دندان و نگهداری از آن

tooth health

حفظ سلامت دهان و دندان برای خوب خوردن و لذت بردن از مواد غذایی بسیار مهم و آسان است. بسیاری از مشکلات می تواند بر سلامت دهان تاثیر بگذارد اما با بالارفتن سن باید به سلامت دهان و دندان توجه بیشتری نمود.

پوسیدگی دندان:

دندانها از یک پوشش بیرونی و سخت بنام مینا تشکیل شده است که هر روز یک لایه نازک از باکتری بنام جرم روی آنها تشکیل می شود. باکتری موجود در جرم، اسیدهایی را تولید می کند که این اسید برای مینای دندانها مضر بوده و موجب سوراخ شدن آن می شود.  مسواک زدن و نخ کشیدن می تواند از پوسیدگی جلوگیری کند اما زمانی که دندانها سوراخ شد و اصطلاحا پوسیده شد، دندانپزشک باید آن را ترمیم و درمان کند.
برای جلوگیری از پوسیدگی دندانها از خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کنید. اگر شما در معرض خطر پوسیدگی دندان هستید (مثلا اگر بدلیل برخی بیماری ها یا داروهایی که مصرف می کنید، دهانتان خشک می شود) نیاز به فلوراید بیشتری دارید. دندانپزشک می تواند فلوراید درمانی و یا ژل یا دهان شویه حاوی فلوراید را به شما تجویز کند.

بیماری لثه:

 بیماری لثه زمانی شروع می شود که جرم دندان در امتداد و زیر لثه تشکیل شده باشد. جرم دندانها باعث بروز عفونت شده و به لثه و استخوانی که دندانها را ثابت نگه می دارد، آسیب می زند. بیماری لثه می تواند لثه ها را نازک و حساس کند و باعث خونریزی آنها شود. این بیماری که gingivitis نام دارد، با مسواک زدن و نخ کشیدن درمان می شود.  
نوع بسیار شدید بیماری لثه،periodonitis نام دارد که باید توسط دندانپزشک درمان شود. اگر این بیماری درمان نشود، عفونت حاصل از آن به استخوان، لثه و سایر بافت های دندانها آسیب جدی وارد می کند و در نهایت موجب کشیدن دندانها می شود.

 

دندان و نگهداری از آن

 

به منظور پیشگیری از بیماری لثه باید به نکات زیر توجه نمود:

 • دندانها را دوبار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید
 • ​روزی یکبار نخ بکشید
 • به طور منظم برای چکاپ به مطب دندانپزشک بروید و از سلامت دهان و دندان اطمینان یابید
 • غذاهای خوب و سالم مصرف کنید
 • سیگار نکشید چون سیگار، خطر بیماری لثه را افزایش می دهد

پاکسازی دندانها و لثه:

بهترین راه برای مسواک زدن و نخ کشیدن دندانها این است که هر روز:

 • با استفاده از یک مسواک نرم و خمیر دندان حاوی فلوراید، دندانها را از همه جهات به آرامی مسواک بزنید.
 • مسواک را به صورت دورانی به اطراف دندانها بکشید و عقب و جلوی دندانها را مسواک کنید
 • لثه را به آرامی و با دقت مسواک کنید
 • برای تمیز نگه داشتن دهان، زبان را نیز به آرامی مسواک کنید
 • با استفاده از نخ دندان، لابلای دندانها را تمیز کنید. نخ دندان به جلوگیری از تشکیل جرم کمک کرده و ذرات مواد غذایی که با مسواک تمیز نمی شود را از بین دندان ها خارج می کند.
 • بعد از نخ کشیدن، دهان را بشویید.

 

دندان و نگهداری از آن

افراد مبتلا به آرتروز یا بیماری هایی که امکان حرکت دست در آنها وجود ندارد، بسختی می توانند از مسواک استفاده کنند و دندانشان را مسواک بزنند. از همین رو به این افراد توصیه می شود:

 • از یک مسواک برقی یا شارژی استفاده کنند
 • دسته دوچرخه یا لاستیک فوم را روی دسته مسواک قرار دهند تا بتوانند براحتی مسواک بزنند
 • یک مسواک با دسته بلند تهیه کنند
 • یک باند نرم و انعطاف پذیر را به دور دسته مسواک بپیچانند

درصورتی که مسواک زدن یا نخ دندان به لثه تان آسیب می زند و باعث خونریزی لثه می شود، به دندانپزشک مراجعه کنید و اگر با نخ دندان مشکل دارید، از دندانپزشک بخواهید تا روش صحیح نخ کشیدن را به شما نشان دهد.

دندان مصنوعی:

گاهی اوقات به کمک دندان مصنوعی می توانیم دندانهای آسیب دیده را جایگزین کنیم. با استفاده از دندان مصنوعی می توان جای یک یا چند دندان آسیب دیده را پر کرد. دندان مصنوعی ابتدا حس عجیبی را در فرد بوجود می آورد. دندانپزشک ابتدا باید از متناسب بودن دندان مصنوعی با دهان بیمار مطمئن شود. به مرور زمان، لثه ها تغییر شکل می دهند و دندانهای مصنوعی خود را با شرایط دهان و لثه تنظیم می کنند. بنابراین وظیفه دندانپزشک، تنظیم دندان مصنوعی با دهان و لثه است.
هنگام استفاده از دندان مصنوعی مراقب باشید که خوردن غذاها و نوشیدنی های داغ برای شما اندکی سخت و دشوار است و یا حتی از نبود استخوان در مواد غذایی اطمینان یابید. هنگام خوردن موادغذایی با دندان مصنوعی، بهتر است

 • از غذاهای نرم و غیرچسبنده شروع کنید
 • موادغذایی را به لقمه های ریز و کوچکتر تقسیم کنید
 • موادغذایی را با گوشه های دهانتان به آرامی بجوید

دندانهای مصنوعی را تمیز نگه دارید و از تشکیل جرم روی آنها جلوگیری کنید. تمیز نگه داشتن دندانهای مصنوعی به سلامت دهان و دندان و لثه و خوشبو شدن دهان کمک می کند. هر روز دندانها را با مواد مخصوصی که توسط دندانپزشک تجویز شده، مسواک بزنید. شب ها آن ها را از دهان بیرون بیاورید و آنها را در آب و یا مایع شستشو بگذارید.

خشکی دهان:

خشکی دهان زمانی اتفاق می افتد که بزاق به حدکافی ترشح نمی کند تا بتواند دهان را مرطوب نگه دارد. بنابراین خوردن، بلعیدن، چشیدن یا حتی صحبت کردن نیز بسختی انجام می شود. خشکی دهان می تواند سرعت پوسیدگی دندان و عفونت های دهان را افزایش دهد. بیشتر داروها موجب خشکی دهان می شوند.
 

نکاتی برای حفظ سلامت دهان:

نکات مربوط به حفظ سلامت دهان و دندان که در موسسه پژوهشی دندان و فک و صورت ثبت شده را برای سالمندان دانلود کنید.

رعایت این نکات می تواند به حفظ سلامت دهان و دندان کمک کند:
سعی کنید آب را جرعه جرعه بنوشید و یا از نوشیدنی های رژیمی استفاده کنید. سیگار نکشید و از مصرف مشروبات الکلی و کافئین خودداری کنید. آب نبات کم شیرین یا آدامس بدون قند استفاده کنید. دندانپزشک می تواند برای مرطوب نگه داشتن دهانتان از بزاق مصنوعی استفاده کند.
 

سرطان دهان:

سرطان دهان می تواند هر نقطه ای از دهان یا گلو را درگیر کند. این نوع سرطان بیشتر در سنین بالاتر از 40 سال رخ می دهد. چکاپ  فرصت خوبی برای مراجعه به دندانپزشک و اطمینان یافتن از نبود علایم سرطان دهان است. این بیماری معمولا بدون درد است و درمان آن قبل از گسترش و پیشرفت بیماری موجب بهبود وضعیت بیمار می شود. حتی اگر دندان طبیعی نداشته باشید، باید به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید و از لحاظ سرطان دهان معاینه شوید.
 

می توان به روش های زیر، خطر ابتلا به سرطان دهان را کاهش داد:

 • از محصولات تنباکو، سیگارت، سیگارهای الکترونیکی، تنباکوی جویدنی، توتون، پیپ یا سیگار استفاده نکنید.
 • از پماد لب ضدآفتاب استفاده کنید.
 • از نوشیدنی های الکلی استفاده نکنید.

برای مطالعه مقالات بیشتر>>>>>>>> اینجا را کلیک کنید. 

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید