پوکی استخوان

پوکی استخوان و شکستگی های ران هیپ

پوکی استخوان بیماری است که در آن استخوان‌ ها ضعیف و پوک می‌شوند که این امر منجر به افزایش احتمال شکستگی استخوان ها خواهد شد. افراد مبتلا به بیماری پوکی استخوان ممکن است به طور قابل توجهی دچار کاهش تراکم استخوانی شوند که از نظر بالینی یعنی تراکم مواد معدنی استخوان (BMD) به میزان کمتر از سطح متوسط در افراد بزرگسال کاهش می یابد. این کاهش تراکم استخوانی موجب شکننده شدن استخوان‌ها نسبت به استخوان‌هایی با تراکم طبیعی می‌شود. یک ویژگی اصلی در پوکی استخوان، ایجاد شکستگی‌ هایی است که با وارد شدن حداقل ضربه رخ می‌دهد. این نوع شکستگی‌ها به شکستگی با حداقل تروما نامیده می شوند که احتمال دارد بر حرکات و عملکرد بدن اثر گذاشته، منجر به ضعف و از دست دادن استقلال فرد شود و کیفیت زندگی و تعاملات اجتماعی وی را نیز تحت شعاع قرار دهد. شکستگی‌ های هیپ در افراد مسن یک نتیجه آشکار از پوکی استخوان است که با آمار بالای بیماری‌ و مرگ و میر در این افراد نیز مرتبط است.

شکستگی‌ های حلقه لگنی در پوکی استخوان

شکستگی‌ های حلقه لگنی معمولاً از ترومای حاد ایجاد می‌شود. نیرویی بین دوهزار تا ده هزار نیوتن لازم است تا حلقه لگنی یک فرد بالغ دچار شکستگی شود. چنین نیروی بزرگی در تصادفات رانندگی، تروماهای سنگین و سقوط از ارتفاع ایجاد می شود. در بیشتر موارد همراه با شکستگی است و بافت‌های نرم درون حلقه لگنی نیز از هم گسیخته می‌شوند. دسته‌بندی این نوع شکستگی‌ها بر پایه راستای فشار وارد بر حلقه لگنی و درجه ناپایداری شکستگی صورت می‌گیرد. مراحل درمان نیز شامل تثبیت وضعیت اورژانسی (بخشی از پروتکل احیاء) و تثبیت وضعیت قطعی است که نوع آن به محل ضایعه و میزان ناپایداری شکستگی ارتباط دارد. این نوع شکستگی‌ها ممکن است در هر دو حلقه لگن (شکمی و پشتی) ایجاد شود. در اکثر موارد، رادیوگرافی معمولی تنها می‌تواند شکستگی لگن شکمی را تشخیص دهد. برای ارزیابی شکستگی حلقه لگن پشتی، معاینات توموگرافی کامپیوتری (CT) لازم است.

شکستگی‌ های حلقه لگنی در افراد مسن
امروزه جراحان با رشد سریع شکستگی‌ های ناشی از پوکی استخوان و نارسایی حلقه لگنی مواجهه هستند. تعداد و تنوع این نوع شکستگی‌ها در سراسر جهان به سرعت در حال ازدیاد است. مکانیزم تروما، علائم و درمان شکستگی‌‌ هایی که به دلیل پوکی استخوان ایجاد می‌شود با دیگر انواع آسیب‌های حلقه لگنی در افراد بالغ متفاوت است. بر خلاف شکستگی‌ های حلقه لگنی در افراد جوان‌تر،‌ شکستگی‌ های لگن ناشی از پوکی استخوان در افراد مسن از ترومای با ضربه کم ایجاد می‌شود.
انواع متعددی از شکستگی‌ های حلقه لگنی وجود دارد که میزان ناپایداری در هر یک تفاوت دارد. ضایعات معمول در لگن پشتی به صورت شکستگی‌ های عمودی در توده جانبی استخوان ساکروم ایجاد می‌شود. چنین بیمارانی ممکن است حین حرکت، درد شدید یا افزایشی را تجربه کنند اما برخی بیماران، آسیب‌های پیشرونده استخوانی را تجربه می‌کنند که منجر به جابجایی‌ها و بی‌ثباتی‌های پیچیده می گردد.

پوکی استخوان

علائم و درمان شکستگی‌ های لگنی ناشی از پوکی استخوان

از آنجا که شکستگی‌ های لگنی ناشی از پوکی استخوان نتیجه ترومای با ضربه کم است، تصاویر بالینی بیمار متفاوت از تصاویر بالینی فرد جوان‌تری است که دچار شکستگی حلقه لگنی شده است. دردی که فرد را از جنبش و حرکت باز می‌دارد، بارزترین نشانه این نوع شکستگی‌ها می‌باشد در حالی که بیمار هیچ علائمی از ناپایداری همودینامیک ندارد. به همین دلیل، تثبیت وضعیت اورژانسی در این حالت ضروری نیست.
غالب شکستگی‌ های ناشی از پوکی استخوان نیازی به درمان‌های جراحی ندارند و با حداقل جابجایی قابل اصلاح هستند اما بهترین راه درمانی برای دررفتگی‌های مفصل ساکروایلیاک، شکستگی‌ های دو طرفه ساکروم، شکستگی‌ های هلالی شکل و جدا شدگی‌های Spinopelvic، ایجاد ثبات با انجام عمل جراحی است.
زمانی که ضایعات جزئی بوده و وضعیت بیمار تقریباً ثابت است، درمان، شامل استراحت در بستر و مصرف داروهای مسکن می‌باشد که پس از مدتی با خارج شدن از بستر و تحمل جزئی وزن توسط سمت آسیب دیده دنبال می‌شود. سپس درجه پوکی استخوان و متابولیسم استخوان سازی باید مورد سنجش قرار گیرد و درمان دارویی متناسب با آن آغاز شود. به محض کاهش شدت درد، تحمل وزن توسط سمت آسیب دیده افزایش می‌یابد تا به مرور تحمل وزن کامل حاصل شود. درد ممکن است به مدت 6 تا 8 هفته بعد از تروما ادامه پیدا کند.
در مورد شکستگی‌ها یا دررفتگی‌های لگن پشتی، درمان جراحی گریز ناپذیر است و تنها با استراحت کردن در بستر، بهبود استخوانی اتفاق نخواهد افتاد. بیماران برای مدت طولانی بستری خواهند شد و از عوارضی همچون زخم‌های ناشی از فشار، ذات‌الریه، عفونت ادراری، ضعف عضلانی و سندرمی که پیش از این به عنوان «بیماری شکستگی» شناخته می‌شد، رنج می‌برند. روش جراحی مناسب برای درمان، به مورفولوژی و وضعیت ناپایداری بیمار بستگی دارد.

بیشتر بدانیم: اهمیت کلسیم در تمام سنین

استراتژی جدید درمانی برای شکستگی‌ های لگنی ناشی از پوکی استخوان

روش جدیدی برای درمان شکستگی‌ های لگنی ناشی از پوکی استخوان استفاده از پروتز است که نوع آن به محل دقیق آسیب ارتباط دارد. امروزه از انواع جدید پروتز جهت درمان مشکلات مربوط به تراکم استخوانی کم و بارمحوری زیاد، استفاده می‌شود.
در واقع اصول درمانی متفاوتی برای تثبیت ناپایداری‌های لگن پشتی در شکستگی‌ های ناشی از پوکی استخوان در افراد مسن قابل استفاده است. این اصول هر کدام با وجود مزایا و محدودیت‌هایی که دارند، قابل بحث هستند.

Iliosacral Screw Osteosynthesis 
پروتز پیچی Iliosacral یک گزینه مناسب برای تثبیت شکستگی‌ های استخوان ساکروم و دررفتگی‌های مفصل ساکروایلیاک در افراد مسن است. این روش برای ضایعات مشابهی در افراد جوان‌تر نیز قابل استفاده می‌باشد.

Sacroplasty
این تکنیک به صورت فزاینده‌ای برای درمان شکستگی‌ های ساکروم استفاده می‌شود. این روش متکی بر اصول ورتبروپلاستی است که در آن مقدار کمی سیمان استخوانی در ناحیه شکستگی قرار داده می‌شود. سیمان مایع در طول استخوان اسفنجی در اطراف محل شکستگی توزیع شده و به مرور، سخت شدن سیمان منجر به تثبیت محل شکستگی می‌شود.

Internal Fixator
در مطالعات بالینی و بیومکانیکی متعددی، مزایای استفاده از تثبیت‌کننده‌های داخلی مشخص شده است. از مزایای خاص آن می‌توان به قدرت نگهداری بالا در استخوان‌هایی که دچار پوکی استخوان شده اند اشاره کرد. این روش به صورت وسیعی جهت شکستگی‌ هایی مربوط به ضایعات متافیز در استخوان‌های بازو، ران و ساق پا به کار می‌رود.

IliolumbarFixation
در جدا شدگی‌های  Spinopelvic ، به منظور جلوگیری از پیشروی ناپایداری، تیغه Iliosacrall باید به لگن پشتی تثبیت شود.

Ventral Fusion of the Sacroiliac Joint with Plate Osteosynthesis
در برخی بیماران، ناپایداری در بخش خارجی ساکروم وجود ندارد بلکه مشکل مربوط به مفصل ساکروایلیاک می‌باشد. به دلیل کیفیت پایین استخوان در این موارد، آرترودسیس می‌تواند گزینه بهتری جهت درمان باشد.

Combination of Techniques
بسته به درجه ناپایداری، برای دستیابی به پایداری کافی جهت حرکت زود هنگام پس از عمل ممکن است ترکیبی از چندین روش پروتزی مورد نیاز باشد.

دیدگاه و نظرات

ارسال دیدگاه جدید