، پاهای خود را روی هم می‌اندازیم. اگر شما هم این عادت را دارید، باید بدانید با این کار گردش خون در پاها دچار اشکال می‌شود و در درازمدت می‌تواند عروق پاها را دچار مشکلات جدی کند. اگر می‌خواهید دچار رگ‌های واریسی دردناک نشوید، هر وقت متوجه شدید یک زانو را روی زانوی دیگر گذاشته‌اید، پاهایتان را از روی هم بردارید. بهترین حالت برای نشستن روی صندلی این است که هر دو پایتان روی زمین قرار بگیرد تا پاها به طور یکسان وزن را تحمل کنند و رگ‌ها نیز تحت فشار نباشند. برای تغییر حالت می‌توانید هر دو پایتان را به آرامی ‌به سمت دیگری ببرید. همچنین می‌توانید به جای روی هم انداختن پاها از قسمت زانو، پاها را از ناحیه قوزک روی هم بیندازید. این حالت نسبت به حالتی که زانوها را روی هم انداخته‌اید خیلی برای سلامت پاها بهتر است.

عادت های اشتباه زندگی

صبحانه نخوردن

کمبود وقت در زندگی شهری امروز و به موقع حاضر شدن در محل کار باعث شده است تا بسیاری از ما صبح‌ها بدون خوردن صبحانه از خانه بیرون بیاییم و این وعده غذایی را پشت گوش بیندازیم. اما باید بدانید که بعد از 7 تا 8 ساعت خواب، درست نیست که روزتان را با معده خالی شروع کنید. نخوردن صبحانه به این معنی است که ماشین بدن را با سوخت کم یا بدون سوخت راه بیندازید. بدن شما صبح‌ها بیشتر از هر زمان دیگری به غذا نیاز دارد. اهمیت این موضوع به حدی است که متخصصان معتقدند صبحانه باید وعده غذایی اصلی روز باشد. حتی اگر می‌خواهید وزن کم کنید، از صبحانه کم نگذارید. این عادت های اشتباه زندگی باید ترک شوند.

استفاده از بالش نامناسب

یکی از لوازمی که همیشه با آن سر و کار داریم بالش است. بالش شما باید ضخامت و سفتی مناسب داشته باشد، استفاده از بالش نرم در طولانی‌مدت می‌تواند موجب گردن‌درد شود. لازم نیست چند بالش زیر سرتان بگذارید؛ یک بالش مناسب کافی است. بالش‌های کهنه و گلوله گلوله شده را کنار بگذارید. هر چند سال یک‌بار بالش‌تان را عوض کنید. اگر روی شکم می‌خوابید از بالش نازک استفاده کنید و اگر عادت دارید به پشت بخوابید از بالش ضخیم‌تر استفاده کنید.

استفاده از تشک نرم

به طور کلی خوابیدن روی زمین برای کمر شما بهتر است و در صورتی که روی تخت می‌خوابید هم بهتراست از تشک سفت استفاده کنید. هرچند هنگام خوابیدن روی تشک نرم بیشتر احساس راحتی می‌کنید اما تشک نرم برای کمر خوب نیست. تشک‌های قدیمی ‌که سطح آن گلوله گلوله شده را کنار بگذارید و با این کار به ستون فقرات خود لطف کنید. این موضوع را در مورد کاناپه هم رعایت کنید. برای افرادی که ساعت‌ها روی کاناپه می‌نشینند استفاده از کاناپه سفت به جای کاناپه نرم و راحت انتخاب بهتری است.

بیشتر بدانیم: طرز صحیح نشستن روی صندلی

ورزش نکردن

ورزش برای سلامت لازم است و بدن غیرفعال و بی‌تحرک سالم نیست. ورزش نکردن از عادت های اشتباه زندگی است. البته این موضوع چیزی نیست که کسی از آن اطلاع نداشته باشد ولی بسیاری از مردم بنا به دلایل گوناگون به ورزش نمی‌پردازند. در هر حال منتظر نمانید تا بدنتان به شما هشدار بدهد. از همین امروز شروع به ورزش کنید و برای انجام فعالیت بدنی لازم نیست ورزش‌های سنگین انجام دهید. فقط کافی است تنها 30 دقیقه پیاده‌روی تند را 4 یا 5 روز در هفته تجربه کنید. این کار به سالم ماندن شما کمک خواهد کرد. بعد از مدتی می‌توانید به تدریج سرعت‌تان را بیشتر کنید. به طور قطع نتیجه مثبت این کار را مشاهده خواهید کرد.

خوردن غذاهای آماده

سبک زندگی امروز در شهرهای شلوغ موجب شده است تا افراد، بیشتر از آنکه از غذاهای خانگی در وعده‌های غذایی روزانه استفاده کنند، غذاهای آماده بخورند. غذاهای آماده‌ای که ما هر روز مصرف می‌کنیم، چرب است و روغن‌های با کلسترول بالا دارد. حتی اگر سعی کنید غذاهای سبک‌تری از این نوع را انتخاب کنید باز هم لطف چندانی به خودتان نکرده‌اید. این اصلا خوب نیست که بخواهید زیاد غذاهای آماده بیرون را بخورید. بهتر است غذا خوردن در خانه را به یک عادت تبدیل کنید و از خوردن غذاهای سرخ کرده و آماده بیرون اجتناب کنید.

پوشیدن کفش پاشنه‌بلند

یکی از عادت های اشتباه زندگی استفاده از کفش پاشنه بلند طولانی مدت است. کفش پاشنه‌بلند اگرچه ممکن است در ظاهر خوب به نظر بیاید و پوشیدن هرچند وقت یک‌بار آن مشکلی ایجاد نکند، اما استفاده زیاد و دائم از این نوع کفش‌ها شما را به دردسر می‌اندازد. کمردرد و پینه پا از مشکلات شایع زنانی است که به طور مستمر از کفش‌های پاشنه‌بلند و نوک تیز استفاده می‌کنند. کمی‌ به فکر ستون فقرات‌ خود که باید تقاص علاقه شما به مُد را پس بدهد، باشید. وقتی می‌دانید باید زمان طولانی راه بروید کفش‌ پاشنه‌بلند نپوشید. کفش‌های بدون پاشنه و پاشنه کوتاه دارند هم زیبا هستند.

دیدگاه و نظرات

ارسال دیدگاه جدید