قرص ملاتونین

قرص ملاتونین چیست؟

قرص ملاتونین ، یک مکمل غذایی است.ملاتونین، اولین دارو برای درمان بی خوابی است که توسط آکادمی پزشکان خانواده امریکا (AAFP) معرفی شد. این دارو نسبتا امن بوده و کمترین خطر و عارضه جانبی را بهمراه دارد. مطالعات درمورد اثربخشی مکمل ملاتونین برای درمان بی خوابی متفاوت بوده است اما نتیجه یک فراتحلیل نشان داد افرادی که قرص ملاتونین مصرف می کردند، به طور متوسط 7 دقیقه زودتر به خواب می رفتند و خواب آنها 8 دقیقه بیشتر به طول می انجامید و حتی کیفیت خواب آنها بهتر از افرادی بود که دارونما را دریافت کردند. دوزهای مصرفی، نتایج و کیفیت مطالعه در بین کارآزمایی ها متفاوت بود.

کاربردهای قرص ملاتونین

بی خوابی اولیه (بی خوابی ناشی از دلایل ثانویه)
بی خوابی مرتبط با سن
بی خوابی ناشی از هواپیمازدگی
کار شیفتی
آسیب مغزی بعد از تروما
اختلالات تحلیل عصب

اگرچه توصیه های رسمی در این زمینه وجود ندارد اما پژوهش ها نقش ملاتونین در درمان بیماری های سرطان، بیماری های متابولیکی، بیماری های قلبی-عروقی، اختلالات تحلیل عصب، بیماری های گوارشی (GI)، اختلالات روحی-روانی، سندروم درد، نقص قدرت باروری مورد بررسی قرار داده است.

مکانیسم عمل قرص ملاتونین

ملاتونین درون زا، هورمونی است که به طور طبیعی توسط بدن تولید می شود و عمدتا در غده پینه آل ساخته و ترشح می شود. تولید ملاتونین با تریپتوفان آغاز می شود که بواسطه یک مسیر چندمرحله ای در سایر بخش های مغز به سرتونین تبدیل می شود. مقداری از سرتونین تولید شده به سمت غده پینه آل هدایت می شود و درهمین جا طی یک فرایند چرخه ای وابسته به نور به ملاتونین تبدیل می شود. تبدیل سرتونین به ملاتونین توسط SCN هیپوتالاموس کنترل می شود که SCN هماهنگ کننده ریتم شبانه روزی بدن است. اطلاعات در مورد شرایط نور و تاریکی از شبکیه در امتداد مجرای رتینوهیپوتالاموس به SCN ارسال می شود. SCN نیز سیگنال ها را از طریق سیستم عصب سمپاتیک به گره عصبی فوق رحمی ارسال می کند که این سیگنال ها نیز به درون غده پینه آل وارد می شوند.

تحریک سمپاتیکی غده پینه آل باعث بیش تنظیمی تولید آنزیم آریل آلکیلامین ان-استیل ترانسفراز (AA-NAT) می شود. عملکرد آنزیم AA-NAT در تبدیل سرتونین به ان-استیل-سرتونین، مرحله محدودکننده میزان تشکیل ملاتونین است. سپس این واسطه به ملاتونین تبدیل می شود. مطالعات نشان دادند که جراحی و برداشت گره عصبی فوق رحمی یا SCN در موش، فعالیت آنزیم AA-NAT را متوقف می کند و الگوی ترشح ریتمی ملاتونین را از بین می برد که این، چرخه خواب-بیداری را بهم می ریزد.

قرص ملاتونین

عملکرد ملاتونین درون زا

هدف ملاتونین و نقش آن در تقویت خواب است. ملاتونین از غده پینه آل به درون سومین بطن و از آنجا نیز به سیستم گردش خون هدایت می شود. ملاتونین از طریق تعامل با SCN هیپوتالاموس و شبکیه که هردو خواب را تقویت کرده و مانع ورود سیگنال های تقویت کننده بیداری از طریق تعامل با گیرنده های MT1 و MT2 می شوند، در تنظیم چرخه خواب-بیداری نقش خود را ایفا می کند.

میزان مصرف قرص ملاتونین

مکمل ها عموما ایمن و بی خطر بوده و میزان مصرف آنها توسط سازمان غذا و دارو تنظیم نمی شود. با این حال نگرانی هایی نسبت به مصرف میزان دقیق مکمل هایی مثل ملاتونین وجود دارد. نتیجه تحلیل یک مطالعه روی 31 مکمل ملاتونین نشان داد که میزان دقیق ملاتونین از 83 تا 478درصد متفاوت است. تعیین دقیق دوز مکمل کار دشواری است لذا با استفاده از کارآزمایی های مختلف می توان کارآمدی و اثربخشی دوزها را تعیین کرد. یکی از روش ها برای مطمئن شدن از دوز دقیق مکمل ها، جستجوی مکمل هایی است که مورد تایید سازمان داروی امریکا که یک سازمان مستقل غیرانتفاعی است، می باشد. جستجوی مکمل ها با نشان "USP verified" می تواند به تضمین کیفیت و دوز مکمل ها کمک کند.
فرمولاسیون شامل سریع بازشونده، پیوسته رهش و ترکیبی از پیوسته رهش و بازشونده طولانی است.

آشنا شویم: ملاتونین پلاس هلث برست

دوز قرص ملاتونین

از آنجایی که سازمان غذا و دارو (FDA) مسئول تنظیم دوز ملاتونین به عنوان یک دارو نیست لذا دوز موثر آن هنوز مشخص نشده است. دوزی که در مطالعات مورد استفاده قرار گرفته از 0.1 تا 10 میلی گرم متغیر بوده که تا 2 ساعت قبل از خواب مصرف می شود. میزان ماندگاری بسته به نوع فرمولاسیون، 1 تا 2 ساعت است. میزان دسترسی بسته به نوع فرمولاسیون و دوز، دسترسی به این مکمل حدود 1 تا 74 درصد است.

عوارض جانبی قرص ملاتونین

90 درصد ملاتونین در کبد عمدتا توسط آنزیم CYP1A2 تجزیه می شود. ملاتونین بواسطه عملیات هیدروکسیلاسیون به 6-هیدروکسی ملاتونین تبدیل می شود و سپس با سولفوریک اسید یا گلوکورنیک اسید آمیخته می شود و از طریق ادرار دفع می شود. مقدار ناچیزی از آن نیز از طریق مدفوع دفع می شود. ملاتونین یک مکمل نسبتا غیرسمی است، گرچه برخی عوارض جانبی خفیف مربوط به دوزهای بالا و فرمول های پیوسته رهش گزارش شده است. این عوارض شامل خواب آلودگی، چرت زدن، سردرد و تهوع است. هیچ شواهدی، تحمل پذیری افراد نسبت به ملاتونین را نشان نمی دهد.

تداخلات قرص ملاتونین

بارداری و شیردهی: مصرف ملاتونین به زنان باردار یا شیرده بدلیل نبود شواهد کافی در مورد ایمن و بی خطر بودن ملاتونین توصیه نمی شود.
بیماران کلیوی: بدلیل خطر عوارض جانبی ناشی از ناتوانی در دفع ملاتونین، به بیماران کلیوی و دیالیزی توصیه می شود که نسبت به مصرف مکمل ملاتونین احتیاط کنند.
بیماری هپاتیت: به بیماران با نارسایی کبدی بدلیل ناتوانی در تجزیه ملاتونین توصیه می شود که در مصرف مکمل ملاتونین احتیاط کنند. مطالعات بیشتری در مورد اثرات و مزایای این مکمل موردنیاز است.
بیماری های خودایمن: به بیماران با بیماری های خودایمنی مثل آرتریت روماتوئید یا پیوند اعضا توصیه می شود که در مصرف مکمل ملاتونین احتیاط کنند. ملاتونین، عملکرد سیستم ایمنی را بواسطه تولید اینترلوکین های IL-1, IL-2,IL-6,IL-12 و اینترفرون گاما، T helper ، سلول های سیتوتوکسیک T، شکل اولیه سلول B و شکل اولیه سلول T تحریک می کند. اهمیت بالینی این اثر هنوز مشخص نشده است.

تنظیم: زهرا محبی(کارشناس ارشد تغذیه)

دیدگاه و نظرات

سلام من ۱۵ سال خواب نامنظم داشتم،بخاطر دانشگاه و بعدشم کار شیفتی...الان دوسال هست که کارم بصورت اداری و روزکاری شده،اما خوابم تنظیم نشده...شبها دیر خوابم میبره و صبحم خیلی دیر بیدار میشم و همیشه دیر میرسم سر کار...شما چه توصیه ای دارین؟

با سلام بله می توانید از ملاتونین استفاده کنید.

سلام من خواب خیلی نامنظمی دارم و تمام طول مدتی که خوابم به شدت خواب های بدی میبینم و همیشه با خستگی شدید از خواب بیدار میشم .آیا این قرص درمان میکنه؟

با سلام بله به تنظیم خواب بسیار کمک می کند.

من شب ها خوابم نمیبره و معمولا تا ساعت ۲ بیدارم و صبح هم ساعت ۷_۸ بیدار میشم یعنی ۵_۶ساعت می‌خوابم و روز هم اصلا نمیتونم بخوابم چه قرصی پیشنهاد میکنید واسه زودتر و بهتر خوابیدنم؟؟؟؟

با سلام بهتر است از قرص ملاتونین هلث برست استفاده کنید.

سلام میخاستم بدونم کسی ک قرص فشار میخوره و ناراحتی معده داره قرص ملاتونین بخوره ضرر داره یا نداره ممنون میشم راهنماییم کنین

با سلام در این موارد بهتر است با مشورت پزشک استفاده کنید.

سلام خسته نباشید من بعداز ظهر ها با اینکه خستم ولی هرکاری میکنم خوابم نمیبره خواستم بدونم خوردن ملاتونین برای خوابیدن بعد از ظهر خوب و کار ساز هست یا خیر

با سلام بله برای تنظیم خواب موثر است.

سلام خسته نباشید من بی خوابی شدید دارم تا ۷ صب معمولا بیدارم دکتر برام ملاتونین تجویز کرد ولی فقط شب اول تاثیر گذاشت و با وجود استفاده از قرصا بازم تا هفت صب بیدارم میشه کمکم کنید یا داروی جدیدی برام معرفی کنید

با سلام ما نمی توانیم قرص خواب تجویز کنیم. ولی ملاتونین مکمل است و عارضه خاصی ندارد.

من پرکاری تیروئیددارم میشه ازقرص ملاتونین مصرف کنم؟

با سلام بهتر است با پزشکتان مشورت کنید.

سلام و خسته نباشید من خیلی کم خابم اصلا خابم نمیره به دکتر مراجعه کردم وقرص الپرازولام بهم دادن اگه نخورم تا صبح خابم نمیره ولی خیلی عوارض داره میخاستم بدونم اگه با ملاتونین جایگزین کنم مشکلی پیش نمیاد

با سلام لطفا بدون مشورت با پزشک دارو را قطع یا جایگزین نکنید.

سلام من شبها تا ساعت ۳بیدارم و ساعت ۱۲ظهر بزور از خواب بیدار میشم اینقدر سعی میکنم صبح زود بیدار شم ولی بیدارم ک بشم گیجم انگار هیچی نخوابیدم باز خواب میرم توروخدا بگین باید چی بخورم که تنظیم خوابم درست شه

می توانید از قرص ملاتونین پلاس هلث برست استفاده کنید.

با سلام برای کسی که اولین بار هست که میخواد مصرف چقد چقد از قرص ملاتونین ۳ رو مصرف کنه؟

با سلام هر شب نیم ساعت قبل از خواب یک عدد.

سلام.من در شبهای اولین روز کاری بعد از تعطیلات(مثل شنبه ها ) در خوابیدن مشکل دارم که باعث میشه صبح به سختی بیدار شم و کل روز رو هم خسته باشم.آیا خوردن ملاتونین 3 کمکی میکنه بهم؟

با سلام بله ملاتونین به تنظیم خواب کمک می کند.

وقتتون بخیر .من حدودا 3 شبه که به دستور پزشک ملاتونین 3 مصرف میکنم وباعث شده که هرشب خوابای طولانی و دنباله دار ببینم .قبلا از1/4قرص الپرازورام استفاده میکردم و خواب عمیق و خوبی داشتم .فکر میکنم از عوارض ملاتونینه این خوابای دنباله دار .نمیشه همون الپرازورام رو مصرف کنم ؟

با سلام در این شرایط دوباره باید با پزشکتان صحبت کنید.

سلام مصرف این قرص برای درمان بی خوابی در اثر قرص های دیگر توصیه نمیشود؟؟

با سلام مصرف آن با مکمل های دیگر مشکلی ندارد و برای تنظیم خواب استفاده می شود.

سلام این قرص برای خواب خوبه یا نه

با سلام بله برای تنظیم خواب مناسب است.

با سلام من پشت کنکوری هستم و صبح ها باید زود بیدار شم اما شب ها تا ساعت یک و دو نصفه شب بیدارم این قرص میتونه به من کمک کنه تا هم صبح زود بیدار شم و شب ها زودتر خوابم ببره؟

با سلام بله موثر است. این قرص دقیقا برای تنظیم خواب است.

سلام من تنبلی تخمدان دارم کیست آندومتریوز هم دارم خیلی هم خود به خود در طول روز استرس میگیرم آیا قرص ملاتونین بخورم مشکلی نداره؟ ملاتونین چند میلی گرم استفاده کنم؟

سلام من چند وقته تازگی سخت خوابم میبره و به دلیل امتحانات و بعدش باید صبح 7 8 بیدار بشم از اون طرف چون صرع خفیف دارم مواقعی که کم بخوابم و استراحت داشته باشم و صبحم زود بیدار بشم استراحتم کمه احتمال اینکه تشنج بهم دست بده هست و همین اخر خردادی دو بار تشنج کردم سر همین که سخت خوابم برد و صبح مجبور بودم زود بیدار بشم. مصرف این دارو میتونه به خوابم کمک کنه و تداخلی با تشنج و داروهای مربوطه اون نداره ؟ چه مقدار و چجوری مصرف کنم؟ و اینکه کلا موقع خواب خیلی حساسم باید جایی که میخوابم خیلی اروم و تاریک باشه وگرنه خیلی سخت خوابم میبره

با سلام بهتر است قبل از مصرف مکمل ملاتونین حتما با پزشکتان مشورت کنید.

باسلام من همسرم خوابش به هم میریزه آیامیتونه ازقرص ملاتونین استفاده کنه ولطف کنید بگید با چه دوزی و چندساعت قبل ازخواب میتونه استفاده کنه

با سلام می توانند از ملاتونین 3 میلی گرم استفاده کنند. یک ساعت قبل از خواب باید خورده شود.

سلام و عرض ادب و خسته نباشید من پسرم سی و چهار ساله و معمارهستند و چون شبها پای سیستم کامپیوتر مینشینند هرشب بیدارند و روزها خواب و میخواستم بدونم مصرف این قرص مشکلی ایجاد نمیکنه تا خوابشون تنظیم بشه و درضمن خیلی فکر میکنند و ذهنشون آشفته هست است کمکی می‌کنه بهتر بشن ممنون از راهنماییتون

با سلام خیر مشکلی نداره و تنظیم خوابشون هم کمک میکنه

سلام این قرص تاثیری روی فشار خون هم دارد؟فشار من همیشه ۱۰ روی ۶ هست

باسلام تاثیری روی فشار خون نباید داشته باشد. در صورتی که داروی خاصی مصرف می کنید حتما با پزشکتان مشورت کنید.

سلام ببخشید من متادون مصرف میکنم ولی خیلی یبوست نداشتم،الان هرچی قرص میخورم برای رفع یبوست کارساز نیست،آیا یبوستم از مصرف ملاتونین هست؟؟

باسلام متادون مصرف می کنید یا ملاتونین؟

سلام ۶۰ ساله هستم و نزدیک ده سال است که اصلا خواب ندارم ،نه روز و نه شب ، دو سه سالی هست که قرصهای خواب آور ،مثل لورازپام مصرف میکنم ،از عوارض بد آت روی حافظه می ترسم ،اگر نخورم خواب ندارم .لطفا راهنمایی کنید .ملاتونین مصرف کنم بهتر نیست؟

باسلام برای تنظیم خوابتان می توانید از ملاتونین هلث برست استفاده کنید ولی نمی توانید مصرف داروی خواب آور را ناگهان قطع کنید و برای تقویت حافظه نیز می توانید از مکمل امگافلکس هلث برست استفاده کنید.

آیا ملاتونین باعث افزایش اشتها می شود؟

باسلام ملاتونین بیشتر برای تنظیم خواب کاربرد دارد و برای بهبود اشتها می توانید از مکمل مولتی ویتامین مینرال ویتالی تون استفاده کنید.

باسلام من زمانیکه از ملاتونین استفاده میکنم باز بعداز 2 الی3 ساعت بیدارمیشم ودیگه خوابم نمیبره میتونم هم ملاتونین استفاده کنم هم آلپرازولام تا به مرور زمان ملاتونین اثر کنه تا دیگه آلپرازول استفاده نکنم

با سلام بهتره با روانپزشک صحبت کنید.

سلام من صبحها فلوکستین 20 میخورم ملاتونین بخورم شبها مشکلی نداره چون خوابم بده با کوچکترین صدایی بیدار میشم

سلام وقت بخیر .من ۵ ماهی میشه سکته گوش کردم و بعد از درمان که فقط تزریق کورتون به پرده گوش بود انجام دادم شنوایی تقریبا برگشته ولی متاسفانه صدای گوش و ویز ویز شب ها به سختی میخوابم میتونم از این قرص استفاده کنم ۳۴ ساله هستم

با سلام این قرص به تنظیم خواب کمک می کنه ولی صدای وزوز گوش رو از بن نمی بره

ارسال دیدگاه جدید