خواص بره موم

خواص بره موم چیست؟

بره موم صمغی است که زنبورها ایجاد می کنند. حاوی مخلوطی از بزاق و موم زنبور عسل است. زنبورها از بره موم یا "چسب زنبور عسل" به عنوان درزگیر برای بستن شکاف های کندو استفاده می کنند تا از نفوذ متجاوزان جلوگیری کنند. اگر بخواهیم از خواص بره موم صحبت کنبم باید به خواص ضد میکروبی اشاره کنیم که ممکن است زنبورها را از عوامل بیماری زا محافظت کند. در طول تاریخ انسان ها از آن به صورت موضعی یا به عنوان مکمل خوراکی استفاده می کرده اند.

بره موم چیست؟

مواد تشکیل دهنده بره موم می توانند پیچیده باشند. دانشمندان بیش از 300 ترکیب جداگانه را در بره موم شناسایی کرده اند. ترکیب دقیق آن به محل کندو بستگی دارد. بره موم معمولا شامل صمغ گیاهی، موم زنبور عسل، گرده و اسانس و روغن معطر است. همچنین حاوی پلی فنول هایی مانند فلاونوئیدها است که نوعی آنتی اکسیدان هستند.

خواص بره موم

بره موم از 300 سال پیش از میلاد مسیح به عنوان دارو استفاده شده است. مصریان باستان از بره موم برای مومیایی کردن و برخی از پزشکان در طول جنگ جهانی دوم از آن برای کمک به بهبود زخم استفاده می کردند. همچنین ممکن است دارای خواص آنتی باکتریال، ضد قارچ، ضد ویروس، ضد انگل در برابر بیماری های انگلی مانند ژیاردیازیس، ضد التهاب، آنتی اکسیدان و ضد سرطان باشد. تحقیقات مدرن در مورد خواص بره موم نشان داده است که ممکن است برای بهبود زخم های جزئی، بهداشت دهان، التهاب و تبخال موثر باشد.

التیام زخم

یک بررسی نشان می دهد که بره موم ممکن است به بهبود زخم کمک کند. یک مطالعه حیوانی روی موش‌های دیابتی نشان داد که بره موم به پوست کمک می‌کند تا برای ترمیم خود، سلول های جدید بسازد. بهبود زخم در دیابتی ها آهسته صورت می گیرد و بره موم به تسریع آن کمک می کند. از آنجایی که بره موم برخی از انواع باکتری ها را نیز از بین می برد، ممکن است به جلوگیری از عفونت نیز کمک کند.

خواص بره موم

بهداشت دهان و دندان

به نظر می رسد که بره موم از تشکیل فسفات کلسیم، که جزء اصلی پلاک دندانی است، جلوگیری می کند. بره موم و عسل نیز ضد باکتری هستند که ممکن است آنها را به عنوان مواد تشکیل دهنده در محصولات مراقبت از دندان استفاده کنند. بره موم به میزان قابل توجهی میزان باکتری در بزاق افراد مبتلا به پریودنتیت را کاهش می دهد.

التهاب

آنتی اکسیدان های موجود در بره موم ممکن است موجب کاهش التهاب، مانند التهاب ناشی از آرتریت شوند. مطالعات حیوانی بره موم را به عنوان یک عامل ضد التهابی در موش های مبتلا به آرتریت آزمایش کرده است. در هر دو مطالعه، این ماده ورم را مهار می کند و به نظر می رسد که بر چگونگی ایجاد التهاب تأثیر دارد. دانشمندان بر این باورند که بره موم ممکن است مواد التهابی بدن مانند پروستاگلاندین ها را تنظیم کند.

تبخال

یک بررسی سیستماتیک نشان می دهد که بره موم ممکن است به عنوان یک درمان جایگزین برای تبخال تناسلی یا دهانی عمل کند. تبخال توسط ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد می شود. HSV-1 معمولا باعث تبخال دهان می شود. HSV-2 از راه جنسی منتقل می شود که می تواند منجر به تاول های دردناک در اندام تناسلی شود. در این بررسی، محققان چندین آزمایش را در مورد عسل و بره موم تجزیه و تحلیل کردند و اثرات آنها را با آسیکلوویر، که یک داروی رایج تبخال است، مقایسه کردند. در 4 مورد از 6 کارآزمایی، بره موم موثرتر از آسیکلوویر برای درمان ضایعات پوستی HSV به ویژه زخم های سرد بود.

دیابت

یک مطالعه قدیمی روی موش ها نشان داد که بره موم با کاهش سطح قند خون مرتبط است. با این حال، این شواهد کافی نیست که نشان دهد بره موم می تواند به مدیریت دیابت در انسان کمک کند.

با مکمل های حاوی پروپولیس یا بره موم آشنا شوید: شربت ایمیونیتی ویواکیدز

سرطان

مطالعات آزمایشگاهی نشان می‌دهد که ترکیبات موجود در بره موم ممکن است رشد سلول‌های سرطانی را مهار کند یا باعث مرگ سلول‌های سرطانی شود. برخی از آزمایشات نشان داده اند که فلاونوئیدهای بره موم می توانند از پیشرفت سرطان دهان، سرطان ریه، سرطان پوست، سرطان سینه و غیره جلوگیری کنند.

بیماری کووید 19

یک مطالعه در سال 2020 استدلال می کند که خواص ضد ویروسی بره موم ممکن است به این معنی باشد که بر علیه ویروس کرونا نیز اثر کند. مطالعات آزمایشگاهی قبلی نشان داده است که بره موم فعالیت ضد ویروسی در برابر انواع دیگر ویروس ها از جمله راینوویروس ها، آنفولانزا و .. دارد. همچنین به نظر می رسد که بره موم به تحریک سیستم ایمنی بدن کمک می کند. به این دلایل، محققان پیشنهاد می‌کنند که بره موم ممکن است به پیشگیری از کرونا کمک کند.

نحوه استفاده از بره موم

به نظر می رسد که بره موم منبع مطمئنی برای انسان ها باشد که در دوز مناسب، به صورت موضعی و خوراکی استفاده شود. گزارش واکنش های آلرژیک نادر است و هیچ مورد سمیت ثبت شده ای وجود ندارد. افراد می توانند از بره موم به روش های مختلفی مانند مکمل خوراکی، دهانشویه و به صورت موضعی روی پوست استفاده کنند. قبل از استفاده از بره موم، بهتر است با یک پزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید که استفاده از آن برای افراد بی خطر است. سپس فرد باید مقداری بره موم را آزمایش کند تا مطمئن شود که به آن حساسیت ندارد.

گردآورنده: نگار رفیعی (کارشناس ارشد تغذیه)
منبع: medicalnewstoday

دیدگاه و نظرات

اولین بار بود توعمرم شنیده بودم خیلی جالب بود اصلیشبهتره یاعصاره آن؟؟کجامیشه تهیه کرد؟ممنونم

با سلام بیشتر به صورت مکمل عرضه می شود.

بسیار عالی بود من استفاده کردم

ارسال دیدگاه جدید