مزیت آنتی اکسیدان آلفا لیپوئیک اسید چیست؟

بیشتر مزیت های آنتی اکسیدان آلفا لیپوئیک اسید نتیجه خواص آنتی اکسیدانی و توانایی آن برای مقابله با رادیکال های آزاد و بازتولید دیگر آنتی اکسیدان هاست. تحقیقات در دهه اخیر به آسیب اکسیداتیو در سلول ها ناشی از رادیکال های آزاد به عنوان دلیل بیشتر بیماری های تحلیل رونده مرتبط با پیری اشاره کرده اند که از آن جمله می توان به بیماری آلزایمر، پارکینسون، آرتروز، سرطان، بیماری قلبی، دیابت و دیگر بیماری ها اشاره کرد. مطالعات نشان داده اند که آسیب اکسیداتیو در بخش های گوناگونی از سلول های مغز در بیماران آلزایمری دیده می شود.
مطالعات مختلف نشان داده اند که آنتی اکسیدان ها آسیب اکسیداتیو را در سلول ها خنثی کرده یا کاهش می دهند و در بیشتر موارد آسیب سلولی را تثبیت می کنند و حتی معکوس می سازند. بیشتر مطالعات در مقالات پزشکی نشان می دهند که آنتی اکسیدان ها می توانند اثرات مفیدی بر کند کردن و حتی کاهش احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر و پارکینسون داشته باشند.
آلفا لیپوئیک اسید برای همه افراد و بخصوص بیماران دیابتی یا افرادی که سطح قندخونشان بالاتر از حد معمول است، افرادی با کلسترول بالا، برخی بیماری های چشمی (تحلیل ماکولار)، مشکلات قلبی-عروقی مثل تصلب شرایین و دیگر بیماری های مرتبط با پیری مزیت هایی دارد.   
آلفا لیپوئیک اسید، جذب گلوکز را در سلول ها افزایش می دهد و ظاهرا عوارض دیابت از جمله تشکیل آب مرواید، آسیب عروقی و حتی پلی نوروپاتی (آسیب عصبی) را کاهش می دهد.
اخیرا بیشتر مطالعات آزمایشی نشان داده اند که ALA می تواند آسیب به سلول های پیر مغز را معکوس نماید. این یکی از مطالعاتی است که در گزارش آکادمی ملی علوم از ماه فوریه سال جاری منتشر شد. در این مطالعه، موش های پیر با استیل-ال کارنیتین یا ALA تحت درمان قرار گرفتند. این دو ماده مغذی با کمتر کردن آسیب اکسیداتیو و بهبود کارکرد میتوکندری، عملکرد حافظه را بهبود بخشیدند. 
 

آنتی اکسیدان

آیا آنتی اکسیدان آلفا لیپوئیک اسید عوارض جانبی دارد؟

در مطالعات بالینی که تاکنون روی آلفا لیپوئیک اسید انجام شده، هیچ نوع اثر بد یا عارضه جانبی جدی حتی با دوزهای بالا که برای درمان دیابت و بیمارانی که دچار بیماری های تحلیل عصب هستند، گزارش نشده است. از جمله عوارض جانبی خفیف و برگشت پذیر که در برخی بیماران مشاهده شد، می توان به واکنش های پوستی آلرژیک و هیپوگلاسمیای احتمالی در دیابت اشاره کرد. 
با این حال آلفا لیپوئیک اسید می تواند با بیوتین رقابت کند و با فعالیت آن در بدن تداخل ایجاد کند. بنابراین وقتی دریافت آلفا لیپوئیک اسید بیشتر از 100 میلی گرم در روز است، باید بیوتین بیشتری مصرف شود. 

چه مقدار از این مکمل را بخوریم؟

به طورکلی شما علاوه بر رژیم غذایی باید 200-400 میلی گرم در روز از این مکمل استفاده کنید. گرچه مطالعاتی روی مصرف دوزهای بالای ALA انجام شده است اما توصیه می شود که دوزهای پیشنهاد شده را استفاده کنید.  

آشنا شویم با: سافت ژل مـن ویـت اسـپرت ویواتیون

چرا آلفا لیپوئیک اسید خاص است؟

علاوه بر اینکه آلفا لیپوئیک اسید اثرات آنتی اکسیدانی دارد، می تواند یک مکمل مهم باشد و مزیت های زیر را بوجود آورد:

  • بهبود فیزیک و شکل بدن
  • مقابله با رادیکال های آزاد
  • حفاظت از مواد ژنتیکی
  • کند کردن روند پیری
  • جلوگیری از بیماری قلبی
  • جلوگیری از سرطان
  • بهبود و کمک به پاکسازی پوست و کاهش چروک های پوستی
  • تنظیم سطح قندخون در بیماری دیابت
  • حفاظت از کبد
  • استفاده از آن برای درمان سکته

به طورکلی صدها ترکیب در بازار وجود دارند که خاصیت آنتی اکسیدانی قوی دارند. با این حال کیفیت و خواص آلفا لیپوئیک اسید که به عنوان یک آنتی اکسیدان محلول در آب و چربی عمل می کند، یک مکمل باارزش است که نیاز به توجه جدی دارد.   
 
تنظیم: زهرا محبی
منبع: bodybuilding

دیدگاه و نظرات

نازنین
قرص آلفا قند خون را بالا می‌برد آیا این عوارضی بر روی غدد و گیرنده‌های انسولین نداره مثلا غدد رو کم کار نمیکنه
ادمین سایت
با سلام متاسفانه درباره این مکمل اطلاعاتی نداریم.

ارسال دیدگاه جدید