قرص ملاتونین

قرص ملاتونین چیست؟

قرص ملاتونین ، یک مکمل غذایی است.ملاتونین، اولین دارو برای درمان بی خوابی است که توسط آکادمی پزشکان خانواده امریکا (AAFP) معرفی شد. این دارو نسبتا امن بوده و کمترین خطر و عارضه جانبی را بهمراه دارد. مطالعات درمورد اثربخشی مکمل ملاتونین برای درمان بی خوابی متفاوت بوده است اما نتیجه یک فراتحلیل نشان داد افرادی که قرص ملاتونین مصرف می کردند، به طور متوسط 7 دقیقه زودتر به خواب می رفتند و خواب آنها 8 دقیقه بیشتر به طول می انجامید و حتی کیفیت خواب آنها بهتر از افرادی بود که دارونما را دریافت کردند. دوزهای مصرفی، نتایج و کیفیت مطالعه در بین کارآزمایی ها متفاوت بود.

کاربردهای قرص ملاتونین

بی خوابی اولیه (بی خوابی ناشی از دلایل ثانویه)
بی خوابی مرتبط با سن
بی خوابی ناشی از هواپیمازدگی
کار شیفتی
آسیب مغزی بعد از تروما
اختلالات تحلیل عصب

اگرچه توصیه های رسمی در این زمینه وجود ندارد اما پژوهش ها نقش ملاتونین در درمان بیماری های سرطان، بیماری های متابولیکی، بیماری های قلبی-عروقی، اختلالات تحلیل عصب، بیماری های گوارشی (GI)، اختلالات روحی-روانی، سندروم درد، نقص قدرت باروری مورد بررسی قرار داده است.

مکانیسم عمل قرص ملاتونین

ملاتونین درون زا، هورمونی است که به طور طبیعی توسط بدن تولید می شود و عمدتا در غده پینه آل ساخته و ترشح می شود. تولید ملاتونین با تریپتوفان آغاز می شود که بواسطه یک مسیر چندمرحله ای در سایر بخش های مغز به سرتونین تبدیل می شود. مقداری از سرتونین تولید شده به سمت غده پینه آل هدایت می شود و درهمین جا طی یک فرایند چرخه ای وابسته به نور به ملاتونین تبدیل می شود. تبدیل سرتونین به ملاتونین توسط SCN هیپوتالاموس کنترل می شود که SCN هماهنگ کننده ریتم شبانه روزی بدن است. اطلاعات در مورد شرایط نور و تاریکی از شبکیه در امتداد مجرای رتینوهیپوتالاموس به SCN ارسال می شود. SCN نیز سیگنال ها را از طریق سیستم عصب سمپاتیک به گره عصبی فوق رحمی ارسال می کند که این سیگنال ها نیز به درون غده پینه آل وارد می شوند.

تحریک سمپاتیکی غده پینه آل باعث بیش تنظیمی تولید آنزیم آریل آلکیلامین ان-استیل ترانسفراز (AA-NAT) می شود. عملکرد آنزیم AA-NAT در تبدیل سرتونین به ان-استیل-سرتونین، مرحله محدودکننده میزان تشکیل ملاتونین است. سپس این واسطه به ملاتونین تبدیل می شود. مطالعات نشان دادند که جراحی و برداشت گره عصبی فوق رحمی یا SCN در موش، فعالیت آنزیم AA-NAT را متوقف می کند و الگوی ترشح ریتمی ملاتونین را از بین می برد که این، چرخه خواب-بیداری را بهم می ریزد.

قرص ملاتونین

عملکرد ملاتونین درون زا

هدف ملاتونین و نقش آن در تقویت خواب است. ملاتونین از غده پینه آل به درون سومین بطن و از آنجا نیز به سیستم گردش خون هدایت می شود. ملاتونین از طریق تعامل با SCN هیپوتالاموس و شبکیه که هردو خواب را تقویت کرده و مانع ورود سیگنال های تقویت کننده بیداری از طریق تعامل با گیرنده های MT1 و MT2 می شوند، در تنظیم چرخه خواب-بیداری نقش خود را ایفا می کند.

میزان مصرف قرص ملاتونین

مکمل ها عموما ایمن و بی خطر بوده و میزان مصرف آنها توسط سازمان غذا و دارو تنظیم نمی شود. با این حال نگرانی هایی نسبت به مصرف میزان دقیق مکمل هایی مثل ملاتونین وجود دارد. نتیجه تحلیل یک مطالعه روی 31 مکمل ملاتونین نشان داد که میزان دقیق ملاتونین از 83 تا 478درصد متفاوت است. تعیین دقیق دوز مکمل کار دشواری است لذا با استفاده از کارآزمایی های مختلف می توان کارآمدی و اثربخشی دوزها را تعیین کرد. یکی از روش ها برای مطمئن شدن از دوز دقیق مکمل ها، جستجوی مکمل هایی است که مورد تایید سازمان داروی امریکا که یک سازمان مستقل غیرانتفاعی است، می باشد. جستجوی مکمل ها با نشان "USP verified" می تواند به تضمین کیفیت و دوز مکمل ها کمک کند.
فرمولاسیون شامل سریع بازشونده، پیوسته رهش و ترکیبی از پیوسته رهش و بازشونده طولانی است.

آشنا شویم: ملاتونین پلاس هلث برست

دوز قرص ملاتونین

از آنجایی که سازمان غذا و دارو (FDA) مسئول تنظیم دوز ملاتونین به عنوان یک دارو نیست لذا دوز موثر آن هنوز مشخص نشده است. دوزی که در مطالعات مورد استفاده قرار گرفته از 0.1 تا 10 میلی گرم متغیر بوده که تا 2 ساعت قبل از خواب مصرف می شود. میزان ماندگاری بسته به نوع فرمولاسیون، 1 تا 2 ساعت است. میزان دسترسی بسته به نوع فرمولاسیون و دوز، دسترسی به این مکمل حدود 1 تا 74 درصد است.

عوارض جانبی قرص ملاتونین

90 درصد ملاتونین در کبد عمدتا توسط آنزیم CYP1A2 تجزیه می شود. ملاتونین بواسطه عملیات هیدروکسیلاسیون به 6-هیدروکسی ملاتونین تبدیل می شود و سپس با سولفوریک اسید یا گلوکورنیک اسید آمیخته می شود و از طریق ادرار دفع می شود. مقدار ناچیزی از آن نیز از طریق مدفوع دفع می شود. ملاتونین یک مکمل نسبتا غیرسمی است، گرچه برخی عوارض جانبی خفیف مربوط به دوزهای بالا و فرمول های پیوسته رهش گزارش شده است. این عوارض شامل خواب آلودگی، چرت زدن، سردرد و تهوع است. هیچ شواهدی، تحمل پذیری افراد نسبت به ملاتونین را نشان نمی دهد.

تداخلات قرص ملاتونین

بارداری و شیردهی: مصرف ملاتونین به زنان باردار یا شیرده بدلیل نبود شواهد کافی در مورد ایمن و بی خطر بودن ملاتونین توصیه نمی شود.
بیماران کلیوی: بدلیل خطر عوارض جانبی ناشی از ناتوانی در دفع ملاتونین، به بیماران کلیوی و دیالیزی توصیه می شود که نسبت به مصرف مکمل ملاتونین احتیاط کنند.
بیماری هپاتیت: به بیماران با نارسایی کبدی بدلیل ناتوانی در تجزیه ملاتونین توصیه می شود که در مصرف مکمل ملاتونین احتیاط کنند. مطالعات بیشتری در مورد اثرات و مزایای این مکمل موردنیاز است.
بیماری های خودایمن: به بیماران با بیماری های خودایمنی مثل آرتریت روماتوئید یا پیوند اعضا توصیه می شود که در مصرف مکمل ملاتونین احتیاط کنند. ملاتونین، عملکرد سیستم ایمنی را بواسطه تولید اینترلوکین های IL-1, IL-2,IL-6,IL-12 و اینترفرون گاما، T helper ، سلول های سیتوتوکسیک T، شکل اولیه سلول B و شکل اولیه سلول T تحریک می کند. اهمیت بالینی این اثر هنوز مشخص نشده است.

تنظیم: زهرا محبی(کارشناس ارشد تغذیه)

دیدگاه و نظرات

سلام من صبحها فلوکستین 20 میخورم ملاتونین بخورم شبها مشکلی نداره چون خوابم بده با کوچکترین صدایی بیدار میشم

سلام وقت بخیر .من ۵ ماهی میشه سکته گوش کردم و بعد از درمان که فقط تزریق کورتون به پرده گوش بود انجام دادم شنوایی تقریبا برگشته ولی متاسفانه صدای گوش و ویز ویز شب ها به سختی میخوابم میتونم از این قرص استفاده کنم ۳۴ ساله هستم

با سلام این قرص به تنظیم خواب کمک می کنه ولی صدای وزوز گوش رو از بن نمی بره

باسلام و عرض ادب بنده ی ماهی میشه ترک اعتیاد ب تریاک کردم اما خواب شبانه م مشکل دارم اصن نمیتونم بخوابم روزی سه چهار ساعت. اونم بزور این قرص یا قرص دیگری کجایی چ میکنی خواب بعد ترکمو تنظیم کنه میشه راهنمایی م کنید

با سلام ملاتونین به تنظیم خواب کمک می کند و برای شما موثر است.

سلام وقت بخیر ببخشید من دوستم چند سالی هستش که تنظیم خوابش دریت نیست تا ساعت ۵یا ۶ صبح بیداره بعدشم تا ۳ یا ۴ بعدازظهر میخوابه الان شروع کرده دو روز داره این قرص مصرف میکنه ولی هیچ تاثیری روش نذاشته ایا بازم نیاز هستش که ادامه بده یا اینکه دوز بیشتر بشه یا اینکه به دکتر مراجعه کنه؟

باسلام کپسول ملاتونین پلاس هلث برست می تواند به تنظیم خوابش کمک کنه.

نگرانیه من اعتیاد آوریه قرص های خواب هست،برای این قضیه چکار کنیم که مجبور نشویم همیشه مصرف کنیم.ممنونم

باسلام کپسول ملاتونین پلاس هلث برست ایجاد وابستگی نمی کند.

من مشکل هاشیموتو دارم میتونم ملاتونین مصرف کنم؟

باسلام بهتر است با پزشکتان چک کنید.

باسلام این دارو با قرص کلردیازپوکساید

با سلام بهتره با پزشکتون مشورت کنید.

سلام آیا این قرص برای کبدچرب و نودول تیرویید بد نیست

باسلام برای مصرف ملاتونین باید با متخصص غدد خود مشورت کنید. برای کبد چرب مشکلی ندارد.

با سلام من بر اثر قرص لاغری سه شب هستش که تا صبح خوابم نمیبره ، چه دوزی ملاتونین مصرف کنم؟

با سلام ملاتونین 3 میلی گرم مناسب است

با عرض سلام خدمت شما... من اگر برای دوران کوتاه از قرص ملاتونین استفاده کنم‌اشکالی ندارد..؟ و آیا از این دارو می‌شود در وقت ظهر استفاده کنم بجای شب..؟

با سلام خیر اشکالی نداره ظهر و شب فرق نمیکنه فقط قبل از خوابتون باشه

سلام من پسرم از بدو تولد با خواب مشکل داشت یک دوره این قرص نصف براش تجویز کردن ولی چون یبوست میشد دیگه ندادیم اونموقع ۲ سال بود الان تا جایی شده که ساعت ۱۰ صبح بزور می خواب و اصلا خواب براش معنایی نداره در حالی که از بی خوابز اضافه وزن و هزار مشکل دیگه پیدا کرده میشه این قرص دوباره نصف بهش داد و همیشگی یا باید دوره ای باش

با سلام بهتره در مورد مدت زمان مصرف قرص هم با پزشک مشورت کنید.

سلام من اگرامشب نخوابم فردایش بایدراحت تربخوابم ولی فرداش خسته ام نمیتونم بخوابم،ایااین قرص خوبه؟

با سلام بله احتمالا قرص ملاتونین برای شما موثر باشد.

با سلام من شیره تریاک مصرف میکنم بعد از نیم ساعت قرص ملاتونین میخورم میخواستم بدونم عوارضی دارد

باسلام مشکلی ندارد.

سلام جناب دکتر من وضعیت اضطراب و دلتنگیم در دوران قطع ارتباط با دیگران خیلی زیاده و کلا هم مشکل داذم هم وسواس هم دلتنگی های شدید سرترالین و فلوکسامین و فلوکستین و والپرات سدیم و سیتالو پرام دلوکستین و اینارو خوردم فایده نداشت ممنونم جوابمو بدید

با سلام بهتره با روانشناس صحبت کنید.

درود من 30 روزی هست که ترک اعتیاد کردم بدون دارو. شدیدا مشکل بی خوابی دارم صبح ها ساعت 8 تا 12 ظهر بمدت 4 ساعت خوابم میبره. دو شب هست که ملاتونین میخورم ولی رسما هیچ تاثیری نداره قرص 3 میلی گرم خوردم. آیا میتونم دوز بیشتری استفاده کنم؟ آیا ممکنه تاثیری بزاره؟اثر مخدری نداره این دارو؟ چون شدیدا با قرص های خواب آور مشکل دارم و نمیتونم استفاده کنم. درواقع قرص های خواب هم جزیی از اعتیادم بوده. ممنون

با سلام خیر اثر اعتیاد آور نداره ولی همان دوز 3 مناسب است

با سلام استفاده از ملاتونین دوره محدودی داره یا میشه طولانی مدت استفاده کرد؟

با سلام مشکلی برای استفاده طولانی ندارد

سلام دارو مورفین نداره یا اعتیاد آور نیست

با سلام خیر اعتیادآور نیست و هیچ مخدری در آن استفاده نشده است.

سلام داروخانه بدون نسخه پزشک میدن ؟؟ قرص ملاتونیم

باسلام بله می توانید مکمل ها را بدون نسخه پزشک تهیه کنید.

سلام. من صبح نمیتونم از خواب بیدارشم آیا ملاتونین استفاده کنم جواب میده

باسلام در صورتی که ریتم خواب و بیداری منظمی ندارید می توانید از ملاتونین هلث برست کمک بگیرید.

سلام و عرض ادب.من مادرم پروکساید ۵ میخوره و آمپی تریپتیلین.میشه این مکمل رو جایگزین کنه؟ممنونم

باسلام خیر جایگزین این داروها نمی باشد شاید بعنوان ترکیب کمکی با مشورت پزشکشان مصرف کنند.

سلام من 24سال دارم و قرص های ضد اظطراب و ضد افسردگی مصرف میکنم و یک کوچولو قرص فشار خون مصرف میکنم و مشکلی نداره که از این مکمل مصرف بکنم

با سلام بهتر است با پزشکی که داروها را برایتان تجویز کرده مشورت کنید. ممکن است تداخلات دارویی داشته باشند.

سلام خسته نباشید من پرولاکتینم بالا هست و بی خوابی دارم میخواستم بدونم ملاتونین روی پرولاکتین تاثیر داره باعث افزایش بیشترش میشه؟

سلام دخترم۱۵سالشه بخاطراسترس خوابش کمه ملاتونین چه دوزی بهش بدم خوبه

باسلام می توانید از مکمل ملاتونین پلاس هلث برست استفاده کنید.

عالیه این قرص من قبلا چند نوع قرص دیگه مصرف کردم ملاتوئین بهتر از همه قرصای خواب آوره .البته من نصفه شو میخورم.

من ک راضیم خدا خیر سازندش رو بده

سلام بنده ۲۰ سالمه بدلیل استرس چند روز اختلال خواب گرفتم اشکالی داره فقط یک بار برای خواب کافی قرص ملاتونین مصرف کنم ایا قرصش اعتیاد اوره یعنی یک بار خوردم همیشه باید بخورم؟

باسلام مشکلی ندارد ملاتونین اعتیادآور نیست می توانید از ملاتونین هلث برست کمک بگیرید و این مکمل وابستگی ایجاد نمی کند.

سلام من 34سالمه ی سه سالی هست بخاطر اضطراب واسترس مشکل تمرکز شدید و بیخوابی شدید دارم تا صبح با کوچکترین تکان خوردن وصدا و نور بیدارم و در خواب مغزم بطور کامل بیداره و در حال فکر کردن ی دوره سرترالین و فلوکستین مصرف کردم بهتر شدم ولی بخاطر تپش قلبی ک دارم و بیشتر میکنه نمیتونم مصرف کنم. ب نظر شما ملاتونین گزینه خوبی میتونه باشه ممنون

باسلام می توانید از مکمل ملاتونین هلث برست نیم ساعت تا یک ساعت قبل از زمان خواب و همچنین از مکمل امگافلکس هلث برست هر روز یک عدد استفاده کنید.

ارسال دیدگاه جدید