فواید امگا 3 برای مغز چیست

فواید امگا 3 برای مغز چیست؟

عدم تعادل در امگا 3 موجود در رژیم غذایی نه تنها منجر به آسیب به عملکرد مغز می شود بلکه وقوع برخی بیماری ها را بهمراه دارد.فواید امگا 3 برای مغز این است که از بیماری های عصبی متعدد مثل افسردگی، اختلال دوقطبی، اضطراب، ADHD، آلزایمر و زوال عقل پیشگیری کرده و آنها را بهبود می دهد. درحالیکه عوامل متعددی منجر به افسردگی می شود اما عدم تعادل در ناقلان عصب سرتونین و دوپامین با این بیماری ارتباط دارد. افزایش مصرف امگا3 می تواند در درمان افسردگی ناشی از تقویت تنظیم انتقال سرتونین و دوپامین مفید و سودمند باشد. امگا3ها قادرند التهاب را در مغز که عامل مهمی در وقوع افسردگی است، کاهش دهند.امگا3ها می توانند به کاهش ابتلا و علایم اضطراب کمک کنند. مطالعات نشان می دهند که کافی بودن سطح EPA با جلوگیری از اختلال استرس پساتروما (PSTD) ارتباط دارد.

مکمل سافت ژل امـگا3 High EPA ویواتیون یک پیشنهاد مناسب برای تامین EPA  می باشد.

فواید امگا 3 برای مغز

همزمان با بالارفتن سن، مغز دچار تغییرات فیزیکی و بیولوژیکی از جمله افت حجم، ازبین رفتن بافت نرم مغز و کاهش سطح امگا3 می شود که اینها منجر به افت قوه شناخت (حافظه) می شود. امگا3ها، التهاب عصب و آسیب اکسیداتیو که موجب کاهش تولید پلاک های آمیلوئید-بتا در مغز می شود را کاهش می دهد. امگا3ها سطح فاکتور نوتروفیک مشتق شده از مغز معروف به BNDF را افزایش می دهد و ارسال سیگنال انسولین را بهبود می دهد. همه این اثرات مثبت با کاهش خطر ابتلا و پیشرفت زوال عقل و بیماری آلزایمر ارتباط دارد.    
کافی بودن سطح امگا3ها باعث می شود که جریان خون در مغز بدرستی حفظ شود. عکسبرداری از مغز نشان می دهد که بالابودن جریان خون در برخی از نقاط مغز با بهبود عملکرد مغز و انجام وظایف شناختی ارتباط دارد. اگر جریان خون بدرستی در مغز عمل کند، حافظه نیز خوب کار می کند و خطر ابتلا به زوال عقل کاهش می یابد. اخیرا یافته های یک مطالعه نشان داد که مصرف غذاهای دریایی و امگا3 می تواند افت قوه شناخت (حافظه) مرتبط با سن بخصوص در توانایی افراد برای بخاطرسپردن حقایق و یادگیری و پردازش اطلاعات جدید را کاهش دهد. این مطالعه نشان داد که افراد مسن بدون داشتن زوال عقل که یک یا چند وعده غذاهای دریایی را در هفته می خوردند، در مقایسه با کسانی که غذاهای دریایی را کمتر از یک وعده در هفته می خوردند، کمتر دچار افت حافظه شدند. 
امگا3ها می توانند به پیشگیری یا بهبود افسردگی، اختلال دوقطبی، اضطراب، ADHD، آلزایمر و زوال عقل کمک کنند و افت قوه شناخت مرتبط با سن (از جمله حافظه و توانایی برای یادگیری و پردازش اطلاعات جدید) را کاهش دهند. 
 

فواید امگا 3 برای مغز

بهترین منابع امگا3

سالمترین گزینه ها برای اسیدهای چرب امگا3 شامل ماهی است که غنی از DHA و EPA است، همچنین ماهی های barramundi، سالمون، قزل آلا و ساردین است. barramundi حاوی بیشترین نسبت امگا3 به کل چربی است (barramundi دارای بالاترین سطح اسیدهای چرب امگا3 است که در مقایسه با ماهی سفید که معمولا خورده می شود، به ازای هر 6 وعده ماهی بدون پوست، 960 میلی گرم اسیدچرب امگا3 در آن وجود دارد).
روغن های گیاهی، دانه کتان، گردو و سبزیجات برگدار تیره رنگ همگی از منابع امگا3 از نوع ALA هستند اما بدن فقط می تواند مقادیر کمی از آن را به EPA و DHA تبدیل کند و نمی تواند امگا3 که در ماهی وجود دارد را بسازد. 
ماهی چرب مثل سالمون، قزل آلا، ساردین بهترین و موثرترین روش برای بدست آوردن امگا3 است. منابع گیاهی امگا3 شامل روغن های گیاهی، دانه کتان، گردو و سبزیجات برگدار تیره رنگ هستند که حاوی امگا3 از نوع ALA می باشند اما بدن در تبدیل چربی های ALA به اسیدهای چرب DHA و EPA موثر عمل نمی کند.  

تنظیم: زهرا محبی
منبع: thebetterfish

دیدگاه و نظرات

سلام و خسته نباشید ببخشید کپسول امگا ۳ اگر طوری مون نباشه خوردن آن روزی یکی آیا ضرر دارد یا نه؟ ودومین سوال برای بچه هایی که دانش آموز هستن و ۹ سال بیشتر ندارند بدیم آیا ضرر داره یا نه جایی خوانده بودم امگا ۳ تمرکز ضعيف رو تقویت میکنه

با سلام به شما مشکلی ندارد و می توانید روزی یک عدد بعد از غذا و یا یک روز در میان مصرف فرمایید. البته توجه داشته باشید که سایز مکمل های امگا 3 معمولا بزرگ می باشد و برای کودکتان قابل مصرف باشد.

ارسال دیدگاه جدید