فواید امگا 3

نقش و فواید امگا 3 برای بدن

در مورد فواید امگا 3 بر بدن انسان زیاد شنیده‌ایم. از تاثیر آن بر بهبود عملکرد مغز و سلامت، سیستم قلبی-عروقی گرفته تا بیماری‌هایی نظیر آسم و سرطان. این ماده یکی از انواع اسیدهای چرب ضروری برای بدن است که بدن قادر به تولید آن نیست، بنابراین نیاز بدن را می‌بایست از طریق تغذیه یا مصرف مکمل‌های آن تامین کرد. به گفته متخصصان امگا ٣ يک ضدالتهاب مطلوب است كه تاثير مثبتی بر سيستم اسكلتی عضلانی و كنترل التهاب ناشی از برخي بيماریها دارد.

فواید امگا 3 برای سیستم اسکلتی عضلانی بدن

بسیاری از بیماری‌های انسان به نوعی با فرآیندهای التهابی در ارتباط است و یکی از فواید امگا 3 تنظیم فرآینده‌ای التهابی ایفا می‌کند. این اسید چرب به‌عنوان یکی از موثرترین مواد طبیعی در کاهش التهاب شناخته می‌شود. امگا‌3 همچنین به‌عنوان یک عامل مهم در تعدیل سیستم ایمنی شناخته شده و بنابراین در بهبود انواع بیماری‌های خودایمنی نظیر روماتویید آرتریت کاربرد دارد.
مصرف مکمل‌های حاوی امگا ‌3 می‌تواند منجر به کاهش فعالیت بیماری و کاهش مصرف سایر داروهای مرتبط با این بیماری شود. ولی با وجود شواهد اندکی بر کاهش نسبی علایم مبتلایان به ساییدگی زانو، تاکنون تاثیر آن در پیشگیری و کاهش سرعت پیشرفت آرتروز زانو ثابت نشده است. هرچند که در مورد نقش امگا‌3 در کاهش درد بیماران مبتلا به فیبرومیالژی مطالعات کمی صورت گرفته اما این ترکیب یکی از انواع مکمل‌های غذایی پرمصرف در این‌گونه افراد است.
علاوه بر کمبود امگا ‌3، تناسب مصرف و نسبت میزان امگا ‌3 به امگا‌ 6 در بدن بسیار مهم است، همچنان که در بیماران دچار سندرم درد مزمن نشان داده شده که این نسبت کاهش یافته و دیده شده مصرف امگا 3 می‌تواند در کاهش علایم درد و خستگی آنها موثر باشد که مکانیسم احتمالی آن را کاهش تولید واسطه‌های دخیل در ایجاد التهاب می‌دانیم. جدا از عوامل و بیماری‌های بی‌شماری که منجر به احساس خستگی می‌شوند، خستگی می‌تواند یکی از نشانه‌های کمبود امگا3 باشد که در کنار آن افراد از خشکی پوست و ریزش مو، اشکال در حافظه و تغییر خلق ‌و ‌خو شاکی هستند و تعدادی از این افراد هم به دلیل ضعف سیستم ایمنی همیشه احساس مریضی و سرماخوردگی دارند. مصرف امگا 3 در بیماران مبتلا به کمردرد و گردن‌‌درد نیز می‌تواند به میزان قابل‌توجهی مصرف داروهای ضدالتهاب و مسکن‌ها را کاهش دهد و در مواردی جایگزین مناسبی برای این‌گونه داروها باشد.

فواید امگا 3 برای ورزشکاران

یافته ‌ها حاکی از این است که مصرف امگا 3 میزان خون‌رسانی به عضلات را در حین ورزش افزایش می‌دهد و از میزان کوفتگی عضلات در صدمات ورزشی و تورم ناشی از آن می‌کاهد. امگا 3 می‌تواند اثرات بعضی از داروها را افزایش یا کاهش دهد، بنابراین لازم است افراد در صورت مصرف هرگونه دارو به‌خصوص داروهای رقیق‌کننده خون یا کنترل‌کننده قند خون جهت تطبیق مقدار داروهای مصرفی و نیز میزان و مدت مصرف امگا 3، حتما با پزشک خود مشورت کنند.

فواید امگا 3

فواید امگا 3 برای کنترل التهاب

افراد مبتلا به اختلالات اسکلتی عضلانی باید حتما ماهی را در برنامه غذایی خود بگنجانند، چرا که تحقیقات نشان می‌دهد یکی از فواید امگا 3 کنترل التهاب در نواحی مفاصل، اسکلت و عضلات است که در نتیجه دردهای مفاصل و عضلانی کاهش می‌یابد. از این رو تاکید می‌شود حتما در طول هفته دو تا سه بار ماهی مصرف شود. بسته به وزن، هر فردی می‌تواند در یک وعده غذایی 90 تا 150 گرم ماهی مصرف کند.
اگرچه امگا 3 در منابع گیاهی مثل خرفه، کلزا، روغن بذر کتان و روغن سویا وجود دارد، اما بدون تردید بهترین منبع اسید چرب امگا3، ماهی و غذاهای دریایی است. نتایج مطالعات نشان می‌دهد اسیدهای چرب امگا3 موجود در ماهی دارای اثرات ضدالتهابی مطلوب‌تری است. از این رو، رعايت يك رژيم غذايي صحيح مي‌تواند به مراتب دردهای مزمن بيماران را كاهش دهد و كيفيت زندگي آنها را بهبود بخشد.

مصرف خودسرانه مکمل امگا 3

برخی از افراد به جای اینکه ماهی بخورند، خودسرانه به مصرف مکمل و قرص‌های امگا3 روی می‌آورند. اگرچه مصرف این نوع مکمل و قرص‌ها التهاب را کم می‌کند، باعث کاهش سطح تری‌گلیسرید خون می‌شود و مشکلات را حل می‌کند اما با توجه به اینکه مصرف زیاد قرص‌های امگا3 باعث سیالیت خون می‌شود و در طولانی‌مدت قند خون را بالا می‌برد، حتی‌الامکان باید از مصرف خودسرانه آن اجتناب کرد. مصرف طولانی‌مدت و روزانه آن می‌تواند عوارضی به همراه داشته باشد. با توجه به اینکه امگا3 یک نوع اسید چرب است، اگر بیش از مقدار مورد نیاز مصرف شود، با اسید چرب امگا6 که برای عملکرد بینایی و مغزی لازم است، رقابت می‌کند و میزان جذب آن را پایین می‌آورد. مصرف مکمل و قرص امگا3 حتما باید تحت‌نظر پزشک صورت بگیرد. در صورتی که التهابی در بدن وجود داشته باشد و پزشک مصرف مکمل امگا3 را توصیه کند، مصرف آن برای یک دوره بلامانع خواهد بود. افرادی هم که به هیچ ‌وجه علاقه‌ای به خوردن غذاهای دریایی ندارند، می‌توانند منابع گیاهی مثل روغن کلزا را در برنامه غذایی خود بگنجانند یا اینکه در نهایت از مکمل امگا 3 دو روز در هفته استفاده کنند.

آشنا شویم: سافت ژل امگا پلاس ویواتیون

یک مکانیسم پیچیده استخوان‌سازی

برخی از مطالعات در انسان نشان می‌دهد که اسیدهای چرب بلند زنجیره مانند امگا3 می‌تواند استخوان‌سازی را افزایش دهد، افزایش توده استخوانی را در نوجوانان تحت تاثیر قرار دهد و کاهش استخوان را در کهنسالی کاهش دهد. با این حال، مکانیسم‌های سلولی عملکرد اسیدهای چرب امگا3 پیچیده است و شامل ایجاد تغییرات متابولیت‌های اسیدچرب مانند پروستاگلاندین‌ها، رزولوین‌ها و پروتکتورها است که مسیرهای مختلف سیگنالینگ، سیتوکین‌ها و عوامل رشد را تحت ‌تاثیر قرار می‌دهد؛ که البته در برخی جنبه‌ها، هنوز اختلاف‌نظر وجود دارد. اسیدهای چرب امگا3 بر گیرنده‌های هسته‌ای که در سلول‌های استخوان‌خوار یا استئوکلاست یافت می‌شود، اثر گذاشته و مانع جذب استخوان می‌شود.
در رابطه با استئوپروز هم نقش امگا 3 به تنهایی در پیشگیری و درمان واضح نیست و اگر هم بخواهیم نقشی برای امگا 3 در نظر بگیریم به صورت کمکی برای کلسیم و در کنار کلسیم نقش پیدا می‌کند که اثر مثبتی بر سلول‌های استئوبلاست یا استخوان‌ساز خواهد داشت.

نکته
نكته حائز اهميت اينكه افرادی که وارفارین یا آسپیرین استفاده می‌کنند، نمی‌توانند سرخود مکمل بخورند و باید تحت نظر پزشک و بر اساس آزمایشات دوره‌ای مصرف مکمل داشته باشند. از طرف ديگر با توجه به اينكه مکمل عوارض گوارشی دارد، بنابراين بهتر است با شکم خالی مصرف نشود و همراه یا بعد غذا بهترین زمان مصرف آن است. در ضمن نسبت درصد امگا6 به امگا3 بهتراست 2 به 1 تا 3 به 1 باشد که بهترین جذب را داشته باشد.

دیدگاه و نظرات

باسلام بله می تواند مفید باشد و می توانید از مکمل های اختصاصی درموسیس پلاس ویواتیون استفاده کنید.

سلام ممنونم ازآموزهای بسیار مهم ودرست تمام سئوال های مرا جواب دادین فقط میخوام بدونم من چاق هستم حدود ۷ کیلو میتونم برای لاغری ازامگا ۳ استفاده کنم همراه کدوم قرص

با سلام برای لاغر شدن می تونید از ال کارنتین همراه با ورزش استفاده کنید.

با سلام، آیا اومگا۳ در درمان کبد چرب موثر است؟

با سلام بهتر است با تجویز پزشک استفاده شود.

سلام خسته نباشید بنده ۱ ساله در حوزه بدنسازی فعالیت دارم و مربی بنده به من گفتن از امگا ۳ استفاده کن مشکلی نداره ؟

با سلام خیر مشکلی نداره و می تونید استفاده کنید.

سلام قرص اومگا۳برای کودکان بالای ۱۰سال خوبه اگه خوبه در هفته چندبار مصرف کنه.پسرم استخوناش درد میکنه دکترا میگن چیزی نیست ولی پسرم هم کسله هم استخون درد داره چی مصرف کنه

باسلام اگر استخوان درد دارد بهتر است از مکمل شربت استیکپ ویواتیون براشون استفاده کنید.

باسلام و خسته نباشید خدمت شما چندماهی میشه ریزش موی شدید وشکندگی ناخن داذم ایا میتونم خودسرانه از امگا3استفاده کنم

باسلام می توانید از مکمل هیرایکس ویواتیون که تمامی ترکیبات لازم برای پوست و مو و ناخن را دارد استفاده کنید و مصرف امگا3 هلث برست نیز می تواند مفید باشد.

ممنون از اطلاعاتی كه در اختیار ما قرار میدین .من قرص عدم تمركز و بیشفعالی استفاده میكنم امگا 3 و اسید فولیك ایراد ندارد؟

با سلام بهتر است با پزشکتان مشورت کنید.

سلام وقت بخیر من برای یه رژیم غذایی قرص امگا ۳ خریدم ولی رژیمو مجبور شدم قطع کنم حالا گفتم این قرصو مصرف کنم اما نوشتید بدون مشورت با پزشک مصرف نشه ..من اصلا ماهی نمیخورم ...میتونم این قرصو هفته ای دو یا ۳ تا بخورم؟

باسلام در صورتی که بیماری خاصی ندارید و داروی خاصی مصرف نمی کنید می توانید استفاده کنید و بسیار هم مفید است.

سلام خسته نباشید من 16 سالمه،یه مدتیه که احساس میکنم حافظم مثل قبل نیست و یه جایی خوندم که امگا3 میتونه کمک کنه به تقویت حافظه مشکلی داره که از قرص های امگا3 استفاده کنم؟

باسلام می توانید از مکمل امگافلکس هلث برست استفاده کنید.

سلام.خسته نباشید..ببخشید من ضعف بدنی دارم وهمیشه خستم وحتی حوصله بلندشدن ازجام رو ندارم.واستخوانهای بدنم بخصوص پام درمیکنه.میشه راهنمایی کنید چی مصرف کنم.ممنون

باسلام می توانید از مکمل مولتی ویتامین مینرال ویتالی تون و همچنین مکمل کلترکس هلث برست کمک بگیرید.

سلام وقت بخیر من مشکل خشکی پوست - شکنندگی ناخن - احساس خستگی دارم بهم امگا3 - ویتامین سی و زینک پیشنهاد شده می خوام بدونم همزمان مصرفشون موردی نداره و نحوه مصرف ؟

با سلام خیر مصرفشان با هم مشکلی ندارد می توانید از زینک ماکس ویواتیون استفاده کنید

ایا واسه چاق شدن اثر داره

باسلام امگا 3 برای افزایش وزن خیلی توصیه نمی شود و شما می توانید از پودر گین ویواپاور و در صورتی که کم اشتها هستید از مولتی ویتامین مینرال ویتالی تون استفاده کنید.

سلام همزمان با امگا۳قرص های زینک و ویتامینcو مولتی ویتامین مینرال میشه استفاده کرد

باسلام مکمل های مولتی ویتامین مینرال معمولا حاوی ویتامین سی و زینک هستند و دیگر نیاز به مصرف مازاد نمی باشد . اما امگا3 را می توانید با مولتی ویتامین مینرال ها استفاده فرمایید.

سلام من آلتروز گردن گرفتم. الان از آسترس که دارم.تمام مفاصل بدنم تق تق میکنن.آیا امگا۳ برام خوبه

با سلام بله امگا3 موثر است و می توانید در کنارش از کارتیدنس هلث برست استفاده کنید

سلام من کبدم چرب گریل یک ب دو میتونم امگا۳بخورم

باسلام با یک متخصص تغذیه برای درمان کبد چرب خود مشورت کنید. مشکلی ندارد می توانید از امگا 3 استفاده کنید.

ممنون از مطالب آمورنده و جواب های دقیق . بنده یک روز در میان پاور لیفت و آمادگی جسمانی فشرده کار میکنم یعنی یک روز پاور و روز بعد هوازی . مشکل قند خون دارم و قبل صبحانه گلامین و بعد از هر وعده متفورمین ۵۰۰ مصرف میکنم . از نظر جسمانی و استخوان بندی مشکلی ندارم و کاملا رو فرمم . برای بالا بردن توان بدنی بهم پیشنهاد شده هر روز ۴ تا ۵ عدد قرص امگا۳ مصرف کنم . آیا مشکلی هست یا خیر؟ ممنونم از پاسختون

باسلام گاها مصرف بالای امگا 3 می تواند باعث افزایش قد خون شود. بنابراین توصیه می شود از امگا 3 همان روزی یک عدد استفاده کنید و برای بهبود توان بدنتان از مکمل مولتی کامپلیت هلث برست کمک بگیرید.

ایا مصرف قرص ویتامین Eبا امگا ۳ به صورت همزمان تداخل دارد؟

باسلام هر دو رقیق کننده خون هستند و بهتر است با هم مصرف نشوند.

سلام من پرانول ۴۰ روزانه میخورم آیا تداخلی با این دارو از نظر عوارض خواهد داشت یا خیر .ممنون

باسلام خیر مشکلی ندارد و می توانید مصرف کنید.

سلام. من برای صدای استخوان و مفاصل موارد زیادی پیشنهاد شده و الان کدام نو قرص امگا سه برای بهبود کمک میکنه ممنون

باسلام صداهای ایجاد شده در ناحیه مفاصل می تواند به دلیل آزاد شده حباب های هوا باشد که مشکل خاصی ایجاد نمی کند و می توانید از مکمل امگا فلکس هلث برست استفاده کنید.

خوردن امگا۳ با قرص اهن تداخل دارویی داره؟ یجایی نوشته بود اگه اختلال خون دارید نخورید من کم خونی خفیف دارم نخورم؟!

باسلام می توانید امگا3 و مکمل آهن با هم تداخل ندارند. اختلال خون منظور چیست؟

سلام من زخم معده دارم مشکلی نداره که مصرف داشته باشم

باسلام با توجه به اینکه امگا 3 خاصیت رقیق کنندگی خون را دارد بهتر است که استفاده نکنید.

باسلام .برای چاقی صورت ریزش مو و غلظت خون کدامیک ازقرصهای ویتامین خوبه؟کلا کدوم قرص ویتامینهاخوبه؟قرص جوشان خوبه یاقرصهای کپسول؟

باسلام برای ریزش مو می توانید از قرص زینک ماکس ویواتیون کمک بگیرید اما مکملی برای چاقی صورت نداریم. برای غلظت خون نیز ممکن است نیاز به مصرف دارو باشد بهتر است با پزشک مشورت کنید.

با سلام و سپاس از مطالب آموزنده و پاسخ به سولات تون میخواستم بپرسم مقدار مصرف امگا 3 برای بزرگسالان چقدره و آیا دوره مصرف مشخصی داره یا نه؟ و اینکه مصرف این مکمل برای نوجوانان 15 سال و بالاتر چه مقدار و چه مدت باید باشه با تشکر

باسلام برای بزرگسالان می توانید از مکمل امگافلکس هلث برست استفاده کنید روزانه یک عدد بعدد از غذا می توانید می توانید یک روز در میان مصرف کنید خصوصا اگر در رژیم غذایی خود از ماهی استفاده نمی کنید. باید توجه داشته باشید که اسیدهای چرب امگا 3 با داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین تداخل دارند و نباید با هم مصرف شوند. برای افراد بالای 15 سال نیز همانند بزرگسالان قابل مصرف می باشد.

سلام وقت بخیر من چند سال استرس شدید داشتم و با خوردن این ویتامین بهتر شدم میخواستم بدونم تا چ مدت میتونم از این قرص استفاده کنم فقط کلردیاز پروکساید استفاده می‌کردم ک حالا فقط ویتامین جواب گو هستش و خدارو شکر بهترم

باسلام می توانید از امگا فلکس هلث برست روزی یک عدد برای طولانی مدت استفاده کنید. تنها در صورتی که از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید و یا سابقه زخم های گوارشی دارید با پزشک خود مشورت کنید.

سلام برا کاهش تری‌گلیسیرید چقد در ماه بخورم؟

باسلام می توانید از امگافلکس هلث برست روزی یک عدد برای دوره دو الی سه ماه استفاده کنید. علاوه بر این باید رژیم غذایی را اصلاح کنید و مصرف نان و برنج و سیب زمینی و کیک و انواع شیرینی ها را محدود کنید و از سبزیجات بیشتری استفاده کنید.

سلام.من سه سال پیش تصادف کردم مهره کمرم شکست نخاع آسیب دید عضلات پام شُل شده برای سفت شدن عضلات و چربی سوزی خوبه؟ چقدر باید مصرف کنم؟ روزانه؟ چند عدد؟

ارسال دیدگاه جدید