ریزش مو بعد از کرونا

افرادی که به بیماری کووید19 مبتلا می شوند، علایم متنوعی را نشان می دهند. ریزش مو بعد از کرونا بین بیماران بسیار زیاد گزارش شده است. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری کشور امریکا (CDC) ریزش مو را از اثرات احتمالی بلندمدت کووید19 می داند که هم اکنون تحت تحقیق و مطالعه می باشد.

از ریزش مو بعد از کرونا چه می دانید؟

بیشتر گزارشات از ریزش مو بعد از کرونا در مطالعات موردی دیده شده است. به همین دلیل مشخص نیست که درصد شیوع ریزش مو در جمعیت های بزرگتر بیماران کووید19 چقدر است. یک مطالعه در ماه نوامبر سال 2020، علایم بعدی کووید 19 را در گروه کوچکی با 63 نفر شرکت کننده مورد تحقیق قرار داد که نتیجه نشان داد از بین 58 نفر که در فرایند آنالیز شرکت کردند، 14 نفر (معادل 1/24درصد) دچار ریزش مو بودند. در این مطالعه، متوسط زمان از شروع علایم کووید19 تا ریزش مو حدود 58 روز بود. از بین 14 نفر، ریزش مو بعد از کرونا در 5 نفر برطرف شد. با این حال 9 نفر دیگر در زمانی که مورد مصاحبه قرار گرفتند، هنوز دچار ریزش مو بودند.

چرا ریزش مو بعد از کرونا اتفاق می افتد؟

ریزش مو بعد از کرونا با شرایطی بنام telogen effluvium (TE) تطابق دارد. افراد دچار TE ریزش مو را به طور ناگهانی تجربه می کنند. هنگام شانه کردن یا دوش گرفتن، مو معمولا به صورت دسته های بزرگ می ریزد.اکثر افرادی که دچار TE هستند، 2 تا 3 ماه بعد از درگیری با یک عامل خاص ریزش موی قابل توجهی را تجربه می کنند. ریزش مو معمولا کمتر از نصف پوست سر را در بر می گیرد و به مدت 6 تا 9 ماه طول می کشد. بعد از این دوره، اکثر افراد متوجه می شوند که موی ریخته شده، درحال رشد مجدد است. چگونه ریزش مو با کووید19 ارتباط دارد؟ یکی عوامل احتمالی برای تحریک ریزش مو در افراد درگیر با TE، بروز یک بیماری حاد به همراه تب است و افرادی که به بیماری کووید19 مبتلا شده اند، غالبا تب را به عنوان یکی از علایم بیماری تجربه می کنند. یک عامل دیگر استرس است. مطمئنا تجربه یک بیماری مثل کووید19 می تواند باعث تنش فیزیکی و روانی شود. درواقع TE در برخی افراد بدلیل استرس های حاصل از قرنطینه مشاهده شده است.

ریزش مو بعد از کرونا

مکانیسم TE چگونه است؟

مو دارای فازهای مختلف رشد است. TE زمانی اتفاق می افتد که عامل استرس زا باعث شود رشد مقدار زیادی از مو متوقف شود و این حالت ورود مو به فاز استراحت یا telogen است. در فاز telogen، مو برای 2 تا 3 ماه استراحت می کند و سپس ریزش مو اتفاق می افتد تا رشد موهای جدید آغاز شود. به همین دلیل است که ریزش مو ناشی از TE مدتی بعد از یک رویداد مثل بیماری یا یک دوره استرس زا اتفاق می افتد.

ریزش مو چیست؟

همه ما به طور طبیعی و روزانه، موها را از دست می دهیم. در واقع از دست دادن 50 تا 100 نخ مو در روز برای هر فرد امری طبیعی و معمول است. با این حال گاهی اوقات موهایی که از دست داده ایم، با موی جدید جایگزین نمی شوند که این منجر به کم شدن مو و تاسی سر می شود. به این حالت، ریزش مو گفته می شود. اغلب ما تصور می کنیم که ریزش مو فقط مربوط به سر است. با این حال ریزش مو می تواند در سایر نقاط بدن نیز رخ دهد. اصطلاح پزشکی برای ریزش مو، آلوپسی می باشد.

آشنایی با مکمل: قرص هیر ایکس خانم ها ویواتیون

آیا ریزش مو بعد کرونا واقعی است؟

ریزش مو ممکن است با حالت شدید بیماری کووید19 ارتباط داشته باشد. با این حال درستی این موضوع و مکانیسم بیولوژیکی آن مشخص نیست. در یک مطالعه در ماه می 2020، 175 نفر از بیماران مبتلا به کووید19 که در بیمارستان بستری شده بودند، مورد تحقیق قرار گرفتند. محققان مشاهده کردند که تعداد زیادی از بیماران (67درصد) دچار آلوپسی اندورژنیک شده اند. یک مطالعه در ماه جولای 2020، الگوی طاسی سر را در 336 مرد مبتلا به کووید19 که در بیمارستان بستری شده بودند و 1605 نفر از مردانی که بدون کووید19 در بیمارستان بستری شده بودند را مورد مقایسه قرار داد. یافته ها نشان داد مردانی که طاسی سر قابل توجهی داشتند، تست کووید19 شان مثبت بوده است. در یک مطالعه جمعیتی در نوامبر 2020، 43 هزار و 565 نفر از افراد برای ریزش مو، بیماری های مختلف و کووید19 و پیامدهای آن پایش شدند. یافته ها نشان داد که ریزش مو رابطه مستقلی با حالت شدیدتر بیماری کووید19 دارد. لازم است به یاداوری است که تحقیق در این زمینه، اندک است. بنابراین لازم است برای تعیین نحوه ارتباط ریزش مو با خطر بیماری کووید19 تحقیقات بیشتری انجام شود.

منبع: healthline
تنظیم: زهرا محبی

دیدگاه و نظرات

پوراطب گستر
با سلام می توانید از قرص هیرایکس ویواتیون استفاده کنید.
rezaaaAa
سلام تفاوت کارکردی بین قرص تحت لیسانس مثل همین هیر ایکس با خارجی اصل وجود داره؟
پوراطب گستر
با سلام تفاوت خاصی ندارند چون مواد اولیه همه وارد می شوند و در ایران تنها کار بسته بندی انجام می شود.
فاطمه
سلام احتمال اینکه ریزش مو بعد کرونا خوب بشه چند درصده؟
پوراطب گستر
با سلام ریزش مو بعد کرونا بهبود می یابد.
Parizad
سلام من بیکسال پیش کرونا گرفتم و بعد چند ماه ریزش موهام شروع شد ریزش خیلی شدیده و الان کف سرم مشخص میشه بعد کرونا هم نمیتونم غذاهای گوشتی بخورم میشه راهنماییم کنید
پوراطب گستر
با سلام می توانید از قرص هیرایکس ویواتیون استفاده کنید.
شهاب
با سلام، من دو سه ماه بعد کرونا ریزش موی شدید گرفتم و دو سال و نیمه که ادامه داره. قبلا موهام خیلی پرپشت بود الان به کل تنک شده. پی آر پی و مزوتراپی هم کردم و آمپولای بیوتین و مکملش رو هم زدم و قرصای زینک و فینسترایدم مصرف کردم افاقه نکرد. آزمایش تستسترون و تیروئید دادم نرمال بودن. نمی دونم چکار کنم.
پوراطب گستر
با سلام می توانید از قرص هیرایکس ویواتیون استفاده کنید.
سحر
با سلام من حدود یک سالو نیمه که ریزش مو دارم حجم موهام نصف شده از مکمل ها استفاده کردم اما تاثییری نداره و هنوزم ریزش کم یا قط نشده چیکار میشه کرد؟

ارسال دیدگاه جدید