10 مزیت جینکوبیلوبا را بشناسید

جینکوبیلوبا درختی بومی چین است که هزاران سال برای مصارف مختلف پرورش داده شده است. در حالی که اگرچه در طب سنتی چین اغلب از برگ ها و دانه های این گیاه استفاده می شود، تحقیقات اخیر بیشتر روی عصاره آن که از برگ های آن تهیه شده است، متمرکز است. گیاه جنکوبیلوبا خواص زیادی برای سلامتی دارد که در این مقاله در مورد آنها صحبت می کنیم.

1. جینکوبیلوبا حاوی آنتی اکسیدان های قوی است

این گیاه حاوی فلاونوئیدها و ترپنوئیدها است که با اثرات آنتی اکسیدانی قوی خود شناخته شده اند. آنتی اکسیدان ها از اثرات مخرب رادیکال های آزاد جلوگیری می کنند. رادیکال های آزاد ذرات بسیار واکنش پذیری هستند که طی عملکردهای متابولیک مانند تبدیل غذا به انرژی یا سم زدایی در بدن تولید شده و پتانسیل آسیب رساندن به بافت های سالم را دارند. تحقیقات در مورد اثرات آنتی اکسیدانی این گیاه امیدوار کننده است. با این حال، هنوز مشخص نیست چه مکانیسمی دارد و چقدر ممکن است در درمان برخی بیماری های خاص موثر باشد.

2. می تواند با التهاب مقابله کند

التهاب بخشی از پاسخ طبیعی بدن به یک آسیب یا تهاجم یک ماده خارجی است. در پاسخ التهابی، اجزای مختلف سیستم ایمنی برای مبارزه با مهاجم یا بهبود ناحیه آسیب دیده به کار گرفته می‌شوند. برخی از بیماری‌های مزمن حتی زمانی که هیچ بیماری یا آسیبی وجود ندارد، باعث ایجاد پاسخ التهابی می‌شوند. با گذشت زمان، این التهاب بیش از حد می تواند باعث آسیب دائمی به بافت ها و DNA  شود. تحقیقات نشان می‌دهد عصاره جینکوبیلوبا می‌تواند نشانگرهای التهاب را در برخی بیماری‌ها از جمله بیماری التهاب مفاصل، بیماری التهابی روده (IBD)، سرطان، بیماری های قلبی و سکته مغزی کاهش دهد.

3. گردش خون و سلامت قلب را بهبود می بخشد

در طب سنتی چین، از دانه‌های جینکوبیلوبا برای باز کردن کانال‌های انرژی در اندام‌های مختلف، از جمله کلیه‌ها، کبد، مغز و ریه‌ها استفاده می‌شده است. توانایی این گیاه در افزایش جریان خون به قسمت های مختلف بدن ممکن است منشأ بسیاری از مزایای فرضی آن باشد.
یک مطالعه در افراد مبتلا به بیماری های قلبی که از مکمل جینکوبیلوبا مصرف کرده بودند، افزایش فوری جریان خون به قسمت‌های مختلف بدن را نشان داد. این حالت به افزایش 12 درصدی سطح اکسید نیتریک که عامل گشاد کردن رگ‌های خونی است، نسبت داده شده است. همچنین مطالعه دیگری همین اثر را در افراد مسن که تحت درمان با عصاره این گیاه قرار گرفتند نشان داد. تحقیقات بیشتر به اثرات محافظتی این گیاه بر سلامت قلب، سلامت مغز و پیشگیری از سکته مغزی اشاره می کند.

10 مزیت جینکوبیلوبا را بشناسید

4. علائم اختلالات روان و زوال عقل را کاهش می دهد

جینکوبیلوبا بارها به دلیل توانایی آن در کاهش اضطراب، استرس و سایر علائم همراه بیماری آلزایمر و زوال شناختی مرتبط با افزایش سن مورد ارزیابی قرار گرفته است. به طور کلی، نتایج تحقیقات در این زمینه متناقض است. برخی از مطالعات کاهش قابل توجهی در میزان زوال شناختی در افراد مبتلا به زوال عقل با استفاده از این گیاه نشان می دهد، اما برخی دیگر در تکرار این نتیجه ناکام هستند.

5. عملکرد و سلامت مغز را بهبود می بخشد

گفته می شود که جینکوبیلوبا ممکن است عملکرد مغز را در افراد سالم بهبود بخشد. تعداد انگشت شماری از مطالعات کوچک از این ایده حمایت می کنند که مصرف مکمل این گیاه ممکن است عملکرد ذهنی را افزایش دهد. این مطالعات، ادعاهایی را مطرح کرده است که آن را با بهبود حافظه، تمرکز و توجه مرتبط می کند.

6. می تواند افسردگی را درمان کند

مروری بر مطالعات حیوانی نشان می‌دهد که مصرف مکمل جینکوبیلوبا ممکن است به درمان علائم افسردگی کمک کند. موش هایی که قبل از یک موقعیت استرس زا اجتناب ناپذیر جینکوبیلوبا دریافت کردند نسبت به گروهی که مکمل دریافت نکردند، کمتر تحت تاثیر استرس قرار گرفتند. این مطالعه نشان داد که این اثر مربوط به خواص ضد التهابی این گیاه است که توانایی بدن را برای مقابله با افزایش سطوح هورمون استرس بهبود می بخشد. با این وجود، افسردگی یک وضعیت پیچیده است که ممکن است دلایل ریشه ای مختلفی داشته باشد.

7. می تواند سردرد و میگرن را درمان کند

در طب سنتی چین، جینکوبیلوبا یک درمان بسیار محبوب برای سردرد و میگرن است. همان طور که گفته شد، این گیاه دارای اثرات ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است. اگر سردرد یا میگرن ناشی از استرس بیش از حد باشد، مصرف آن ممکن است مفید واقع شود. علاوه بر این، اگر سردرد به کاهش جریان خون یا انقباض عروق خونی مربوط باشد، توانایی جینکوبیلوبا در گشاد کردن رگ‌های خونی ممکن است علائم را بهبود بخشد. برعکس، برخی از میگرن ها به دلیل گشاد شدن بیش از حد رگ های خونی ایجاد می شوند. در این شرایط، اینگیاه ممکن است کم اثر یا بی اثر باشد.

با محصولات حاوی جینکوبیلوبا آشنا شوید: کپسول ممولیک ویواتیون

8. می تواند علائم آسم و COPD را بهبود ببخشد

ترکیبات ضد التهابی موجود در جینکوبیلوبا ممکن است باعث کاهش التهاب مجاری هوایی و افزایش ظرفیت ریه شوند. یک مطالعه روی 75 نفر استفاده از عصاره جینکوبیلوبا را در کنار درمان دارویی با گلوکوکورتیکواستروئید (کورتون ها) برای بهبود علائم آسم ارزیابی کرد. سطوح ترکیبات التهابی در بزاق افرادی که این گیاه را دریافت کرده بودند به طور قابل توجهی کمتر از افرادی بود که تنها دارو دریافت می کردند. 

9. علائم PMS را کاهش می دهد

تحقیقات اولیه نشان می دهد که جینکوبیلوبا ممکن است به درمان علائم فیزیکی و روانی سندرم پیش از قاعدگی (PMS) کمک کند. یک مطالعه بر روی 85 دانشجو نشان داد که هنگام مصرف جینکوبیلوبا، علائم PMS گزارش شده 23 درصد کاهش یافته است. جالب توجه است، گروه دارونما در این مطالعه نیز کاهش جزئی در علائم PMS را تجربه کردند.

10. کمک به درمان اختلال عملکرد جنسی

جینکوبیلوبا با افزایش گردش خون از طریق گشاد کردن عروق، ممکن است بتواند به درمان علائم مختلف اختلال عملکرد جنسی کمک کند. یک مطالعه استفاده از این گیاه را برای افزایش میل و رضایت جنسی در زنانی که همزمان تحت روان درمانی جنسی قرار می‌گرفتند، ارزیابی کرد. ترکیب جینکوبیلوبا و روان درمانی در مقایسه با دارونما در طولانی مدت موثر بود، اما مکمل جینکو به تنهایی موثر نبود.

عوارض جانبی و تداخلات دارویی

مصرف جینکوبیلوبا برای اکثر افراد کم خطر است اما اگر به گیاهان حاوی آلکیل فنول ها حساسیت دارید یا از داروهای خاصی استفاده می کنید، نباید این گیاه را مصرف کنید. عوارض جانبی احتمالی شامل حالت تهوع، اسهال، سرگیجه، سردرد، درد شکمی و واکنش های آلرژیک است.  جینکوبیلوبا پتانسیل تداخل با برخی داروها را دارد. برخی از این تداخلات ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد. مهمترین تداخلات دارویی احتمالی شامل داروهای رقیق کننده خون (نظیر وارفارین و آسپرین)، داروهای ضد افسردگی (نظیر داروهای مهار کننده آنزیم مونوآمین اکسیداز و داروهای مهارکننده انتخابی بازجذب سروتونین مثل فلوکستین و سرترالین)، داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی (نظیر ایبوپروفن) است.

گردآورنده: نگار رفیعی (کارشناس ارشد تغذیه)
منبع: healthline

دیدگاه و نظرات

میهمان
سلام خسته نباشید مادر من ۶۸ سالشه قرص فلوکستین مصرف می‌کند میخواستم بدونم میتونه جینکو بیلوبا اسفاده کنه آخه توی توضیحاتش نوشته باهم مصرف نشه
پوراطب گستر
با سلام بهتر است با پزشک مشورت کنید.
ساناز
من کیپ شدگی مداوم گوش داشتم که به شدت کلافه ام کرده بود چون صدای خودم رو به شدت بلند میشنیدم. این قرص رو برای حافظه مصرف کردم بعد از یه مدت( حدودا یک هفته ده روز )متوجه شدم که دیگه گوشهام کیپ نمیشه. سرچ کردم و فهمیدم یکی از اثرات این گیاه بهبود وزوز گوش هست اما واسه من هم کاملا مفید بوده.
پوراطب گستر
با سلام ممنون از اطلاعاتی که به اشتراک گذاشتید.
امیر
می‌توان بدون نسخه پزشک این دارو رو استفاده کرد
پوراطب گستر
با سلام بله نیازی به نسخه پزشک ندارد.
رحمان
این گیاه واقعا خوب است و در پاسخ به سوالات شما داکتر ها تنها دارو ها ه یاد گرفتن و برای مریض هم می‌دهند داکتر ها گیاه ها را نمیشناسن به نظر من این بهترین گیاه است برای وجود ضرر هم ندارد دارو یک جای بدن را خوب می‌کند هزار جا را تخریب. می‌کند
میهمان
سلام من کنکور دارم و برا تقویت حافظه می‌خوام این دارو رو مصرف کنم تاثیر داره ؟
پوراطب گستر
با سلام بله شما می توانید از قرص ممولیک ویواتیون استفاده کنید.
Morteza
سلام . من استرس خیلی زیادی دارم و فراموشی هم دارم وقتی کسی به اندازه دو یا سه دقیقه صحبت میکنه شاید ۵۰درصد صحبتهاش یادم بمونه خیلی اذیتم میکنه این موضوع ایا با خوردن این قرص حالم بهتر میشه یه چیزی هم شاید مهم باشه که من حدود نه ساله که مهاجرت کردم تا زمانی که ایران بودم هیچ استرسی نداشتم و همه چیزم اوکی بود ولی الان چند ساله که این افسردگی و حافظه ام ضعیف شده ممنون میشم کمکم بکنید . ممنون

ارسال دیدگاه جدید