بیماری آلزایمر

شرح بیماری آلزایمر

یک بیماری مغزی با مشخصه اصلی رو به زوال گذاشتن تدریجی توانایی های ذهنی و اختلالات حافظه است. اختلال حافظه معمولا به تدریج ایجاد شده و پیشرفت می کند بطوری که در ابتدا اختلال حافظه به وقایع و آموخته های اخیر محدود می شود ولی به تدریج خاطرات قدیمی هم آسیب می بینند. نوع سریعا پیشرونده این بیماری در سنین 36-45 سالگی بروز پیدا می کند. در نوع تدریجا پیشرونده آن علایم به کندی  بروز کرده و حدودا در سنین 65-70 سالگی شروع می شود.
 

میزان شیوع بیماری آلزایمر

طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت، در حال حاضر آلزایمر مهم ترین دلیل از کار افتادگی سالمندان در سراسر جهان است.

این بیماری یکی از مشکلات عمده سلامتی است که با بالارفتن سن شیوع پیدا می کند. به طوری که طبق آمارها 16% بزرگسالان بالاتر از 70 سال به این بیماری مبتلا هستند.
این بیماری اغلب دیر تشخیص داده می شود. سه چهارم مبتلایان، خود از این بیماری آگاهی ندارند. 36 میلیون بیمار مبتلا به آلزایمر در کل جهان وجود دارد و این تعداد تا سال 2050 به 115 میلیون بیمار افزایش می یابد. به طوری که در سال 2050 از هر 85 نفر یک نفر مبتلا به بیماری آلزایمر خواهد بود.

آماری نگران کننده حاکی از آن است که در ایران بیش از 400 هزار نفر مبتلا به آلزایمر هستند.

شیوع بیماری آلزایمر به عوامل مختلفی مانند سابقه خانوادگی، استرس های روانی، آلودگی هوا و ... بستگی دارد که می توان نقش تغذیه را از همه ی عوامل ذکر شده مهم تر دانست.

 

علایم بیماری آلزایمر

علایم این بیماری با از دست رفتن قدرت حفظ اطلاعات به خصوص حافظه کوتاه مدت در دوران پیری آغاز شده و به تدریج با از دست دادن قدرت تشخیص زمان، افسردگی، از دست دادن قدرت تکلم، گوشه گیری و سرانجام مرگ در اثر ناراحتی های تنفسی به پایان می رسد.
 

 آلزایمر

 

نقش تغذیه و مکمل های غذایی در بیماری آلزایمر

امگا 3 موجود در ماهی های چرب، گردو، روغن زیتون، دانه های کتان، از جمله موادی است که می تواند در پیشگیری از بیماری آلزایمر موثر باشد.همچنین مکمل های غذایی حاوی امگا 3 و روغن ماهی نیز می تواند  تاثیر بسزایی در پیشگیری از بیماری آلزایمر داشته باشند.
مواد غذایی سرشار از ویتامین های C و E مانند توت فرنگی، بادام زمینی و ... که سرشار از آنتی اکسیدان ها هستند می توانند با خنثی کردن رادیکال های آزاد خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش دهند.
همچنین  ثابت شده است که مواد غذایی غنی از اسید فولیک نیز نقش بسزایی در کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر دارند. این ویتامین  در جگر، قلوه، گوشت بدون چربی، حبوبات (لوبیا قرمز، لوبیا سفید، سویا)، گندم، سبزیجات (اسفناج، کلم، کاهو، مارچوبه) و میوه ها (آب پرتقال تازه، موز) و مقدار کمی در زرده تخم مرغ و شیر موجود می باشد و  مکمل های غذایی اسید فولیک نیز می تواند در کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر نیز استفاده شود.
رژیم مدیترانه ای یکی از راهکارهای معمول برای  پیشگیری از ابتلا به بیماری آلزایمر است که ویژگی های زیر را دارا می باشد:

  • مواد غذایی گیاهی فراوان مثل میوه و سبزیجات، نان ها و دیگر مواد تهیه شده از غلات کامل، سیب زمینی، حبوبات و دیگر دانه ها.

  • غذاهایی با مواد اولیه تازه و فصلی، که در همان منطقه تولید شده و کمترین فرآیند در حین پخت روی آن صورت می گیرد.

  • میوه های تازه به عنوان دسر روزانه

  • روغن زیتون به عنوان منبع اصلی تامین کننده چربی

  • مصرف صفر تا چهار عدد تخم مرغ در هفته

  • مصرف حداقلی از گوشت قرمز

 
 آلزایمر

 

روش های تشخیص بیماری آلزایمر

تشخیص  بیماری  آلزایمر توسط پزشک و با بررسی  سابقه سلامت بیمار و انجام برخی معاینات جسمانی- روانی و آزمایشهایی مانند سیتی اسکن، ام آر آی مغز، نوارمغزی، آزمایش مایع نخاع و یا آزمونهای روانشناسی انجام می گیرد.

درمان بیماری آلزایمر

با پیشرفتهای علم پزشکی و تحقیقات جدید در سالهای اخیر، چشم اندازهای تازه ای از امید برای درمان بیماری آلزایمر ؛ به وجود آمده است. اما در حال حاضر فرآیند درمان بیشتر به معنای کنترل و جلوگیری از پیشرفت بیماری و همچنین کنترل علائم و اختلالات روانی و رفتاری ناشی از بیماری آلزایمر می باشد.
مراجعه به دو پزشک متخصص یعنی روانپزشک (اعصاب و روان) و متخصص مغزواعصاب برای دریافت درمان دارویی توصیه می گردد. همچنین می توان در کنار درمان دارویی از درمان تکمیلی و روش های غیردارویی  مثل روان درمانی، گفتاردرمانی، کاردرمانی ، ماساژدرمانی و .. استفاده نمود.
انجام برخی فعالیتها نیز مانند ورزش، پیاده روی، آوازخواندن، تحریک حواس پنجگانه از طریق محرکهای خوشایند و … می توانند در تعدیل هر چه بیشتر علائم بیماری کمک کننده باشند.

 

نکته پایانی و مهم در مبارزه با آلزایمر 

به یاد داشته باشید که همیشه پیشگیری از درمان آسان تر است و پیشگیری از بیماری آلزایمر با استفاده  از رژیم غذایی سرشار از منابع غذایی امگا3 و مواد آنتی اکسیدان و یا استفاده از مکمل غذایی حاوی امگا3 و آنتی اکسیدان های قوی مانند مکمل غذایی ویتامین C  ، ویتامین E می تواند نقش بسزایی در کاهش خطر ابتلا به این بیماری با شیوع بالا در سطح جهان کمک کننده باشد.

برای مطالعه مقالات بیشتر>>>>>>> اینجا را کلیک کنید.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید