دندان های خراب عامل بیماری قلبی

 بیماری قلبی با سلامت دندان ها در ارتباط است و افرادی که دندان های خراب و پوسیده دارند بیشتر در معرض بیماری قلبی وعروقی هستند. پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که بهداشت بد دندانها نشانه ای از خطرات حاد بیماری قلبی است. ثابت شده است که بیماری قلبی-عروقی و به ویژه آسیبهای عروق کرونر ارتباط زیادی با تعداد دندانهایی دارد که در دهان باقی مانده است.
مرگ در اثر بیماری قلبی به خصوص بیماری های کرونر نزد کسانی که کمتر از ده دندان دارند، بیش از هفت برابر افرادی است که بیشتر از بیست و پنج دندان دارند.​ دلیل این ارتباط مستقیم این است که عفونتهای دهان و اطراف دندانها می تواند وارد گردش خون شود و التهاب های مزمن ایجاد کند و منجر به بروز بیماری قلبی شود. بیماریهای دندان و لثه می‌تواند باعث افزایش سطح چربی‌های تری گلیسیرید در خون شود و به سلامت قلب آسیب وارد کند.
همچنین ، عفونت های لثه می‌تواند روی رگ های خونی در دهان تاثیر بگذارد. به گونه ای که باکتری‌های مضر و خطرناک به همراه جریان خون به قلب منتقل می‌شوند. بیماری ها و عوارض قلبی دلیل اصلی مرگ های غیرطبیعی در جهان است.
  
آیا مسواك زدن خطر حمله قلبی را كاهش می‌دهد؟
مطالعات محققان نشان می‌دهد، میان پاكیزگی دهان و دندان و خطر ابتلا به بیماری‌ قلبی ارتباط مستقیم وجود دارد. همچنین میان بهداشت دهان و خصوصا سلامت لثه، با كاهش خطر ابتلا به حملات قلبی، رابطه مستقیم وجود دارد. در نتیجه مسواك زدن مرتب و مراقبت از سلامتی لثه‌ها باعث بهداشت دهان و دندان و در نتیجه كاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی می‌شود. افرادی كه دچار بیماری‌های دندان یا لثه هستند، دو برابر بیشتر نسبت به دیگران، در خطر ابتلا به بیماری قلبی قرار دارند.
  
بیماریهای دهان و دندان چگونه منجر به بیماری قلبی می شوند؟
باکتری از داخل دهان به سیستم گردش خونی که در میان بافت لثه است می رود. این باکتریها مانند باکتریهایی است که در پلاکهای داخل عروقی است . باکتریهای دهان به پلاکهای سیستم گردش خون می چسبند و در شکل گیری پلاکهای داخل عروقی و لخته شدن خون مشارکت می نمایند .مطالعات نشان داده ۲۵٪ افرادی که بیماری لثه دارند بیماری قلبی هم دارند و این مسئله بیشتر در مردان زیر ۵۰ سال شایع است .
  
چه راهکارهایی برای جلوگیری ازبیماری قلبی باید انجام داد :

 

shutterstock_301041134.jpg

 

افرادی که نگران بیماری قلبی هستند باید توجه بیشتری به ریسک فاکتورها نمایند ( عواملی که فرد را بیشتر مستعد ابتلا می کند) یعنی فقط مسواک زدن برای پیشگیری از بیماری قلبی کافی نیست بلکه باید از سیگار کشیدن و خوردن غذاهای خیلی چرب پرهیز کنند.
افرادی که بیماری قلبی دارند یا جراحی قلب کرده اند باید قبل از کارهای سخت دندانپزشکی ( مانند: کشیدن ، جراحی و... ) حتماً آنتی بیوتیک مصرف کنند و در نهایت این نکته ضروری است که پیشگیری کردن بهتر از درمان است و استفاده صحیح از مسواک و نخ دندان و خمیردندانهای حاوی فلوراید ممکن است به پیشگیری از مشکلات شدید دندانی کمک نماید .

گرداورنده: 
هدی جمالی