نمایی نزدیک از نشانگان برگر که بیشتر یقه سیگاری ها را می گیرد

نمایی نزدیک از نشانگان برگر که بیشتر یقه سیگاری ها را می گیرد

حتما با آدم های زیادی برخورد داشته اید که معمولا از سرد بودن انگشت هایشان گله می کنند و چه تابستان و چه زمستان لمس دست و پایشان حس دست زدن به یک تکه یخ را در آدم ایجاد می کند. این احساس سرما در اندام های انتهایی دلایل مختلفی می تواند داشته باشد ولی یکی از ناشناخته ترین هایش (نه از نظر علم پزشکی ، بلکه برای عامه مردم) نشانگانی به نام برگر است که شاید اسمش شما را یاد ساندویج و فست فود و ... بیندازد ولی هیچ ربطی به غذا و تغذیه ندارد و در واقع نوعی اختلال در خون رسانی به اندام های انتهایی است. دکتر مسعود قاسمی ، متخصص قلب و عروق، فلوشیب فوق تخصصی آنژیوپلاستی درباره این نشانگان چنین توضیح می دهد.

نشانگان برگر را چطور بشناسیم؟

درست است که وقتی هوا سرد است رگ های اندام های انتهایی خودشان را جمع می کنند تا خون رسانی به آن دست از اعضای بدن که در میان تنه قرار گرفته اند بهتر شود ولی اگر در هوای گرم هم در دست و پایتان احساس سرما می کنید یا اگر این احساس به طور معمول برای شما تکرار می شود و گاهی هم این اعضا از بدن تان سیاه می شود شاید بد نباشد که از نظر ابتلا به نشانگان برگر تحت بررسی و چکاپ پزشکی قرار بگیرید.
البته وقتی که از نشانگان حرف می زنیم به این معنا است که شرایط ایجاد شده ناشی از جمع شدن چندین نوع بیماری در کنار یکدیگر است. که این وضعیت را رقم زده و مجموعه ای از علائم را برای فرد ایجاد کرده است ولی نشانگان برگر چنین حالتی ندارد و فقط یک نوع بیماری عروقی است که نامش را از اسم پزشکی گرفته که این بیماری را کشف کرده است.

چه کسانی در معرض خطر قرار دارند؟

نشانگان برگر زمینه ژنتیکی یا ارثی دارد و معمولا در افرادی بروز می کند که رگ هایشان دچار نوعی حالت اسپاستیک است یعنی خیلی راحت جمع می شود. این جمع شدن عروق خونرسانی را به ناحیه مورد نظر مختل کرده و باعث بروز همان احساس برودتی می شود که فرد مبتلا در دست و پاهایش حس می کند.

نشانگان برگر درمانی هم دارد؟

متاسفانه نشانگان برگر درمان قطعی ندارد یعنی مثل سرما خوردگی و حتی آنفلوانزا که یک دوره قرص و شربت بخورید و یکی دوتایی آمپول بزنید و بعد هم خلاص.کسانی که به نشانگان برگر مبتلا هستند باید بدانند که این بیماری درمان خاص یا مستقلی ندارد و با یک سری توصیه در خصوص تغذیه و سبک زندگی و عادات شخصی شان رعایت کنند تا بیماری شان تشدید نشده و کار به جاهای باریکی مانند سکته های قلبی و مغزی و قطع انگشت ها و ...نرسد. این افراد سیگاری هستند باید بطور کامل این عادت را کنار بگذارند. زیاد در معرض هوای سرد نباشند و اگر مجبور بودند در هوای سرد باشند یا در هوای سرد کارکنند حتما جوراب ضخیم و دستکش و .... همراه داشته باشند. داپلر عروق نیز یکی از درمان های تخصصی این بیماری است که اگر لازم باشد باید توسط پزشک متخصص انجام شود و در موارد شدید بیماری توصیه می شود.
اینکه بیماری برگر زمینه ژنتیکی دارد معنایش این است که عوامل محیطی نمی تواند روی بروز و تسریع روند بیماری اثر گذار باشد؟ اصلا اینطور نیست. اغلب مبتلایان به نشانگان برگر سیگاری هستند. یعنی سیگاری ها حتی اگر زمینه ژنتیکی ابتلا را نداشته باشند به خاطر این عادت نادرست شان ممکن است در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار بگیرند. علاوه بر این افرادی که به دلیل شغلشان ساعت زیادی از روز را در محیط هایی با دمای پایین می گذرانند نیز در معرض خطر نشانگان برگر هستند و باید بیش از دیگران مراقب عروق و خونرسانی به اندام های انتهایی خود باشند.
یکی از نگرانی های پزشکان در خصوص نشانگان برگر ابتلای بیماران دیابتی به این بیماری است که می تواند شرایط را برای فرد مبتلا به دیابت سخت تر کند و نیاز به مراقبت های تخصصی از اندام های انتهایی او در این شرایط بیش از پیش احساس می گردد تا مبادا که وضعیت بیمار به جایی برسد که پزشک مجبور به قطع کردن دست و پای او باشند. این نگرانی در خصوص سیگاری ها و نیز افرادی که معمولا با سرما سرو کار دارند وجود دارد چون اگر به هر دلیلی بیماری فرد تشدید شود یا فرد سیگاری مصرف دخانیات را ترک ننموده و درمان های لازم به جا و به موقع برایش صورت نگیرد خطر قطع شدن دست یا پا او را تهدید می کند و نشانگان برگر می تواند به شدت روی زندگی اش تاثیرگذار باشد.

برگر زن و مرد می شناسد؟

برخلاف خیلی از بیماری ها که زن و مرد نمی شناسد.
نشانگان برگر معمولا یقه آقایان را می گیرد و انها را مبتلا می کند. البته معنایش این نیست که خانم ها در معرض خطر نیستند ولی در مقایسه مراجعان برای درمان برگر می توان گفت که آمار مبتلایان مرد این بیماری بیشتر است.
از نظر گروه سنی مبتلایان به نشانگان برگر معمولا بالای شصت سال سن دارند. و این بیماری کمتر سراغ کودکان و نوجوانان می رود البته در کسانی که زمینه ژنتیکی ابتلا به نشانگان برگر را دارند این موضوع صدق نمی کند یعنی ممکن است این بیماری حتی در دوران کودکی در افرادی بروز کند که سابقه خانوادگی ابتلا به نشانگان برگر را دارند
علاوه بر این سیگاری ها در هر سن و سالی که باشند در معرض ابتلا به این اختلال عروقی قرار دارند. و هرچه نخ های سیگاری که در روز دود می کنند بیشتر باشند ریسک شان هم برای ابتلا به نشانگان برگر بالاتر می رود.
 

بپا سکته نکنی

اگر تصور می کنید سرد بودن دست و پا تنها بلایی است که برگر سر شما می آورد و خب این همه که ارزش پیگیری و مراجعه به متخصص را ندارد، صد در صد دچار اشتباه شده اید و دارید بر سرجانتان قمار می کنید چون کسانی که مبتلا به این بیماری هستند بخصوص در مواجهه با عوامل تشدید کننده بیماری ممکن است دچار گرفتگی عروق شده و حتی سکته قلبی و مغزی بکنند.
بنابراین سرد بودن انگشتان دست و پا به مدت طولانی را جدی بگیرید و حتما با مراجعه به متخصص قلب و عروق موضوع را پیگیری کنید تا بعدا دچار پشیمانی نشوید. در این میان افراد سیگاری باید خیلی بیشتر مراقب باشند و باید بدانند که عروق حیاتی آنها به واسطه تحریک عصبی سمپاتیک شروع به تنگ شدن می کند و این مساله در کنار تاثیرات سرطان زایی سیگار و اثرات نامطلوب آن بر ریه ها، زمینه جمع شدن رگ های انتهایی را فراهم کرده و روند بیماری شان را تسریع و تشدید می کند.

تغذیه نامناسب یکی از متهمان است

خط مقدم خوراکی های مضر برای ابتلا به نشانگان برگر انواع روغن ها و غذاها و اسنک های خیلی چرب است که در رگ ها رسوب کرده و باعث تنگ شدن عروق می شوند چربی ها هم به صورت مستقیم و هم به صورت غیر مستقیم در ابتلا و تشدید نشانگان برگر نقش دارند.
علاوه براین لازم است که مبتلایان به نشانگان برگر باید مراقب اضافه وزن شان و همچنین میزان مصرف کربوهیدرات های ساده نیز باشند تا دچار دیابت نشوند. به همین خاطر است که متخصصان داشتن یک رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزی و نان و غلات سبوس دار را به مبتلایان به این بیماری توصیه می کنند تا دچار عوارض ناشی از نشانگان برگر نشوند.
یکی از انواع رژیم های توصیه شده برای مبتلایان رژیم غذایی مدیترانه ای است که برای مبتلایان به بیماری قلبی عروقی نیز توصیه می شود که پایه اصلی آن را میوه و انواع سبزیجات ، نان و غلات سبوس دار ، مغزهای پر فیبر و روغن های سالم که حاوی اسید چرب امگا سه هستند تشکیل می دهد.
علاوه بر این استفاده از ماست کم چرب و همچنین ماهی نیز به عنوان منبع پروتئین کم چرب برای مبتلایان به نشانگان برگر توصیه می شود و سلامت قلب و عروق حیاتی شان را تضمین می کند. از سوی دیگر مبتلایان به نشانگان برگر باید مصرف انواع روغن جامد و هیدروژنه ، کره، خامه و روغن های حیوانی یا دنبه ، شیر و لبنیات پر چرب ، انواع کنسروها و غذای آماده ، سوسیس، و کالباس و ... را محدود کرده و همچنین مراقب مصرف مواد غذایی که فشار خون بالا می بر نیز باشند.   
 
 
 
 

دیدگاه و نظرات

ارسال دیدگاه جدید