چرا سلنیوم برای بدن ما ضروری است؟

چرا سلنیوم  برای بدن ما ضروری است؟

  
  
  
  
  

سلنیوم آنتی اکسیدان و عنصر سلامتی بدن

سلنیوم یک ماده معدنی کمیاب و مهم در بدن انسان می باشد که این ماده مغذی بخش مهمی از آنزیمهایی است که از سلولهای بدن در برابر رادیکالهای آزاد(رادیکالهای آزاد در طول سوخت و ساز طبیعی اکسیژن در بدن تشکیل می شوند و دارای اثرات وسیع مخرب در بدن هستند) با شرکت در ساختمان گلوتاتیون پراکسیداز محافظت می کند. بدن دارای مکانیسم های دفاعی از قبیل آنتی اکسیدانها (ضد اکسیدانها) جهت کنترل مقدار رادیکالهای آزاد در بدن می باشد، زیرا آنها می توانند به سلولها آسیب برساند و در ابتلاء به بعضی بیماریهای مزمن و سرطان ها نقش داشته باشند. از عملکردهای مهم و ضروری سلنیوم در بدن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

اثر سلنیوم در باروری:

سلنیوم با شرکت در ساختمان آنزیم گلوتاتیون پراکسیداز از اسپرم های تکامل نیافته محافظت نموده و با افزایش طول عمر و تحرک اسپرم ها سبب افزایش قدرت باروری آنها میگردد. آنزیم گلوتاتیون پراکسیداز با اعمال اثر در خون و مایع فولیکولی تخمک در افزایش شانس باروری خانمها موثر است.

حفظ جوانی پوست با مصرف سلنیوم: 

کمبود سلنیوم می تواند سبب از دست رفتن رنگدانه های پوست و مو همچنین سبب ایجاد لکه های سفید روی ناخنها و سفیدی زودرس موها گردد. مصرف سلنیوم به هنگام سوختگی های پوستی می تواند سبب کاهش تخریب پروتئین ها در بافت های سوخته گردد و با محافظت از بافت های پوست و مو در برابر اشعه ماوراءبنفش خورشید مانع از پیری و چروک پوست گردد.
 

سلنیوم موثر در پیشگیری از سرطان:

مطالعات نشان مى‏دهند كه مرگ و مير ناشى از سرطان از جمله سرطان های ريه، روده بزرگ و پروستات در ميان افرادى كه سطح خونى يا دريافتی سلنيوم بيشترى دارند، كمتر است. همچنين بروز سرطان پوست در نواحى كه سطح سلنيوم خاك كمتر است به طور قابل توجهى افزایش دارد. سلنیوم با اثر آنتی اکسیدانی خود از تکثیر بی رویه سلول ها جلوگیری کرده و از بروز سرطان ها پیشگیری می کند.

 

سلنیوم موثر در پیشگیری از سرطان پروستات:

مصرف سلنیوم توسط افراد سیگاری و همچنین کسانی که از ویتامین E و یا مولتی ویتامین ها استفاده نمی کنند، سبب کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات می شود. همچنین مصرف مکمل سلنیوم به میزان 200 میکروگرم در روز می تواند در پیشگیری از ابتلا به سرطان پروستات موثر باشد.

 

سلنیوم موثر در تقویت سیستم ایمنی بدن:

سلنیوم با خاصیت آنتی اکسیدانی خود سبب افزایش عملکرد و تعداد گلبول های سفید خون شده و از این طریق در تقویت سیستم ایمنی بیماران مبتلا به ایدز موثر است. همچنین کمبود سلنیوم سبب می شود تا بیماریزایی و تکثیر ویروسها افزایش یابد.

 

سلنیوم و کاهش عوارض شیمی درمانی :

سلنیوم سبب کاهش عوارض شیمی درمانی مانند ریزش مو در بیماران سرطانی شده و این عنصر توانایی دفع پس ماند داروهای شیمی درمانی را از بدن داشته و رادیکال آزاد ناشی از آنها را در بدن خنثی می کند.

 

محافظت از قلب و عروق با سلنیوم :

سلنیوم با محافظت چربی ها از اکسیداسیون چربی ها خصوصا LDL ممانعت کرده و مانع رسوب کلسترول در عروق می شود. سلنیوم از ویتامین های C و E حفاظت کرده و در مصرف آنها صرفه جویی می کند. همچنین با کاهش هموسیستئین در خون در پیشگیری از بیماریهای قلبی عروقی موثر است. افزایش بیماریزایی ویروسها از جمله در بیماری کشان (ضعف و ناتوانی عضله قلب) در کمبود سلنیوم شایع است.

سلنیوم و کنترل فشار خون:

کمبود سلنیوم می تواند یک عامل خطر در زمینه افزایش فشار خون باشد. این نقش سلنیوم مربوط به اثر آنتی اکسیدانی آن بر روی نیتریک اکسید (عامل اتساع عروق و کاهش فشار خون) در عروق است. علاوه بر این کمبود سلنیوم باعث مهار عوامل گشاد کننده عروق شده که عاملی برای افزایش فشار خون است.

 

مبارزه با کم خونی با مصرف سلنیوم:

با افزایش سن میزان سلنیوم خون کاهش می یابد، کمبود سلنیوم با بروز کم خونی در سالمندان در ارتباط است که علت آن کاهش میزان هموگلوبین است. سلنیوم سبب محافظت از هموگلوبین شده و کمبود آن سبب مهار جذب آهن در روده می شود.
 

کمبود سلنیوم موجب تحلیل عضلانی:

کمبود سلنیوم با بروز ضعف و لاغری عضلانی در سالمندان در ارتباط است. کمبود شدید سلنیوم می تواند سبب بروز آسیب به عضلات قلب و اسکلتی شود. سلنیوم سبب محافظت از عضلات بدن شده و کمبود آن عاملی جهت کاهش توان عضلانی است که بتدریج با افزایش سن رخ می دهد.

سلنیوم موثر در کاهش درد مفاصل :

تحقیقات بر روی افراد مبتلا روماتیسم مفصلی نشان داده که مقدار سلنیوم در خون آنها پایین تر از حد طبیعی است. سیستم ایمنی بدن به طور طبیعی برای مبارزه با میکروب ها رادیکالهای آزادی می سازد که آنها می توانند برای بافتهای سالم بدن نیز مضر باشند. سلنیوم به کنترل مقدار این مواد در بدن کمک نموده و سبب برطرف شدن التهاب در مفاصل می گردد.

غذاهای حاوی سلنیوم:

غذاهای گیاهی تأمین کننده اصلی سلنی و گوشت و نان منابع غذایی رایج سلنیوم هستند. برخی مغزها خصوصا گردو، منابع خیلی خوبی از سلنیوم می باشند.

میزان سلنیوم مورد نیاز بدن :

میزان غذایی توصیه شده برای سلنیوم در بزرگسالان 55 میکروگرم و مقدار حداکثر قابل تحمل مجاز آن 400 میکروگرم در روز است.

از محصولات حاوی سلنیوم می توان به سلنیوم نیچرمید اشاره نمود. سلنیوم نیچرمید حاوی ملح سلنومتیونین است که دارای 90% جذب و 80% ماندگاری در بدن بوده و دارای تائیدیه USP (اداره دارویی امریکا) از کشور امریکا است. قرص های 200 میکروگرمی آن در بسته های 100 عددی تهیه شده است که مقدار لازم از این عنصر ضروری را برای بدن تامین می نماید.

 برای مشاهده مقالات بیشتر >>>> اینجا را کلیک کنید.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید