ریزش مو بعد از کرونا

افرادی که به بیماری کووید19 مبتلا می شوند، علایم متنوعی را نشان می دهند. ریزش مو بعد از کرونا بین بیماران بسیار زیاد گزارش شده است. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری کشور امریکا (CDC) ریزش مو را از اثرات احتمالی بلندمدت کووید19 می داند که هم اکنون تحت تحقیق و مطالعه می باشد.

از ریزش مو بعد از کرونا چه می دانید؟

بیشتر گزارشات از ریزش مو بعد از کرونا در مطالعات موردی دیده شده است. به همین دلیل مشخص نیست که درصد شیوع ریزش مو در جمعیت های بزرگتر بیماران کووید19 چقدر است. یک مطالعه در ماه نوامبر سال 2020، علایم بعدی کووید 19 را در گروه کوچکی با 63 نفر شرکت کننده مورد تحقیق قرار داد که نتیجه نشان داد از بین 58 نفر که در فرایند آنالیز شرکت کردند، 14 نفر (معادل 1/24درصد) دچار ریزش مو بودند. در این مطالعه، متوسط زمان از شروع علایم کووید19 تا ریزش مو حدود 58 روز بود. از بین 14 نفر، ریزش مو بعد از کرونا در 5 نفر برطرف شد. با این حال 9 نفر دیگر در زمانی که مورد مصاحبه قرار گرفتند، هنوز دچار ریزش مو بودند.

چرا ریزش مو بعد از کرونا اتفاق می افتد؟

ریزش مو بعد از کرونا با شرایطی بنام telogen effluvium (TE) تطابق دارد. افراد دچار TE ریزش مو را به طور ناگهانی تجربه می کنند. هنگام شانه کردن یا دوش گرفتن، مو معمولا به صورت دسته های بزرگ می ریزد.اکثر افرادی که دچار TE هستند، 2 تا 3 ماه بعد از درگیری با یک عامل خاص ریزش موی قابل توجهی را تجربه می کنند. ریزش مو معمولا کمتر از نصف پوست سر را در بر می گیرد و به مدت 6 تا 9 ماه طول می کشد. بعد از این دوره، اکثر افراد متوجه می شوند که موی ریخته شده، درحال رشد مجدد است. چگونه ریزش مو با کووید19 ارتباط دارد؟ یکی عوامل احتمالی برای تحریک ریزش مو در افراد درگیر با TE، بروز یک بیماری حاد به همراه تب است و افرادی که به بیماری کووید19 مبتلا شده اند، غالبا تب را به عنوان یکی از علایم بیماری تجربه می کنند. یک عامل دیگر استرس است. مطمئنا تجربه یک بیماری مثل کووید19 می تواند باعث تنش فیزیکی و روانی شود. درواقع TE در برخی افراد بدلیل استرس های حاصل از قرنطینه مشاهده شده است.

ریزش مو بعد از کرونا

مکانیسم TE چگونه است؟

مو دارای فازهای مختلف رشد است. TE زمانی اتفاق می افتد که عامل استرس زا باعث شود رشد مقدار زیادی از مو متوقف شود و این حالت ورود مو به فاز استراحت یا telogen است. در فاز telogen، مو برای 2 تا 3 ماه استراحت می کند و سپس ریزش مو اتفاق می افتد تا رشد موهای جدید آغاز شود. به همین دلیل است که ریزش مو ناشی از TE مدتی بعد از یک رویداد مثل بیماری یا یک دوره استرس زا اتفاق می افتد.

ریزش مو چیست؟

همه ما به طور طبیعی و روزانه، موها را از دست می دهیم. در واقع از دست دادن 50 تا 100 نخ مو در روز برای هر فرد امری طبیعی و معمول است. با این حال گاهی اوقات موهایی که از دست داده ایم، با موی جدید جایگزین نمی شوند که این منجر به کم شدن مو و تاسی سر می شود. به این حالت، ریزش مو گفته می شود. اغلب ما تصور می کنیم که ریزش مو فقط مربوط به سر است. با این حال ریزش مو می تواند در سایر نقاط بدن نیز رخ دهد. اصطلاح پزشکی برای ریزش مو، آلوپسی می باشد.

آشنایی با مکمل: قرص هیر ایکس خانم ها ویواتیون

آیا ریزش مو بعد کرونا واقعی است؟

ریزش مو ممکن است با حالت شدید بیماری کووید19 ارتباط داشته باشد. با این حال درستی این موضوع و مکانیسم بیولوژیکی آن مشخص نیست. در یک مطالعه در ماه می 2020، 175 نفر از بیماران مبتلا به کووید19 که در بیمارستان بستری شده بودند، مورد تحقیق قرار گرفتند. محققان مشاهده کردند که تعداد زیادی از بیماران (67درصد) دچار آلوپسی اندورژنیک شده اند. یک مطالعه در ماه جولای 2020، الگوی طاسی سر را در 336 مرد مبتلا به کووید19 که در بیمارستان بستری شده بودند و 1605 نفر از مردانی که بدون کووید19 در بیمارستان بستری شده بودند را مورد مقایسه قرار داد. یافته ها نشان داد مردانی که طاسی سر قابل توجهی داشتند، تست کووید19 شان مثبت بوده است. در یک مطالعه جمعیتی در نوامبر 2020، 43 هزار و 565 نفر از افراد برای ریزش مو، بیماری های مختلف و کووید19 و پیامدهای آن پایش شدند. یافته ها نشان داد که ریزش مو رابطه مستقلی با حالت شدیدتر بیماری کووید19 دارد. لازم است به یاداوری است که تحقیق در این زمینه، اندک است. بنابراین لازم است برای تعیین نحوه ارتباط ریزش مو با خطر بیماری کووید19 تحقیقات بیشتری انجام شود.

منبع: healthline
تنظیم: زهرا محبی

دیدگاه و نظرات

حسین شیروانی شا...
سلام من ۴۶سالمه به خاطر رنگ موی که روموهام میزارم دوباره ریزش شدید مو شدم آیا همین کپسول مفید است۰
پوراطب گستر
با سلام می توانید از قرص هیر ایکس ویواتیون استفاده کنید.
محمد
سلام.من بعد از کرونا متوجه ریزش موی شدید شدم بخصوص در نواحی پشت سر و بغل سر.موی ریخته شده هم موی نازک و کرکی نیست که در شقیقه یا بالای سر باشه که ریزش هورمونی باشه.در واقع عمده ریزش از پشت سر و بغل سر هست.ایا میتونه دلیلش کرونا باشه؟ و اینکه موی ریخته شده در میاد؟ حدود دو ماهه ریزش شدید گرفتم
پوراطب گستر
با سلام می توانید از قرص هیر ایکس ویواتیون استفاده کنید که تخصصی برای ریزش مو است.
معصومه
سلام وقتتون بخیر دختر۹ساله ی من دچار ریزش موی شدید شده بردمش پیش متخصص تشخیصش کرونا بوده سرم و شربت زینک و ی شامپو داده مجبور شدم موهاشو کوتاه کنم ولی همچنان می‌ریزه ی راه حل بدین لطفا افسرده شدم
پوراطب گستر
با سلام همین محصولات را استفاده کنید. اصولا بعد از 6 ماه بهبود می یابد.
احسان
سلام من موهای بلندی داشتم ولی ریزش موی شدیدی گرفتم و مجبور شدم با ماشین کوتاهشون کنم ریزش موهام قطع شده ولی رشد موها کمی کنده خلاصه دارم دیوونه میشم چه کاری باید انجام بدم
پوراطب گستر
با سلام می توانید از قرص هیر ایکس ویواتیون برای رشد موها استفاده کنید.
واهی
سلام.من پارسال کرونا گرفتم و ریزش موی فوق العاده شدیدی گرفتم پزشک هم رفتم و برام هیرویت و ماینوکسیدیل تجویز کرد که بعد دوماه استفاده هیچ تغییری احساس نکردم و کلا گذاشتم کنار.از سر ناچاری موهامو کوتاه کردم و به پیشنهاد یه نفر از صابون سنتی مراغه استفاده کردم.نمیدونم چی تاثییر کرد ولی بعد استفاده از صابون به طور معجزه آسایی ریزش توقف یافت.موهام بلند شد و دوباره چندبار بیماری شبیه کرونا گرفتم البته مطمئن نیستم که کرونا بود یانه،و متاسفانه دوباره ریزشم شدیدتر شروع شده فکر کنم امکان داره هر دفعه بعد کرونا ریزش پیدا کنیم :( بنظرتون چیکار باید کرد؟
ادمین سایت
باسلام بله ممکن است بعد از ابتلا به کرونا و یا هر بیماری سخت دیگری ریزش مو رخ دهد و بعد از آن مدتی زمان می برد که مشکل برطرف شود شما می توانید از مکمل زینک ماکس ویواتیون کمک بگیرید این مشکل به مرور برطرف می شود.

ارسال دیدگاه جدید