7 مشکلی که زوجین در سال های اول ازدواج با آن مواجهند

7 مشکلی که زوجین در سال های اول ازدواج با آن مواجهند

7 مشکلی که زوجین در سال های اول ازدواج با آن مواجهند

ازدواج یک پیوند مبارک است و جوانان بجای تلف کردن اوقات خود و فکر کردن به گذشته باید به شادترین و جادویی ترین روز زندگی خود بیاندیشند. ازدواج مسیری است که زوجین در کنارهم طی می کنند و تجارب متفاوتی را از زندگی زناشویی بدست می آورند. بیشتر زوجین در نخستین سال ازدواج با مسایل مشابهی مواجه می شوند و آن دسته از زوجینی که قادرند بواسطه همکاری و هم اندیشی با یکدیگر مسایل را حل و برطرف نمایند، می توانند روابط خود را در بلندمدت مستحکم و تقویت کنند. دراینجا به 7 مشکل رایج و متداولی که زوجین در نخستین سال ازدواجشان تجربه می کنند و همچنین راهکارهای هم اندیشی و همفکری آنها اشاره می کنیم.

1. مشکلات اقتصادی و مالی:

IMG17060832-960x460.jpg

برخی زوجین بعد از ازدواج، ذهنشان درگیر برتری مالی و اقتصادی می شود بخصوص اگر یکی از آنها، شغل بهتر با درامد بالاتری داشته باشد. به زوجین توصیه می شود که عادات اقتصادی و مخارج زندگی را متعادل کنند زیرا موقعیت های اقتصادی از مسایل دشواری است که زوجین با آن مواجه خواهند شد. درصورتی که زوجین از وضعیت مالی و شرایط اقتصادی ناراضی باشند، بهتر است بنشینند و با هم در مورد ارزش ها و اهداف زندگی با هم بحث و گفتگو کنند و طرح ها و برنامه های کوتاه مدت و بلندمدتشان را بیان نمایند. زوجین باید اولویت های مخارج زندگی را برحسب گذراندن تعطیلات، رفتن به مراکز خرید، استفاده از باشگاه های ورزشی یا سایر فعالیت های تفریحی تعیین کنند. حتی می توانند برای خرید یک خانه در سال های بعد برنامه ریزی کنند و حساب مشترکی را در بانک باز کنند و مبلغ آن را برای خرید خانه تعیین کنند. داشتن طرح و برنامه به تعیین ایده ها و اهداف شخصی و عادات مخارج زندگی کمک می کند. زوجین هر دو موظف هستند که اهداف مالی و اقتصادی را در زندگی زناشویی شان مشخص کنند و برای آن برنامه ریزی نمایند. آنها بواسطه همکاری و مشارکت یکدیگر قادرند خود را با شرایط جدید اقتصادی وفق دهند و با سعی و تلاش از عهده سختی ها و مصایب زندگی برآیند.

2. خانواده شوهر:

یکی از موضوعات کلیشه ای در زندگی زناشویی، درگیری با خانواده شوهر است. بیشتر زوجین شرایط پراسترس و تنش زایی را در طول برنامه ریزی و تدارک عروسی تجربه می کنند اما این احتمال وجود دارد که شخصیت فرد با شروع زندگی زناشویی دچار آسیب شود. زمانی که مشکلی باعث درگیری با خانواده شوهر می شود، با همسر خود صحبت کنید. احترام گذاشتن به والدین همسرتان را فراموش نکنید و حدود را رعایت کنید اما به همسرتان یاداور شوید که تا چه حد خانواده او مجاز هستند که در زندگی زناشویی ورود پیدا کنند. گفتگو با والدین خود و والدین همسر در مورد این حدود بسیار مهم است. زوجین با داشتن روابط آزاد نه تنها می توانند یک خانواده سالم و آرام را تشکیل دهند بلکه می توانند اساس و بنیان آن را حفظ نمایند.  

3. مدیریت زمان:

گاهی اوقات برخی زوجین بعد از ازدواج، هزینه های زیادی را صرف خرید می کنند که این باعث  خستگی و عصبانیت شوهر و نارضایتی همسر می شود. بنابراین حفظ روابط دوستانه و صمیمی حتی بعد از ازدواج بسیار مهم است. به انتظارات و توقعات با دید واقعی بنگرید، به عنوان مثال بجای هرشب بیرون رفتن برای صرف شام، غذایی را برای یک هفته تهیه کنید تا توقعات شما از بیرون رفتن کمتر شود. درصورتی که از انجام برخی فعالیت ها و تفریحات منظم لذت می برید، آن را ادامه دهید و حتی همسرتان را دعوت و یا تشویق به شرکت در انجام برخی فعالیت ها و تفریحات منظم نمایید. برنامه ریزی و زمان بندی برای گذراندن اوقاتی در کنار یکدیگر جهت حفظ پیوند زناشویی سالم، بسیار مهم است.

4. رفتارهایی که باعث ناراحتی و نگرانی می شود:

برخی زوجین بعد از گذشت چند ماه از ازدواجشان، ناگهان با رفتارهایی مواجه می شوند که اصطلاحا روی اعصابشان است و آنها را دیوانه می کند. گاهی اوقات برخی زوجین از کنارهم بودن ناراحت و آزرده خاطر می شوند و یا اینکه برخی زوجین متوجه می شوند که همسرشان همان رفتاری را دارد که قبل از ازدواج داشت. برای فاصله گرفتن از این موارد باید خصوصیات همسر را پذیرفت زیرا این خصوصیات همان مواردی است که شما عاشق آن شده اید و همسر را با توجه به همین خصوصیات انتخاب کرده اید. درصورتی که از موارد جزئی و ناچیز پیوسته ناراحت و آزرده خاطر می شوید، قدری با خود خلوت کنید و یا اینکه اوقاتی را با دوستانتان بگذرانید. با گذشت زمان، زوجین می توانند خود را با خصوصیات اخلاقی و رفتاری یکدیگر وفق دهند. بنابراین این زمان است که می تواند به زوجین در خودشناسی و روابط زناشویی کمک کند.

5. کارهای خانه:

housework1.jpg

اگرچه بیشتر زوجین قبل از ازدواج، اوقاتی را در کنارهم سپری می کنند اما برخی زوجین بعد از ازدواج از برخی رفتارها شوکه می شوند. توقعات و انتظارات در هر رابطه سالمی، بسیار مهم است. اگر این توقعات و انتظارات مشابه نباشند، بدیهی است که یکی از زوجین مایوس و ناامید خواهد شد. یکی از مشکلات متداول و رایج بین زوجین، تقسیم کارهای خانه است. زوجین بیاد داشته باشند که آنها همانند یک تیم باید به یکدیگر کمک کنند. زوجین می توانند کارهای خانه را برحسب قدرت و توان خویش تقسیم کنند و سعی کنند به انجام همه وظایف به صورت گروهی فکر کنند. زوجین باید از تلاش و وقتی که برای انجام کارهای خانه می گذارند، از یکدیگر قدردانی و تشکر کنند.

6. افزایش وزن و بهداشت فردی:

یکی از مسایلی که در نخستین سال ازدواج بین زوجین اتفاق می افتد، توجه به بهداشت فردی و تناسب اندام است. متاهل شدن بدین معناست که زوجین باید به یکدیگر تعهد زناشویی داشته باشند. نگاه کردن به غیر همسرخود نه تنها برای حفظ روابط زناشویی، خطرناک است بلکه برای سلامتی نیز بسیار مضر است. داشتن یک سبک زندگی سالم بعد از ازدواج بسیار مهم است بخصوص اگر زوجین قصد فرزندآوری و تداوم خانواده را داشته باشند. به زوجین توصیه می شود که ورزش های ساده مثل پیاده روی بعد از صرف شام یا دویدن در صبح هنگام را انجام دهند. اینکار به حفظ آرامش و سلامتی و تندرستی زوجین کمک می کند. بیاد داشته باشید که ازدواج کردن به معنی محدودیت نیست. 

7. روابط صمیمی و جنسی:

یکی از متداولترین مسایلی که زوجین بعد از ازدواج با آن مواجه می شوند، عدم صمیمیت و نداشتن روابط جنسی است. زوجین معمولا بعد از ازدواج، اولویت های خود را تغییر می دهند بطوریکه روابط جنسی آنها لحظه به لحظه کمرنگ تر می شود. از همین رو مدیریت زمان برای زوجین سخت و دشوار می شود حتی آنها وقتی را برای همصحبتی با خودشان اختصاص نمی دهند. چنانچه میل جنسی زوجین بعد از روز عروسی تداوم یافت، آنها می توانند این میل را مدیریت و تقویت کنند. در صورتی که همسر خسته نباشد، شب عروسی بهترین زمان برای تقویت این میل جنسی است، پس تلویزیون را خاموش و تلفن را قطع کنید.
اولین سال ازدواج اغلب پر از موانع و مشکلاتی است که زوجین آن را تجربه می کنند. هرچه زوجین از این موانع و مشکلات عبور کنند، روابط آنها قوی تر شده و بنیان خانواده مستحکم می شود. با نزدیک شدن به اولین سالگرد ازدواج، زوجین حس می کنند که تمامی موانع و مشکلات را پشت سر گذرانده اند و قویتر از گذشته شده اند. این 7 مشکل عموما در نخستین سال ازدواج اتفاق می افتد لذا همکاری زوجین و ارتباط آنها با یکدیگر برای رسیدن به یک راه حل مفید و سودمند، بسیار مهم است.
 
 برای مشاهده مقالات بیشتر >>>> اینجا را کلیک کنید.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

محصولات مرتبط

محصول مرتبط وجود ندارد