خواص چای سبز برای سلامتی چیست؟

خواص چای سبز برای سلامتی چیست؟

چای سبز، نامش را از رنگ سبز برگ های خام و فرآوری نشده و تخمیر نشده گرفته است. قدمت چای سبز به 5هزار سال پیش برمی گردد که به عنوان یک نوشیدنی مصرف میشد و در منطقه خاور دور رشد و پرورش می یافت که خواص خوبی برای سلامتی دارد. در این مقاله به خواص چای سبز برای سلامتی می پردازیم.

3 مورد از خواص چای سبز

چای سبز غنی از آنتی اکسیدان پلی فنول است

چای سبز مزیت های بیشتری نسبت به چای سیاه دارد که این مزیت ها را می توان به عدم فرآوری نسبت داد. چای سبز سرشار از پلی فنول های حفاظتی است. عمده پلی فنول ها در چای سبز، فلاونوئیدها هستند که فعالترین آنها، کاتکین ها و اپیگالاکتوکین گالات (EGCG) هستند که همانند آنتی اکسیدان های قوی عمل می کنند. آنتی اکسیدان ها از بدن در برابر بیماری محافظت می کنند و بخش مهمی از یک رژیم غذایی سالم هستند. آنتی اکسیدان ها را می توان در میوه ها، سبزیجات و دیگر غذاهای فرآوری نشده پیدا کرد. چای سبز که بخشی از یک رژیم غذایی متعادل است، می تواند منبع خوبی از آنتی اکسیدان ها باشد.   

چای سبز می تواند عملکرد مغز را تقویت کند

چای سبز حاوی یک ترکیب فعال و مهم بنام کافئین است که یک محرک ذهنی است. چای سبز حاوی آمینواسید ال-تینین است که با افزایش فعالیت ناقل عصب بازدارنده GABA، اثر آرامبخشی را بوجود می آورد. ناقل عصب بازدارنده GABA، دوپامین و تولید امواج آلفا در مغز را که هوشیاری ذهن را تنظیم می کند، افزایش می دهد.   

آشنا شویم با مکمل: دیابتس نوتری پک ویواتیون

چای سبز ممکن است چربی سوزی را تقویت کند

طبق برخی تحقیقات، چای سبز می تواند سرعت متابولیک را تقویت کند و چربی سوزی را بدلیل خصوصیات ترموژنیک (که بیشتر از اثر کافئین است) افزایش دهد. با این حال همه مطالعات افزایش متابولیسم را نشان ندادند و بنابراین این اثر ممکن است در افراد و در بیماری های مختلف، متفاوت باشد. 

خواص چای سبز

دیگر مزیت های چای سبز برای سلامتی

بسیاری از ادعاها درمورد رابطه مصرف چای سبز با خطر کاهش سرطان تا کاهش وزن می باشد. شواهد برای حمایت از این ادعاها چندان جامع و کامل نیست. برخی از ادعاها برمبنای سنت های قدیمی مناطق شرقی است که درآن، چای سبز برای درمان علایم بیماری استفاده شده است. بدلیل مزیت های چای سبز، بیشتر محصولات این گیاه شامل فرآورده های چای سبز است. با این حال شواهد اندکی از اثربخشی این محصولات وجود دارند. اگر مایلید از چای سبز برای اهداف درمانی و طبی استفاده کنید، ابتدا با پزشکتان مشورت کنید. 

چای سبز چه مقدار کافئین دارد؟

چای سبز حاوی کافئین است اگرچه انواع و برندهای آن متفاوت است. یک فنجان چای سبز کافئین کمتری نسبت به یک فنجان چای سیاه دارد (یک فنجان چای سبز حاوی تقریبا 35-80 میلی گرم کافئین است درحالیکه یک فنجان چای سیاه حاوی 100-400 میلی گرم کافئین است) اما چای سبز می تواند همانند یک محرک عمل کند. درنتیجه برخی مردم دریافتند که نوشیدن چای سبز می تواند سطح انرژی را افزایش دهد، تمرکز و خلق وخو را بهبود بخشد اما این اثر ممکن است در بین افراد متفاوت باشد.   
اگر به کافئین حساس هستید، توصیه می شود که مصرف تعداد فنجان های چای سبز را که در یک روز می نوشید، محدود کنید. کافئین زیاد می تواند الگوی خواب را بهم بریزد. اگر کافئین بر شما تاثیر می گذارد، سعی کنید نوشیدنی های کافئین دار بعد از صرف ناهار را کنار بگذارید.  

تنظیم: زهرا محبی(کارشناس ارشد تغذیه)
منبع: bbcgoodfood

دیدگاه و نظرات

ارسال دیدگاه جدید