کراتین

کراتین چیست؟ کراتین یکی از اجزای مکمل های عضله ساز و نوشیدنی های انرژی زاست. کراتین از سه اسیدآمینه ال-آرژنین، گلیسین و ال-متیونین تشکیل شده است و حدود 1 درصد از کل حجم خون انسان را تشکیل می دهد. حدود 95درصد از کراتین بدن در عضله اسکلتی و 5 درصد آن در مغز ذخیره می شود. بین 1.5 تا 2درصد از ذخایر کراتین بدن توسط کبد، کلیه ها و پانکراس برای استفاده روزانه بکار گرفته می شود. کراتین وارد جریان خون می شود و بواسطه اعضای بدن که نیاز به انرژی زیاد دارند مثل عضلات اسکلتی و مغز استفاده می شود.
اشکال مختلفی از کراتین در مکمل ها استفاده می شوند که از جمله می توان به کراتین مونوهیدرات و کراتین نیترات اشاره کرد.

کراتین چیست؟

بعد از اینکه شما پروتئین می خورید، بدن بواسطه کلیه ها و کبد، کراتین را می سازد. سپس عضلات، کراتین را به کراتین فسفات تبدیل می کند که این نیز به آدنوزین تری فسفات (ATP) تبدیل می شود که بدن از آن برای تمرینات انفجاری استفاده می کند.  
تولیدکنندگان مکمل، جذب کراتین را موثرتر کرده اند. بنابراین بجای مصرف مقدار زیادی پروتئین، می توانید این ماده مغذی را به شکل پودر، مایع یا قرص مصرف کنید.  
مکمل کراتین باید در کنار غذاهای پروتئینی استفاده شود نه اینکه جایگزین پروتئین شود. به خاطر اینکه کراتین و پروتئین به روش های متفاوتی کار می کنند. کراتین در طول تمرین منجر به افزایش قدرت می شود درحالیکه پروتئین بعد از تمرین منجر به ترمیم عضله می شود.
 

اثرات مصرف کراتین چیست؟

کراتین، توانایی بدن برای تولید انرژی را به سرعت افزایش می دهد. کراتین به طور طبیعی در بدن ما وجود دارد و به تولید انرژی در عضلات کمک می کند و به همین دلیل است که برخی افراد، کراتین را به عنوان مکمل استفاده می کنند تا بتوانند عملکردشان را در باشگاه تقویت کنند.
تحقیقات زیادی درمورد قابلیت کراتین برای بهبود قدرت عضله انجام شده است. با این حال تحلیل این تحقیقات نشان می دهد که کراتین، قدرت بالاتنه و پایین تنه را در جوانان و بزرگسالان بهبود می دهد. کراتین، عملکرد ورزشکاران را در قایق رانی، فوتبال و پرش ارتفاع بهبود می دهد.
اگرچه برخی تحقیقات به اثربخشی و کارایی کراتین برای تمرینات انفجاری و با شدت بالا مثل دوی سرعت اشاره کردند اما نتایج این تحقیقات، ترکیبی و متنوع بوده است.

آشنا شویم با: پودر کراتین پلاس ویواپاور

 

creatin.png

برای مطالعه بیشتر: بهترین پروتئین برای عضله سازی

اثرات کوتاه مدت کراتین چیست؟

یک نکته مهم این است که اگر کراتین مصرف می کنید، می تواند وزن شما را افزایش دهد.
کراتین یک روش سریع برای اضافه کردن عضله است اما نه بدون جذب آب. اکثر افراد در هفته اول بین 1 تا 2 کیلوگرم آب جذب بدنشان می شود که این افزایش آب در بدن مفید است. کراتین، آب زیادی را جذب عضلات می کند و این باعث می شود که عضلات بزرگتر و کاملتر شوند.
 

اثرات بلندمدت کراتین چیست؟

بعد از اولین دوره احتباس آب در بدن، افزایش متوالی وزن بدلیل افزایش حجم عضله رخ می دهد. برخی افراد تصور می کنند که اگر کراتین مصرف کنند و تمرین (ورزش) نکنند، چاق می شوند. اما چنین چیزی درست نیست. کراتین فاقد کالری است و هیچ اثری بر متابولیسم چربی ندارد. بنابراین مصرف کراتین و تمرین ( ورزش) نکردن منجر به هیچ مشکلی نمی شود.

تنظیم: زهرا محبی
منبع: menshealth & medicalnewstoday

 

دیدگاه و نظرات

محسنی
سلام برای افزایش حجم عضلات و افزایش انرژی چه نوع کراتین را استفاده کنیم ؟
پوراطب گستر
با سلام کراتین منوهیدرات ویواپاور برای شما مناسب است.
ثنا
سلام ارادت کراتین برای من که سابقه پوکی استخوان دارم مثلاً برای عضلاتم که لاغر هستن و ضعیف کراتین مصرف کنم یانه
پوراطب گستر
با سلام کراتین برای پوکی استخوان مشکلی ندارد و می توانید استفاده کنید.
آریا
من انزیم کبدم بالاس و کبدم گرید ۳ سوالم اینه که کراتین برام ضرر دارع و اینکه ایا کراتین باعث ریزش مو میشود؟
پوراطب گستر
با سلام بهتر است در این زمینه با پزشکتان صحبت کنید.
کیوان
سلام.من ورزش نمیکنم و برای زندگی روزمره بدنم انرژی و قدرت نداره چیکار کنم و چی بخورم که انرژی بدنم زیاد بشه تا بتونم کارای روزمره رو انجام بدم مرسی.
پوراطب گستر
با سلام می توانید از مولتی ویتامین مینرال ویتالی تون استفاده کنید.
ناصر
سلام من دوماه ورزش زیبایی اندام انجام میدم آیاکراتین برام خوبه یانه
پوراطب گستر
با سلام بله کراتین می تواند برای شما مفید باشد.

ارسال دیدگاه جدید