کمبود ویتامین دی و ریزش مو

تعدادی از علایم مثل ریزش مو زمانی رخ می دهد که بدن شما دچار کمبود ویتامین دی باشد. کمبود ویتامین دی با آلوپسی معروف به طاسی نقطه ای و تعدادی از بیماری ها ارتباط دارد. این بیماری ها شامل نرمی استخوان، کم شدن تراکم استخوان، استئوآرتریت، بیماری قلبی و سرطان می باشد.
ویتامین دی یک ماده مغذی مهم است که برای سلامت ما ضروری می باشد. ویتامین دی، سیستم ایمنی را تقویت می کند، استخوان ها را قوی و پوست را سالم نگه می دارد، رشد سلول را تحریک می کند و به تشکیل فولیکول های جدید مو کمک می کند. شما ویتامین دی را از طریق قرار گرفتن در معرض نور آفتاب جذب می کنید اما می توانید با خوردن برخی غذاها و مکمل های غذایی، جذب این ماده مغذی را افزایش دهید.  

آیا کمبود ویتامین دی باعث ریزش مو می شود؟

تحقیقات نشان می دهند که کمبود ویتامین دی در بدن می تواند منجر به ریزش مو شود. یکی از نقش های ویتامین دی در بدن، تحریک فولیکول های قدیم و جدید مو است. وقتی ویتامین دی در بدن ما کافی نباشد، رشد موهای جدید به تعویق می افتد.  
کمبود ویتامین دی با آلوپسی-یک بیماری خودایمنی که باعث طاسی سر و دیگر نقاط بدن می شود- ارتباط دارد. آلوپسی در مردان و زنان رخ می دهد. مطالعه دیگر نشان داد که زنان 18 تا 45 سال که آلوپسی یا دیگر انواع ریزش مو را تجربه کردند، سطح پایینی از ویتامین دی داشتند. 
دلایل ناکافی بودن سطح ویتامین دی شامل ماندن در خانه، استفاده از وسایل ضدآفتاب و نخوردن غذاهای حاوی ویتامین دی می باشد.

دوزهای ویتامین دی

توصیه می شود که دستکم 600 واحد یا 15 میکروگرم از ویتامین دی را هر روز مصرف کنید که این از سن یک سالگی شروع می شود. نوزادان زیر 1 سال باید 400 واحد ویتامین دی دریافت کنند. برای افراد بالاتر از 70 سال، مصرف ویتامین دی باید به 800 واحد یا 20 میکروگرم افزایش یابد. اگر نگران جذب ویتامین دی به بدنتان هستید، از پزشکتان بخواهید تا سطح ویتامین دی بدنتان را آزمایش کند. وقتی مقدار توصیه شده ویتامین دی را به صورت روزانه مصرف می کنید، رشد مو، سلامت استخوان و شکستن کلسیم تضمین می شود. 

کمبود ویتامین دی

اشکال ویتامین دی

مکمل های ویتامین دی

مولتی ویتامین ها معمولا حاوی فقط 400 واحد ویتامین دی هستند که این مقدار کمتر از دوز توصیه شده است. بنابراین شما باید ویتامین دی را از طریق رژیم غذایی بدست آورید. پزشک می تواند سطح ویتامین دی خونتان را آزمایش کند و در مورد تجویز دوز مکمل تصمیم بگیرد. اگر سطح ویتامین دی بسیار پایین باشد، پزشک دوز بالای ویتامین دی را تجویز می کند. بنابراین با خوردن مکمل ویتامین دی در طول وعده های غذایی، بدنتان می تواند این ویتامین محلول در چربی را بدرستی جذب کند. نوزادان شیرخوار، مواد مغذی را از طریق شیر مادر دریافت می کنند. اگر مادر شیرده، ویتامین دی را به مقدار کافی از طریق رژیم غذایی بدست نیاورد، احتمالا نوزادش نیاز به مکمل ویتامین دی خواهد داشت.

آشنا شویم با مکمل ویتامین دی: سافت ژل ویتامین D3-1000 ویواتیون

قرار گرفتن در معرض نور آفتاب

اکثر مردم با نشستن در آفتاب، مقدار زیادی ویتامین دی جذب می کنند. قرار نگرفتن در معرض نور آفتاب یا استفاده از وسایل ضدآفتاب، جذب ویتامین دی را محدود می کند که این می تواند منجر به کمبود ویتامین دی شود. اگر می توانید، هر روز 15 دقیقه در معرض نور آفتاب قرار بگیرید. بین حفاظت از پوست در برابر نور آفتاب و جذب ویتامین دی یک تعادل خوب وجود دارد. اگر نمی توانید به مدت طولانی در معرض نورآفتاب قرار بگیرید، سعی کنید نزدیک پنجره بنشینید تا نور آفتاب از پنجره عبور کند و به بدنتان بتابد. 

غذاهای حاوی ویتامین دی

خوردن غذاهای سالم که حاوی ویتامین دی هستند و یا با ویتامین دی غنی شده اند، می تواند سطح ویتامین دی را بهبود بخشد. برخی غذاها به طور طبیعی غنی از ویتامین دی هستند مثل ماهی سالمون، ماکرول و دیگر ماهی های چرب، روغن ماهی و چربی های حیوانی جزو منابع ویتامین دی هستند. در واقع یک قاشق غذاخوری روغن جگر ماهی کاد می تواند 30 درصد از ویتامین دی روزانه را تامین کند. اما شما می توانید محصولات غذایی غنی شده با ویتامین دی مثل غلات صبحانه، شیر و آب پرتقال را مصرف کنید. کسانی که رژیم گیاهخواری را دنبال می کنند، فاقد مقدار کافی از ویتامین دی هستند بنابراین اگر شما این نوع رژیم غذایی را دنبال می کنید، ممکن است نیاز به مصرف مکمل ویتامین دی داشته باشید.     
    
 تنظیم: زهرا محبی(کارشناس ارشد تغذیه)
منبع: healthline

دیدگاه و نظرات

سیدی
سلام به مدت ٢ سال ریزش مو داشتم فکر میکردم به خاطر ژنتیک یا شامپو و ایناست دوماهه که شدت ریزش موهام بیش از حد شده کف سرم کاملا مشخص هستش رفتم دکتر آزمایش دادم گفتن کمبود بیش از حد ویتامین D داری بخاطر همینه آیا کمبود ویتامین د می‌تونه تا این حد ریزش مو بیاره یه ممکنه دلایل دیگه ای هم داشته باشه .
پوراطب گستر
با سلام بله کمبود ویتامین دی می تواند باعث ریزش مو شود.
مهدی
سلام ببخشید اگر بیش از حد ویتامین دی مصرف کنیم چه اتفاقی رخ می دهد چون دچار ریزش مو شدم
پوراطب گستر
با سلام ممکن است دچار مسمومیت شوید.
محمد
سلام ببخشید تراکم مو هایم کم شده و میریزه . یکم از یکم جلوی سرم خالی شده ، چه قرصی بخورم
پوراطب گستر
با سلام بهتر است از قرص هیرایکس ویواتیون استفاده کنید.
النا
با سلام ببخشید من ۱۳ سالمه و ریزش موهام جدیدا شدید شده طوری که دست میبرم توی موهام یا برس میکشم موهام خیلی میریزه از طرف دیگه هم حجم موهام زیاد نیست آزمایش دادم فقط ویتامین d کمه چیکار کنم موهام میریزه میریزه پرپشت شه ؟
پوراطب گستر
با سلام بهتر است از مکمل ویتامین دی ویواتیون استفاده کنید.
میهمان
سلام من ۴۰ سالم پا درد شدیدی دارم تقریبا دو سالی میشه از همون زمان هم ریزش مو دارم که چند ماهی درد پام شدیدتر شده ریزش مو هم شدید شده علتی باهم دیگه دارن چی باید مصرف کنم
پوراطب گستر
با سلام بهتر است به پزشک مراجعه کنید ببینید مشکل از چیست.

ارسال دیدگاه جدید