فواید امگا 3

نقش و فواید امگا 3 برای بدن

در مورد فواید امگا 3 بر بدن انسان زیاد شنیده‌ایم. از تاثیر آن بر بهبود عملکرد مغز و سلامت، سیستم قلبی-عروقی گرفته تا بیماری‌هایی نظیر آسم و سرطان. این ماده یکی از انواع اسیدهای چرب ضروری برای بدن است که بدن قادر به تولید آن نیست، بنابراین نیاز بدن را می‌بایست از طریق تغذیه یا مصرف مکمل‌های آن تامین کرد. به گفته متخصصان امگا ٣ يک ضدالتهاب مطلوب است كه تاثير مثبتی بر سيستم اسكلتی عضلانی و كنترل التهاب ناشی از برخي بيماریها دارد.

فواید امگا 3 برای سیستم اسکلتی عضلانی بدن

بسیاری از بیماری‌های انسان به نوعی با فرآیندهای التهابی در ارتباط است و یکی از فواید امگا 3 تنظیم فرآینده‌ای التهابی ایفا می‌کند. این اسید چرب به‌عنوان یکی از موثرترین مواد طبیعی در کاهش التهاب شناخته می‌شود. امگا‌3 همچنین به‌عنوان یک عامل مهم در تعدیل سیستم ایمنی شناخته شده و بنابراین در بهبود انواع بیماری‌های خودایمنی نظیر روماتویید آرتریت کاربرد دارد.
مصرف مکمل‌های حاوی امگا ‌3 می‌تواند منجر به کاهش فعالیت بیماری و کاهش مصرف سایر داروهای مرتبط با این بیماری شود. ولی با وجود شواهد اندکی بر کاهش نسبی علایم مبتلایان به ساییدگی زانو، تاکنون تاثیر آن در پیشگیری و کاهش سرعت پیشرفت آرتروز زانو ثابت نشده است. هرچند که در مورد نقش امگا‌3 در کاهش درد بیماران مبتلا به فیبرومیالژی مطالعات کمی صورت گرفته اما این ترکیب یکی از انواع مکمل‌های غذایی پرمصرف در این‌گونه افراد است.
علاوه بر کمبود امگا ‌3، تناسب مصرف و نسبت میزان امگا ‌3 به امگا‌ 6 در بدن بسیار مهم است، همچنان که در بیماران دچار سندرم درد مزمن نشان داده شده که این نسبت کاهش یافته و دیده شده مصرف امگا 3 می‌تواند در کاهش علایم درد و خستگی آنها موثر باشد که مکانیسم احتمالی آن را کاهش تولید واسطه‌های دخیل در ایجاد التهاب می‌دانیم. جدا از عوامل و بیماری‌های بی‌شماری که منجر به احساس خستگی می‌شوند، خستگی می‌تواند یکی از نشانه‌های کمبود امگا3 باشد که در کنار آن افراد از خشکی پوست و ریزش مو، اشکال در حافظه و تغییر خلق ‌و ‌خو شاکی هستند و تعدادی از این افراد هم به دلیل ضعف سیستم ایمنی همیشه احساس مریضی و سرماخوردگی دارند. مصرف امگا 3 در بیماران مبتلا به کمردرد و گردن‌‌درد نیز می‌تواند به میزان قابل‌توجهی مصرف داروهای ضدالتهاب و مسکن‌ها را کاهش دهد و در مواردی جایگزین مناسبی برای این‌گونه داروها باشد.

فواید امگا 3 برای ورزشکاران

یافته ‌ها حاکی از این است که مصرف امگا 3 میزان خون‌رسانی به عضلات را در حین ورزش افزایش می‌دهد و از میزان کوفتگی عضلات در صدمات ورزشی و تورم ناشی از آن می‌کاهد. امگا 3 می‌تواند اثرات بعضی از داروها را افزایش یا کاهش دهد، بنابراین لازم است افراد در صورت مصرف هرگونه دارو به‌خصوص داروهای رقیق‌کننده خون یا کنترل‌کننده قند خون جهت تطبیق مقدار داروهای مصرفی و نیز میزان و مدت مصرف امگا 3، حتما با پزشک خود مشورت کنند.

فواید امگا 3

فواید امگا 3 برای کنترل التهاب

افراد مبتلا به اختلالات اسکلتی عضلانی باید حتما ماهی را در برنامه غذایی خود بگنجانند، چرا که تحقیقات نشان می‌دهد یکی از فواید امگا 3 کنترل التهاب در نواحی مفاصل، اسکلت و عضلات است که در نتیجه دردهای مفاصل و عضلانی کاهش می‌یابد. از این رو تاکید می‌شود حتما در طول هفته دو تا سه بار ماهی مصرف شود. بسته به وزن، هر فردی می‌تواند در یک وعده غذایی 90 تا 150 گرم ماهی مصرف کند.
اگرچه امگا 3 در منابع گیاهی مثل خرفه، کلزا، روغن بذر کتان و روغن سویا وجود دارد، اما بدون تردید بهترین منبع اسید چرب امگا3، ماهی و غذاهای دریایی است. نتایج مطالعات نشان می‌دهد اسیدهای چرب امگا3 موجود در ماهی دارای اثرات ضدالتهابی مطلوب‌تری است. از این رو، رعايت يك رژيم غذايي صحيح مي‌تواند به مراتب دردهای مزمن بيماران را كاهش دهد و كيفيت زندگي آنها را بهبود بخشد.

مصرف خودسرانه مکمل امگا 3

برخی از افراد به جای اینکه ماهی بخورند، خودسرانه به مصرف مکمل و قرص‌های امگا3 روی می‌آورند. اگرچه مصرف این نوع مکمل و قرص‌ها التهاب را کم می‌کند، باعث کاهش سطح تری‌گلیسرید خون می‌شود و مشکلات را حل می‌کند اما با توجه به اینکه مصرف زیاد قرص‌های امگا3 باعث سیالیت خون می‌شود و در طولانی‌مدت قند خون را بالا می‌برد، حتی‌الامکان باید از مصرف خودسرانه آن اجتناب کرد. مصرف طولانی‌مدت و روزانه آن می‌تواند عوارضی به همراه داشته باشد. با توجه به اینکه امگا3 یک نوع اسید چرب است، اگر بیش از مقدار مورد نیاز مصرف شود، با اسید چرب امگا6 که برای عملکرد بینایی و مغزی لازم است، رقابت می‌کند و میزان جذب آن را پایین می‌آورد. مصرف مکمل و قرص امگا3 حتما باید تحت‌نظر پزشک صورت بگیرد. در صورتی که التهابی در بدن وجود داشته باشد و پزشک مصرف مکمل امگا3 را توصیه کند، مصرف آن برای یک دوره بلامانع خواهد بود. افرادی هم که به هیچ ‌وجه علاقه‌ای به خوردن غذاهای دریایی ندارند، می‌توانند منابع گیاهی مثل روغن کلزا را در برنامه غذایی خود بگنجانند یا اینکه در نهایت از مکمل امگا 3 دو روز در هفته استفاده کنند.

آشنا شویم: سافت ژل امگا پلاس ویواتیون

یک مکانیسم پیچیده استخوان‌سازی

برخی از مطالعات در انسان نشان می‌دهد که اسیدهای چرب بلند زنجیره مانند امگا3 می‌تواند استخوان‌سازی را افزایش دهد، افزایش توده استخوانی را در نوجوانان تحت تاثیر قرار دهد و کاهش استخوان را در کهنسالی کاهش دهد. با این حال، مکانیسم‌های سلولی عملکرد اسیدهای چرب امگا3 پیچیده است و شامل ایجاد تغییرات متابولیت‌های اسیدچرب مانند پروستاگلاندین‌ها، رزولوین‌ها و پروتکتورها است که مسیرهای مختلف سیگنالینگ، سیتوکین‌ها و عوامل رشد را تحت ‌تاثیر قرار می‌دهد؛ که البته در برخی جنبه‌ها، هنوز اختلاف‌نظر وجود دارد. اسیدهای چرب امگا3 بر گیرنده‌های هسته‌ای که در سلول‌های استخوان‌خوار یا استئوکلاست یافت می‌شود، اثر گذاشته و مانع جذب استخوان می‌شود.
در رابطه با استئوپروز هم نقش امگا 3 به تنهایی در پیشگیری و درمان واضح نیست و اگر هم بخواهیم نقشی برای امگا 3 در نظر بگیریم به صورت کمکی برای کلسیم و در کنار کلسیم نقش پیدا می‌کند که اثر مثبتی بر سلول‌های استئوبلاست یا استخوان‌ساز خواهد داشت.

نکته
نكته حائز اهميت اينكه افرادی که وارفارین یا آسپیرین استفاده می‌کنند، نمی‌توانند سرخود مکمل بخورند و باید تحت نظر پزشک و بر اساس آزمایشات دوره‌ای مصرف مکمل داشته باشند. از طرف ديگر با توجه به اينكه مکمل عوارض گوارشی دارد، بنابراين بهتر است با شکم خالی مصرف نشود و همراه یا بعد غذا بهترین زمان مصرف آن است. در ضمن نسبت درصد امگا6 به امگا3 بهتراست 2 به 1 تا 3 به 1 باشد که بهترین جذب را داشته باشد.

دیدگاه و نظرات

سلام من کم خونی دارم و پلاکت خونم پایینه ایا میتونم امگا ۳ مشرف کنم

با سلام بهتر است با پزشکتان قبل از مصرف مشورت کنید.

سلام من دیستروفی عظلانی دارم شما چه دارویی توصیه میکنید

با سلام برای اینگونه بیماری ها پزشک باید دارو تجویز کند.

سلام وقت بخیر من در حال رژیم گرفتن و کم کردن وزن هستم و امگا ۳ و ویتامین E مصرف میکنم میخواستم بدونم چه قرصی مصرف کنم که صورتم لاغر نشه و موهام نریزه و اینکه چند تا در هفته بخورم ؟

با سلام می توانید از قرص هیرایکس ویواتیون استفاده کنید. حداقل به مدت 3 ماه

سلام قرص امگا۳ برای افرادی که فشارتون دارند مضره ؟

با سلام خیر مضر نیست ولی بهتر است با دکترتان صحبت کنید شاید با برخی داروهای فشار خون تداخل داشته باشد.

سلام من برای استارت یائسگی دارم شبی یدونه امگا میخورم برای جلوگیری از گر گرفتگی آیا کار اشتباهی میکنم؟

با سلام خیر کار اشتباهی نیست و موثر است.

سلام و وقت بخیر من مدت یه هفته هستش که امگا ۳ مصرف میکنم دچار سرگیجه شدم میخواستم ببینم ممکن از قرص امگا ۳ باشه؟

با سلام شاید سرگیجه مربوط به مشکل دیگری باشد. امگا3 اصولا چنین عوارضی ندارد. بهتر است چند روز استفاده نکنید ببیند نتیجه چیست.

سلام . من غلظت خون دارم .. امگا ۳ برای درمان مفیده ؟؟ مصرف امگا ۳ باعث تشدید نمیشه ؟

با سلام بله مفید است و باعث تشدید وضعیت نمی شود.

سلام خسته نباشید من کشیدگی تاندون شانه دارم چه دارویی میتونم مصرف کنم؟؟

با سلام می توانید از قرص پری فلکس هلث برست استفاده کنید.

سلام مشاور من گفته تو طول امتحانا واسه افزایش تمرکز یه شب درمیون امگا ۳ و مولتی ویتامین بخورم میخام بدونم واقعا تاثیر داره و عوارض داره؟

با سلام بله برای عملکرد مغز موثر است و می تواند برای شما مفید باشد.

سلام برا چاقی صورت و بدون بازگشت چ دارویی مد نظرتونه؟

با سلام می توانید از قرص درموسیس پلاس ویواتیون استفاده کنید.

سلام ۱۵ سالمه و آیا میشه با مصرف قرص و دارو افزایش قد داشته باشم؟ مدت کوتاهی میشه قرص ال آرژنین مصرف میکنم

با سلام می توانید از قرص بون ساپورت ویتالی تون استفاده کنید.

سلام من موهام نازک و کم پشته چه مکملی مصرف کنم ؟

با سلام می توانید از قرص هیرایکس ویواتیون استفاده کنید.

سلام رشته بدنسازی و فوتبال کار میکنم چ ویتامینایی مصرف کنم ب نظرتون ؟؟؟ موهامم ضعیف شده خیلی و ریزش پیدا کرده

با سلام می توانید از قرص هیرایکس ویواتیون استفاده کنید.

سلام تنوع قرص امگا ۳ و منیزیم زیاد هست میشه شما معرفی کنید چی بگیرم

با سلام امگا پلاس ویواتیون منیزیم هلث برست

سلام خسته نباشید مصرف امگا 3برای اسپاسم عضلانی بهترع؟

با سلام بهتر است از منیزیم هلث برست استفاده کنید.

سلام مکمل امگا3 تاثیر داره برای جلوگیری از خواب تو دوران کنکور مصرف کنم؟

با سلام شما بهتر است قرص کافئین مصرف کنید.

سلام من ۲۸سالمه میشه با قرص و دارو افزایش قد داشته باشم ؟قرصی پیشنهاد میدید؟یا دیگه نمیشه

با سلام متاسفانه در این سن امکان افزایش قد نیست.

سلام برای بی حال بودن و تا حدودی بحث افسردگی محسوس امگا۳ برای مصرف ایرادی نداره؟

با سلام خیر ایرادی ندارد.

سلام ببخشید برای رشد قد در نوجوانی چه قرصی بخوریم؟

با سلام می توانید از قرص بون ساپورت ویتالی تون استفاده کنید.

سلام خسته نباشید مکمل امگا 3 رو هفته ای چند بار مصرف کنم؟

با سلام یک روز در میان یک عدد بعد غذا

سلام،من چند ماه پیش مشکل ورم معده داشتم و خوب شدم الان از کپسول امگا ۳ استفاده کنم مشکلی نداره؟

با سلام خیر مشکلی ندارد.

سلام امگا۳ برای کبد چرب مفیده؟؟

با سلام توسط پزشکان توصیه می شود.

سلام خسته نباشین. برای پرشدن و چاقی صورت چه قرصی پیشنهاد میدین؟؟؟

با سلام می توانید از قرص درموسیس پلاس ویواتیون استفاده کنید.

سلام خسته نباشید، از تیرماه دختر ۵ سالم هر دو هفته یه بار مریض میشه و اکثرا من هم بعدش مریض میشم ، به خودش امگا کیدز میخوام بدم و خودم هم امگا بخورم آیا تاثیری داره؟

با سلام بله ممکن است موثر باشد.

سلام موهام خیلی ضعیفه کم پشته امگا ۳ هم میخورم بجز امگا قرص دیگه ای هم هست واسه موهام بخورم ممنونم

با سلام می توانید از قرص هیرایکس ویواتیون استفاده کنید.

ارسال دیدگاه جدید