ایمپلنت برای بیماران دیابتی

ایمپلنت برای بیماران دیابتی

برخی فکر می کنند ایمپلنت برای بیماران دیابتی قابل انجام نیست اما در افراد مبتلا به دیابت که قند خون آنها به خوبی کنترل شده است شانس موفقیت درمان ایمپلنت با افراد عادی برابر است. سلامت دندان‌ها یکی از مواردی است که برای بسیاری از ما اهمیت ویژه‌ای دارد زیرا علاوه بر سلامت فیزیکی، نقش مهمی در زیبایی و حفظ اعتماد به نفس افراد دارد. یکی از پرسش‌ها و نگرانی‌های افراد مبتلا به دیابت در مورد مراقبت‌های دهان و دندان این است که اگر نیاز به اعمال جراحی و درمان‌هایی نظیر ایمپلنت در آنها وجود داشته باشد، با توجه به عوارض بیماری دیابت، آیا می‌توانند این درمان‌ها را انجام دهند و در صورت انجام، احتمال موفقیت این درمان‌ها نسبت به افراد عادی چگونه است. نگرانی‌هایی از این دست باعث شده است که افراد مبتلا به دیابت چندان اهمیتی به درمان‌ مشکلات دهان و دندان ندهند و در درازمدت با مشکلات جدی در این زمینه مواجه شوند. اما آیا واقعا ابتلا به دیابت نقشی در درمان ایمپلنت دارد؟ و اگر دارد، آیا راه حلی برای آن وجود دارد؟

ایمپلنت برای بیماران دیابتی قابل انجام است؟

به طور کلی در مورد بیمارانی که مبتلا به دیابت هستند و میزان قند خون آنها در محدوده طبیعی نیست، با توجه به اینکه احتمال بروز التهاب و عفونت در زخم‌های آنها بیشتر است و همین‌طور اینکه ممکن است روند ترمیم زخم در آنها به کندی صورت بگیرد، احتمال دارد درمان ایمپلنت با مشکلاتی مواجه شود؛ مشکلاتی که ممکن است نهایتا به عدم موفقیت درمان بیانجامند. البته این عوارض زمانی بروز می‌کنند که قند خون فرد مبتلا به دیابت کنترل نشده باشد.

ایمپلنت برای بیماران دیابتی

کنترل قند خون برای ایمپلنت برای بیماران دیابتی

کنترل مطلوب قند خون در افراد مبتلا به دیابت نقش فراوانی در موفقیت درمان ایمپلنت دارد؛ بنابراین همواره پیشنهاد می‌ شود که قند این بیماران کنترل شده باشد. اگر قند خون این افراد به خوبی کنترل‌ شود ، می شود برای آنها درمان ایمپلنت را انجام داد و احتمال موفقیت درمان آنها بسیار بالا خواهد بود. این کنترل قند خون باید در همه مراحل درمان و بعد از آن به شکل جدی رعایت شود تا یک درمان ایمپلنت مناسب برای فرد به همراه داشته باشد.

مراقبت ایمپلنت برای بیماران دیابتی

کنترل قند خون برای افراد مبتلا به دیابت نباید یک امر مقطعی باشد و افراد مبتلا همواره باید تلاش کنند که میزان قند خون خود را در محدوده طبیعی حفظ کنند تا از بروز عوارض افزایش قند خون در سایر اندام‌ها جلوگیری شود اما اهمیت این موضوع در دوره درمان ایمپلنت بسیار بیشتر است. در مدت زمانی که ایمپلنت در استخوان قرار گرفته است و ما منتظر هستیم که محکم شود، قند خون می‌بایست همچنان در فاز کنترل قرار داشته باشد تا احتمال عفونت و تاخیر در ترمیم به حداقل برسد.

منع ایمپلنت برای کدام بیماران است؟

منع انجام ایمپلنت برای بیماران مبتلا به دیابت، در افرادی که قند کنترل‌نشده دارند، بهداشت دهان را نمی‌توانند رعایت کنند یا دارای پوسیدگی و عفونت‌های فعال لثه هستند وجود دارد. اگر قند خون بیمار تحت کنترل نباشد نه تنها احتمال موفق نبودن درمان ایمپلنت وجود دارد بلکه ممکن است فرد دچار عفونت و التهاب‌های لثه نیز شود. به غیر از این موارد افراد دیابتی در انجام درمان‌های ایمپلنتی تفاوتی با سایر بیماران ندارند.

چه عواملی باید کنترل شوند؟

در این نوع درمان حتما باید آنتی‌بیوتیک‌تراپی انجام شود. علاوه بر این شستشوی ناحیه عمل، استفاده از دهان‌شویه با کمک کلرهگزیدین، سرم‌های شستشو یا استفاده از ژل‌های کلرهگزیدین در موضع عمل پیشنهاد می‌شود. نکته بسیار مهم در این موضوع این است که مراقبت‌ها نباید به عنوان اقدامات تکمیلی و اضافه تلقی و سرسری گرفته شوند؛ همه این مراقبت‌ها بخشی از درمان تلقی می‌شوند و عدم توجه به آنها گاه عوارضی را برای فرد بیمار به دنبال دارد که ممکن است دیگر قابل برگشت و جبران نباشد.

بیشتر بدانیم: زخم پای دیابتی چیست؟

احتمال موفقیت ایمپلنت برای بیماران دیابتی چگونه است؟

اگر افراد مبتلا به دیابت، قند خون خود را تحت کنترل نگه دارند، احتمال موفقیت درمان ایمپلنت در آنها بسیار بالا است. در بررسی‌های مختلفی نیز که در این مورد صورت گرفته است، می‌بینیم در افراد مبتلا به دیابت که قند خون آنها به خوبی کنترل شده است شانس موفقیت درمان ایمپلنت با افراد عادی برابر است اما اگر این افراد قند خون خود را کنترل نکنند به خصوص در افرادی که مبتلا به دیابت نوع 1 هستند و تحت درمان با انسولین قرار دارند، احتمال عدم موفقیت در درمان وجود دارد.

مراقبت ها بعد از ایمپلنت

درحقیقت مراقبت‌های دندانی افراد مبتلا به دیابت، قبل، در حین و پس از درمان ایمپلنت اصول یکسانی دارد. پس از درمان نیز کنترل مطلوب قند خون، رعایت دقیق بهداشت دهان، آنتی‌بیوتیک‌تراپی صحیح، مصرف به موقع داروها و استفاده از دهان‌شویه‌های مناسب مهم‌ترین مراقبت‌های ایمپلنت محسوب می‌شوند که این مراقبت‌ها برای افراد مبتلا به دیابت نقش بسیار مهم‌تری دارد.‌

دیدگاه و نظرات

ارسال دیدگاه جدید