افزایش قد

برای افزایش قد چه بخوریم؟

از چاقی و لاغری که بگذریم، بحث افزایش قد به یکی از مهم ترین دغدغه های جوانان و خانواده ها در سال های اخیر تبدیل شده است و وقتی صحبت از راه های افزایش قد می شود، راه های مختلفی پیش پایمان قرار می گیرد، از داروهای جورواجور گرفته تا هورمون درمانی، استفاده از مکمل های تغذیه ای و حتی جراحی. بعضی از این روش ها نه تنها نمی توانند قد افراد را افزایش دهند بلکه در بعضی موارد سلامت مصرف کننده را نیز به خطر می اندازند و هزار و یک دردسر برایش ایجاد می کنند. یعنی نمی شود برای افزایش قد به خصوص بلند قد شدن بچه ها هیچ کاری کرد؟ مسلما نه، هر چند قد هر فرد به شدت تحت تاثیر وراثت قرار دارد اما تاثیر عواملی نظیر ویتامین ها و مواد معدنی بر افزایش رشد قدی به اثبات رسیده است و امتحانش نه تنها ضرر ندارد، بلکه چندین و چند فایده هم خواهد داشت.

ژنتیک، نقش مهمی در افزایش قد دارد

قد معیار خوبی برای ارزیابی رشد و سلامت کودک است و امروزه کوتاهی قد به یکی از علل شایع مراجعه به متخصصان غدد و اطفال تبدیل شده است. جالب است بدانید قد هر فرد نه فقط روی سلامت روانی-اجتماعی وی بلکه روی رفاه اجتماعی اش در دوره بزرگسالی نیز تاثیر گذار خواهد بود. به زعم بسیاری از پزشکان و متخصصان، این ویژگی های ژنتیکی هر کودک است که رشد قدی وی را در آینده رقم میزند.
جالب است بدانید رشد قدی از دوران جنینی آغاز می شود و تا زمان بلوغ ادامه دارد. با فرا رسیدن دوران بلوغ صفحات استخوانی به تدریج بسته شده و رشد قدی نیز متوقف می شود. به طور متوسط در زمان بلوغ حدود 30 تا 35 سانتی متر به قد پسرها و حدود 20 تا 25 سانتی متر به قد دختر ها اضافه می شود. تاثیر عوامل ژنتیکی بر رشد قدی آنقدر زیاد است که بعضی ها متوسط رشد قدی کودک را بر اساس قد والدینش تخمین می زنند. در واقع فرمول ساده ای برای این کار وجود دارد. اگر فرزندتان پسر است، میانگین قد خود و همسرتان را با عدد 6.5 جمع بزنید و اگر فرزندتان دختر است، میانگین قد خود و همسرتان را از عدد 6.5 کم کنید تا ببینید فرزندتان چقدر قد خواهد کشید.
هر چند ژنتیک عامل مهمی در رشد قدی است اما مطالعات متعدد نشان می دهد که تنها بازیگر این میدان نبوده و عوامل دیگری نیز می توانند بر رشد قدی فرد موثر باشند. بر اساس یکی از این مطالعات، بعضی از هورمون ها می توانند رشد 26 استخوان و بخش غضروفی 62 استخوان دیگر را تحریک کنند، بنابراین تحریک غده هیپوفیز که در تولید این هورمون ها نقش دارد می تواند بر افزایش قد تاثیر داشته باشد. از طرف دیگر عوامل تغذیه ای بخصوص ریز مغذی ها نیز می توانند شما را بلندقد تر از آن چیزی کنند که ژنتیک برایتان رقم زده است.

افزایش قد
 

ریز مغذی های موثر در افزایش قد

کلسیم

همان طور که ساختن یک آپارتمان یا برج، بدون تیرآهن، ممکن نیست، استخوان ها نیز بدون وجود کلسیم رشد نمی کنند. بنابراین مصرف روزانه کلسیم برای رشد قدی کودکان موثر است. این ماده معدنی مهم در شیر، ماست، کشک، گردو، بادام، تخمه آفتابگردان، کلم، کنجد و ... وجود دارد. با این حال لبنیات مهم ترین منبع کلسیم محسوب می شود، به شرطی که از نوع کم چربش باشد زیرا هر چه میزان چربی کمتر باشد، جذب کلسیم بیشتر خواهد شد. از طرف دیگر مصرف بیش از حد لبنیات در طول روز با استفاده سر خود از مکمل کلسیم باعث بلند قد شدن کودک نمی شود، بلکه باعث بسته شدن زودرس صفحات استخوانی شده و عارضه چاقی را که یکی از عوامل کوتاه قدی است بدنبال دارد.

 روی

روی یکی دیگر از این مغذی های مهمی است که در غده هیپوفیز و در گرانول های مترشحه هورمون رشد وجود دارد و کمبود آن نه فقط سیستم عصبی مرکزی و ایمنی را تحت تاثیر قرار می دهد بلکه سیستم عضلانی-اسکلتی را مختل کرده و باعث کاهش رشد و کوتاه قدی می شود. نتیجه مطالعه ای که در سال 1390 در ایران انجام شد حاکی از آن است که سطح سرمی روی در مناطقی از کشور که کمبود این عنصر معدنی در آن شایع نیست، با میزان رشد قدی کودکان زیر 15 سال ارتباط دارد.
بسیاری از والدین امروزی با مراجعه به مطب متخصصان اطفال، تغذیه و غدد، برای افزایش قد فرزندشان، تقاضای مکمل روی می کنند و حواسشان به افزایش دادن این عنصر در رژیم غذایی کودک نیست در حالی که این ریز مغذی در ماهی ها و غذاهای دریایی، جوانه ها، عدس، لبنیات، نخود فرنگی، گوشت قرمز، غلات کامل و ... به وفور یافت می شود.

آشنایی با مکمل: قرص زینک ماکس ویواتیون

 ویتامین D

ویتامین D یکی از مهم ترین ویتامین های مورد نیاز بدن است که جذب و استفاده سلول های بدن از کلسیم به شدت به آن وابسته است. ماهی آزاد یا تن، جگر، پنیر، تخم مرغ و ... از منابع خوب این ویتامنی محسوب می شوند. اما نور آفتاب حرف اول را در تامین ویتامین D مورد نیاز بدن می زند.

منیزیم

کلسیم، برای فعالیت، به ویتامین D نیاز دارد و عملکرد ویتامین D هم در نبود منیزیم، مختل می شود. منیزیم، یکی از اجزای اصلی استخوان سازی است. آرد کامل گندم، برنج سبوس دار، تخمه آفتابگردان، مغز دانه ها و ... از منابع مهم منیزیم هستند. متاسفانه مصرف بالای نمک و سدیم که در رژیم غذایی کودکان امروزی بسیار شایع است باعث دفع منیزیم از بدن می گردد.

ویتامین A

این ویتامین نه فقط در فرایند بینایی و عملکرد صحیح سیستم ایمنی بلکه در رشد و ترمیم استخوان ها نیز دخالت دارد. البته مصرف مکمل این ویتامین بدون دستور پزشک نه فقط کمکی به رفع کوتاهی قد نمی کند بلکه ممکن است باعث مسمومیت کودک شود.
این نکته مهم را نیز به خاطر داشته باشید که بهترین سن برای مراجعه به متخصصان تغذیه برای افزایش قد حوالی 8 سالگی در دختران و حوالی 12 سالگی در پسران است.

هورمون رشد و نقش آن در افزایش قد

اگرچه در اکثر موارد، کوتاه قدی ناشی از عوامل فیزیولوژیک مثل کوتاه قدی سرشتی و کوتاه قدی فامیلیال است اما کمبود هورمون رشد نیز ممکن است یکی از علل مطرح در این زمینه باشد. کمبود این هورمون از مهم ترین علل اندوکرین کوتاه قدی است که اگر به موقع درمان نشود باعث کوتاه قدی شدید در دوران بزرگسالی خواهد شد. این اختلال به دوصورت مادرزادی و اکتسابی ایجاد می شود، مثلا نوع اکتسابی آن ناشی از بدخیمی، تروما، مننژیت، پرتودرمانی و ... است. حالا مهم ترین سوال این است که ایا استفاده از این هورمون می تواند همه کوتاه قدها را به آرزویشان که چندسانتی متر قد کشیدن است، برساند؟ مسلما نه. استفاده از هورمون رشد برای افزایش رشد قدی تنها در مواردی موثر و نتیجه بخش است که کودک به هر دلیلی با کمبود این هورمون در بدنش مواجه باشد. البته در این صورت نیز باید هورمون درمانی از سنین پایین مثلا از حوالی 4، 5 سالگی آغاز شود تا بهترین نتیجه را در بر داشته باشد. چرا که هورمون درمانی در دختران پس از آغاز عادت ماهانه، دیگر نمی تواند آنقدر ها موثر واقع شده و باعث افزایش قد شود.

مستانه تابش - مشاور تغذیه

دیدگاه و نظرات

من12سال سن دارم و سه ماه دیگه میرم توی13سال و قدم170ایا این روند رشد خوبه یا نه؟

با سلام به شما تا بحال که بسیار خوب به نظر می رشد اما روند رشد را باید براساس نمودار رشد خودتان بررسی کنید.

سلام من حسامم ١٧سالمه قدم ١٦٨چيكار كنم قدم بلند شه

با سلام به شما بهتر است در این مورد با یک متخصص غدد مشورت کنید تا سن حدود 20 سالگی رشد قدی برای پسرها ادامه دارد. می توانید از مکمل های مولتی ویتامین مینرال ویتالی تون برای تامین مواد مغذی مورد نیاز کمک بگیرید.

سلام خانم هستم ۱۵ سال قد ۱۵۲ چاق به نظر می رسم... آیا امکان افزایش قد برای سالهای آینده دارم؟؟؟

با سلام به شما باید بررسی کنید ایا صفحات رشد شما باز است یا خیر. در صورتی که باز باشد هنوز فرصت برای رشد قدی دارید.

سلام من ۱۴ سالمه و قدم ۱۴۵ هست چیکار کنم که قدم بیشتر بشه ۶ماه دیگه میرم تو ۱۵ سال خیلی ممنون اگه راهنمایی کنین

با سلام به شما در این باره حتما با یک متخصص غدد مشورت کنید و می توانید از مکمل های مولتی ویتامین مینرال همچون مولتی کمپلکس ویتالی تون کمک بگیرید.

سلام پسر هستم من ۱۴ سالمه متولد ۲/۱۳۸۵ قدم ۱۶۹ هست و اضافه وزن دارم و می‌خواهم قدم بیشتر رشد کند لطفا راهنمایی کنید چه چیز هایی بخورم و چه ورزشی انجام بدهم و چه مکمل یا قرصی مصرف کنم و با چه دکتری مشورت کنم.

با سلام به شما بسیار جای خوشحالی دارد که شما به فکر سلامتی خود هستید و می خواهید در این زمینه تلاش کنید. سعی کنید روزی یک ساعت ورزش کنید که می توانید با یک پیاده روی ساده یک ساعته شروع کنید. با سرعت متوسط سعی کنید مصرف ترکیبات پرکالری را محدود کنید مانند: انواع کیک ها و دسرها و تنقلات، نوشابه و ... می توانید از مکمل کلترکس پلاس هلث برست نیز کمک بگیرید.

سلام خسته نباشید من 24 سالمه قدم 167 هست چطور میتونم افزایش قد داشته باشم ؟

با سلام به شما کاربر گرامی افزایش قد تنها تا سنین پس از بلوغ امکان دارد و در این سن افزایش قد رخ نمی دهد

من 14 سالمه قدم 160 روشت قدم وایساده چیکار کنم قدم ؟ خودن قرص کلسیم تاثیر داره ؟!

با سلام به شما می توانید از مکمل کلترکس هلث برست کمک بگیرید جهت بررسی دقیق تر با یک متخصص مشورت کنید.

سلام ببخشید من سنم ۱۹است و قدم ۱۶۷ آیا می توانم افزایش قد داشته باشم پسرم

با سلام به شما می توانید با متخصص غدد مشورت کنید. و از مکمل های تقویتی همچون مولتی کمپلکس ویتالی تون برای تامین مواد مغذی مورد نیاز برای رشد کمک بگیرید.

من 17 سالمه قدم 173هس از چه دارویی استفاده کنم تا قدم بزرگتر شه؟؟

با سلام به شما باید با یک متخصص غدد مشورت کنید و می توانید از مکمل های مولتی ویتامین همچون مولتی کمپلکس ویتالی تون برای تامین تمامی مواد مغذی مورد نیاز برای رشد کمک بگیرید.

سلام من۱۱سالم من چاقم وقدمم۱۲۵است میخواهم قدم بلندشود باید چه کنم تاقدم بلندشود

با سلام به شما با یک متخصص تغذیه و متخصص غدد مشورت کنید.

سلام من 34.سالمه چاق هستم ولی قدم 150 هست چیکارکنم تا قدم بلند تر بشه

با سلام به شما رشد قدی نهایتا تا 20 سالگی ادامه دارد.

سلام من ۱۳ سالمه و ۲ ساله پریود شدم و صفحات رشدم بسته نشده قد۱۵۲ ؛ به منخصص مراجعه کردم تزریق دوماه هورمون رو برام نوشته که مرددم ارزش داره یا نه در حال تحقیقم شما پیشنهادتون چیه

با سلام به شما در صورتی که متخصص توصیه کرده است طبق توصیه متخصص پیش روید.

با سلام .لطفا یه دکتر غدد در اصفهان که کارشون عالی باشه معرفی کنید

با سلام به شما متاسفانه ما در این زمینه اطلاعاتی نداریم.

من ۱۳ سالمه و برای جوش هایم دکتر قرص اوراتان داده آیا با خوردنش رشد قدی من متوقف نمیشه ؟؟؟

با سلام به شما این دارو را حتما با نظر پزشک مصرف کنید. عارضه ای برای اختلال رشد قدی برای آن ذکر نشده است.

سلام من ۱۵ سالمه قدم ۱۵۰ چی کار کنم قدم بلند بشه

با سلام به شما برای رشد قدی باید با متخصص غدد مشورت فرمایید. و برای تکمیل رژیم غذایی خود از مکمل مولتی ویتامین مینرال ویتالی تون کمک بگیرید.

با سلام دختر متولد ۸۵ قدش ۱۵۶ رشدش کمه نسبت به همسالانش به نطر شما به کجا مراجعه بکنم

با سلام به شما با یک متخصص غدد مشورت فرمایید.

با سلام من ۱۷ سالمه و قدم ۱۶۸ . و دوست دارم قدم بلند تر بشه آیا هنوز امکانش هست ؟ اگه میتونید ی قرص برای افزایش قدم معرفی کنید با سپاس

با سلام به شما برای بررسی به متخصص غدد مراجعه کنید.

سلام من متولد ۸۶ هستم و قدم ۱۷۲ هست آیا میتونم قبل از بسته شدن صفحات رشد به بالای ۱۸۰ برسم؟

با سلام به شما در اینباره با یک متخصص غدد مشورت کنید.

سلام من 17 سالمه و قدم دوس دارم حداقل ۱۰ یا ۱۵ سانت بلند تر شم ...ایا هنوز من رشد دارم و ممکنه ب قد دلخواهم برسم؟و باید چی بخورم ؟ لطفا پاسخ بدین ممنون میشم

با سلام به شما با یک متخصص غدد مشورت کنید.

سلام من متولد86هشتم وتازه دوماه رفتیم تو14سال قدم169 هس خودم از قدم راضی نیستمبه نظر شما قدم خوب هس یا قد میکشم

با سلام به شما برای بررسی مناسب بودن روند رشد قدی خود به متخصص غدد مراجعه کنید.

سلام من 14 سالمه قدم 150 هست تقریبا یک سالی میشه قدم رشت نمیکنه و تو سن 10 سالگی پریود شدم اکثرا میگفتن بخاط اینکه شبا خیلی دیر میخوابم ولی یکی از دوستامم مثل منه ولی خیلی قدش رشت میکنه میشه با رفتن به والیبال قدم رشت کنه؟

با سلام بهتر است برای اطمینان از وضعیت صفحات رشدتان به متخصص غدد مراجعه کنید

سلام من توی ۱۶ سال هستم و قدم ۱۷۶ هست احساس میکنم رشد قدم خوب نیس قد پدرم ۱۸۵ هست من باید چکار کنم یا چ بوخورم ک قدم ب ۱۸۵ برسه لطفا بگید ممنون

با سلام می توانید از مکمل های حاوی کلسیم مثل بون ساپورت ویتالی تون استفاده کنید

سلام من دی ماه بیاد میرم تو ۱۹ الان هم قدم ۱۶۴ هست چطوری میتونم تا عید به ۱۷۰ تا ۱۷۲ برسونم خواهشا راهنمایی کنید

سلام من قدم تقریبا ۱۶۲ و ۱۸ سالمه و دلم می خواد قدم به ۱۶۸ برسه قرص های ففول و ویتامین دی هم استفاده میکنم اما نمیدونم چیکار کنم قدم بیشتر بشه . قد برادرم ۱۸۰ و پدر و مادرم ۱۷۰ و ۱۶۰ هستند .

با سلام به شما بهتر است با یک متخصص غدد مشورت کنید. می توانید از "مکمل مولتی ویتامین مینرال ویتالی تون" نیز کمک بگیرید.

سلام من 16سال دارم وقدم178است همه هم سن سالانم امسال قد شان به طور چشم گیری رشد کرد ولی من تقریبا دوسال است تغییر نکرده می خواستم بدانم احتمال رشد در من وجود دارد یا خیر

با سلام به شما ابتدا بهتر است با یک متخصص غدد مشورت فرمایید و همچنین رژیم غذایی خود را بهبود دهید و از مکمل های تقویتی همچون مولتی کمپلکس ویتالی تون نیز کمک بگیرید.

سلام من ماه دیگه می رم تو 14 سال قدم 159 هست وزنمم 49ویه مدته قاعده می شم قد پدرم 173 و مادرم 160 وبردارم 180 هست ایا امکان داره منم به 170 برسم البته نا گفته که من ورزش افزایش قد آنجام می دم قرص اهن و مولتی ویتامین می خورم و در هر هفته حدقلا سه بار گوشت می خورم اما گاهی اوقات فست فود می خورم کارای سنگینم انجام نمی دم

ارسال دیدگاه جدید