سلامت در حالت نشسته

سلامت در حالت نشسته

بررسی ویژگی های یک صندلی سالم و نقش آن بر سلامت انسان

 

سلامت در حالت نشسته

بسیاری از افراد حتی بیش از 10 ساعت در روز روی صندلی می نشینند. بنابراین صندلی می تواند در ایجاد دردهای بدنی و میزان سلامت انسان موثر باشد اما متاسفانه بسیاری از ما به صندلی محل کارمان توجه چندانی نداریم و وقتی به اهمیت آن پی می بریم که دچار عارضه ای شده باشیم.

طبیعی است که وقتی قرار است از یک صندلی زمان زیادی استفاده شود باید بسیار راحت باشد. یک صندلی راحت و سالم باید چند ویژگی مهم داشته باشد:

 

  ارتفاع صندلی:

ارتفاع صندلی ها باید قابل تنظیم باشد تا افراد با قدهای مختلف بتوانند آن را به راحتی تنظیم کنند. ارتفاع پایه های صندلی باید به گونه ای باشد که وقتی فرد روی آن  می نشیند کف پاهایش کاملا روی زمین بوده و ثبات داشته باشد. اگر این ارتفاع بلند تر از حد معمول باشد فرد استفاده کننده مجبور است پنجه های پایش را روی زمین بگذارد. در این حالت وزن به نوعی آویزان است و برعکس اگر ارتفاع پایه های صندلی کوتاه باشد زانوها بالاتر از لگن قرار می گیرند و یک خمیدگی در مفصل لگن ایجاد می کنند.
به همین دلیل امروزه بیشتر صندلی ها به خصوص در اداره ها دارای جک های هیدرولیکی هستند تا کارمندان بتوانند با استفاده از آن ارتفاع صندلی شان را تنظیم کنند.

دسته صندلی:

صندلی باید دارای دسته هایی باشد که دست ها به راحتی روی آن قرار بگیرند. با این کار مقداری از وزن از طریق دست ها به صندلی منتقل شده، فشار کمتری به پشت و حتی گردن وارد می شود.

پشتی صندلی:

پشتی صندلی نباید کاملا بر کفی صندلی عمود باشد بلکه بهتر است حدود 10 درجه به سمت عقب متمایل باشد، به عبارتی زاویه ای که پشتی صندلی با محل نشیمنگاه درست می کند باید حدود 10 درجه باشد. ضمن اینکه ما در ناحیه کمر، گودی کمر را هم داریم، یعنی دقیقا جایی که بیشترین شکایت دردهای کمر را به خود اختصاص داده است. برای اینکه این قسمت هنگام نشستن روی صندلی پر شود باید یک برجستگی در همین قسمت در پشتی صندلی تعبیه شود تا هنگامی که فرد روی صندلی می نشیند گودی کمرش پر شده و کمر کمتر خسته شود. بعضی از صندلی ها پشتی بلندی ندارند این خصوصیت باعث افزایش قدرت مانور دست ها می شود مانند صندلی مخصوص دندانپزشکان.

کفی صندلی:

نشستن طولانی مدت بر روی صندلی های چوبی یا صندلی های فایبر گلاسی که سفت هستند بسیار آزاردهنده است. در نتیجه محل نشیمنگاه باید دارای فوم فشرده، ابر نرم یا به گونه ای باشد که بتواند در ساعت های طولانی فشار بدن را تحمل کرده و به نشیمنگاه فرد آسیب وارد نکنند.

نحوه قرار گیری در صندلی

هر چقدر هم که یک صندلی خوب و مناسب باشد، نحوه قرارگیری فرد روی آن بسیار مهم است. به همین دلیل بعضی از متخصصان ارگونومی یا بهداشت کار با حضور در اداره ها ، کارگاه ها، کارخانه ها و ... نحوه نشستن و کار کردن کارمند، کارگر و سایر افراد را روی صندلی به آنها آموزش می دهند تا فرد دچار عوارض کار طولانی مدت روی صندلی نشود.
بهتر است به نحوی روی صندلی بنشینید که بتوانید به راحتی به پشتی صندلی تکیه بدهید. در این حالت به راحتی به پشتی صندلی تکیه بدهید. در این حالت مقداری از فشار وزن به جای وارد شدن به عضلات ضعیف کمر به پشتی صندلی وارد می شود.
سعی کنید طوری بنشینید که کف پاهایتان روی زمین قرار بگیرد و زانوها فقط مقداری از سطح لگن بالاتر باشند نه بیشتر. اگر زانوها بالاتر از حد معمول باشند به زانوها و لگن فشار وارد شده و باعث ایجاد خم شدگی زانو که عارضه بسیار شایع و متاسفانه رو به گسترشی است می شود. زیرا مفصل زانو ساعت های زیادی به طور خمیده قرار داشته و بعد از مدتی دچار محدودیت حرکتی می شود. در نتیجه فرد دیگر قادر نیست پاهایش را صاف کند. در عارضه خم شدگی زانو عضله پشت پا از حالت طبیعی خود خارج شده و کوتاه می شود، به همین دلیل وقتی زانو خم است فرد انرژی زیادی را هنگام راه رفتن مصرف می کند. دوم اینکه وقی زانوها در حالت خم شدگی هستند عضله چهارسر یا عضله بسیار مهمی که نقش حمایتی برای مفصل زانو دارد، فعالیت طبیعی خود را از دست داده، به مرور زمان تحلیل می رود و ضعیف می شود. با ضعیف شددن این عضله دردهای زانو، ساییدگی کشکک و ... ایجاد می شود. اگر بتوان محدودیت حرکتی ایجاد شده را به نوعی با فیزیوتراپی ، ورزش و تحرک از بین برد سلامت زانوها دوباره بر میگردد.
لازم به ذکر است لم دادن روی صندلی به خصوص بعد از یک فعالیت طولانی برای کمر بسیار خطرناک است.
بسیاری از اسپاسم های عضلات درست زمانی اتفاق می افتند که فرد یک فعالیت سنگین انجام داده و بعد خسته و کوفته روی کاناپه یا مبل لم می دند. در این حالت هیچ حمایتی به کمری که در اثر فعالیت خسته شده است از سوی صندلی نمی شود، در نتیجه عضلات دچار اسپاسم و درد شدید می شوند. مطالعات نشان می دهند که وقی 10 درجه به سمت جلو خم می شویم فشاری که به دیسک مهره سوم و چهارم وارد می شود سه برابر می شود، حتی وقتی یک مسواک ساده می زنید.
بنابراین اگر ایستاده کار می کنید روی کار خم نشوید و اگر نشسته کار می کنید به گونه ای روی صندلی بنشینید که دستانتان به راحتی به تمام وسایل روی میز برسد و مجبور نباشید به طرفین خم شوید. همچنین افرادی که هنگام کار کردن مدام از دست هایشان استفاده می کنند بهتر است صندلی های بی دسته داشته باشند تا قدرت مانور دست هایشان افزایش پیدا کند.
افرادی که مجبورند در طول روز مرتب روی صندلی بنشینند و بلند شوند بهتر است، صندلی چرخ دار استفاده کنند تا بتوانند به راحتی صندلی خود را بچرخانند و هنگام نشستن و برخاستن راحت باشند.

طولانی مدت روی صندلی ننشینید

اگر صندلی مناسبی انتخاب کرده باشید و نحوه صحیح نشستن روی آن را هم بدانید و رعایت کنید اما طولانی مدت روی آن بنشینید دچار عوارض خواهید شد، به خصوص اگر در یک وضعیت ثابت بنشینید.
بدن سکون و بی تحرکی را دوست ندارد و اگر شما چنین مسئله ای را به بدنتان تحمیل کنید آسیب خواهید دید.
باید بدانید نشستن طولانی مدت عوارض زیادی برای انسان به همراه خواهد داشت. یکی از این عوارض کمر درد است. کمر درد مشکل بسیار شایعی در جامعه است و کمتر کسی است که آن را تجربه نکرده باشد، بنابراین نشستن طولانی مدت به خود به تنهایی می تواند درد ایجاد کند چه برسد به اینکه فرد بخواهد روی یک صندلی نامناسب به طور غیر اصولی و نادرست قرار بگیرد.
متخصصان طب فیزیکی و توانبخشی به افرادی که ناچارند ساعت ها روی صندلی بنشینند توصیه می کنند بعد از هر 50 دقیقه ای که وضعیتشان ثابت بوده است برخاسته و تغییر وضعیت بدهند. چند قدمی راه بروند و چند حرکت کششی انجام بدهند. نگران از دست رفتن زمانتان نباشید، همه این کارها بیش از 30 ثانیه هم وقتتان را نمی گیرد. اما همین کار ساده خستگی 50 دقیقه نشستن را از تن خارج و حالت یکنواختی بدن را از بدن دور می کند . عوارض نشستن طولانی مدت را به حداقل می رساند.

 برای مشاهده مقالات بیشتر >>>> اینجا را کلیک کنید.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید