خواص عصاره هسته انگور

خواص عصاره هسته انگور

از خواص عصاره هسته انگور (Vitis vinifera) می توان به تقویت نیروی بدن، اثر بر پوست و دستگاه گوارش اشاره کرد. یک ماده طبیعی است که به شکل کپسول و قرص موجود است. این عصاره از هسته انگور در کارخانجات تولید سرکه گرفته می شود. انگور و عصاره هسته انگور تاریخچه طولانی در مصارف دارویی و درمانی دارند.

خواص عصاره هسته انگور برای سلامتی

از زمان یونان باستان، بخش های مختلف انگور برای اهداف دارویی مورد استفاده قرار می گرفت. گزارشات مختلف نشان می دهد که مصریان باستان و اروپاییان از انگور و هسته انگور استفاده می کردند. امروزه می دانیم که عصاره هسته انگور حاوی یک آنتی اکسیدان بنام الیگومریک پروآنتوسیانیدین (OPC) است که بیماری ها را بهبود می بخشد. برخی شواهد علمی نشان می دهند که استفاده از هسته انگور یا عصاره آن می تواند جریان خون ضعیف را در پاها و فشار چشم را بدلیل خیره شدن به یک نقطه کاهش دهد. در طب جایگزین، عصاره هسته انگور می تواند به کلسترول بالا، آتروسلروز، بهبود عملکرد ورزشکار، بیماری قلبی، گردش خون ضعیف، علایم قاعدگی، عوارض ناشی از دیابت، یبوست، بیماری های گوارشی، تحلیل ماکولار مرتبط با سن کمک کند. شواهد علمی در حمایت از خواص عصاره هسته انگور بسیار محدود است. بنابراین شواهد کافی برای دانستن این موضوع که آیا عصاره هسته انگور می تواند هریک از این بیماری ها را بهبود بخشد، وجود ندارد.

خواص عصاره هسته انگور در سرطان

برخی افراد ادعا می کنند که عصاره هسته انگور می تواند به مقابله با سرطان کمک کند. دانشمندان در مطالعات آزمایشگاهی نشان دادند که هسته انگور می تواند به مقابله با رادیکال های آزاد (محصولات شیمیایی که باعث صدمه به DNA و بروز سرطان می شوند) کمک کند. با این حال هنوز مشخص نیست که آیا هسته انگور می تواند خطر سرطان را در انسان کاهش دهد یا خیر.

عوارض مرتبط با دیابت

در یک مطالعه که در سال 2009 روی 32 بیمار مبتلا به دیابت نوع 2 که در معرض خطر بیماری قلب-عروق بودند، انجام شد، بیماران روزانه 600 میلی گرم عصاره هسته انگور یا دارونما را به مدت 4 هفته مصرف کردند. نتایج نشان داد که عصاره هسته انگور می تواند ماکرهای التهاب و گلیسمیا را به طور قابل توجهی بهبود بخشد. این محققان نشان دادند که عصاره هسته انگور می تواند نقش درمانی در کاهش خطر بیماری قلب-عروق داشته باشد.

خواص عصاره هسته انگور

خواص عصاره هسته انگور در فشارخون بالا

در یک مطالعه که در سال 2009 روی بیماران مبتلا به سندروم متابولیک انجام شد، محققان دریافتند که 4 هفته درمان با عصاره هسته انگور می تواند فشار خون سیستولی و دیاستولی را پایین بیاورد. سندروم متابولیک با یک مجموعه ای از مشکلات و بیماری ها (از جمله چربی اضافی شکم، فشارخون بالا، کلسترول بالا، مقاومت انسولین و التهاب) موجب افزایش خطر بیماری قلبی و دیابت نوع 2 می شود.

خواص عصاره هسته انگور در آلزایمر

طبق یک مطالعه حیوانی که در سال 2009 منتشر شد، عصاره هسته انگور می تواند ابتلا به بیماری آلزایمر را به تاخیر بیاندازد. در آزمایشاتی که روی موش انجام شد، دانشمندان کشف کردند که عصاره هسته انگور می تواند التهاب را تسکین دهد و از تجمع موادی که ضایعات مغزی مرتبط با بیماری آلزایمر را تشکیل می دهند، پیشگیری کند.

عوارض جانبی

عصاره هسته انگور درصورتی قابل تحمل است که به صورت خوراکی مصرف شود. با این حال این عصاره باعث عوارض جانبی مثل سردرد، خشکی سر یا پوسته پوسته شدن سر، سرگیجه و تهوع می شود. مکمل هسته انگور از لحاظ ایمن بودن مورد آزمایش قرار نگرفته است زیرا مکمل های غذایی از تنظیم خارج می شوند و میزان مصرف برخی محصولات متفاوت از چیزی است که روی برچسب محصول درج شده است. بیاد داشته باشید که ایمن بودن مکمل ها در زنان باردار، مادران، کودکان و افراد بیمار یا کسانی که دارو مصرف می کنند، تعیین نشده است.

بیشتر بدانیم: خواص روغن کنجد برای پوست

دوز و فرآورده

به عنوان مثال دوزهای 150 تا 750 میلی گرم به مدت 6 تا 12 هفته در مطالعات مورد استفاده قرار گرفته اند و دانشمندان به بررسی تاثیر این دوزها بر فشار چشم و جریان خون ضعیف پرداخته اند. به هرحال دوز توصیه شده می تواند برمبنای جنسیت، سن و سابقه بیماری متفاوت باشد. عصاره هسته انگور به شکل کپسول و قرص و یا شربت موجود است. آنتی اکسیدان الیگومریک پروآنتوسیانیدین (OPC) محصول صنعت سرکه سازی است که در عصاره پوست انگور و هسته انگور یافت می شود. برخی منابع پزشکی می گویند که باید بدنبال محصولاتی باشید که حاوی 40 تا 80 درصد پروآنتوسیانیدین باشند یا مقدار این آنتی اکسیدان کمتر از 95درصد نباشد.

آیا خوردن انگور به اندازه عصاره هسته انگور همان مزیت ها را برای سلامتی دارد؟

انگورها می توانند یک میان وعده بسیار سالم باشند اما مقدار آنتی اکسیدان OPC در عصاره هسته انگور بسیار بیشتر از یک خوشه انگور است. هرنوع انگور مثل هر میوه کاملی می تواند مزیت های تغذیه ای داشته باشد. انگورهایی که غالبا از لحاظ مزیت های سلامت مورد مطالعه قرار گرفته اند، انگورهای قرمز می باشند. این انگورها در فروشگاه های غذایی موجود هستند.

تنظیم: زهرا محبی(کارشناس ارشد تغذیه)
منبع: verywellhealth

دیدگاه و نظرات

سلام.قیمت قرص عصاره انگور لطف میکنین

با سلام به شما ما چنین محصولی نداریم.

ارسال دیدگاه جدید