فواید امگا 3

نقش و فواید امگا 3 برای بدن

در مورد فواید امگا 3 بر بدن انسان زیاد شنیده‌ایم. از تاثیر آن بر بهبود عملکرد مغز و سلامت، سیستم قلبی-عروقی گرفته تا بیماری‌هایی نظیر آسم و سرطان. این ماده یکی از انواع اسیدهای چرب ضروری برای بدن است که بدن قادر به تولید آن نیست، بنابراین نیاز بدن را می‌بایست از طریق تغذیه یا مصرف مکمل‌های آن تامین کرد. به گفته متخصصان امگا ٣ يک ضدالتهاب مطلوب است كه تاثير مثبتی بر سيستم اسكلتی عضلانی و كنترل التهاب ناشی از برخي بيماریها دارد.

فواید امگا 3 برای سیستم اسکلتی عضلانی بدن

بسیاری از بیماری‌های انسان به نوعی با فرآیندهای التهابی در ارتباط است و یکی از فواید امگا 3 تنظیم فرآینده‌ای التهابی ایفا می‌کند. این اسید چرب به‌عنوان یکی از موثرترین مواد طبیعی در کاهش التهاب شناخته می‌شود. امگا‌3 همچنین به‌عنوان یک عامل مهم در تعدیل سیستم ایمنی شناخته شده و بنابراین در بهبود انواع بیماری‌های خودایمنی نظیر روماتویید آرتریت کاربرد دارد.
مصرف مکمل‌های حاوی امگا ‌3 می‌تواند منجر به کاهش فعالیت بیماری و کاهش مصرف سایر داروهای مرتبط با این بیماری شود. ولی با وجود شواهد اندکی بر کاهش نسبی علایم مبتلایان به ساییدگی زانو، تاکنون تاثیر آن در پیشگیری و کاهش سرعت پیشرفت آرتروز زانو ثابت نشده است. هرچند که در مورد نقش امگا‌3 در کاهش درد بیماران مبتلا به فیبرومیالژی مطالعات کمی صورت گرفته اما این ترکیب یکی از انواع مکمل‌های غذایی پرمصرف در این‌گونه افراد است.
علاوه بر کمبود امگا ‌3، تناسب مصرف و نسبت میزان امگا ‌3 به امگا‌ 6 در بدن بسیار مهم است، همچنان که در بیماران دچار سندرم درد مزمن نشان داده شده که این نسبت کاهش یافته و دیده شده مصرف امگا 3 می‌تواند در کاهش علایم درد و خستگی آنها موثر باشد که مکانیسم احتمالی آن را کاهش تولید واسطه‌های دخیل در ایجاد التهاب می‌دانیم. جدا از عوامل و بیماری‌های بی‌شماری که منجر به احساس خستگی می‌شوند، خستگی می‌تواند یکی از نشانه‌های کمبود امگا3 باشد که در کنار آن افراد از خشکی پوست و ریزش مو، اشکال در حافظه و تغییر خلق ‌و ‌خو شاکی هستند و تعدادی از این افراد هم به دلیل ضعف سیستم ایمنی همیشه احساس مریضی و سرماخوردگی دارند. مصرف امگا 3 در بیماران مبتلا به کمردرد و گردن‌‌درد نیز می‌تواند به میزان قابل‌توجهی مصرف داروهای ضدالتهاب و مسکن‌ها را کاهش دهد و در مواردی جایگزین مناسبی برای این‌گونه داروها باشد.

فواید امگا 3 برای ورزشکاران

یافته ‌ها حاکی از این است که مصرف امگا 3 میزان خون‌رسانی به عضلات را در حین ورزش افزایش می‌دهد و از میزان کوفتگی عضلات در صدمات ورزشی و تورم ناشی از آن می‌کاهد. امگا 3 می‌تواند اثرات بعضی از داروها را افزایش یا کاهش دهد، بنابراین لازم است افراد در صورت مصرف هرگونه دارو به‌خصوص داروهای رقیق‌کننده خون یا کنترل‌کننده قند خون جهت تطبیق مقدار داروهای مصرفی و نیز میزان و مدت مصرف امگا 3، حتما با پزشک خود مشورت کنند.

فواید امگا 3

فواید امگا 3 برای کنترل التهاب

افراد مبتلا به اختلالات اسکلتی عضلانی باید حتما ماهی را در برنامه غذایی خود بگنجانند، چرا که تحقیقات نشان می‌دهد یکی از فواید امگا 3 کنترل التهاب در نواحی مفاصل، اسکلت و عضلات است که در نتیجه دردهای مفاصل و عضلانی کاهش می‌یابد. از این رو تاکید می‌شود حتما در طول هفته دو تا سه بار ماهی مصرف شود. بسته به وزن، هر فردی می‌تواند در یک وعده غذایی 90 تا 150 گرم ماهی مصرف کند.
اگرچه امگا 3 در منابع گیاهی مثل خرفه، کلزا، روغن بذر کتان و روغن سویا وجود دارد، اما بدون تردید بهترین منبع اسید چرب امگا3، ماهی و غذاهای دریایی است. نتایج مطالعات نشان می‌دهد اسیدهای چرب امگا3 موجود در ماهی دارای اثرات ضدالتهابی مطلوب‌تری است. از این رو، رعايت يك رژيم غذايي صحيح مي‌تواند به مراتب دردهای مزمن بيماران را كاهش دهد و كيفيت زندگي آنها را بهبود بخشد.

مصرف خودسرانه مکمل امگا 3

برخی از افراد به جای اینکه ماهی بخورند، خودسرانه به مصرف مکمل و قرص‌های امگا3 روی می‌آورند. اگرچه مصرف این نوع مکمل و قرص‌ها التهاب را کم می‌کند، باعث کاهش سطح تری‌گلیسرید خون می‌شود و مشکلات را حل می‌کند اما با توجه به اینکه مصرف زیاد قرص‌های امگا3 باعث سیالیت خون می‌شود و در طولانی‌مدت قند خون را بالا می‌برد، حتی‌الامکان باید از مصرف خودسرانه آن اجتناب کرد. مصرف طولانی‌مدت و روزانه آن می‌تواند عوارضی به همراه داشته باشد. با توجه به اینکه امگا3 یک نوع اسید چرب است، اگر بیش از مقدار مورد نیاز مصرف شود، با اسید چرب امگا6 که برای عملکرد بینایی و مغزی لازم است، رقابت می‌کند و میزان جذب آن را پایین می‌آورد. مصرف مکمل و قرص امگا3 حتما باید تحت‌نظر پزشک صورت بگیرد. در صورتی که التهابی در بدن وجود داشته باشد و پزشک مصرف مکمل امگا3 را توصیه کند، مصرف آن برای یک دوره بلامانع خواهد بود. افرادی هم که به هیچ ‌وجه علاقه‌ای به خوردن غذاهای دریایی ندارند، می‌توانند منابع گیاهی مثل روغن کلزا را در برنامه غذایی خود بگنجانند یا اینکه در نهایت از مکمل امگا 3 دو روز در هفته استفاده کنند.

آشنا شویم: سافت ژل امگا پلاس ویواتیون

یک مکانیسم پیچیده استخوان‌سازی

برخی از مطالعات در انسان نشان می‌دهد که اسیدهای چرب بلند زنجیره مانند امگا3 می‌تواند استخوان‌سازی را افزایش دهد، افزایش توده استخوانی را در نوجوانان تحت تاثیر قرار دهد و کاهش استخوان را در کهنسالی کاهش دهد. با این حال، مکانیسم‌های سلولی عملکرد اسیدهای چرب امگا3 پیچیده است و شامل ایجاد تغییرات متابولیت‌های اسیدچرب مانند پروستاگلاندین‌ها، رزولوین‌ها و پروتکتورها است که مسیرهای مختلف سیگنالینگ، سیتوکین‌ها و عوامل رشد را تحت ‌تاثیر قرار می‌دهد؛ که البته در برخی جنبه‌ها، هنوز اختلاف‌نظر وجود دارد. اسیدهای چرب امگا3 بر گیرنده‌های هسته‌ای که در سلول‌های استخوان‌خوار یا استئوکلاست یافت می‌شود، اثر گذاشته و مانع جذب استخوان می‌شود.
در رابطه با استئوپروز هم نقش امگا 3 به تنهایی در پیشگیری و درمان واضح نیست و اگر هم بخواهیم نقشی برای امگا 3 در نظر بگیریم به صورت کمکی برای کلسیم و در کنار کلسیم نقش پیدا می‌کند که اثر مثبتی بر سلول‌های استئوبلاست یا استخوان‌ساز خواهد داشت.

نکته
نكته حائز اهميت اينكه افرادی که وارفارین یا آسپیرین استفاده می‌کنند، نمی‌توانند سرخود مکمل بخورند و باید تحت نظر پزشک و بر اساس آزمایشات دوره‌ای مصرف مکمل داشته باشند. از طرف ديگر با توجه به اينكه مکمل عوارض گوارشی دارد، بنابراين بهتر است با شکم خالی مصرف نشود و همراه یا بعد غذا بهترین زمان مصرف آن است. در ضمن نسبت درصد امگا6 به امگا3 بهتراست 2 به 1 تا 3 به 1 باشد که بهترین جذب را داشته باشد.

دیدگاه و نظرات

با سلام بجز امگا سه چه قرصیو برای روشن شدن پوست توصیه میکنید؟

با سلام می توانید از قرص درموسیس پلاس ویواتیون استفاده کنید.

سلام براي افزايش رشد و درمان ريزش مو چه مكملى پيشنهاد ميكنيد؟

با سلام می توانید از قرص هیر ایکس ویواتیون استفاده کنید.

سلام خسته نباشید بخشید امگا۳ واسه ریز مو خوبه؟ واسه پر پشتی مو

با سلام بله می تواند موثر باشد.

سلام من پوست صورتم خیلی خشکه وموهامم ریزش دار ایا میتونم ازامگا۳استفاده کنم،اگه میتونم به چه میزان وچه مدت باید استفاده کنم

با سلام بله می توانید استفاده کنید. یک شب درمیان یک عدد بعد از غذا میل شود.

سلام خسته نباشید برای چاقی تمام بدن از چه قرصی یا ویتامینی استفاده کنم ؟

می توانید از قرص زینک مکس ویواتیون استفاده کنید.

قرص امگا۳ برای افرادی که نارسای کلیه،سنگ کلیه،یا کراتین بالا دارن مصرف کنند مشکلی نداره؟

با سلام این افراد باید تحت نظر پزشک استفاده کنند.

سلام مکمل امگا۶ هم هست تو بازار؟ اگه هست میشه با امگا۳ مصرفش کنیم و اینکه چه مقدار بخوریم بهتره؟

با سلام بله موجود هست. اما در منابع غذایی ما امگا6 به میزان کافی وجود دارد و نیاز به مصرف مکمل آن وجود ندارد.

با سلام آیا سوزش مختصر و زردی سطح زبان پس از مصرف کپسول امگا سه از عوارض کپسول میباشد؟

با سلام تا به حال چنین عوارضی گزارش نشده است.

سلام ببخشید من ورزش‌ میکنم هرروز ۱ عدد‌ قرص‌ امگا‌ ۳ بخورم ضرر‌ نداره؟

با سلام خیر مشکلی ندارد.

با سلام میخاستم بدونم من برای عضله هام استفاده میکنم مشکلی نداره در طولانی مدت یا باید کنترل کنم

با سلام یک روز در میان یک عدد بعد از غذا استفاده کنید.

ببحشید قرصهای ویتامینی روی زود انزالی تاثیر داره

با سلام بله مکمل هایی در این زمینه وجود دارد. بهتر است به داروخانه ها مراجعه کنید تا راهنماایی کنند.

سلام خسته نباشید استاد امگا ۳ زمان مصرفش چ موقع بهتره برای بدنسازی ک بهتر بشه نتیجه گرفت با تشکر

با سلام بهتر است بعد از وعده غذایی میل شود.

مصرف امگا ۳ با بقیه ویتامین ها مشکلی نداره؟

با سلام خیر مشکلی ایجاد نمی کند.

ثلام من دیابتی هستم دکترم برام قرص امگا3 بع من گفتن برای چاقی صورت خوبع ایا درست گفتن؟؟؟

با سلام امگا3 می تواند در سلامت وست موثر باشد ولی چاقی نه

سلام

سلام خسته نباشید من تقریبا ۲،ماه عمل جراحی رباط و مینیسک زانو انجام دادم کمی گرفتگی در زانو دارم آیا مصرف امگا ۳ برای زانو مفیده ؟؟؟

با سلام امگا3 خوب است. می توانید از قرص منیزیم نیز استفاده کنید.

سلام خسته نباشید..کپسول امگا ۳برای دیسک کمر مفیده

با سلام امگا3 باعث کاهش التهاب می شود و ممکن است مفید باشد.

با سلام خدمت شما امگا 3 برای کم کاری تیروئید مفیده یا مضر؟ و اینکه مصرفش ب رشد قدی کمک میکنه؟

با سلام بهتر است با پزشکتان در این مورد صحبت کنید.

میشه امگا ۳ را همزمان با کلسیم مصرف کرد؟

با سلام بله مشکلی ایجاد نمی شود.

مکمل امگا۳ به افزایش اچ دی ال و کاهش ال دی ال کمک میکنه؟

با سلام بله و به همین دلیل برای پیشگیری از بیماری قلبی مفید است.

سلام. من دیابت دارم و داروهای مخصوص دیابت مصرف میکنم. جدیدا اسکن قلب دادم و متخصص قلب گفت رگ هام رسوب کرده و برای دارو امگا۳ داده... به نظرتون مشکلی ایجاد نمیکنه؟

با سلام خیر مشکلی ندارد.

من دو سالی هست ک استخوان پاهام و دستم درد داره دکترا گفتن ویتامین و کلسیمم خیلی کمه از امگا 3استفاده کنم درمان میشم؟؟ویتامین و کلسیم رو ب بدن میرسونه یا باعث بهبود میشه؟

با سلام خیر امگا3 ربطی به کلسیم ندارد. بهتر است از قرص کلترکس هلث برست استفاده کنید.

با سلام و سپاس فراوان پزشکم تجویز کردندتا ۲۰۰۰ میلی گرم کپسول امگا ۳ در روز اگر کپسول ۱۲۰۰ میلی گرمی باشه مصرف دوتا درزوز که میشه ۲۴۰۰ مشکلی ایجاد میکنه؟

با سلام خیر مشکلی ایجاد نمی کند.

سلام برا چاقی صورت امگا۳ خوبه مصرف کنم هفته ای چندبار ؟؟؟

با سلام امگا3 برای چاقی صورت نیست ولی می تونید از امگا3 به طور کلی استفاده کنید.

سلام مصرف روزانه یک عدد قرص امگا 3 برای تقویت حافظه موثره؟و آیا عوارض داره اگه یک ماه به صورت متوالی هر روز مصرف کنیم؟

با سلام بله موثره و عارضه ای نداره

با سلام، برای جوان سازی پوست صورت آیا امگا3 خوبه؟

ارسال دیدگاه جدید