حس و حال خوب

راه‌هایی برای داشتن حس و حال خوب

حس و حال خوب همیشگی نیست. تمام روزها برای ما یکسان نیستند. برخی از روزها از روزهای دیگر بهتر به نظر می‌رسند. اما در مقابل روزهایی نیز وجود دارند که برای ما مطلوب نیستند. در این روزهای نه چندان خوب معمولا ما نسبت به خود سختگیرتر می‌شویم. سختگیری‌هایی که گاهی می‌توانند ما را از مسیر اصلی و درست زندگی دور کنند و تلخی بیشتری را برای ما به همراه داشته باشند. اما با شناخت راه‌های درست و منطقی مواجهه با شرایط سخت می‌توانیم برخورد مناسبی با این حال داشته باشیم و این مرحله را پشت سر بگذاریم. در اینجا راه‌هایی را معرفی می‌کنیم که به شما در داشتن احساس بهتر نسبت به خود و عبور از حال نامطلوب کمک خواهند کرد.

۱. برای حس و حال خوب به حرکت ادامه دهید

قرار نیست همه راه‌ها برای شما کاملا هموار باشد اما اجازه ندهید تغییرات زندگی شما را از مسیر اصلی دور کند. این نکته را همواره به خود یادآوری کنید که حتی دشوارترین شرایط، موقتی هستند. در دنبال کردن هدفی که دارید ثابت‌قدم باشید و انرژی‌ خود را در جهتی مثبت هدایت کنید.

۲. به خود اعتماد داشته باشید

هر انسان دارای توانمندی‌هایی است که خود بهتر از هرکسی از آنها اطلاع دارد. صرف‌نظر از شرایط، به توانمندی‌های ذاتی خود ایمان داشته باشید و بدانید که تجربه‌های مختلف باعث رشد شما می‌شوند. باور داشته باشید که پاسخ‌های مسائل معمولا در درون شما وجود دارند و شما به احتمال زیاد برای یافتن آنچه که نیاز به انجام آن دارید به قدر کافی هوشمند هستید. به خود قدری زمان دهید و صبور باشید.

۳. با زندگی دوست باشید

برای حس و حال خوب به زمین و زمان بی‌جهت ناسزا نگویید. به خاطر داشته باشید که جهان بیرون درصدد گرفتار کردن و سرزنش شما نیست. این خود شما هستید که شرایط نامطلوب را برای خود ایجاد می‌کنید و فقط خود شما هستید که می‌توانید آن را تغییر دهید. یادگیری تمرکز روی فرصت‌های دیگر یا حرکت در مسیری جدید و درست، می‌تواند افق‌های جدیدی را در برابر چشمانتان قرار دهد. زندگی همیشه سرشار از فرصت‌هایی است که می‌توانید با درک صحیح آنها به سوی موفقیت گام بردارید.

حس و حال خوب

۴. مراقب افکار خود باشید

تفکر شما نمی‌تواند صددرصد مثبت باشد و این طبیعی است که گاهی اوقات افکار منفی نیز به ذهن شما راه پیدا کند. مساله‌ای که در اینجا اهمیت دارد این است که بیاموزید که افکار منفی را نادیده گرفته و پذیرای ایده‌های دیگری که به شما در حرکت در جهتی مثبت کمک می‌کنند، باشید. پس هرچه زودتر شروع به شناسایی افکار منفی کرده و از ذهن خود برای سرکوب کردن آنها استفاده کنید.

۵. قدرتی که در درون خود دارید را فراخوانید

برای داشتن حس و حال خوب یاد بگیرید که به توانایی‌های خود اتکا داشته باشید و آنها را در جهتی که به نفع شما است هدایت کنید. باور داشته باشید که قدرت و هوش‌تان به شما در کنار آمدن با هر شرایطی کمک می‌کنند. به یاد داشته باشید که احتمالا پیش از این، شرایط دشوارتری را نیز پشت سر گذاشته‌اید.

۶. یاد بگیرید که به خود عشق بورزید

هر شرایطی هم که به‌وجود آمده باشد، ارزش شما برای خود بیش از سختی این شرایط است. پس سعی کنید همه ابزارهای ممکن را برای ترقی خود به‌کار بگیرید. الزامی وجود ندارد که شما همین فردی که در زمان حال هستید باقی بمانید زیرا زندگی شما از پیش تعیین شده نیست. حس و حال خوب شما نسبت به خود به معنای ایجاد یک استراتژی جدید، گردآوری ابزارهای جدید و تبدیل شما به فردی است که همواره علاقه‌مند بودید که باشید. یک راه خوب برای آغاز، متوقف کردن اعمالی است که به شما صدمه می‌زند.

۷. از خود توقع غیرمنطقی نداشته باشید

هر انسان در ذهن خود یک شرایط آرمانی دارد ولی قرار گرفتن در این شرایط در زندگی واقعی کمتر اتفاق می‌افتد. داشتن تمایل نسبت به برخورداری از شرایطی مطلوب یا انجام یک کار می‌تواند ابزار انگیزشی قدرتمندی باشد اما خواسته غیرمنطقی می‌تواند بسیار دردناک باشد و برای شما گران تمام شود. چون این کار می‌تواند سبب سرخوردگی شما شود. غبطه بی دلیل برای موارد و شرایطی که خارج از دسترس شما هستند نداشته باشید. سعی کنید برای حس و حال خوب همواره به دنبال دستیابی به خواسته‌های خود باشید اما در عین حال به خود و توانایی‌های خود نیز احترام بگذارید.

۸. مورد توهین قرار نگیرید

انتقادپذیری یک خصلت خوب است و انتخاب عاقلانه‌ای است که در مواجه شدن با نظرات انتقادی آرام باشید. با این حال اگر انتقاد مطرح شده مربوط به وجود مشکلی در فرد منتقد است و به دلیل ضعف شخصیتی اوست و نه انتقادی بی‌طرفانه و سازنده، می‌توانید آن را نادیده بگیرید. یاد بگیرید که به جای عکس‌العمل، با یک پاسخ منطقی، خشم خود را نشان ندهید. با در پیش گرفتن این روش به دیگران نیز اجازه و فرصت این را نخواهید داد که به شما اهانت کنند.

بیشتر بدانیم: آموزش آرایش صورت

۹. بپذیرید که ناامیدی نیز جزئی از زندگی است

زندگی همیشه سرشار از پیروزی و موفقیت نیست. حتی موفق‌ترین افراد نیز گاهی به ناامیدی دچار می‌شوند و باید با آن کنار بیایند.تفاوت ناامیدی افراد موفق با دیگران در این است که آنها یاد گرفته‌اند که چگونه از این حس برای عبور کردن رفتن به مرحله دیگر زندگی استفاده کنند. نکته این است که احساسات خود را ارزیابی نمایید و سپس دست به عملی فراخور شرایط بزنید.

۱۰. با ترس‌های خود کنار بیایید

بیشتر ما ترس را یک حس منفی می‌دانیم و از داشتن آن نگران هستیم اما حقیقت این است که داشتن این حس آنچنان هم بد نیست. غلبه بر ترس شما را قوی‌تر می‌کند و داشتن کمی ترس باعث می‌شود که بهتر عمل کنید. داشتن دلهره به شما کمک می‌کند که ترس‌های خود را درک و تصدیق کنید. آنگاه، می‌توانید آنها را از پا درآورید.
 
همه ما تنها یک بار فرصت زندگی کردن داریم و هر لحظه‌ای که در آن قرار داریم تنها یک بار در زندگی ما اتفاق می‌افتد. پس صرف نظر از اینکه بازی زندگی برای شما چگونه است، حس و حال خوب داشته باشید و سعی کنید بیشترین بهره را از «اکنون» که در آن هستید ببرید. بدانید که هر زمانی که بیدار می‌شوید، فرصت جدیدی برای بهتر کردن اوضاع پیرامون خود دارید. از زمانی که در اختیار دارید به بهترین نحو سود برده و آن را هدر ندهید.

منبع: مجله سلامانه

دیدگاه و نظرات

خیلی عالی ،ممنون!

ارسال دیدگاه جدید