نقش ویتامین E در بدن

ویتامین E

ویتامین ای
ویتامین E و کاربرد آن:
ویتامین ای، یک ماده مغذی محلول در چربی است که در بیشتر غذاها یافت می شود. این ویتامین همانند آنتی اکسیدان عمل می کند و از سلول ها در برابر آسیب ها و صدمات رادیکال آزاد حفاظت می کند. رادیکال های آزاد از جمله ترکیبات در بدن هستند که موادغذایی را به انرژی تبدیل می کنند. افرادی که در معرض دودسیگار، آلودگی هوا و نور ماورابنفش آفتاب هستند، بیشتر در تماس با رادیکال های آزاد قرار دارند.
بدن برای تقویت سیستم ایمنی نیاز به ویتامین ای دارد زیرا ویتامین ای می تواند با باکتری ها و ویروس ها مقابله کند. این ویتامین به گشاد کردن عروق خون و جلوگیری از انعقاد خون کمک می کند. به علاوه سلول ها از ویتامین ای برای تعامل با یکدیگر و انجام وظایف مهم استفاده می کنند.

من به چه میزان ویتامین E نیاز دارم؟

مقدار ویتامین ای موردنیاز به سن بستگی دارد. متوسط مقدار ویتامین ای مورد نیاز

با واحد میلی گرم در جدول زیر ارایه می شود:

مقدار مجاز             گروه سنی
 از بدو تولد تا 6 ماهگی 4 میلی گرم  
از 7 تا 12 ماهگی 5 میلی گرم    
کودکان 1 تا 3 ساله 6 میلی گرم    
کودکان 4 تا 8 ساله 7 میلی گرم    
کودکان 9 تا 13 ساله 11 میلی گرم    
 نوجوانان 14 تا 18 ساله 15 میلی گرم  
بزرگسالان 15 میلی گرم    
زنان باردار 15 میلی گرم    
زنان شیرده 19 میلی گرم    

 

چه غذاهایی حاوی ویتامین E هستند؟

ویتامین ای به طور طبیعی در موادغذایی یافت می شود و حتی به برخی موادغذایی نیز افزوده می شود. بنابراین با خوردن غذاهای زیر می توان ویتامین ای مورد نیاز بدن را تامین کرد:
•    روغن های گیاهی مثل جوانه گندم، روغن آفتابگردان و روغن گلرنگ از بهترین منابع ویتامین ای هستند. روغن ذرت و سویا نیز حاوی مقداری ویتامین ای هستند.
•    مغزها (بادام زمینی، فندق و بخصوص بادام) و دانه ها (تخم آفتابگردان) جزو بهترین منابع ویتامین ای هستند
•     سبزیجات تیره مثل اسفناج و بروکلی حاوی مقداری ویتامین ای هستند
•    برخی صنایع غذایی، ویتامین ای را به غلات صبحانه، آب میوه، مارگارین و غذاهای نرم اضافه می کنند. برای آنکه بفهمیم کدام موادغذایی حاوی ویتامین ای است، باید برچسب محصول را چک کنیم.  

E ویتامین

کدام نوع از مکمل های ویتامین E در بازار موجود هستند؟

مکمل های ویتامین ای به مقادیر و اشکال مختلف در بازار موجود هستند. هنگام انتخاب مکمل ویتامین ای باید به دو نکته توجه کرد:

1-مقدار ویتامین E: اکثر مکمل های مولتی ویتامین که روزی یک عدد مصرف می شوند، حاوی 13.5 میلی گرم ویتامین ای هستند ضمن اینکه مکمل ویتامین ای معمولا حاوی بیش از 67 میلی گرم ویتامین ای است. دوز اکثر مکمل های ویتامین ای بیشتر از مقادیر توصیه شده است. برخی افراد، دوزهای بالاتر را مصرف می کنند زیرا معتقدند و یا امیدوارند که با مصرف دوز بالا، سالم می مانند و یا کمتر در معرض خطر بیماری ها قرار می گیرند.

2-شکل ویتامین E: اگرچه ویتامین ای یک مکمل واحد است اما نام 8 ترکیب از جمله آلفا-توکوفرول در این ویتامین وجود دارد. هریک از اشکال ویتامین ای، کاربرد و فعالیت متفاوتی در بدن دارد.
اگر ویتامین ای از نوع طبیعی باشد، عبارت "دی-آلفا-توکوفرول" روی بسته بندی موادغذایی و برچسب مکمل درج می شود و اگر ویتامین ای از نوع ساختنی باشد، عبارت "دی-ال-آلفا-توکوفرول" روی برچسب محصولات درج می شود. شکل طبیعی ویتامین ای کارایی بیشتری دارد: 1 گرم ویتامین ای معادل 1 میلی گرم دی-آلفا-توکوفرول (ویتامین ای طبیعی) و 2 میلی گرم دی-آل-آلفا-توکوفرول (ویتامین ای سنتتیک) می باشد.

در برچسب مکمل ها و برخی موادغذایی حاوی ویتامین ای بجای میلی گرم از واحدهای بین المللی (IU) استفاده می شود. 1 واحد ویتامین ای طبیعی معادل 0.67 میلی گرم ویتامین ای است و 1 واحد ویتامین ای ساختنی معادل 0.45 میلی گرم ویتامین ای است.

برخی مکمل های ویتامین ای حاوی اشکال دیگری از ویتامین مثل گاما-توکوفرول، توکوترینول و توکوفرول های ترکیبی هستند. دانشمندان، مزیت این اشکال بر آلفا-توکوفرول در مکمل ها را نمی دانند.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا را کلیک کنید.
          
تنظیم: زهرا محبی(کارشناس ارشد تغذیه)

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید