نکاتی درباره قرص مولتی ویتامین در بارداری

نکاتی درباره قرص مولتی ویتامین در بارداری

پزشكان به زنان باردار توصیه می كنند ، علاوه بر مصرف اسیدفولیك و مكمل آهن(که مصرف اسیدفولیك به جلوگیری از تولد نوزادان ناقص و مكمل های آهن به جلوگیری از كم خونی زنان باردار كمك می كنند)  از مولتی ویتامین ها هم استفاده كنند.
در ذیل علت اینکه چرا مادران باردار به قرص مولتی ویتامین در بارداری نیاز دارند و اینکه مادران باردار به چه مکمل های  غذایی نیاز دارند پرداخته می شود.

لزوم مصرف قرص مولتی ویتامین در بارداری

 احتمال زایمان پیش ازموعد در زنان بارداری كه در دوره بارداری مكمل مولتی ویتامین مصرف می كنند ، كاهش می یابد.
همچنین محققین می گویند : مصرف قرص مولتی ویتامین در بارداری به طور آشکاری از خطر کم وزنی هنگام تولد و کوچک بودن نوزاد به نسبت سن بارداری تا ۲۳ درصد می‌کاهد.
دانشمندان با بررسی تعدادی زن باردار متوجه شدند، احتمال ابتلا به عارضه مسمومیت حاملگی در زنانی که پیش از لقاح مولتی ویتامین مصرف می کنند 17 درصد کمتر و این احتمال در افرادی که پس از لقاح تا 12 هفته مولتی ویتامین مصرف می کنند، 22 درصد کمتر از زنانی است که مکمل مولتی ویتامینی مصرف نمی کنند.
همچنین : زنانی که پیرامون زمان لقاح از مکمل های مولتی ویتامین استفاده می کنند، کمتر از دیگران در خطر ابتلا به عارضه مسمومیت حاملگی قرار دارند.
نکات مهم در استفاده از مکمل های مولتی ویتامین و مواد معدنی در دوران بارداری و شیردهی

مکمل آهن:

در دوران بارداری نیاز به آهن تا دو برابر قبل از بارداری افزایش می یابد. این میزان افزایش نیاز به آهن برای رشد جفت و جنین به حدی است که به هیچ وجه از طریق مصرف مواد غذایی تامین نمی شود بنابراین مصرف یک عدد قرص آهن  برای پیشگیری از کم خونی فقر آهن و عوارض آن بر رشد و تکامل جنین و سلامت مادر از جمله مرگ و میر مادران، زایمان زودرس، رشد ناکافی جنین و افزایش خطر مرگ و میر جنین ضروری است. بر اساس دستورالعمل کشوری برای پیشگیری از فقر آهن، خانم های باردار باید از پایان ماه چهارم بارداری یک عدد قرص  آهن در روز مصرف کرده و تا سه ماه پس از زایمان ادامه دهند. در صورتی که خانم باردار دچار کم خونی شدید باشد باید دوز درمانی یعنی 5-4 میلی گرم به ازاء کیلوگرم وزن بدن برای او تجویز شود.
 نکته مهم در درمان کم خونی این است که دوز درمانی باید به مدت 2 تا 3 ماه ادامه یابد تا ذخایر آهن بدن اصلاح شود. در درمان کم خونی اکتفا به افزایش هموگلوبین که معمولا چند روز پس از مصرف مکمل آهن ایجاد می شود کافی نیست و باید اطمینان حاصل شود که ذخیره فریتین سرم نیز به مقدار طبیعی رسیده است.
لازم به ذکر است مصرف مکمل آهن در مورد خانم های باردار مبتلا به تالاسمی نیز طبق برنامه کشوری مانند سایر خانم های باردار توصیه می شود.
مصرف قرص آهن ممکن است عوارضی مانند تهوع، درد معده، اسهال و یا یبوست به دنبال داشته باشد به همین دلیل توصیه می شود قرص آهن بعد از غذا میل شود تا عوارض جانبی به حداقل برسد. بهترین زمان برای مصرف مکمل آهن شب قبل از خواب می باشد. در هر حال‌ خانم باردار باید بداند هیچگاه نباید مصرف قرص آهن را قطع کند زیرا بعد از گذشت چند روز معمولا این عوارض قابل تحمل شده و یا کلاملا برطرف خواهند شد.
در صورت ابتلاء به آنمی داسی شکل SCA (Sickle Cell Anemi ) مصرف قرص آهن توصیه نمی شود.
توصیه می شود از مصرف همزمان شیر و فرآورده های لبنی و قرص آهن خودداری شود زیرا کلسیم موجود در لبنیات در جذب آهن بدن اختلال ایجاد می کند.
 

مکمل مولتی ویتامین (ساده یا مینرال):

در دوران بارداری نیاز به ویتامین ها و املاح معدنی افزایش می یابد و باید اطمینان حاصل شود که برنامه غذایی روزانه، مواد مغذی مورد نیاز خانم باردار را تا حد زیادی تامین می کند. خصوصا در شرایطی که ترکیب برنامه غذایی روزانـــه خانم باردار از تعادل و تنوع کافی برخوردار نیست و یا خانم باردار بعلت حاملگی های مکرر و به ویژه با فاصله کم، ذخایر بدنی کافی ندارد باید مصرف قرص مولتی ویتامین در بارداری توصیه شود. معمولا در کشورهای در حال توسعه به دلیل وضعیت نامطلوب اقتصادی و یا فرهنگی ممکن است خانم باردار دریافت کافی مواد مغذی از رژیم غذایی روزانه نداشته باشد در این صـــورت مکمل یاری مولتی ویتامین باید انجام شود. سیاست گزاری های مرتبط با مکمل یاری توسط مسئولین بهداشتی هر کشور با توجه به وضعیت موجود صورت می گیرد و رعایت دستورالعمل های کشوری الزامی است.
در کشور ما بر اساس دستورالعمل کشوری، کلیه خانم های باردار از پایان ماه چهارم (هفته 16) تا سه ماه بعد از زایمان باید روزانه یک عدد کپسول مولتی ویتامین ساده یا مینرال مصرف نمایند.
 

مکمل اسید فولیک:

نیاز به اسید فولیک در دوران بارداری افزایش می یابد. به دلیل نقش اسید فولیک در پیشگیری از نقص مادرزادی لوله عصبی، بهتر است مصرف این مکمل از سه ماه قبل از بارداری شروع شود و برای خانم های بارداری که از قبل تصمیم به بارداری نداشته اند به محض اطلاع از بارداری مصرف روزانه یک عدد از این مکمل توصیه می شود. مصرف منابع غذایی غنی از اسید فولیک مانند جگر، سبزی های سبز تیره مثل اسفناج و حبوبات در برنامه غذایی روزانه توصیه می شود.
با توجه به اینکه بخش عمده ای از اسید فولیک در اثر پخت سبزی ها از بین می رود، باید توصیه شود از سبزی های تازه (مثل سبزی خوردن) در برنامه غذایی روزانه استفاده شود. البته باید توجه داشت مصرف کافی منابع غذایی این ویتامین به تنهایی نیاز بدن خانم های باردار به اسید فولیک را تامین نمی کند و نمی تواند جایگزین مکمل اسید فولیک شود.
توجه: از پایان ماه چهارم بارداری که کپسول مولتی ویتامین مصرف می شود، در صورتی که این کپسول ها حاوی اسید فولیک باشند، مصرف قرص اسید فولیک باید قطع شود و در غیر این صورت مصرف هر دو مکمل در دوره های زمانی تعیین شده ضروری است.
 

نقش ویتامین B6 در بارداری

نیاز بدن در دوران بارداری به این ویتامین در حدی نیست که نیاز به مصرف مولتی ویتامین هایی حاوی B6 باشد اما در مادرانی که تهوع و استفراغ شدید میباشد مصرف این ویتامین میتواند بسیار کمک کند که البته باید با دستور پزشک صورت گیرد .

 

مولتی ویتامین

 

آیا مصرف ویتامین ث در بارداری ضروری میباشد؟

اگر شما از دسته افرادی هستید که روزانه میوه و سبزیجات به اندازه کافی مصرف میکنید و ویتامین ث ایی که از طریق میوه ها و سبزیجات به بدن شما میرسد کافی می باشد نیازی به مصرف مولتی ویتامین و یا ویتامین ث وجود ندارد ولی اگر از دسته افرادی هستید که با خوردن میوه و سبزیجات مشکل دارید و یا وقت تنظیم مصرف به موقع و به اندازه سبزیجات را ندارید با مصرف مولتی ویتامین و انواع ویتامین ها ویتامین ث مورد نیاز بدنتان را کامل کنید زیرا کمبود ویتامین ث خطر ابتلا به بیماری پره اکلامپسی را در بارداری افزایش میدهد .
حالا با یک مولتی ویتامین عالی مخصوص دوران بارداری آشنا شوید

مولتی پریناتال نیچرمید    Multi prenatal
مشخصات محصول: 
مولتی پریناتال نیچرمید برای زنان در دوران بارداری و شیردهی طراحی شده است این مولتی ویتامین حاوی 13 نوع از ویتامین ها و مواد معدنی لازم برای دوران بارداری و شیردهی است و توصیه می شود از چند ماه قبل از بارداری تا پایان شیردهی از آن استفاده شود.

نحوه مصرف مولتی ویتامین پریناتال نیچرمید:
روزانه یک قرص به همراه غذا میل شود. مصرف روزی یک عدد از این محصول می تواند علاوه بر سایر ریز مغذی ها ، میزان توصیه شده روزانه RDA برای مادر باردار به زینک، آهن  و اسیدفولیک را تامین کند.  
 
  برای مشاهده مقالات بیشتر >>>> اینجا را کلیک کنید.
 
 

گرداورنده: 
هدی جمالی (کارشناس تغذیه)

دیدگاه‌ها

من ۶ هفته بازدارم آیا مصرف مولتی ویتامین نیاز اسیدفولیکه منو تامین میکنه باتوجه به کم خونی که دارم نیاز نیس اسید فولیک هم بخورم

با سلام به شما کاربر گرامی این مکمل مولتی پریناتال+ DHA متناسب با نیاز های افزایش یافته یک خانم بار دار می باشد اما اگر از قبل از بارداری دچار کم خونی فقر آهن بودید با پزشک خود مشورت کنید ممکن است که شما نیاز به دریافت بیشتر مکمل آهن و اسید فولیک علاوه بر میزان موجود در مکمل های دوران بارداری داشته باشید.

سلام چرا از ۴ماهگی به بعد باید آهن مصرف بشه؟پس من بااینکه کم خونی نداشتم دکترم چهار ماه اول هم برا فیفول تجویز کرد

با سلام به شما کاربر گرامی در این دوران نیاز به آهن افزایش می یابد. ممکن است که بنا به تشخیص پزشک شما ، نیاز به مصرف آهن از ماه اول وجود داشته است. بنابراین بهترین کار مصرف مکمل ها بنا به توصیه و تشخیص پزشک خود می باشد.

سلام ..من الان در ۲۱ هفته بارداری هستم ولی حالت تهوع شدید دارم و قرص آهن مولتی ویتامین+مینرال مصرف میکنم لطفا بهم بگید که چرا انقدر حالت تهوع دارم؟

با سلام به شما کاربر گرامی شما این مکمل را بعد از غذا میل فرمایید. باید توجه داشته باشید که در این دوران باید از مکمل های تخصصی دوران بارداری همچون پریناتال 21-سنتری و یا نیچرمید استفاده فرمایید.

سلام من میخوام ۳و۴ماه بعد اقدام به بارداری کنم با توجه به اینکه قرص مولتی ویتامین پریناتال خودش حاوی اسید فولیک هست مصرفش برا این دوره کافی هست یا باید در کنارش اسید فولیک هم مصرف کنم؟

با سلام به شما کاربر گرامی شما می توانید از مکمل پریناتال 21-سنتری چند ماه قبل از بارداری تا پایان دوره شیردهی استفاده فرمایید. این مکمل می تواند نیاز شما را تامین کند.

سلام ببخشید ایا اگر کپسول مولتی ویتامین مینرال مصرف بشه دیگه نباید قرص فرفولیک اسید مصرف بشه؟فرفولیک اسید هم حاوی اهن هست هم فولیک اسید. ممنون

با سلام به شما کاربر گرامی در صورتی که مبتلا به کم خونی فقر آهن هستید به توصیه پزشک می توانید از مکمل مولتی ویتامین و فرفولیک استفاده فرمایید در غیر این صورت مصرف مولتی ویتامین به تنهایی کافی می باشد و مصرف هر دو توصیه نمی شود. شما می توانید برای تامین نیاز روزانه خود از "مکمل مولتی دیلی نیچرمید" استفاده فرمایید.

با سلام..ببخشید من ۱۷هفته و ۴روز هستم فقط آهن مصرف میکنم و وزنم ۱۰۰کیلوگرم هست آیا لازمه مولتی ویتامین مصرف کنم...اسید فولیک چطور؟؟ممنون میشم پاسخ بدید

بهتر است که از مکمل ویتامین د نیچرمید استفاده فرمایید و در صورتی که میوه و سبزی به میزان کافی استفاده نمی کنند و بیشتر غذاهای اماده و فست فود میل می کنید توصیه می شود از مکمل سنتری استفاده فرمایید.

سلام من قصد بارداری دارم میخواستم ببینم باسابقه فامیلی که با همسرم دارم میشه پریناتال وهمراه فولیک اسید۵مصرف کنم

لازم نیست که در کنار مکمل پریناتال نیچرمید از اسید فولیک استفاده فرمایید زیرا میزان اسید فولیک آن کافی می باشد.

سلام من در هشت ماه بارداری هستم آیا در این دوره قرص مولتی ویتامین و اسیدفولیک وقرص آهن هرسه را روزانه مصرف کنم یانه چون یه ماه مونده ب زایمانم جواب لطفا

شما می توانید از مکمل مولتی ویتامین مخصوص خانم های باردار و شیرده "پریناتال نیچرمید "هر روز 1 قرص استفاده فرمایید.

ببخشید خانمی که قست بارداری نداره میتونه از این ویتامین استفاده کنه؟

این مکمل متناسب نیاز خانم های باردار و شیرده می باشد. و برای سایر افراد مناسب نیست. شما می توانید از مکمل مولتی کامپیلیت نیچرمید استفاده فرمایید.

سلام.میخواستم بپرسم مصرف مولتی ویتامین در سه ماهه اول بارداری اشکالی نداره؟

شما می توانید از مکمل های اختصاصی دوران بارداری همچون "پریناتال نیچرمید" استفاده فرمایید.

سلام خسته نباشید من میخواستم برای بارداری اقدام کنم میتونم قرص ویتامین+مینرال مصرف کنم واگه میتونم به چه صورتی یعنی روزی یکی کافیه

قبل از بارداری می توانید از مکمل اسیدفولیک نیچرمید استفاده فرمایید. و در طول دوران بارداری از مکمل پریناتال + DHA سنتری استفاده کنید. ولی سایر مکمل ها توصیه نمی شوند.

سلام ببخشید میخواستم بدونم بمن گفتن ازهفته ١۶بارداری باید قرص اهن مصرف کنم ازطرف دیگ من الان١٧هفتمه طبق سونو یعنی تاریخ اخرین پریودیم ٢٠ دی بوده دکتر برام تاریخ زایمان و ٢٧مهر زده ولی اگ اینجوری باشه که الان ۴ماهمه پس بچم باید شهریور بدنیا بیاد نه مهر گیج شدم نمیدونم کی باید قرص اهن بخورم .لطفا کمک کنید

مصرف قرص آهن برای این خانم باید از ابتدای هفته 16 بارداری تا انتهای دوره بارداری ادامه یابد، و بنابراین توصیه درمانی به مصرف قرص آهن توسط ایشان از اکنون تا انتهای دوره بارداری است ( مگر در مواردی که پزشک برحسب شرایط بیمار، مصرف آهن را منع کند) و باید این نکته را مدنظر قرار داد که معمولا مصرف آهن حتی پس از زایمان هم ادامه می یابد ضمنا در مورد تاریخ زایمان ایشان به نظر تنها یک اشتباه کلامی از طرف پزشک بوده و ان شاءالله طبیعا تاریخ زایمان ایشان قبل از مهر ماه و حدودا در انتهای شهریور ماه می باشد

سلام خانمی ، من هم مث شما تاریخ آخرین پریود و تاریخ زایمانم یکی هست(واسم جالب بود)شما الان باید مث من 18 هفته تون کامل شده باشه ،پس زایمانمون همون مهر ماه میفته نمیدونم چرا دچار تردید شدین!می خواین با هم حساب کنیم؟ یک سال رو به اولین روز آخرین پریودتون اضاف کنید!میشه 20 دی 97 سه ماه ازش کم کنید!میشه 20 مهر 97 هفت روز بهش اضاف کنید! میشه 27 مهر 97 این روشیه که برای تخمین زمان زایمان ازش استفاده می کنن و سونو هم دقیق همین تاریخ رو بهمون اعلام کرده. ضمناً تاریخی که شما متن بالا رو نوشتین تازه 16 هفته و پنج روزتون بوده. موفق باشید. روز خوش

سلام. بلخشید من هنوز باردار نشدم ایا میتونم ازین قرص مولتی پریناتال استفاده کنم. یا باید با تجویز پزشک باشه؟

اگر قصد بارداری دارید اما هنوز باردار نیستید فعلا فقط از اسید فولیک نیچرمید استفاده کنید.

من الان هفته هیجده بارداریم کامل شده ، هم پیش مامای بهداشت میرم هم پیش متخصص خودم ولی متاسفانه ازو اونجا که اکثر متخصص ها فقط پول ویزیت براشون مهمه و به سوالات زنان باردار خیلی اهمیت نمیدن چند سوال واسم پیش اومده. 1- تا پایان چهار ماه فقط یدوفولیک استفاده کردم و الان هم آهن.سوالم اینه مصرف آهن و یدوفولیک در این سن توصیه میشه یا فقط آهن رو باید استفاده کنم؟ینی بد نیست یدوفولیکم رو همچنان ادامه بدم؟ 2- ازین هفته متخصصم ویتامین پریناتا رو هم واسم تجویز کردن، از اونجا که این ویتامین حاوی آهن و ید و .. هم هست تکلیف من چیه؟تغذیه م خوبه خداروشکر. الان نگرانم باعث ایجاد مشکل بشه اینهمه قرص و دارو...... 3- و از اونجاییکه با قرص رابطه خوبی ندارم ،بجای قرص کلسی کر، شربتش رو گرفتم، که توصیه شده هر روز 10 میل بخورم! بنظرتون بچه های ما با این همه دوا دارو چی از آب در میان؟آیا این میزان، زیاده رویی نیست؟ در کل تکلیف چیه مرسی

با توجه به اینکه مکمل پریناتال حاوی تمامی ترکیبات ذکر شده است میزان بیشتر ان ها توصیه نمی شود . مگر اینکه شما دچار کم خونی باشید و یا سن بالای 35 داشته باشید. در نهایت توصیه این مکمل ها به تشخیص پزشک می باشد. در صورتی که شما کمبود خاصی ندارید و کم خونی و یا کم کاری تیروئید و سن بالا برای بارداری نداشته باشید مصرف تمام این مکمل ها با هم ممکن است ضرورت نداشته باشد.

سلام ببخشیدماه 8بارداریم هست تاکنون قرض مولتی ویتامین رواستفاده نکردم اماآهن واسیدفولیک روکامل استفاده کردم وزنم خوب پیش میزه اشکالی نداره اگرمولتی ویتامین روهمچنان استفاده نکنم؟

توصیه آن ها وابسته به این موضوع است که شما از نظر رژیم غذایی شرایط سنی و ذخایر قبل از بارداری چگونه هستید. ولی بهتر است که از مکمل ها نیز در این دوره کمک بگیرید. مکمل مولتی پریناتال+DHA می تواند مفید باشد.

سلام من هفته 30 بارداری هستم از ماه چهارم ب بعد دکترم برام مولتی ویتامین نوشت ک اسید فولیک هم توش داره..تازه امروز فهمیدم ک در کنار مولتی ویتامین دیگه نباید اسید فولیک میخوردم آیا ضرری برای جنینم داره..مصرف هم مولتی ویتامین هم خود اسید فولیک؟

مشکلی ندارد . اسید فولیک یک ویتامین محلول در اب است که مازاد ان دفع می شود.

سلام من هفته ۱۵بارداری هستم‌.تو ازمایشم مشخص شد که پلاکت خونم پایینه خوردن قرص فیفول میتونه کمک کنه؟

قبل از مصرف هرنوع مکملی با پزشک خود مشورت کنید.

سلام من باردار هستم و میزان آهن در خونم بالاست. دکتر برایم مولتی ویتامین بدون آهن تجویز کرده ولی هیچ برندی پیدا نکرده ام. مولتی دیلی بدون آهن موجود هست ؟

این مکمل دارای 18 میلی گرم اهن می باشد و مصرف آن اصلا برای خانم باردار توصیه نمی شود.

سلام و خداقوت من 29 سالمه و کم خونی خاصی ندارم هفته 14 بارداری هستم دکترم از هفته گذشته بهم قرص آهن داده و فمیبیون 2 که فمیبیون 2 رو پیدا نکردم بخرم واسه همین دکترم به جاش قرص پریناتال مولتیویتامین/مینرال+ DHA و قرص ostivon داد ...با خوندن متن شما شک کردم که آیا مصرف قرص آهنم رو ادامه بدم یا نه!؟

پاسخ مکمل را به توصیه پزشک خود ادامه دهید.

با سلام همسر من هفته۳۰بارداری هست و دکتر به همسر من قرص فرفوت گاین و کلسیم وامگا۳ داده آیا نیاز به مولتی ویتامین پرنیتال نداره؟

البته که ترکیبات موجود در مکمل پریناتال +DHA کامل تر است اما مصرف آن با مکمل هایی ذکر شده توصیه نمی شود.

سلام خسته نباشید..من قرص مولتی ویتامین مینرال گرفتم برای اضافه کردن وزن..میشه لطفا راهنمایی کنین چ وقت بخورم ک بیشترین تاثیر و داشته باشه

بعد از صبحانه استفاده فرمایید و بهتر است که برای یک دوره حداقل 3 ماهه استفاده کنید. باید توجه داشته باشید که مکمل های مولتی ویتامینی از طریق افزایش اشتها در افزایش وزن موثر می باشد.

سلام خسته نباشید همسر من نه ماه و سه روزه که بارداره هروز یه مولتی ویتامین مینرال با قرص اهن میخورد ولی الان چند روزی هست که قرص مولتی کامپلیت داره مصرف میکنه به نظرتون خوردن مولتی کامپلیت مشکلی نداره ممنون میشم پاسخ بدید

در دوران بارداری تنها مصرف مکمل های اختصاصی برای دوران بارداری مانند "پریناتال +DHA 21 سنتری" توصیه می شود.

با سلام من الان هفته 32هستم تقریبا از از دوماه پیش دکتر بهم گفت که دیگه مولتی ویتامین نخور چون وزن گیریت خوبه و بیشتر از این بشه خطرناکه مرکز بهداشت هم رفتم گفتم ومشاوره گرفتم اونام گفتن آره لازم نیس بخوری؛الان در عوض به جاش قرص آهن فرفولیک که هم آهن هم فولیک اسید هست میخورم روزی دوتا به علت یکم کم خونی؛بنظرتون اشتباه نیست که مولتی ویتامین نمیخورم؟؟؟آخه همه میگن واجبه حتما باید بخوری

با توجه به نظر پزشک فعلا برای شما مصرف مکمل مولتی ویتامین لازم نیست.

باسلام ببخشید من چون توخوردن قرص مشکل دارم،نمیشه مولتی پریناتال رو بجوم؟

خیر این مکمل جویدنی نمی باشد.

سلام من در هفته ۲۲ بارداری هستم دکتر از هفته ۱۶ برام مولتی ویتامین و کلسیم تجویز کرد ولی من به دلیل ویار بدی ک داشتم و معده درد شدید نمیتونستم مصرف کنم سعی میکردم با دوغ یا شیر جبران کنم ولی الان شروع کردم ب خوردن قرص ها ایا برای جنین ب دلیل نخوردن قورص ها مشکلی پیش نمیاد؟ الان شروع کردم ب خوردن قرص ها برای جنین مفید هست؟

افزودن دیدگاه جدید