قرص کلسیم

مزیت مصرف قرص کلسیم چیست؟

در سنین جوانی، کلسیم و ویتامین دی برای ساختن استخوان های قوی و متراکم ضروری هستند و هرچه سن بالاتر می رود، قرص کلسیم استخوان های شما را قوی و سالم نگه می دارند. اطلاعاتی که دراینجا ارایه می شود، به شما کمک می کند تا اطلاعات بیشتری در مورد کلسیم و ویتامین دی که مهمترین موادمغذی برای سلامت استخوان هستند را بیاموزید.

کلسیم چیست و چه کاری انجام می دهد؟

رژیم غذایی غنی از کلسیم (شامل لبنیات، مغزها، سبزی های برگدار و ماهی کوچک که با استخوان مصرف می شود) به ساختن استخوان ها و حفاظت از آنها کمک می کند.
کلسیم یک ماده معدنی است که برای حیات انسان ضروری می باشد. علاوه براینکه کلسیم، استخوان می سازد و آنها را سالم نگه می دارد، به انعقاد خون، انقباض عضلات و تپش قلب کمک می کند. حدود 99 درصد کلسیم بدن در استخوان ها و دندانها وجود دارد.
ما هر روز کلسیم را از طریق پوست، ناخن ها، عرق کردن، ادرار و مدفوع از دست می دهیم. بدن ما نمی تواند کلسیم تولید کند، از همین رو مهم است که کلسیم کافی را از طریق غذاهایی که می خوریم بدست آوریم. وقتی کلسیم موردنیاز بدن را بقدر کافی بدست نمی آوریم، این کلسیم از استخوان ها تامین می شود. این کار برای یکبار خوب است اما اگر این روند ادامه پیدا کند، استخوان ها ضعیف و سست می شوند و براحتی می شکنند.   
بسیاری از افراد کلسیم موردنیاز بدنشان را بقدر کافی جذب نمی کنند که این می تواند منجر به از بین رفتن استخوان ها، کاهش تراکم استخوان و حتی شکستن استخوان ها شود.

شما به چه مقدار قرص کلسیم نیاز دارید؟

مقدار کلسیم موردنیاز بدن به سن و جنسیت بستگی دارد.
خانم ها
50 ساله و پایینتر    روزانه 1000میلی گرم *
51 ساله به بالا    روزانه 1200 میلی گرم*
مردان
70 ساله و پایینتر    روزانه 1000 میلی گرم*
71 ساله به بالا    روزانه 1200 میلی گرم*

علامت (*) نشان دهنده مقدار کلسیمی است که مجموعا از طریق موادغذایی و مکمل جذب بدن می شود.

قرص کلسیم

منابع کلسیم:

منابع غذایی غنی از کلسیم:

غذاها بهترین منبع کلسیم هستند. محصولات لبنی مثل شیر، ماست و پنیر غنی از کلسیم هستند. سبزیجات برگ سبز و سایر غذاها حاوی مقادیر کمتری کلسیم هستند. برخی آب میوه ها، غذاهای صبحانه، شیرسویا، غلات صبحانه، اسنک ها، نان ها و آب معدنی می توانند دارای کلسیم افزودنی باشند. اگر شما شیرسویا یا مایع دیگری که با کلسیم غنی شده را می خورید، ابتدا محتوی ظرف را خوب تکان دهید تا کلسیم آن در ته بطری باقی نماند.
یک روش ساده برای افزودن کلسیم به بیشتر غذاها، اضافه کردن یک قاشق غذاخوری شیرخشک بدون چربی است که حاوی 50 میلی گرم کلسیم است. اضافه کردن چند قاشق غذاخوری از آن به هر وعده غذایی آسان و راحت است.

مکمل های قرص کلسیم:

مقدار کلسیم موردنیاز که از مکمل بدست می آید، به مقدار غذایی که می خورید، بستگی دارد. سعی کنید که مقدار کلسیم توصیه شده را از منابع غذایی بدست آورید و مکمل را در صورت کمبود کلسیم مصرف کنید. به طورکلی اگر کلسیم را بقدرکافی از طریق موادغذایی بدست می آورید، مکمل مصرف نکنید. مصرف زیاد کلسیم هیچ فایده اضافی ندارد. انجام اینکار ممکن است خطراتی برای سلامتی شما داشته باشد.
مکمل های کلسیم بدون نسخه و تجویز پزشک با طیف وسیعی از فرآورده ها (به صورت قرص، جویدنی، مایع و...) و به مقادیر متفاوت در بازار موجود هستند. بهترین مکمل، مکملی است که بتواند نیاز شما را برحسب در دسترس بودن، هزینه و موجود بودن برطرف کند.

بیشتر بخوانیم: راههای پیشگیری از پوکی استخوان

در انتخاب یک قرص کلسیم موارد زیر را بخاطر بسپارید:

  • مکمل های برند و مطمئن را انتخاب کنید.
  • برچسب محصول را با دقت بخوانید تا از مقدار کلسیم آن مطمئن شوید. مقدار کلسیم، همان مقدار واقعی کلسیم در مکمل و تعداد دوز یا قرص های موجود در مکمل است. هنگام خواندن برچسب به مقدار هر وعده و اندازه آن توجه کنید.
  • کلسیم زمانی بهتر جذب می شود که دوز 500 تا 600 میلی گرم یا کمتر از آن مصرف شود. این حالت در مورد غذاها و مکمل ها صدق می کند. سعی کنید در طول روز مقادیر کمی از غذاهای غنی از کلسیم یا مکمل ها را مصرف کنید و ترجیحا آنها را با یک وعده غذایی میل کنید. اگرچه مصرف یکباره کلسیم بهتر از نخوردن آن است اما چنین چیزی توصیه نمی شود.
  • مکمل های کلسیم را با غذا مصرف کنید. غذا خوردن باعث تولید اسید معده می شود که به بدن در جذب مکمل های کلسیم کمک می کند. یک مورد استثنا، کلسیم سیترات است که وقتی با یا بدون غذا مصرف می شود، بخوبی جذب می شود.
  • وقتی برای اولین بار می خواهید مکمل کلسیم مصرف کنید، ابتدا با یک مقدار کوچک شروع کنید تا بتوانید آن را تحمل کنید. وقتی مکمل ها را با برند دیگری عوض می کنید، ابتدا از مکمل 200-300 میلی گرم برای یک هفته شروع کنید و یک لیوان آب با آن بنوشید. سپس بتدریج مکمل را در هر هفته اضافه کنید.
  • عوارض جانبی مکمل های کلسیم مثل گاز معده یا یبوست: اگر اضافه کردن مایعات به رژیم غذاییتان، این مشکل را حل نکرده، سعی کنید نوع دیگر یا برند دیگری از کلسیم را امتحان کنید. این کار نیازمند آزمون و خطاست تا بتوانید مکمل مناسب را برای خودتان پیدا کنید اما خوشبختانه گزینه های زیادی در بازار موجود هستند.           
  • در مورد تداخلات دارویی بین داروهای تجویزی یا داروهای بدون نسخه و مکمل های کلسیم با پزشک یا مراقبین سلامت یا داروخانه صحبت کنید

تنظیم: زهرا محبی(کارشناس ارشد تغذیه)
منبع: nof
 

دیدگاه و نظرات

سلام .چندسال پیش پام شکست پلاتین گذاشتم .چندروزه الان درد میکنه پلاتین دندونام هم خیلی خراب میشن طوری که تو یک سال چهارتا دندونام ریخت شنیدم قهوه هم پوکی استخون میاره که من خیلی مصرف میکنم قرص کلسیم میتونم مصرف کنم ؟

با سلام بله بهتر است قرص کلسیم استفاده کنید. قرص کلترکس هلث برست را به شما معرفی می کنم.

این قرص برای چیست

با سلام قرص کلسیم برای جلوگیری از پوکی استخوان است.

سلام من ۵۵ ساله هستم یک ماه پیش مچ دستم شکست دکتر داروساز آشنا بود دیدم گفت کلسیم مصرف کن رفتم داروخانه یک بسته کلسیم گرفتم روز یک عدد مصرف میکنم .بعد از اتمام اون بسته ۱۰ تایی باز بگیرم یا کافی است

با سلام بله دوباره خریداری کرده و استفاده کنید. با سلام می توانید از قرص کلترکس هلث برست استفاده کنید.

سلام من مژهکارم و گاهی سرم بیش از حد پایین هست الان سوم درد و سر شونه درد دارم به نظرت کلسیم برای کاهش درد خوبه 23سالمه

با سلام کلسیم می تواند موثر باشد اما مهمترین کار شیوه درست سبک زندگی است.

سلام من ۲۴سن دارم شانه راستم دررفتگی دارد دکترگفت به دلیل شدت نبودن دررفتگی میتونیدازقرص های کلسیم استفاده کنیدایابرای شونم مفیده یاخیر

با سلام بله برای شانه شما مفید است و می توانید از قرص کلترکس هلث برست استفاده کنید.

سلام من یه دختر ۱۸ساله هستم من موقع بلندشدن یا نشستن زانوهام صدامیده یا یه تایم طولانی پیاده روی کنم درد وحشتناکی تو پاهام حس میکنم بنظرتون کلسیم برام مفیده؟

با سلام بله کلسیم مفید است. می توانید از قرص کلترکس هلث برست استفاده کنید.

سلام سن من۲۹ساله که دندونام همیشه خراب وبایدیابکشم یاعصب کشی کنم بنظرتون قرص کلسیم خوبه مصرف کنم

با سلام علاوه بر بهداشت دندان ها، استفاده از مکمل های کلسیم نیز برای استحکام دندان ها موثر است.

سلام من پسر ۱۷ساله هستم استخوان های مچ پام در حال راه رفتن صدا میده و دندون هام خیلی زود خراب و سوراخ میشه به نظرتون این از اثرات کم بود کلسیم هست به نظرتون لطفا راهنمایی کنید

با سلام ممکنه دلایل مختلفی باشه. می تونید از کلسیم کلترکس هلث برست استفاده کنید.

سلام من هنوز به بلوغ نرسیدم از این قرص ها بخورم به رشدم کمک میکنه؟ ضرر که نداره؟ 15 سالمه

باسلام می توانید از شربت استیکپ ویواتیون کمک بگیرید.

با سلام من ۳۲ سال سن دارم. از سال پیش مشکل کمر درد پیدا کردم و پیش ارتوپد و فیزیوتراپ رفتم، MRT اوکی بود و گفتن مشکلت skoliosis هست و باید ورزش کنی. خودمم شروع کردم روی زمین خابیدن. درد کم شده ولی وقتی روی صندلی بمدت زیاد بشینم یا جای نرم مثه تشک دراز بکشم دوباره جاهای مختلف ستون فقراتم درد میگیره. باشگاه هم میرم ولی به علت دویدن و اسکوات زیاد دچار زانو درد شدم و یسری حرکات رو کم کردم تا زانوم خوب شد. بنظرتون قرص کلسیم کمک میکنه به بهبود دردام کمک میکنه؟ نمیدونم چرا خوب نمیشم!

باسلام می توانید از مکمل بون ساپورت ویتالی تون استفاده کنید و برای کنترل التهاب در بدن از مکمل امگافلکس هلث برست استفاده کنید.

سلام من ۳۵ سال دارم زانو درد دارم تو هفته دوبار سالن فوتبال میرم که بعداز اون زانوهام بیشتر درد میکنه عکس گرفتم که ورم داره زانوم قرص امپرازولام هم مصرف میکنم بنظرتون میتونم قرص کلسیم برای درد زانوم مصرف کنم

باسلام می توانید از مکمل کلترکس هلث برست کمک بگیرید و همچنین مکمل امگافلکس هلث برست می تواند کمک کننده باشد.

بنظرتون کلسیم D با خون هم تاثیر دارد من کم خونم؟ میشه راهنمایی ام کنید چطور افزایش خون پیدا کنم

با سلام برای رفع کمخونی توصیه می کنم از قرص فرکو ویواتیون استفاده کنید

سلام من ۴۰ سالمه و هیچ وقت از این قرصای کلسیم نخوردم ولی از الان شروع کردم دارم روزی یک عدد میخورم بنظر شما بهم کمک میکنه یا خیر ...لطفا راهنمایی کنید ممنون

باسلام بله مصرف مکمل های کلسیمی برای پیشگیری از پوکی استخوان بسیار مفید است و شما در این سن حتما باید از آنها استفاده کنید.

با سلام برای رفع و پیشگیری از پوکی استخوان ضروری است.

سلام من از نوجوانی ب خودارضایی روی اوردم و تا الان که23سالم هست این عمل ادامه دارد استخوان هام ضعیف و کلی دندون خراب تو دهنم دارم ازمایش هم دادم میزان کلسیم بدنم نرماله میدونم ک بدنم کلسیم مورد نیازشو از استخونامو دندونام تامین کرده راهنمایی کنید چکار کنم ک بدنم از این که هست ضعیف نشه پ ن: خودارضایی رو ترک کردم

باسلام از مکمل بون ساپورت ویتالی تون و همچنین از مکمل مولتی فورهیم ویتالی تون کمک بگیرید تا بدنتان تقویت شود و همچنین مواد مورد نیاز برای سلامت استخوان ها و دندان ها به میزان کافی در اختیار بدنتان باشد.

سلام من یک سوال داشتم قرص کلسیم قد و ناخن هارو هم محکم میکنه و قد رو بلند میکنه؟؟؟؟؟

باسلام قبل از سنین بلوغ و بسته شدن صفحات رشد می تواند به رشد قدی کمک کند و برای تقویت و استقامت استخوان ها و ناخن و دندان ها مفید می باشد.

سلام من 20 سالمه مصرف قرص کلسیم در افزایش قد تاثیر داره؟

باسلام می توانید موثر باشد در صورتی که صفحات رشد شما بسته نباشد.

با سلام من دوسال پیش دست چپم شکست دکتر گفت نیازبه جراحی نداره فقط آتل بست پارسال دوباره رفتم پیشش گفتم درد دارم گفت تو عکست ک استخوان هات جوش خورده برام ویتامین دی و آمپول نوشت امسال هم دردم کم نشده نمیدونم چیکار کنم یعنی قرص کلسیم دردم رو کم میکنه؟

با سلام بله مکمل کلسیم و ویتامین دی باید علائم درد را بهبود دهد مجدد با پزشکتان مشورت کنید.

باسلام..بنده چند سالی ورزش بدنسازی میرفتم ولی الان چند ماهیه بعلت درد شدید استخوان سر کتفم باشگاه نرفتم..به نظر شما کلسیم دی میتونه دردمو کمتر کنه یا بهبود بدهد..ممنون از پاسخگویی شما

با سلام برای دردتان بهتر است به متخصص ارتوپد مراجعه کنید تا دلیل اصلی را پیدا کنید در کل مصرف مکمل های کلسیم می تواند برای شرایط شما مفید باشد. می توانید از بون ساپورت ویتالی تون استفاده کنید

من مشکل درد زانو داشتم، از وقتی قرص کلسیم دی مصرف میکنم خدب شد، علت چیه؟

باسلام ممکن است این درد به دلیل نرمی استخوان باشد که با مصرف مکمل کلسیم بهبود یافته است.

من ۲۰ سالمه و یه سالی میشه که مشکل زانو درد دارم اوایل خیلی راه میرفتم بعد یه مدت دیدم زانوم درد میکنه نمیتونم درست راه برم بعد قفل میشد و این حرفا البته بگم یکم شرایط خوب نبود استرس و ناراحتی زیاد داشتم رفتم دکتر اول گفتن بخاطر استرس بعد دکتر دیگه رفتم گفتن مینیسک پاره شده دکتر دیگه رفتم گفتن ام ار ای نشون میده زانو سالمه فقط نرمی کشکک داره الان میخوام بدونم مصرف کلسیم تاثیری داره؟

باسلام بله حتما کمبود کلسیم و ویتامین دی می تواند در ایجاد این دردها موثر باشد از مکمل کلترکس هلث برست و یا شربت استیکپ ویواتیون استفاده کنید و سطح ویتامین دی خود را بسنجید و در صورت نیاز از مکمل ویتامین دی با دوز بالا استفاده کنید.

السلام علیکم خوبی منم یاسر شه بخش متولد 1374/7/14، 26ساله هستم میخوام قرص کلسیمD بخورم برای محکم شدن استخوان ها بدن استخوان کمر و کل بدنم میخوام خوب بشه محکم بشه استفاده این قرص کلسیمD رو استفاده بکنم برایم خوب است یه نه ..در ضمن بنده ،بیماری مثل اسهال،بیماری پاراتیرویید،بیماری ریوی(سازکوئیدوزیس)،سنک کلیه و نارسایی قلبی. فقط گاهی اوقات یکم معده درد دارم بس.. الحمدالله، از این بیماریها رو ندارم برایم خوبه استفاده کنم .. لطفاً راهنمایی بفرمائید کدام کلسیم رو واسه استحکام استخوان بدنم خوب باشه بخورم..جسم بدنم ضعیفه لطفاً راهنمایی بفرمائید متشکرم بنده منتظر پاسخ شما هستم .. جزاکم الله خیر

با سلام با توجه به وضعیت شما کلسیم سیترات را به شما پیشنهاد می کنم که می توانید از کلترکس پلاس هلث برست استفاده کنید.

ارسال دیدگاه جدید