اسید فولیک در بارداری

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) همه زنان در سن باروری را مجبور کرده تا علاوه بر مصرف غذاهای متنوع حاوی فولات، 400 میکروگرم فولیک اسید را هر روز مصرف کنند که این کار به پیشگیری از نقایص مغزی (آنسفالی) و نخاعی نوزاد (اسپینابیفیدا) کمک می کند. در این مقاله به اهمیت مصرف اسید فولیک در بارداری و میزان مورد نیاز آن می پردازیم.

فولیک اسید چیست؟

فولیک اسید یک ویتامین B است. بدن ما با استفاده از این ویتامین، سلول های جدید می سازد. به پوست، مو و ناخن هایتان نگاه کنید. اینها و دیگر بخش های بدن، سلول های جدید را هر روز می سازند. فولیک اسید، فرم ساختنی (که معمولا به طور طبیعی یافت نمی شود) از فولات است که در مکمل ها و غذاهای غنی شده مثل برنج، پاستا، نان و برخی غلات صبحانه استفاده می شود.

میزان مورد نیاز اسید فولیک در بارداری

چرا فولیک اسید قبل و در طول بارداری مهم است؟

وقتی نوزاد از همان اوایل بارداری درحال رشد است، فولیک اسید به تشکیل لوله عصبی کمک می کند. فولیک اسید بسیار مهم است چون می تواند به پیشگیری از برخی نقایص مغزی (آنسفالی) و نخاعی نوزاد (Spina اسپینابیفیدا) کمک کند.  
زنان در سن باروری به 400 میکروگرم فولیک اسید در روز نیاز دارند. همه زنان در سن باروری باید هر روز 400 میکروگرم فولیک اسید مصرف کنند تا بتوانند فولیک اسید را به مقدار کافی بدست آورند که این به پیشگیری از برخی نقایص در نوزاد کمک می کند چون حدود نیمی از بارداری ها در آمریکا ناخواسته و بدون برنامه ریزی اتفاق می افتد. قبل از اینکه اکثر زنان بدانند که باردار هستند، نقایص مغزی و نخاعی نوزاد در اوایل بارداری (3 تا 4 هفته بعد از بارداری) اتفاق می افتد مصرف دوز بالاتر از 400 میکروگرم فولیک اسید لزوما به معنی پیشگیری بهتر از نقص لوله عصبی نیست مگراینکه پزشک مصرف دوز بیشتر را بدلیل داشتن دیگر بیماری ها به بیمار توصیه کند.  هنگام تصمیم گیری برای باردار شدن، خانمی که قبلا باردار بوده و سابقه نقص لوله عصبی داشته، باید با پزشک خود مشورت کند. CDC توصیه می کند که این زنان هر روز 4000 میکروگرم فولیک اسید را یک ماه قبل از باردار شدن و تا 3 ماهه اول بارداری مصرف کنند.    

مکملی اختصاصی برای دوران بارداری: سافت ژل پریناتال پلاس دی اچ ای ویواتیون

چه زمانی باید مصرف فولیک اسید را شروع کرد؟

هر زنی در سن باروری لازم است فولیک اسید را هر روز مصرف کند چه قصد باردار شدن داشته باشد و چه نداشته باشد چون این ویتامین به ساختن سلول های جدید کمک می کند.

آیا مکمل فولات و فولیک اسید یکی هستند؟

فولات و فولیک اسید غالبا بجای هم استفاده می شوند گرچه این مکمل ها متفاوت هستند. فولات یک عبارت کلی است که برای توصیف انواع ویتامین B9 استفاده می شود. 
انواع فولات شامل موارد زیر است:

  • دی هیدروفولات (DHF)
  • تتراهیدروفولات (THF)
  • 5،10-متیلن تتراهیدروفولات (5،10-متیلن-THF)
  • 5-متیل تتراهیدروفولات (5-متیل-THF یا 5-MTHF)
اسید فولیک در بارداری

فولیک اسید نوع خاصی از فولات است که به طور طبیعی یافت نمی شود بنابراین برخی از مواد غذایی همانند برنج ها، پاستا، نان و غلات صبحانه را با آن غنی سازی می کنند که با برچسب "غنی شده " در بازار موجود است (غنی سازی یک روش برای اضافه کردن ویتامین ها یا مواد معدنی یا هر دو به مواد غذایی می باشد).
فولیک اسید بهترین مکملی است که از آن برای غنی سازی برخی موادغذایی استفاده می شود ، این ویتامین در برابر گرما و نور ثبات بیشتری نسبت به انواع فولات دارد و برای غنی سازی مواد غذایی مناسب تر است چون بیشتر محصولات غنی شده مثل نان و پاستا پخته می شوند.
CDC توصیه می کند که زنان در سن باروری که قصد باردار شدن دارند، دستکم 400 میکروگرم فولات را هر روز مصرف کنند. با این حال جذب 400 میکروگرم فولات از طریق رژیم غذایی سخت و دشوار است. شما می توانید با خوردن 400 میکروگرم فولات در روز، خوردن غذاهای غنی شده یا ترکیبی از این دو، علاوه بر مصرف یک رژیم غذایی متعادل و غنی از فولات، این ویتامین را جذب بدنتان کنید.

چگونه با خوردن مقدار کافی از فولیک اسید از نقص لوله عصبی پیشگیری کنیم؟

علاوه بر خوردن غذاهای متنوع غنی از فولات، زنان می توانند فولیک اسید را از موارد زیر بدست آورند:

  • مصرف ویتامینی که حاوی فولیک اسید است:

اکثر ویتامین هایی که به فروش می رود، حاوی مقادیر توصیه شده از فولیک اسید (400 میکروگرم) است که زنان برای پیشگیری از نقص لوله عصبی جنین به آن نیاز دارند. مکمل های مخصوص دوران بارداری در داروخانه ها موجود است.

  • خوردن غذاهای غنی شده

شما می توانید فولیک اسید را در برخی نان ها، غلات صبحانه و آرد ذرت پیدا کنید. 

  • مصرف ترکیبی از هردو یعنی مصرف ویتامینی که حاوی فولیک اسید است و خوردن غذاهای غنی شده 

تنظیم: زهرا محبی(کارشناس ارشد تغذیه)
منبع: cdc

دیدگاه و نظرات

میهمان
سلام من در آستانه ۴۰ سالگی هستم چند ماه قبل آزمایش دادم و فولیک اسیدم ۱۸ بود الان متوجه شدم باردارم آیا لازمه فولیک اسید استفاده کنم؟ اگر جواب مثبته با چه دوزی ؟
پوراطب گستر
باسلام اگر باردار هستید باید زیر نظر متخصص زنان باشید و ایشان تعیین می کنند چه دوزی برای شما مناسب است.
ماهایا قاسمی
سلام وقت بخیر من الان هفته ۶ بارداری هستم،37 ساله ،اولین تجربه بارداری،و بدون سابقه بیماری یا کم خونی،قرص فولیک اسید ۱ استفاده میکنم میخواستم ببینم آیا کافی هست یا ۵ باید استفاده کنم
پوراطب گستر
با سلام بله کافی است و البته باید زیر نظر متخصص زنان باشید.
مادر
من ۳۴ سالمه ، مینور هستم و در هفته ۸ بارداریم هستم، بعد ۲ هفته مصرف فولیک اسید ۵، دکتر برام روفولیک ( فولات ۵۰۰ میکروگرم+ید۱۵۰ میکروگرم) نوشت که مصرف کنم، چون نمیدونستم فولیک اسید ۵ رو هم شب ها خوردم! یعنی یک هفته هم روفولیک و فولیک اسید ۵ رو خوردم. این مشکلی به وجود نمیاره؟
پوراطب گستر
با سلام خیر مشکلی ندارد ولی دیگر استفاده نکنید و طبق دستور پزشک مصرف کنید.
سما
سلام من ازمایش دادم اسید فولیکم بالای ۲۰ هست بعد مصرفش رو قطع کردم و بعد چند روز متوجه شدم باردارم اما پزشکم مجددا تجویز کرد که هر شب یه دونه ۵۰۰ میلی گرم همراه ید رو بخورم و الان جتین من رشد نداره و قلبش تشکیل نشده ممکنه بخاطر همین اسید فولیک بالا باشه؟ ایا خطرناکه برای جنین من این مقدار بالای اسید فولیک؟
پوراطب گستر
با سلام خیر ربطی به اسیدفولیک ندارد واحتمالا مشکل مربوط به چیز دیگری است.
زهره
سلام.من از ۳یا ۴ماه قبل بارداری تا الان که ۸ هفته باردارم ینی حدود ۶ماه از اسیدفولیک ۸۰۰ میکروگرم استفاده کردم..بنظر شما این مقدار زیاد نبوده؟مشکل اوتیسم برای نوزادم به وجود میاد؟
پوراطب گستر
با سلام خیر هیچ مشکلی ندارد و جای نگرانی نیست. اسیدفولیک در این دوز عارضه ای ایجاد نمی کند.

ارسال دیدگاه جدید