قرص کروم

مزیت ها و خطرات قرص کرومیوم چیست؟

کرومیوم یکی از عناصر کمیاب و ضروری است که می تواند حساسیت انسولین را بهبود بخشد و متابولیسم پروتئین، کربوهیدرات و لیپید را تقویت کند. کرومیوم یک عنصر فلز است که مردم به مقادیر بسیار کم به آن نیاز دارند. اطلاعات محدودی درمورد مقدار دقیق کرومیوم موردنیاز بدن و عملکرد آن وجود دارد زیرا مطالعات، نتایج ضدونقیضی را ارایه داده اند. در این مقاله به مزیت ها و خطرات مرتبط با مصرف قرص کرومیوم می پردازیم.
 

ارزش تغذیه کرومیوم

  • کرومیوم یک ماده معدنی است که انسان به مقدار بسیار کم به آن نیاز دارد.
  • از منابع کرومیوم می توان به کلم بروکلی، جگر و مخمر آبجو اشاره کرد.
  • مکمل کرومیوم می تواند توده عضله را تقویت کند، موجب کاهش وزن شود و گلوکز را کنترل کند اما محققان برای اثبات این موضوع درحال کار و تحقیق هستند.
  • مکمل های غذایی همانند داروها هستند و افرادی که مصرف مکمل را مدنظر قرار می دهند، باید آنها را با احتیاط مصرف کنند.

نیازها و منابع کرومیوم

کرومیوم می تواند حساسیت به انسولین را تقویت کند و به بدن در پردازش گلوکز کمک کند.
مقدار توصیه شده برای کرومیوم در سنین 9 ساله به بالا، 21 تا 25 میکروگرم برای زنان و 25 تا 35 میکروگرم برای مردان می باشد.

غذاهای غنی از کرومیوم

بهترین منابع کرومیوم شامل کلم بروکلی، جگر و مخمر آبجوست. سیب زمینی، غلات کامل یا سبوس دار، غذاهای دریایی و گوشت حاوی کرومیوم هستند.
 

قرص کرومیوم

کمبود کرومیوم

کلم بروکلی منبع عالی از کرومیوم است.
دقیقا مشخص نیست که چگونه کرومیوم برای بدن مفید و سودمند است. کمبود کرومیوم می تواند با برخی مشکلات و بیماری ها ارتباط داشته باشد.

این مشکلات شامل موارد زیر هستند:

  • عدم تحمل گلوکز که منجر به کاهش کنترل قندخون در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 می شود.
  • کنترل ناموثر وکمتر کلسترول که منجر به آتروسلروز و بیماری قلبی می شود

قرص کرومیوم، مزیت ها و خطرات

کرومیوم پیکولینات یکی از مکمل های مشهور است که غالبا برای عضله سازی یا کاهش وزن استفاده می شود. برخی بدنسازان و ورزشکاران، این مکمل را برای تقویت عملکرد و افزایش انرژی استفاده می کنند.
مطالعات اولیه نشان می دهد که مکمل کرومیوم می تواند به کاهش وزن و افزایش توده عضله کمک کند. این مطالعات فراگیر و جامع نیستند اما مطالعات اخیر، بهبود رشد عضله یا کاهش توده چربی را نشان دادند.
تحقیقات پیشین نتوانستند ثابت کنند که مکمل کرومیوم می تواند برای افرادی با عدم تحمل گلوکز و دیابت نوع 2 مفید و سودمند باشد اما مطالعات اخیر نشان دادند که این مکمل می تواند به مدیریت و کنترل دیابت، کاهش سطح لیپید خون، کاهش وزن و بهبود ترکیب بدن کمک کند.
در یک مطالعه به 96 بیمار مبتلا به دیابت نوع 2 در یک روز 400 میکروگرم کرومیوم پیکولینات، 200 میکروگرم کرومیوم یا دارونما داده شد.  افرادی که روزانه 400 میکروگرم کرومیوم پیکولینات مصرف کردند، با بهبود کارکرد آندوتلیال، پروفایل لیپید و بیومارکرهای استرس اکسیداتیو مواجه شدند که این نشان می دهد کرومیوم پیکولینات می تواند برای بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 مفید باشد.
یافته هایی که در سال 2017 در مجله نیچر منتشر شد، نشان داد که کرومیوم پیکولینات به همراه داروهای استاتین می تواند به کاهش علایم آتروسلروز در موش کمک کند. مکمل کرومیوم می تواند به بهبود سلامت قلب بخصوص در افراد دیابتی کمک کند.
در یک مطالعه دیگر، محققان به 19 نفر که اضافه وزن داشتند اما سالم بودند، در وعده صبحانه یک نوشیدنی حاوی آمینواسیدها و کرومیوم پیکولینات دادند. افرادی که این نوشیدنی را مصرف کردند، با کاهش سطح قندخون مواجه شدند.

آشنایی با مکمل: کرومیوم 200 میکروگرم 21 سنتری

تداخلات دارویی قرص کرومیوم

کرومیوم پیکولینات با جذب داروهای تیروئید تداخل دارد. داروی تیروئید باید دستکم 3 تا 4 ساعت قبل یا بعد از مصرف مکمل کرومیوم خورده شود.
مکمل کرومیوم می تواند با داروهای آنتی اسید، کورتیکواستروئیدها، مسدودکننده های H2، بازدارنده های پمپ پروتون، مسدودکننده های بتا، انسولین، نیکوتینیک اسید، داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAID) و بازدارنده های پروستوگلاندین تداخل داشته باشد.
افرادی که از هریک از این داروها استفاده می کنند و بیماران دیابتی باید قبل از مصرف مکمل های کرومیوم با پزشکشان صحبت کنند زیرا این مکمل ها می تواند بر عملکرد داروها تاثیر بگذارد.
مکمل های کرومیوم نباید در طول بارداری یا شیردهی مصرف شوند و این مکمل ها نباید به کودکان داده شوند.
 

جوانب احتیاط درمورد مصرف قرص کرومیوم

رژیم غذایی مطلوب مهمترین عامل در پیشگیری از بیماری و برخورداری از سلامت است و مطالعات نشان می دهند که فواید و مزیت های مکمل به اندازه مصرف یک غذای کامل و مغذی نیست.
یک ماده مغذی به تنهایی نمی تواند بخش مهمی از رژیم غذایی ما را تامین کند بلکه استفاده از چندین ماده مغذی در رژیم غذایی می تواند نیاز بدن را تامین کند.
هیچ موردی از مسمومیت به کرومیوم بدلیل مصرف موادغذایی گزارش نشده است و بیشترین سطح مصرف کرومیوم نیز تعیین نشده است.
با این حال مصرف مکمل کرومیوم با دوزهای خیلی بالا می تواند باعث مشکلات معده، پایین آمدن سطح قندخون و آسیب های کلیوی و کبدی شود بنابراین قبل از مصرف هرنوع مکمل با پزشک مشورت کنید.

تنظیم: زهرا محبی
منبع: medicalnewstoday

 

دیدگاه و نظرات

ارسال دیدگاه جدید