ریزش مو بعد از کرونا

ریزش مو بعد از کرونا

افرادی که به بیماری کووید19 مبتلا می شوند، علایم متنوعی را نشان می دهند. ریزش مو بعد از کرونا بین بیماران بسیار زیاد گزارش شده است. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری کشور امریکا (CDC) ریزش مو را از اثرات احتمالی بلندمدت کووید19 می داند که هم اکنون تحت تحقیق و مطالعه می باشد.

از ریزش مو بعد از کرونا چه می دانید؟

بیشتر گزارشات از ریزش مو بعد از کرونا در مطالعات موردی دیده شده است. به همین دلیل مشخص نیست که درصد شیوع ریزش مو در جمعیت های بزرگتر بیماران کووید19 چقدر است. یک مطالعه در ماه نوامبر سال 2020، علایم بعدی کووید 19 را در گروه کوچکی با 63 نفر شرکت کننده مورد تحقیق قرار داد که نتیجه نشان داد از بین 58 نفر که در فرایند آنالیز شرکت کردند، 14 نفر (معادل 1/24درصد) دچار ریزش مو بودند. در این مطالعه، متوسط زمان از شروع علایم کووید19 تا ریزش مو حدود 58 روز بود. از بین 14 نفر، ریزش مو بعد از کرونا در 5 نفر برطرف شد. با این حال 9 نفر دیگر در زمانی که مورد مصاحبه قرار گرفتند، هنوز دچار ریزش مو بودند.

چرا ریزش مو بعد از کرونا اتفاق می افتد؟

ریزش مو بعد از کرونا با شرایطی بنام telogen effluvium (TE) تطابق دارد. افراد دچار TE ریزش مو را به طور ناگهانی تجربه می کنند. هنگام شانه کردن یا دوش گرفتن، مو معمولا به صورت دسته های بزرگ می ریزد.اکثر افرادی که دچار TE هستند، 2 تا 3 ماه بعد از درگیری با یک عامل خاص ریزش موی قابل توجهی را تجربه می کنند. ریزش مو معمولا کمتر از نصف پوست سر را در بر می گیرد و به مدت 6 تا 9 ماه طول می کشد. بعد از این دوره، اکثر افراد متوجه می شوند که موی ریخته شده، درحال رشد مجدد است. چگونه ریزش مو با کووید19 ارتباط دارد؟ یکی عوامل احتمالی برای تحریک ریزش مو در افراد درگیر با TE، بروز یک بیماری حاد به همراه تب است و افرادی که به بیماری کووید19 مبتلا شده اند، غالبا تب را به عنوان یکی از علایم بیماری تجربه می کنند. یک عامل دیگر استرس است. مطمئنا تجربه یک بیماری مثل کووید19 می تواند باعث تنش فیزیکی و روانی شود. درواقع TE در برخی افراد بدلیل استرس های حاصل از قرنطینه مشاهده شده است.

ریزش مو بعد از کرونا

مکانیسم TE چگونه است؟

مو دارای فازهای مختلف رشد است. TE زمانی اتفاق می افتد که عامل استرس زا باعث شود رشد مقدار زیادی از مو متوقف شود و این حالت ورود مو به فاز استراحت یا telogen است. در فاز telogen، مو برای 2 تا 3 ماه استراحت می کند و سپس ریزش مو اتفاق می افتد تا رشد موهای جدید آغاز شود. به همین دلیل است که ریزش مو ناشی از TE مدتی بعد از یک رویداد مثل بیماری یا یک دوره استرس زا اتفاق می افتد.

ریزش مو چیست؟

همه ما به طور طبیعی و روزانه، موها را از دست می دهیم. در واقع از دست دادن 50 تا 100 نخ مو در روز برای هر فرد امری طبیعی و معمول است. با این حال گاهی اوقات موهایی که از دست داده ایم، با موی جدید جایگزین نمی شوند که این منجر به کم شدن مو و تاسی سر می شود. به این حالت، ریزش مو گفته می شود. اغلب ما تصور می کنیم که ریزش مو فقط مربوط به سر است. با این حال ریزش مو می تواند در سایر نقاط بدن نیز رخ دهد. اصطلاح پزشکی برای ریزش مو، آلوپسی می باشد.

آشنایی با مکمل: قرص هیر ایکس خانم ها ویواتیون

آیا ریزش مو بعد کرونا واقعی است؟

ریزش مو ممکن است با حالت شدید بیماری کووید19 ارتباط داشته باشد. با این حال درستی این موضوع و مکانیسم بیولوژیکی آن مشخص نیست. در یک مطالعه در ماه می 2020، 175 نفر از بیماران مبتلا به کووید19 که در بیمارستان بستری شده بودند، مورد تحقیق قرار گرفتند. محققان مشاهده کردند که تعداد زیادی از بیماران (67درصد) دچار آلوپسی اندورژنیک شده اند. یک مطالعه در ماه جولای 2020، الگوی طاسی سر را در 336 مرد مبتلا به کووید19 که در بیمارستان بستری شده بودند و 1605 نفر از مردانی که بدون کووید19 در بیمارستان بستری شده بودند را مورد مقایسه قرار داد. یافته ها نشان داد مردانی که طاسی سر قابل توجهی داشتند، تست کووید19 شان مثبت بوده است. در یک مطالعه جمعیتی در نوامبر 2020، 43 هزار و 565 نفر از افراد برای ریزش مو، بیماری های مختلف و کووید19 و پیامدهای آن پایش شدند. یافته ها نشان داد که ریزش مو رابطه مستقلی با حالت شدیدتر بیماری کووید19 دارد. لازم است به یاداوری است که تحقیق در این زمینه، اندک است. بنابراین لازم است برای تعیین نحوه ارتباط ریزش مو با خطر بیماری کووید19 تحقیقات بیشتری انجام شود.

منبع: healthline
تنظیم: زهرا محبی

دیدگاه و نظرات

سلام من هفت هشت ماه پیش در گیر کرونا شدم و بعد شیش ماه تقریبا ریزش گرفتم و رفتم دکتر تشخیص کرونا بود و از قرص هیرایکس ویواتیون استفاده کردم بعد یک ماه استفاده کمتر شد و دکتر گف دیک استفاده نکنم و متاسفانه الان بازم بعد سه هفته دو برابر شدید شروع شده ..... الان چیکار کنم؟ بعد چند مدت خوب میشه؟؟

با سلام می توانید از قرص هیرایکس ویواتیون استفاده کنید.

سلام تفاوت کارکردی بین قرص تحت لیسانس مثل همین هیر ایکس با خارجی اصل وجود داره؟

با سلام تفاوت خاصی ندارند چون مواد اولیه همه وارد می شوند و در ایران تنها کار بسته بندی انجام می شود.

سلام احتمال اینکه ریزش مو بعد کرونا خوب بشه چند درصده؟

با سلام ریزش مو بعد کرونا بهبود می یابد.

سلام من بیکسال پیش کرونا گرفتم و بعد چند ماه ریزش موهام شروع شد ریزش خیلی شدیده و الان کف سرم مشخص میشه بعد کرونا هم نمیتونم غذاهای گوشتی بخورم میشه راهنماییم کنید

با سلام می توانید از قرص هیرایکس ویواتیون استفاده کنید.

با سلام، من دو سه ماه بعد کرونا ریزش موی شدید گرفتم و دو سال و نیمه که ادامه داره. قبلا موهام خیلی پرپشت بود الان به کل تنک شده. پی آر پی و مزوتراپی هم کردم و آمپولای بیوتین و مکملش رو هم زدم و قرصای زینک و فینسترایدم مصرف کردم افاقه نکرد. آزمایش تستسترون و تیروئید دادم نرمال بودن. نمی دونم چکار کنم.

با سلام می توانید از قرص هیرایکس ویواتیون استفاده کنید.

با سلام من حدود یک سالو نیمه که ریزش مو دارم حجم موهام نصف شده از مکمل ها استفاده کردم اما تاثییری نداره و هنوزم ریزش کم یا قط نشده چیکار میشه کرد؟

با سلام می توانید از قرص هیرایکس ویواتیون استفاده کنید.

سلام من خانم ۳۲ هستم و بعداز کرونا شدید موهام میریزه. چکار کنم از ریزش موهام دست میزنم موهام میریزه چه راهی هستش

با سلام می توانید از قرص هیرایکس ویواتیون استفاده کنید.

سلام خسته نباشید پارسال یک دوره کرونا گرفتم و بعد از خوب شدنم احساس کردم موهام نازک و خشک میشن و اوایل امسال شروع به ریزش کرد ۱۹ سالمه دلیلش ممکنه کرونا باشه موهام نازک شدن خیلی

با سلام ممکن است از عوارض کرونا باشد. می توانید از قرص هیرایکس ویواتیون استفاده کنید.

سلام من ۴۶سالمه به خاطر رنگ موی که روموهام میزارم دوباره ریزش شدید مو شدم آیا همین کپسول مفید است۰

با سلام می توانید از قرص هیر ایکس ویواتیون استفاده کنید.

سلام.من بعد از کرونا متوجه ریزش موی شدید شدم بخصوص در نواحی پشت سر و بغل سر.موی ریخته شده هم موی نازک و کرکی نیست که در شقیقه یا بالای سر باشه که ریزش هورمونی باشه.در واقع عمده ریزش از پشت سر و بغل سر هست.ایا میتونه دلیلش کرونا باشه؟ و اینکه موی ریخته شده در میاد؟ حدود دو ماهه ریزش شدید گرفتم

با سلام می توانید از قرص هیر ایکس ویواتیون استفاده کنید که تخصصی برای ریزش مو است.

سلام وقتتون بخیر دختر۹ساله ی من دچار ریزش موی شدید شده بردمش پیش متخصص تشخیصش کرونا بوده سرم و شربت زینک و ی شامپو داده مجبور شدم موهاشو کوتاه کنم ولی همچنان می‌ریزه ی راه حل بدین لطفا افسرده شدم

با سلام همین محصولات را استفاده کنید. اصولا بعد از 6 ماه بهبود می یابد.

سلام من موهای بلندی داشتم ولی ریزش موی شدیدی گرفتم و مجبور شدم با ماشین کوتاهشون کنم ریزش موهام قطع شده ولی رشد موها کمی کنده خلاصه دارم دیوونه میشم چه کاری باید انجام بدم

با سلام می توانید از قرص هیر ایکس ویواتیون برای رشد موها استفاده کنید.

سلام.من پارسال کرونا گرفتم و ریزش موی فوق العاده شدیدی گرفتم پزشک هم رفتم و برام هیرویت و ماینوکسیدیل تجویز کرد که بعد دوماه استفاده هیچ تغییری احساس نکردم و کلا گذاشتم کنار.از سر ناچاری موهامو کوتاه کردم و به پیشنهاد یه نفر از صابون سنتی مراغه استفاده کردم.نمیدونم چی تاثییر کرد ولی بعد استفاده از صابون به طور معجزه آسایی ریزش توقف یافت.موهام بلند شد و دوباره چندبار بیماری شبیه کرونا گرفتم البته مطمئن نیستم که کرونا بود یانه،و متاسفانه دوباره ریزشم شدیدتر شروع شده فکر کنم امکان داره هر دفعه بعد کرونا ریزش پیدا کنیم :( بنظرتون چیکار باید کرد؟

باسلام بله ممکن است بعد از ابتلا به کرونا و یا هر بیماری سخت دیگری ریزش مو رخ دهد و بعد از آن مدتی زمان می برد که مشکل برطرف شود شما می توانید از مکمل زینک ماکس ویواتیون کمک بگیرید این مشکل به مرور برطرف می شود.

سلام من بعداز کرونا ریزش مو پیدا کردم شدید اصلا حجم موهام کم شدن از مکمل ها استفاده اگر

با سلام می تونید از قرص هیر ایکس ویواتیون استفاده کنید.

سلام خسته نباشید,پسر25ساله هستم 11ماه پیش کرونادلتا گرفتم و 8کیلو وزن کم کردم الان نزدیک به 9ماه ریزش مو دارم کف سرم مشخص وقتی موهام خیس ریزش بیشتری داره این ریزش تا کی ادامه داره از ماینوکسیدیل استفاده کنم؟؟

باسلام از مکمل زینک ماکس ویواتیون کمک بگیرید تا به مرور زمان به بهبود ریزش مو کمک کند.

سلام. من بعد ازکرونا ب شدت ریزش مو پیدا کردم الان بعده ۷ماه ک خوب شدم اما رویش مجدد مو ندارم چیکار کنم ؟؟

با سلام می تونید از قرص هیر ایکس ویواتیون استفاده کنید که اختصاصی برای ریزش مو است

سلام من تازگی حدادا هشت ماهی هست خیلی موهام ریزش پیدا کرده و فکر کنم کرونا داشتم چون تب شدید و لرز داشتم الان خیلی موهام کم پشت شدن ترو خدا بهم بگین دلیلش چیه

با سلام ریزش مو یگی از عوارض شایع کرونا است می تونید از قرص هیر ایکس ویواتیون برای درمان استفاده کنید

سلام من دوز سوم رو زدم بعدش کرونا گرفتم.موهای من خیلی خوش حالت و فر بود و اصلا ریزش نداشتم. بطور کاملا ناگهانی موهام شروع کرد به ریزش به شدت خشک و شکننده شد. من تاحالا موخوره نگرفتم برای اولین بار گرفتم واقعا نمیدونم چیکار کنم هرچیه زیر سر این کرونا و واکسنه

باسلام ممکن است بدنتان کمی ضعیف شده باشد. برای تقویت می توانید از مکمل زینک ماکس ویواتیون کمک بگیرید.

سلام توروخدا به دادم برسین موهام بسیار ریزش بدی گرفتن بعد کورنا جوری که کف سرم پیداس ایا این ریزش قطع میشه؟قبل کورنا اصلا ریزش نداشتم و موهای بسیار پری داشتم

باسلام نگران نباشید این ریزش مو به مرور زمان کاهش می یابد می توانید برای تسریع در کاهش ریزش مو از مکمل هایی مانند درموسیس پلاس ویواتیون کمک بگیرید.

با سلام. متاسفانه من هم مثل همه كساني كه دچار كرونا شدن ، دچار ريزش مو شدم. سوالي كه دارم اين هست كه از محلول ماينوكسيديل اگر استفاده كنم، بعد از قطع محلول آيا دچار ريزش خواهم شد؟ و اينكه استفاده از اين محلول آيا درست است يا خير؟

باسلام از مکمل زینک مکس ویواتیون کمک بگیرید و فعلا نیاز به مانوکسیدیل نیست.

سلام . من 2 بار کرونا گفتم . یکبار سال 99 یه بارم 1400 . بعد از هر بار کرونا ، به شدت ریزش مو گرفتم . الانم 2 دوز واکسن رو زدم ، بعد از هر بار واکسن ، دوباره ریزش موهام شدیدتر شده . حالا باید چه دارویی مصرف کنم ؟ اگه میشه بیشتر قرص و ویتامین معرفی کنین .

باسلام از مکمل زینک مکس ویواتیون کمک بگیرید.

با سلام من ریزش مو داشتم و از ماینوکسیدیل استفاده میکردم موهایم خوب شده بود وقتی کرونا گرفتم ماینوکسیدیل رو قطع کروم و پس از سه ما شدیدا ریزش پیدا کردم از ویتامین هیرویت استفاده میکنم و لوسیون لمینین ولی روز بروز ریزش بیشتر میشود آیا میتونم دوباره از ماینوکسیدیل استفاده کنم.؟

باسلام می توانید از مانوکسیدیل و مکمل درموسیس پلاس ویواتیون کمک بگیرید.

سلام من ۲۰ مهر از بیمارستان مرخص شدم برای کرونا و ۲۰ آبان ریزش موی شدیدم شروع شد واقعا درمانده شدم قرص پرفکتیل و فولیکوژن و هیر ویت و سلنیوم میخورم و آمپول بپانتن و بیوتین و محلول پرو مین سریتا و انجام دستورات گیاهی اما ریزشم قطع نشده چه کنم

با سلام آیا به دلیل کرونا در بیمارستان بستری بودید؟ گاهی ریزش موها به دلیل دوره های بیماری رخ می دهد که بعد از دوره های 6 ماهه به مرور زمان از شدت آن کاسته می شود از مکمل ها برای تسریع در روند ریکاوری موهای خود کمک بگیرید. می توانید از مکمل هیرایکس ویواتیون کمک بگیرید.

سلام من حدود دو ماه پیش کرونا گرفتم و از قبل هم مقداری ریزش مو داشتم ولی چند روزه که شدیدا ریزش مو پیدا کردم، به قدری که تا به موهام دست بزنم حداقل ده تا تار مو از سرم جدا میشه و هر چند بار ادامه بدم بازم ریزشش ادامه داره واقعا ریزشش نگران کننده شده و خیلی میترسم، این ممکنه از علائم کرونا باشه؟ و ممکنه دائمی باشه یا برطرف میشه؟ چه کار باید انجام بدم؟

باسلام این می تواند از عوارض کرونا باشد که به مرور زمان از بین خواهد رفت برای تسریع در روند بهبودی ریزش موها می توانید از مکمل زینک مکس ویواتیون و یا هیرایکس ویواتیون کمک بگیرید.

با سلام من بعد از کرونا ریزش شدید مو پیدا کردم آیا میشه از ماینوکسیدیل استفاده کرد‌

باسلام می توانید از مکمل زینک مکس ویواتیون کمک بگیرید.

ارسال دیدگاه جدید