مکمل های گیاهی

مصرف مکمل های گیاهی در نوزادان

استفاده از مکمل های گیاهی در نوزادان بسیار رایج است به طوری که بر اساس آمارها تقریبا از هر 10 نوزاد ، 1 نوزاد از مکمل های گیاهی استفاده می کند. ولی متخصصان هشدار می دهند که مصرف این گونه مکمل ها در نوزادان بی ضرر نیست. بر اساس مطالعه ای که در اداره غذا و دارو در آمریکا انجام شد حدود 10% از نوزادان در یک سال اول زندگی خود از مکمل های گیاهی استفاده می کنند و مصرف این مکمل ها در نوزادان در حال افزایش است.

مکمل های گیاهی با تجویز پزشک؟

بر اساس مطالعاتی که انجام شده متاسفانه در مورد مصرف مکمل ها و چای های گیاهی نظارت خاصی وجود ندارد. نه تنها مصرف این گونه مکمل ها به خودی خود می تواند مضر باشد ، بلکه مصرف هم زمان این محصولات همراه با داروهای شیمیایی نیز ممکن است باعث ایجاد اختلال در عملکرد دارو شود. بعضی از این مکمل های گیاهی ممکن است حاوی فلزات سنگین و یا مواد دیگر باشند و به دلیل اینکه نوزادان نسبت به این سموم حساس تر هستند ، مصرف این مکمل ها در آنها ممکن است باعث تشنج و یا حتی مرگ شود. متخصصین کودکان بیان می کنند نوزادان در 6 ماه اول زندگی به جز شیر مادر و یا شیر خشک نباید هیچ ماده غذایی دیگری مصرف کنند.

مکمل های گیاهی

مطالعات در مورد مصرف مکمل های گیاهی در نوزادان

در مطالعه ای که روی حدود 2600 مادر با هدف ارزیابی میزان مصرف این مکمل ها و یا چای های گیاهی در نوزادان انجام شد نتایج زیر به دست آمد: حدود 6% مادران اظهار داشتند که در یک سال اول زندگی نوزاد، حداقل یک بار به نوزاد خود از مکمل ها و یا چای های گیاهی داده اند و 6/3% از مادران اظهار داشتند که نوزاد آنها بیش از یک بار در طول یک سال اول زندگی از این مکمل ها استفاده کرده است. در این مطالعه در نوزادانی که مادرانشان بیشتر از چای ها و یا مکمل های گیاهی استفاده می کردند و یا مسن تر بودند، میزان مصرف مکمل ها و یا چای های گیاهی بالاتر بود. از بین چای ها و یا مکمل های گیاهی آب انگور ، بابونه و چای های مختلف از جمله مواد گیاهی بودند که مادران بیشتر به نوزادان خود می دادند و مهمترین علت مصرف این مکمل ها در نوزادان مشکلات گوارشی ، کولیک و یا گریه های شدید نوزادان بود. در این مطالعه وقتی از نحوه آگاهی مادران در مورد استفاده از مکمل ها سوال شد 27% اظهار کردند که بعد از مشورت با کارشناسان مربوطه از این محصولات استفاده کردند، 28% اطلاعات خود را از رسانه ها گرفته بودند و 30% به توصیه دوستان و آشنایان به نوزاد خود مکمل های گیاهی داده بودند.

بیشتر بدانیم: تغذیه کودکان 1 تا 5 سال

هشدار در مصرف مکمل های گیاهی در نوزادان

متخصصین بیان می کنند که والدین باید نسبت به مصرف این مکمل ها در نوزادان خود محتاط باشند مخصوصا در نوزادان زیر 4 ماه. به دلیل اینکه مغز نوزاد در حال رشد و تکامل است و سیستم ایمنی آن هنوز بالغ نشده است موادی که برای بزرگسالان بی خطر است ممکن است برای نوزادان خطرناک باشند. مثلا مصرف بادیان(رازیانه) برای بزرگسالان هیچ گونه عارضه ای ایجاد نمی کند ولی مصرف این ماده درنوزادان می تواند باعث تشنج شود. متخصصین هشدار می دهند گیاهی بودن این مکمل ها به معنی بی خطر بودن آنها نیست و والدین بایستی قبل از دادن هر گونه مکمل و یا چای های گیاهی به نوزاد خود، حتما با متخصص کودکان مشورت کنند.