درمان بی اشتهایی کودکان

درمان بی اشتهایی کودکان

درمان بی اشتهایی کودکان برای والدین اهمیت ویژه ای دارد چرا که یکی از مشکلات رفتاری شایع کودکان که پدر و مادر ها را عصبانی و نگران می کند و بیش از حد میترساند، غذا نخوردن بچه هاست. روان شناسان معتقدند کودکان تا قبل از 6 سالگی به شدت سرگرم دنیای خودشان هستند و به همین دلیل توجه چندانی به دنیای خوراکی نمی کنند یا به اصطلاح برای غذا خوردن وقت ندارند. متاسفانه اغلب والدین نمی توانند با این قضیه به درستی برخورد کنند و با توجه بیش از حد به نخوردن کودک، به جای رفع عادت نادرست، آن را بدتر می کنند. اگر شما هم با این مشکل مواجهید و نمی دانید چطور با نخوردن فرزندتان کنار بیایید، این راهنما را از دست ندهید.

برای درمان بی اشتهایی کودکان باج ندهید

کودک به راحتی می تواند حساسیت شما را به غذا خوردن یا نخوردن خودش درک کرده و آن را به یک بازی برای جلب توجه تبدیل کند، مثلا تا زمانی که شما به کودکتان باج می دهید یا بیش از حد به نخوردنش توجه کنید یا دائم از او می خواهید سر سفره بنشیند و غذایش را بخورد، احساس قدرت می کند و از شما امتیاز خواهد گرفت.

خونسرد باشید

درست است که غذا نخوردن کودک می تواند شما را تا سر حد مرگ بترساند یا حتی عصبی کند اما اجازه ندهید او این عصبانیت را در رفتار، صدا یا صورتتان تشخیص دهد. وقتی به غذا نخوردن کودک واکنش نشان می دهید (حتی اگر این واکنش منفی باشد) او احساس می کند با نخوردن رضایت بیشتری به دست می آورد و توجه بیشتری جلب می کند، پس به این رفتار ادامه خواهد داد.

در مقابل کودک درباره غذا نخوردن او صحبت نکنید

شاید شما دلتان بخواهد نگرانی خود از غذا نخوردن دختر یا پسر کوچکتان ابراز و با دیگران مشورت کنید، اما مراقب باشید که خودش این حرفها و اظهارنظرها را نشنود. وقتی شما در یک جمع خانوادگی از غذا نخوردن فرزندتان حرف می زنید، او احساس می کند مورد توجه قرار گرفته و به همین دلیل احساس رضایت می کند، بنابراین به غذا نخوردن ادامه می دهد تا توجه بیشتری جلب کند.

پاداش بدهید، اما نه خوراکی

غذا خوردن زیاد یا کم خوردن آن به سلامت کودک لطمه میزند. اگر شما برای اینکه بچه تان غذا بخورد، برایش پاداش های خوراکی از جمله شکلات، دسر و ... در نظر بگیرید به مفهوم غذا در ذهن کودک صدمه می زنید. لطفا برای درمان بی اشتهایی کودکان از خوراکی استفاده نکنید.

درمان بی اشتهایی کودکان
 

غذا خوردن کودک را تشویق کنید

اغلب والدین به جای توجه نشان دادن به غذا خوردن کودک، امتناع او را می بینند و به آن توجه می کنند. برای اینکه بتوانید این مشکل را حل کنید باید توجه خود را تغییر دهید. اگر فرزندتان غذایش را پس زد و فقط ماست خورد، خونسردیتان را حفظ کرده و به نخوردنش واکنش نشان ندهید. در عوض بگویید: "خوشحالم که ماست دوست داری". با این کار به فرزندتان می فهمانید که خوردن مورد تشویق است.

اجازه بدهید سر سفره بماند حتی اگر غذا نمی خورد

برای درمان بی اشتهایی کودکان لزومی ندارد کودک را به غذا خوردن مجبور کنید، اما از او بخواهید که کنار شما سر میز یا سفره بنشیند. به او بگویید هر وقت غذا خوردنش تمام شد و دیگر میلی نداشت به شما اطلاع دهد تا بشقابش را بردارید. حضور کودک سر میز یا سفره در کنار اعضای خانواده، بدون اینکه برای غذا خوردن تحت فشار باشد، در ایجاد عادات غذایی سالم مفید است. در ضمن به این موضوع توجه کنید که فرزندتان در چه زمانی گرسنه تر است تا بتوانید زمان خوردن شام یا ناهار را با نیازهای او تنظیم کنید.

بازی کنید

بچه ها از بازی کردن لذت می برند حتی اگر موضوع بازی غذا باشد. از کودک بخواهید چشم هایش را ببندد و کمی از هر ماده غذایی را توی دهانش قرار دهد تا بتواند نوع آن را از روی طعمش حدس بزند. البته یادتان باشد در این بازی فقط از غذاهایی که او دوست ندارد استفاده نکنید.

بچه ها را در پختن غذا سهیم کنید

از دختر یا پسر کوچکتان در آشپزخانه کمک بگیرید. لازم نیست او بداند که این کار را می کنید تا به خوردن تشویق شود. در عوض از او بخواهید تخم مرغ ها را بشکند، توی غذا نمک بریزد، سس را هم بزند و ... وقتی غذا را سر سفره یا میز می برید با صدای بلند اعلام کنید که این غذا دست پخت هر دو نفر شماست، تا به این ترتیب انگیزه خوردن را در فرزندتان تقویت کنید.

از بچه ها نظر خواهی کنید

برای درمان بی اشتهایی کودکان بعضی وقت ها به کودک اجازه بدهید تا خودش در مورد غذا یا میان وعده ای که می خواهد بخورد تصمیم بگیرد. وقتی او می بیند که اظهارنظرش مورد توجه شما قرار گرفته، به طور قطع هیجان بیشتری برای خوردن پیدا می کند. در ضمن انتخاب های عاقلانه و سالمش را تشویق کنید. البته یادتان باشد هر بار دو یا سه انتخاب جلوی پایش قرار دهید تا برای گرفتن تصمیم دچار مشکل نشود.

مراقب الگوی غذا خوردن خودتان باشید

برای درمان بی اشتهایی کودکان باید الگوی غذایی خودتان را اصلاح کنید. وقتی شما یک وعده غذایی را حذف می کنید این فکر را در کودک ایجاد می کنید که غذا نخوردن اشکالی ندارد و او هم می تواند مثل شما گاهی از بعضی غذاها صرف نظر کند. گاهی اوقات غذاخوردن کودکان طبیعی است اما انتظاراتی که پدر و مادر یا اطرافیان از آنها دارند غیر واقعی است و تناسبی با سنشان ندارد. با یک کارشناس تغذیه مشورت کنید تا بدانید کودکتان در سن و سالی که هست باید چند بار و هر بار چه اندازه بخورد. در مورد جزئیات از جمله میوه، سبزی، تنقلات و .... از کارشناس سوال کنید. همچنین در مورد جانشین های غذایی نیز از او بپرسید تا بدانید اگر مثلا کودکتان گوشت نمی خورد، این کمبود با کدام ماده قابل جبران است.

آشنایی با مکمل: شربت مولتی ویتامین ویواکیدز

مصرف مولتی ویتامین برای درمان بی اشتهایی کودکان

مصرف مکمل های مولتی ویتامینی برای کودکان با توجه به ویتامین هایی که دارد از جمله ویتامین های گروه ب در بهبود اشتها آن ها بسیار موثر می باشد. مصرف مکمل های مولتی ویتامینی مخصوص کودکان می تواند نیاز روزانه کودکان به ویتامین ها را تامین کند و همچنین در ارتقا و بهبود اشتهای کودکان موثر واقع شود. البته باید توجه داشت که از دادن مولتی ویتامین ها به مقدار زیاد به کودکان خودداری کنید.

دیدگاه و نظرات

ارسال دیدگاه جدید