افزایش قد

برای افزایش قد چه بخوریم؟

از چاقی و لاغری که بگذریم، بحث افزایش قد به یکی از مهم ترین دغدغه های جوانان و خانواده ها در سال های اخیر تبدیل شده است و وقتی صحبت از راه های افزایش قد می شود، راه های مختلفی پیش پایمان قرار می گیرد، از داروهای جورواجور گرفته تا هورمون درمانی، استفاده از مکمل های تغذیه ای و حتی جراحی. بعضی از این روش ها نه تنها نمی توانند قد افراد را افزایش دهند بلکه در بعضی موارد سلامت مصرف کننده را نیز به خطر می اندازند و هزار و یک دردسر برایش ایجاد می کنند. یعنی نمی شود برای افزایش قد به خصوص بلند قد شدن بچه ها هیچ کاری کرد؟ مسلما نه، هر چند قد هر فرد به شدت تحت تاثیر وراثت قرار دارد اما تاثیر عواملی نظیر ویتامین ها و مواد معدنی بر افزایش رشد قدی به اثبات رسیده است و امتحانش نه تنها ضرر ندارد، بلکه چندین و چند فایده هم خواهد داشت.

ژنتیک، نقش مهمی در افزایش قد دارد

قد معیار خوبی برای ارزیابی رشد و سلامت کودک است و امروزه کوتاهی قد به یکی از علل شایع مراجعه به متخصصان غدد و اطفال تبدیل شده است. جالب است بدانید قد هر فرد نه فقط روی سلامت روانی-اجتماعی وی بلکه روی رفاه اجتماعی اش در دوره بزرگسالی نیز تاثیر گذار خواهد بود. به زعم بسیاری از پزشکان و متخصصان، این ویژگی های ژنتیکی هر کودک است که رشد قدی وی را در آینده رقم میزند.
جالب است بدانید رشد قدی از دوران جنینی آغاز می شود و تا زمان بلوغ ادامه دارد. با فرا رسیدن دوران بلوغ صفحات استخوانی به تدریج بسته شده و رشد قدی نیز متوقف می شود. به طور متوسط در زمان بلوغ حدود 30 تا 35 سانتی متر به قد پسرها و حدود 20 تا 25 سانتی متر به قد دختر ها اضافه می شود. تاثیر عوامل ژنتیکی بر رشد قدی آنقدر زیاد است که بعضی ها متوسط رشد قدی کودک را بر اساس قد والدینش تخمین می زنند. در واقع فرمول ساده ای برای این کار وجود دارد. اگر فرزندتان پسر است، میانگین قد خود و همسرتان را با عدد 6.5 جمع بزنید و اگر فرزندتان دختر است، میانگین قد خود و همسرتان را از عدد 6.5 کم کنید تا ببینید فرزندتان چقدر قد خواهد کشید.
هر چند ژنتیک عامل مهمی در رشد قدی است اما مطالعات متعدد نشان می دهد که تنها بازیگر این میدان نبوده و عوامل دیگری نیز می توانند بر رشد قدی فرد موثر باشند. بر اساس یکی از این مطالعات، بعضی از هورمون ها می توانند رشد 26 استخوان و بخش غضروفی 62 استخوان دیگر را تحریک کنند، بنابراین تحریک غده هیپوفیز که در تولید این هورمون ها نقش دارد می تواند بر افزایش قد تاثیر داشته باشد. از طرف دیگر عوامل تغذیه ای بخصوص ریز مغذی ها نیز می توانند شما را بلندقد تر از آن چیزی کنند که ژنتیک برایتان رقم زده است.

افزایش قد
 

ریز مغذی های موثر در افزایش قد

کلسیم

همان طور که ساختن یک آپارتمان یا برج، بدون تیرآهن، ممکن نیست، استخوان ها نیز بدون وجود کلسیم رشد نمی کنند. بنابراین مصرف روزانه کلسیم برای رشد قدی کودکان موثر است. این ماده معدنی مهم در شیر، ماست، کشک، گردو، بادام، تخمه آفتابگردان، کلم، کنجد و ... وجود دارد. با این حال لبنیات مهم ترین منبع کلسیم محسوب می شود، به شرطی که از نوع کم چربش باشد زیرا هر چه میزان چربی کمتر باشد، جذب کلسیم بیشتر خواهد شد. از طرف دیگر مصرف بیش از حد لبنیات در طول روز با استفاده سر خود از مکمل کلسیم باعث بلند قد شدن کودک نمی شود، بلکه باعث بسته شدن زودرس صفحات استخوانی شده و عارضه چاقی را که یکی از عوامل کوتاه قدی است بدنبال دارد.

 روی

روی یکی دیگر از این مغذی های مهمی است که در غده هیپوفیز و در گرانول های مترشحه هورمون رشد وجود دارد و کمبود آن نه فقط سیستم عصبی مرکزی و ایمنی را تحت تاثیر قرار می دهد بلکه سیستم عضلانی-اسکلتی را مختل کرده و باعث کاهش رشد و کوتاه قدی می شود. نتیجه مطالعه ای که در سال 1390 در ایران انجام شد حاکی از آن است که سطح سرمی روی در مناطقی از کشور که کمبود این عنصر معدنی در آن شایع نیست، با میزان رشد قدی کودکان زیر 15 سال ارتباط دارد.
بسیاری از والدین امروزی با مراجعه به مطب متخصصان اطفال، تغذیه و غدد، برای افزایش قد فرزندشان، تقاضای مکمل روی می کنند و حواسشان به افزایش دادن این عنصر در رژیم غذایی کودک نیست در حالی که این ریز مغذی در ماهی ها و غذاهای دریایی، جوانه ها، عدس، لبنیات، نخود فرنگی، گوشت قرمز، غلات کامل و ... به وفور یافت می شود.

آشنایی با مکمل: قرص زینک ماکس ویواتیون

 ویتامین D

ویتامین D یکی از مهم ترین ویتامین های مورد نیاز بدن است که جذب و استفاده سلول های بدن از کلسیم به شدت به آن وابسته است. ماهی آزاد یا تن، جگر، پنیر، تخم مرغ و ... از منابع خوب این ویتامنی محسوب می شوند. اما نور آفتاب حرف اول را در تامین ویتامین D مورد نیاز بدن می زند.

منیزیم

کلسیم، برای فعالیت، به ویتامین D نیاز دارد و عملکرد ویتامین D هم در نبود منیزیم، مختل می شود. منیزیم، یکی از اجزای اصلی استخوان سازی است. آرد کامل گندم، برنج سبوس دار، تخمه آفتابگردان، مغز دانه ها و ... از منابع مهم منیزیم هستند. متاسفانه مصرف بالای نمک و سدیم که در رژیم غذایی کودکان امروزی بسیار شایع است باعث دفع منیزیم از بدن می گردد.

ویتامین A

این ویتامین نه فقط در فرایند بینایی و عملکرد صحیح سیستم ایمنی بلکه در رشد و ترمیم استخوان ها نیز دخالت دارد. البته مصرف مکمل این ویتامین بدون دستور پزشک نه فقط کمکی به رفع کوتاهی قد نمی کند بلکه ممکن است باعث مسمومیت کودک شود.
این نکته مهم را نیز به خاطر داشته باشید که بهترین سن برای مراجعه به متخصصان تغذیه برای افزایش قد حوالی 8 سالگی در دختران و حوالی 12 سالگی در پسران است.

هورمون رشد و نقش آن در افزایش قد

اگرچه در اکثر موارد، کوتاه قدی ناشی از عوامل فیزیولوژیک مثل کوتاه قدی سرشتی و کوتاه قدی فامیلیال است اما کمبود هورمون رشد نیز ممکن است یکی از علل مطرح در این زمینه باشد. کمبود این هورمون از مهم ترین علل اندوکرین کوتاه قدی است که اگر به موقع درمان نشود باعث کوتاه قدی شدید در دوران بزرگسالی خواهد شد. این اختلال به دوصورت مادرزادی و اکتسابی ایجاد می شود، مثلا نوع اکتسابی آن ناشی از بدخیمی، تروما، مننژیت، پرتودرمانی و ... است. حالا مهم ترین سوال این است که ایا استفاده از این هورمون می تواند همه کوتاه قدها را به آرزویشان که چندسانتی متر قد کشیدن است، برساند؟ مسلما نه. استفاده از هورمون رشد برای افزایش رشد قدی تنها در مواردی موثر و نتیجه بخش است که کودک به هر دلیلی با کمبود این هورمون در بدنش مواجه باشد. البته در این صورت نیز باید هورمون درمانی از سنین پایین مثلا از حوالی 4، 5 سالگی آغاز شود تا بهترین نتیجه را در بر داشته باشد. چرا که هورمون درمانی در دختران پس از آغاز عادت ماهانه، دیگر نمی تواند آنقدر ها موثر واقع شده و باعث افزایش قد شود.

مستانه تابش - مشاور تغذیه

دیدگاه و نظرات

سلام من دختری بیست ساله هستم قدم ۱۵۹هست سن استخون هام هفده سال هست امکان بلند شدنم وجود داره

با سلام اگر صفحات رشدتان باز باشد باز هم جای رشد دارید. بهتر است به متخصص غدد مراجعه کنید.

سلام من دختری 13 ساله دارم که به بلوغ رسیده با قد 154 برای رشد قدش بالای 160 چیکار کنم؟

با سلام می توانید از قرص بون ساپورت ویتالی تون استفاده کنید.

سلام من ۱۳ سالمه قدم ۱:۶۰ هست چیکار کنم بلند تر بشم؟

با سلام می توانید از قرص بون ساپورت ویتالی تون استفاده کنید.

سلام خسته نباشید جناب من ۱۳ سالمه دوماه دیگه میرم تو ۱۴ و قدم ۱۸۰ عه. دیگه تا چقدر قدم رشد میکنه ؟

با سلام اگر صفحات رشدتان باز باشد باز هم جای رشد دارید. بهتر است به متخصص غدد مراجعه کنید. می توانید از قرص بون ساپورت ویتالی تون برای افزایش قد استفاده کنید.

من قدم ۱۵۸عه و میخوام طی ۲ ماه بشم ۱۶۵،۱۴ سال سن دارم و اگه از قرص بون ساپورت ویتالی تون استفاده کنم به این نتیجه میرسم؟

با سلام اگر صفحات رشدتان باز باشد باز هم جای رشد دارید.

سلام من ۱۵ سالمه چی کار کنم قدم بلند بشه

با سلام شما می توانید از قرص بون ساپورت ویتالی تون استفاده کنید.

سلام چطور میتونم باهاتون ارتباط برقرار کنم و از محصولاتتون خریداری کنم؟

با سلام با شماره 02182406 تماس بگیرید.

سلام خسته نباشید من قدم ۱۶۴ و ۱۷ سالم است چیکار کنم که ۳ الی ۴ سانت بلند تر شم؟

با سلام می توانید از قرص بون ساپورت ویتالی تون استفاده کنید.

سلام من ۱۲ سالمه و دخترم قد من ۱۵۷ میخوام قدم ۱۷۰ بشه چکار کنم...

با سلام می توانید از شربت اوستی کپ ویواتیون که حاوی کلسیم است استفاده کنید.

با سلام من ۱۶ سالمه و قدم ۱۷۳ امکانی برای افزایش قد هست؟

با سلام می توانید از قرص بون ساپورت ویتالی تون استفاده کنید.

سلام من ۲۰ سالمه ولی قدم ۱۶۵ می‌خوام قدم بلندتر شه خیلی کوچیکه باید چکار کنم که قدم بلند تر شده لطفا یه راهی نشونم بدید . پسر هستم

با سلام در این سن امکان افزایش قد خیلی کم است. بهتر است از قرص بون ساپورت ویتالی تون استفاده کنید.

سلام من ۱۶ سالمه قدم ۱۵۰ میخام بشه ۱۶۰ چیکارکنم

با سلام می توانید از قرص بون ساپورت ویتالی تون استفاده کنید.

با سلام من ۱۸ سالمه قدم ۱۶۳هست میخوام تا ۱۷۵ برسه باید چی کار کنم. تا قدم بلند بشه

با سلام می توانید از قرص بون ساپورت ویتالی تون استفاده کنید.

با سلام من قدم ۱۷۸ پسرم ۱۶ سالمه و پدرم ۱۷۳ و مادرم ۱۶۰ بلوغم از ۱۲ ۱۳ سالگی شروع شده آیا من قدم ۱۸۳ میشه

با سلام بهتر است برای پاسخ سوالتان به متخصص غدد مراجعه کنید.

سلام من ۱۶ سالمه قدم تقریبا ۱۷۰ هست میخواستم بدونم ۱۰ یا ۲۰ سانت برایه اضافه شدن قدم چی کار باید بکنم

با سلام می توانید از قرص بون ساپورت ویتالی تون استفاده کنید.

باسلام من ۱۶سالمه قدم ۱۵۰ میخام بشه ۱۷۰ چه کار کنم ؟

با سلام می توانید از قرص بون ساپورت ویتالی تون استفاده کنید.

سلام ببخشید پسرم یک سالشه قدش خیلی کوتاهه74برای افزایش قد چ دارویی مناسبه

با سلام می توانید از شربت مولتی ویتامین ویواکیدز استفاده کنید.

سلام من هفده سالمه قدم صد و شصت و هشت باید چیکار کنم

با سلام می توانید از قرص کلترکس هلث برست استفاده کنید که حاوی کلسیم است و در رشد استخوان ها موثر است.

سلام دکتر من متولد 1385/5/31 هستم تقریبا سنم ۱۵ سال و ۱۱ ماهه هست من هر روز ورزش میکنم. بدنسازی تازگیا بارفیکس ه زیاد کردم و هفته ای دو الی سه روز تقریبا دوچرخه سواری و طناب و هوازی دارم . من چون کار میکنم زیاد نمیتونم درست غذا بخورم که ویتامین داشته باشم. قدم 173 برای افزایش چیکار کنم. لطفا بگید. من نمیتونم خانواده رو راضی کنم که یک قرص مصرف کنم. به چه دکتری برم که دارو تجویز کنه برای افزایش قد و پيشنهاد خودتون چیه؟

با سلام بهتر است به متخصص غدد مراجعه کنید. می توانید از قرص بون ساپورت ویتالی تون استفاده کنید.

سلام من ۱۶ سالم هست و دخترم و قدم ۱۵۹ هست میخواستم بدونم چکار باید بکنم تا قدم افزایش پیدا کنه

با سلام می توانید از قرص بون ساپورت ویتالی تون استفاده کنید.

سلام من دخترم و ۱۶ سالمه قد پدر و مادرم هم بلنده و قد خودمم ۱۷۱ می خوام در حد ۳ یا ۴ سانت دیگه قد بکشم آیا امکانش هست؟

با سلام اگر صفحات رشدتان بسته نشده باشد باز هم جای رشد دارید. می توانید از قرص بون ساپورت ویتالی تون استفاده کنید.

سلام من 15سالمه قدم 150باید چه دارویی بخورم یا چکار کنم که قدم بزرگ بشه

با سلام می توانید از قرص بون ساپورت ویتالی تون استفاده کنید.

سلام پسرم 12 سالشه یک ماه مونده به13 سالگیش برای افزایش قدش کدام دارو مناسبتره قدش150

با سلام می توانید از قرص بون ساپورت ویتالی تون استفاده کنید.

سلام.وقت بخیر.من ۱۵ سال و ۹ ماهم هست.قدم ۱۸۶ سانته میخوام به ۱۹۰ یا بیشتر برسم.والیبال هم کار میکنم.آیا امکانش هست؟چه مکملی مصرف کنم؟ ممنون میشم جواب بدین.

با سلام میتوانید از قرص بون ساپورت ویتالی تون استفاده کنید.

سلام من ۲۰ سالمه و قدم ۱۵۳ برای افزایش قد باید چه دارویی بخورم و چیکار کنم؟

با سلام میتوانید از قرص بون ساپورت ویتالی تون استفاده کنید.

ارسال دیدگاه جدید